Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 293 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Проектното предложение предвижда изграждането на обзаведени пешеходни маршрути, повишаваши достъпността и посещаемостта на атрактивните обекти от културното и природното наследство в землището на с. Старосел, община Хисаря.
След документни проучвания и огледи на терен, с консенсус беше прието наименованието „Ландшафтно-археологически парк „Старосел” (ЛАП „Старосел”).
В прилежащата към Старосел Средногорска нископланинска подножна микрозона са концентрирани множество атрактивни точкови обекти - най-вече от тракийското културно наследство. Те са вписани в долинни и междудолинни (в т.ч. и скални) ландшафти, оформящи естествена паркова среда. С приетото наименование се поставя акцент и върху пейзажните особености като скали, скални групи и скални ансамбли, дъбови гори от парков тип, нелишени от потенциална атрактивност крайречни участъци със съответните водни течения.
Устройствената концепция предвижда планиране и изграждане на достъпни кръгови пешеходни маршрути с умерено натоварване (3-4 часа бавен ход), сигурна ориентация и насищане с визуална информация. Освен познавателните аспекти, маршрутите включват и най-атрактивните природни елементи в обхвата си. Релефните и водните препятствия се преодоляват с дървени мостове, изработени изцяло от акация. През няколко километра се осигуряват места за почивка – дървени беседки. 
Настоящият проект обхваща първи етап от изграждането на ЛАП „Старосел” – на запад от селото до скалния ансамбъл и тракийско светилище Гарнов камък и на северозапад – до Четиньова могила – тракийски култов център.
Проучени на терен и отложени върху кадастрална карта са два кръгови пешеходни маршрута – „Гарнов камък” с обща дължина 6100 м. и „Четиньова могила” – 4900 м.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
ЛАНДШАФТНО-АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ПАРК „СТАРОСЕЛ” – УСТРОЙВАНЕ НА ПЕШЕХОДНИ МАРШРУТИ – ПЪРВИ ЕТАП: Изпълнението на тази дейност изцяло кореспондира с изискванията на Условията за кандидатстване с проектни предложения по Процедура BG06RDNP001-19.273 Мярка 7 „Развитие на туристическия потенциал на територията на МИГ „Хисаря” от Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. Сдружение с нестопанска цел "Сдружение за развитие на Старосел" е напълно допустимо като кандидат по Процедура BG06RDNP001-19.273 Мярка 7 „Развитие на туристическия потенциал на територията на МИГ „Хисаря” от Програма за развитие на селските райони 2014 - 2020 г. Устройствената концепция предвижда планиране и изграждане на достъпни кръгови пешеходни маршрути с умерено натоварване (3-4 часа бавен ход), сигурна ориентация и насищане с визуална информация. Освен познавателните аспекти, маршрутите включват и най-атрактивните природни елементи в обхвата си. Релефните и водните препятствия се преодоляват с дървени мостове, изработени изцяло от акация. През няколко километра се осигуряват места за почивка – дървени беседки. В рамките на дейността ще бъдат изградени два кръгови маршрута – „Гарнов камък” с обща дължина 6100 м. и „Четиньова могила” – 4900 м. Предвиждат се: - Устройване на пътеки, доставка и монтаж на мостове, стълби, парапети, укрепени стъпала /за Маршрут "Гарнов камък"/; - Изработка на 3 броя беседки /за Маршрут "Гарнов камък"/; - Устройване на пътеки, доставка и монтаж на мостове, укрепени стъпала /за маршрут "Четиньова могила"/; Тази дейност ще стартира веднага след подписване на Договора за финансиране с осигуряването на средства и договаряне на условията за реализация с избраната фирма-изпълнител. 0.00 0.00
Публичност и информация: За информиране на обществеността за целите и резултатите от проекта, както и за приноса на ЕЗФРСР след подписване на административен договор с ДФЗ-РА Бенефициентът е предвидил да постави и поддържа на старт/финала на пешеходните маршрути на ЛАП "Старосел" 1 бр. табела за обозначаване мястото на изпълнение на проекта и финансовия принос на ЕЗФРСР. Тази дейност ще стартира веднага след подписване на Договора за финансиране. 0.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.