Дейности |
-
Дейност: ИДЕНТИФИЦИРАНЕ И АКТИВИРАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИ НЕАКТИВНИ ЛИЦА ОТ УЯЗВИМИ ЕТНИЧЕСКИ МАЛЦИНСТВА: Идентифицирането на икономически неактивните лица в етническите квартали на община Пловдив представлява сериозно предизвикателство тъй като голяма част от хората в тези квартали или говорят трудно български език или изобщо не го говорят. Те живеят капсулирани в своята общност и често отказват да излизат извън границите на квартала. Активното поведение на пазара на труда в тази общност зависи от комплекс от фактори - икономическа ситуация, предлагане на труд, осигурителна и данъчна тежест, адекватна политика за активиране и др.
Целевата група, към която е насочена дейността, са икономически неактивни представители на социално уязвими етнически малцинства /турци и роми/, живеещи на територията на етническите квартали на Община Пловдив – Столипиново, Аджисан махала, Шекер махала и Араман махала. За целите на проекта понятието „икономически неактивни лица“ включва хора, които са били извън заетост или образование за период от минимум 4 месеца преди включване в проектната дейност, както и такива, които не са били регистрирани в дирекция „Бюро по труда“ през предходните 12 месеца.
Както показват резултатите от картографиране на кв. Столипиново, проведено през 2017 г. от ОФ „Пловдив 2019“ в рамките на проект на Община Пловдив по Българо-швейцарската програма за сътрудничество, 70% от анкетираните лица са се самодекларирали като нерегистрирани безработни, а други 20% - като работещи.
Самото понятие „работещ“ в квартала има хибриден и неконвенционален характер и преминава постоянно границата между липса на заетост, собствен дребен бизнес или наемен труд, като всичко това остава извън рамките на официалните законови регламентации. Много жители извършват едновременно по две или три дейности от съвсем различен характер, като в същото време остават „нерегистрирани безработни“ за официалната статистика (Картографиране 2017, 26-27).
Институционалните и медийни разбирания за работа в днешно време се свързват с понятия като „трудов договор“ и „твърда заплата“, което автоматично изключва от групата на заетите лица редица хора от уязвими етнически групи, занимаващи се с микробизнес. Ето защо понякога жители на малцинствените квартали, които, съгласно официалните определения, попадат в графата „икономически неактивни лица“ всъщност се занимават с икономическа дейност, макар и нерегламентирано. Всичко това обуславя прилагането на комплексен подход в рамките на дейността за идентифициране, информиране и активиране на неактивните лица.
Целта на дейността е подпомагане на интеграцията в пазара на труда на маргинализирани групи чрез идентифициране, активиране и включване в заетост посредством индивидуално и групово прилагане на инструменти и услуги. Лицата от целевата група ще бъдат насочени към включване в обучение, заетост или регистрация в дирекциите „Бюро по труда“.
За провеждане на дейността към Центъра за социални иновации, създаден по процедура Транснационални партньорства на ОПРЧР, ще бъдат назначени двама мениджъра на случай, един психолог и четирима трудови медиатори. Изискване за трудовите медиатори ще бъде владеенето на турски и/или ромски, тъй като те ще действат на терен в етническите квартали на Пловдив за по-добро обхващане на целевата група.
По този начин, ще бъде разширен обхвата на целевата група на Центъра за социални иновации, който бе създаден за работа с неактивни и безработни лица от групата на NEETs до 29 годишна възраст, като вече фокусът на работата на Центъра ще бъде върху активиране за обучение и заетост на лица от уязвими етнически малцинства независимо от тяхната възраст.
Закупуването на проекторен екран и мултимедия има за цел да помогне за провеждането на мотивационните сесии по проекта за лицата от целевата група
Закупуване на 6 преносими компютъра ще обезпечи работата на мениджърите на случай и трудовите медиатори както в офис условия, така и на терен в сегрегираните квартали. Мултифункционалното устройство е необходимо за обработката на документи, вкл. личните досиета на участниците.,
Договорена стойност: 160 809.44
,
Отчетена стойност: 152 734.39
-
Дейност: OБУЧЕНИЯ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНА КВАЛИФИКАЦИЯ ИЛИ КЛЮЧОВА КОМПЕТЕНТНОСТ: Като част от предходната дейност 1 „Идентифициране и активиране на икономически неактивни лица“, специалистите в Центъра за социални иновации на Община Пловдив ще диагностицират възможностите и потребностите на лицата от целевата група и ще насочат част от тях към следните видове обучения: Мотивационни обучения за активно търсене на работа; Обучения за част от професия; Обучения ключова компетентност.
