Патронажна грижа: Дейността ще усъвършенства и подобри достъпа и услугите в общността за хора, които поради различни ограничения от здравословен характер са изключени от социалния живот и са в риск от включване в институционален тип грижи. Патронажната грижа ще допринесе за разширяване на социалните услуги, предоставяни в общността и за подобряване качеството на живот на хората от уязвимите групи и/или техните семейства.
Чрез нея ще се осигури мрежа от услуги в домашна среда, която ще подобри възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора. Дейността ще изгради модел за патронажни грижи за хора с увреждания, възрастни хора в невъзможност от самообслужване, лица над 54 г., други уязвими групи, вкл. лица поставени под карантина във връзка с COVID-19, лица от рисковите групи за заразяване с COVID-19, с цел осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове. Дейността по настоящия проект включва предоставянето на следните услуги:
- дейности за лична помощ в битовото и социално обслужване – не специализирани услуги като помощ в домакинството: почистване, пазаруване - доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, вкл. лекарства (закупени със средства на потребителите или с други средства, различни от тези по настоящата операция), заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги (със средства на потребителите или с други средства, различни от тези по настоящата операция) и др.; придружаване до лекар, до различни институции и др.
- здравни услуги, които е допустимо да се предоставят извън медицинско заведение и да се осъществяват в дома на потребителя: смяна на превръзка, поставяне на инжекции, измерване на кръвна захар,измерване на кръвно налягане, поставяне на инсулин,обработка на рани от диабет, декубитус и др.; рехабилитация, включваща раздвижване и лечебни масажи в домашна среда, леки упражнения, които потребителят може да практикува и в дните, в които не е посещаван от медицинска сестра, консултиране как да се осъществява превенция на поява на рани от залежаване, насърчаване на потребителя и вдъхване на увереност в собствените му възможности.
Освен това, с цел подпомагане процеса на социално включване, ще се осъществява психологическа подкрепа и социално и психологическо консултиране.
Кoординаторът ще координира дейностите в Центъра така, че да се осигури качество на живот, което да гарантира пълноценното физическо развитие и социално включване на всеки потребител, чрез осигуряване на индивидуализирана грижа и подкрепа. Социален работник ще извършва социално консултиране, и ще изготвя и поддържа цялостно потребителско досие, регистър, отговаря за организиране, съхранение, администриране и архивиране на документацията.
Психологът ще оказва психологическа подкрепа и консултиране на потребителите на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда, като целта е мотивационна, психологическа, социална подкрепа на възрастните хора и хората с увреждания, изясняване на всички възникнали въпроси в процеса на предоставянето на патронажната грижа, предотвратяването на конфликти, решаване на проблемни ситуации. Ще се включи текущо консултиране и предоставяне на различна по характер информация, съобразно индивидуалните потребности. Назначеното лице за психолог ще мотивира потребителите да се включват в дейности, насочени към преодоляване на социалната изолация, съобразно интересите им.
Предоставянето на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се хора с увреждания, възрастни хора в невъзможност от самообслужване, лица над 54 г., други уязвими групи, вкл. лица поставени под карантина във връзка с COVID-19, лица от рисковите групи за заразяване с COVID-19 ще се осъществи от ОП “Социални дейности“- Община Враца, на което с акт ще се възложи изпълнението. |
0.00
|
332 183.99
|