Обученията имат за цел да улеснят прехода към заетост на лицата от целевата група, като ги подготвят за предизвикателствата на пазара на труда.
С до 70 представители на целевата група на неактивните и безработни лица от етническите малцинства в гр. Пловдив ще бъде проведени мотивационни обучения. Целта на обученията е да се повиши мотивацията за труд, за придобиване на професионални навици, мотивация за активно участие на пазара на труда, както и мотивация за продължаване на обучението и придобиване на нови квалификационни умения и компетенции
Участниците в мотивационните обучения ще бъдат подбрани в рамките на Дейност 1: „Идентифициране и активиране на икономически неактивни лица“. По време на мотивационните обучения участниците ще придобият знания и умения за ориентиране на пазара на труда и адаптиране към неговите изисквания, за търсене и избор на подходящо обучение или заетост. Те ще усвоят умения за това как да подготвят документите си за кандидатстване за работа, как да използват различни източници на информация за свободните работни места, как успешно да се представят пред работодателите и пр.
Обучение за част от професията „Работник-озеленяване“ ще изгради капацитет и професионални умения у представителите на целевата група, което ще повиши тяхната конкурентноспособност на пазара на труда. След преминаване на обучението и последващата субсидирана заетост по специалността, обучаемите ще могат по-лесно да се интегрират в ОП „Градини и паркове“ или да си намерят друга работа по специалността в частния сектор. Обучението ще помогне на хората от уязвимите етнически малцинства да станат по-конкурентни на пазара на труда.
Ще бъдат проведени също така обучения по ключови компетентности 1 „Общуване на роден език“ и 2 „Дигитална компетентност“. Тези обучения имат за цел да помогнат на представителите на целевата група да получат по-добри шансове за интеграция в пазара на труда. По ключова компетентност 1 „Общуване на роден език“ ще бъдат обучени до 70 лица, които в рамките на 16 учебни часа ще получат подготовка как да се използват българския език в работата си. Представителите на целевата група, които имат по-добър образователен статус и са по-грамотни ще бъдат включени в обучение по ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност”, което ще бъде насочено с развитие на умения за текстообработка в Word, работа с таблици в Excel, изготвяне на презентации в PowerPoint, работа с електронна поща, търсене в интернет и др. Изискване за включване в обучение по ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” ще бъде участниците да имат поне завърешен 8 клас.
,
Договорена стойност: 27 500.00
,
Отчетена стойност: 18 850.00
-
Дейност: ВКЛЮЧВАНЕ В ЗАЕТОСТ НА ЛИЦА ОТ УЯЗВИМИ ЕТНИЧЕСКИ ГРУПИ: Целта на дейността е подпомагане интеграцията в пазара на труда на уязвими етнически малцинства в Община Пловдив чрез предоставяне на възможност за заетост в Общинско предприятие „Градини паркове“, в качеството му на партньор по проекта. Изпълнението на дейността ще доведе до изграждане на трудови навици в представителите на целевата група, които ще получат и възможност за постоянни трудови доходи и респективно на свързаните с тях здравни и социални осигуровки. На част от лицата ще бъде осигурено обучение за професионална квалификация за част от професията „работник, озеленяване“ по първа квалификационна степен.
По време на рецесия, когато безработицата е висока, субсидираната заетост има за основна цел да предостави на безработните лица възможност за доходи, за да могат те да посрещнат своите основни нужди, като в същото време се стимулира икономиката. По време на икономически подем, субсидираната заетост има важна роля за поддържане на доходите на уязвими групи, които иначе трудно биха могли да се интегрират в пазара на труда.
Икономическите проблеми през последните години бяха задълбочени по време на кризата с Ковид-19 и това се отрази негативно на пазара на труда, като в най-голяма степен бяха засегнати уязвимите етнически малцинства. Поради редица фактори /липса на образование, затруднения с българския език, дискриминация/ още преди пандемията хората от уязвимите малцинства много трудно можеха да си намерят легална работа със свързаните здравни и социални осигуровки. Ето защо, проектът има за цел да съдейства за постигането на баланс между търсенето и предлагането на работна сила, като по този начин бъдат преодолени някои негативни тенденции свързани с:
- увеличаване на криминогенността,
- трайно маргинализиране на най-уязвимите групи като хората с ниско образование, над средна възраст, жените и др.,
- икономическата емиграция в съседни страни и в Западна Европа на хора от малцинствата и свързаното с нея обезлюдяване на части от етническите квартали.
В дейността по предоставяне на субсидирана заетост ще бъдат включени хора от уязвими етнически малцинства (турци и роми), които са били идентифицирани в Дейност 1 и са преминали през някои от обученията в Дейност 2.
Работодател на лицата, които ще бъдат наети в програмата за субсидирана заетост, ще бъде Общинско предприятие „Градини и паркове“. Тъй като след публикуване на обявата за подбор на партньори по проекта нито един друг работодател не беше подал документи, Общинското предприятие стана единствен логичен избор, още повече, че самото предприятие има дългогодишна практика в предоставяне на заетост на лица от уязвими етнически малцинства.
Общинското предприятие ще предостави субсидирана заетост за период от 12 месеца на 47 лица на длъжност чистач/хигиенист, докато 30 лица на длъжност работник-озеленяване ще бъдат наети за период от 10 месеца, след като преди това ще преминат обучение за част от професия по първа квалификационна степен „Работник-озеленяване“. По време на обучението те ще работят и ще получават възнаграждение в размер на 90% от МРЗ за страната.
,
Договорена стойност: 777 608.32
,
Отчетена стойност: 349 085.86
-
Дейност: ПОДОБРЯВАНЕ НА ДОСТЪПА ДО ЗДРАВНО-СОЦИАЛНИ УСЛУГИ ЧРЕЗ РАБОТА НА ТЕРЕН И ЗДРАВНО-ПРОСВЕТНИ КАМПАНИИ : Целта на дейността е да бъде подобрен достъпът до здравни услуги, както и да бъде проведена здравна просвета сред представителите на най-уязвимите етнически общности в Пловдив.
Според доклад от картографиране на кв. Столипиново, проведено през 2017 г. от партньора фондация "Пловдив 2019" в рамките на проект на Община Пловдив по Българо-швейцарската програма за сътрудничество, две трети от жителите на квартала не са здравноосигурени. Местните хора добре познават кои категории граждани са осигурени от държавата и смятат, че здравната грижа за всеки би трябвало да е задача на държавата. Това убеждение на общността се основава както на спомените за социализма, така и на настоящия опит на хората в емиграция в държави като Германия и Великобритания. Настоящата ситуация, при която най-бедните членове на обществото остават без каквато и да е здравна грижа, тъй като са здравно неосигурени, кара местната общност да смята, че българската държава ги е изоставила и в отговор на това те сами изоставят системата. Резигнацията по отношение на здравната система от една страна прави хората безразлични към „задължителността” на здравното осигуряване, а от друга страна ги кара да търсят различни алтернативи като заминаване за чужбина и частни медицински услуги (независимо доколко могат да си ги позволят).
Най-честите заболявания регистрирани в анкетата за картографирането през 2017 г. са сърдечно- и мозъчно-съдовите (инфаркт, инсулт, високо кръвно), диабет и психичните, включвайки неврози. Също така изпъква присъствието на астма, прекарана туберкулоза, онкологични заболявания и епилепсия, в този ред по брой случаи. Сред жителите на възраст 60 и повече години случаите на мозъчно- и сърдечно-съдови проблеми надхвърлят 25%, а диабетът – 10%.
Тъй като малко хора от малцинствата имат законна работа на трудов договор, то е ясно защо по-голяма част от жителите на етническите квартали на Пловдив имат ограничен достъп до здравноосигурителната система.
За по-добро обхващане на целевата група ще бъде организирана под-дейност за здравна просвета на терен в двата най-големи етнически квартали в Пловдив – Столипиново и Шекер махала. Целта е повишаване на информираността и осъзнаване на рисковете, опазване на здравето и живота на уязвимите групи и повишаване на сензитивността им към здравни теми. Необходимостта от работата на терен се поражда от спецификите на общността: нейната капсулираност, ограниченото владеене на български език, недоверието към официалните власти. Наетите за извършване на дейността сътрудници на терен ще бъдат част от общността, което ще им помогне да достигнат до по-голям брой хора. Главен фокус на теренната работа ще бъде консултиране, медиация и съдействие за решаване на конкретните проблеми на целевата група.
Друга под-дейност е свързана с организиране на здравно-просветни кампании веднъж месечно, като те ще имат за цел да мотивират хората за безопасно поведение по отношение на заразяване с ХИВ, СПИН, Полово предавани болести, Хепатит и др.
Третата под-дейност ще бъде създаване на клуб „Информиран днес – отговорен утре“ като средство за включване на общността в процеса на здравно образование и повишаване на здравната култура. Това ще бъде място, където два пъти месечно, ще се развива социален живот в затворените общности. Ще бъдат предлагани съвременни и достъпни програми за групова работа на хора, засегнати от различни здравни проблеми.
Рисковете за работещите в здравните дейности, свързани с тяхното физическо и психическо здраве, ще бъдат намалени чрез осъществяване на супервизия и психологическа подкрепа за наетите в здравните дейности лица.
Ще бъде закупено мултифункц. у-во и мултимедия за обработката на голям обем информация свързана с участниците и за организиране на кампаниите. Заложено е закупуване на 1 преносими компютър, за да бъде обезпечена работата на екипа както в офис условия, така и на терен в сегрегираните квартали /гета/.
,
Договорена стойност: 150 245.76
,
Отчетена стойност: 129 552.53
-
Дейност: РАЗВИТИЕ НА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ И ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА НЕГАТИВНИТЕ СТЕРЕОТИПИ: Дейността има за цел от една страна да подпомогне развитието на местната общност чрез създаването на местни лидери, а от друга страна, да съдейства за преодоляване на негативните стереотипи срещу ромската общност чрез изработването и популяризирането на видеоклип за живота и културата на хората от етническите махали на Пловдив.
Изграждането на местни лидери е от изключително значение за постигане на по-голяма социална кохезия, което би помогнало на местната общност да намира и предоставя повече възможности за подкрепа на своите най-уязвимите членове. Нашият все по-сложен свят има нужда от лидери, които да умеят да ръководят и маневрират през сложните групови динамики, както и да могат да общуват с различни култури. В тази връзка, особено значение придобива концепцията за „служещия“ лидер, чиято главна цел е не собственото му самоцелно управление, а служенето на общността. „Служещият“ лидер е лидер, за да помага на хората, които ръководи в тяхното развитие и за решаване на техните проблеми. Личностното развитие на лидера, следователно, става възможно само чрез развитието и просперитета на хората от общността.
Главните препятствия пред социалната интеграция на етническите малцинства са свързани с: липсата на ментори и модели на подражание, липсата на достъп до неформални мрежи за комуникация и подкрепа, негативните обществени стереотипи. В тази връзка, създаването на местни лидери ще помогне за изграждане на добри модели за подражание в местната общност, а също и за създаване на реални авторитети, които да улеснят комуникацията между официалната власт и хората от етническите квартали. Местните лидери ще активизират и организират общността за идентифициране на общи проблемни въпроси, адресирането и разрешаването им в партньорство с местните власти. Те ще осведомяват и повишават осъзнатостта на общността относно широк кръг теми, което ще подобри социалната ориентация и интеграция на хората. Добрият пример на местните лидери ще насърчи представителите на малцинството за тяхното собствено проактивно поведение, а също и ще изгради визията за бъдещето на общността като цяло.
В рамките на проекта ще бъде заснет кратък филм/видеоклип, чрез който ще се популяризират добрите примери на подкрепа и взаимодействие в етническите квартали на Пловдив и особено по отношение на образователните и здравно-просветните дейности по проекта. Създаването на този видеоматериал ще помогне както за подобряване на самооценката и самочувствието на хората от малцинствената общност, така и за преодоляване на негативните стереотипи спрямо общността като цяло.
,
Договорена стойност: 6 500.00
,
Отчетена стойност: 6 350.00
|