Каолин АД е предприятие с над 90-годишна история, като от 2000 г. е приватизирано и става частно акционерно дружество. Компанията произвежда над 150 вида продукти, които представляват различни разновидности на кварцов пясък, каолин, варовик и други. Продуктите се използват в най-различни индустрии – за производство на хартия, стъкло, керамика, пълнители и т.н. Използвайки своя опит в бранша, както и европейските изисквания, водещо в дейността на дружеството е качество, удовлетворяващо изискванията на клиента, ефективни решения, конкурентни цени, надеждност и гаранция.
За постигане на устойчиво развитие дружеството е необходимо да предприеме обновление на част от съществуващото оборудване, тъй като е физически и морално остаряло, много по-слабо производително и много по-енергоемко. За да подобри конкурентоспособността си, предприятието предвижда да изпълни по настоящия проект енергоспестяващи мярки, които да допринесе за понижаване консумацията на енергия при производството. Конкретно, дейностите ще бъдат насочени към постигане на енергийно спестяване, чрез обновление на производствени мощности с по-енергоефективни и усъвършенстване на технологиите за производствения процес. Целта на предвидените инвестиции е да даде възможност на дружеството да разгърне дейност и разшири капацитета си в пълния обхват чрез внедряване на много по-ресурсно ефективно оборудване, а от друга страна, и да постигне висок стандарт на енергийна ефективност. Изпълнението на проекта пряко ще допринесе за въвеждане и развитие на екологосъобразно производство.
По настоящия проект се предвиждат следните дейности:
1. Придобиване на ново производствено оборудване, съгласно Мярка 1 и 2 от енергийния одит – нови високотехнологични активи: нова инсталация за сушене на каолин ( включваща Сушилня кипящ слой за каолин, Охладител на калциниран каолин) и Ротационна пещ за калциниран каолин,
2. Визуализация и публичност на проекта
3. Одит на проекта
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Дейност 1: МЯРКА 1: МОНТИРАНЕ НА НОВА ИНСТАЛАЦИЯ ЗА СУШЕНЕ НА КАОЛИН: Към настоящия момент на площадка Каолиново има инсталирани две сушилни за каолин с производителност 5.75 т/ч, като работният им режим е 7500 ч./год. Инсталираната топлинна мощност на всяка от сушилните е 2500kW, като същата се осигурява от термогенератори работещи с гориво природен газ. Инсталираната ел. мощност на всяка сушилня е 161.6 kW. Годишното производство на сушилните за представителната година е 86164т/год, годишната консумация на природен газ е 2551527 нм3 (23739407 кWh), годишната консумация на ел.енергия е 2847008 кWh, като тези данни са свалени от автоматизираната система за мониторинг и контрол на енергопотреблението на площадката. При това специфичното потребление на енергия от природен газ за производство на единица продукт е 275.51kWh/t (23739407кWh / 86164 t = 275.51kWh/t), а специфичното потребление на ел.енергия е 33.04kWh/t (2847008кWh / 86164t = 33.04kWh/t). Съществуващото оборудването предвид неговия експлоатационен живот е амортизирано и ниско производително, поради което и себестойността на получената продукция е висока, което я прави неконкурентоспособна. Високият специфичен разход на електроенергия има негативно отражение върху самия производствен процес и налагане на атрактивна ценова политика в сравнение с основните конкуренти.
За увеличаване на енергийната ефективност и повишаване на качеството на предлагания продукт, чрез повишаване на енергийните спестявания и минимизиране на енергийните и производствени разходи, компанията предвижда следното: Мярка 1 -монтиране на нова инсталация за сушене на каолин. На площадка Каолиново ще се монтира нова инсталация за сушене на каолин, която ще работи успоредно със съществуващите сушилни. Новата инсталация се състои от сушилня кипящ слой и охладител на калциниран каолин. Калцинираният каолин ще се произвежда от съоръжението (ротационна пещ) предложено в Мярка 2 и работния режим на предлаганата в тази мярка инсталация е съобразен с работния режим на новата ротационна пещ (6000ч). Производителността на инсталацията е 5.88т/ч изсушен каолин (на охладителя – охлаждане с външен въздух на 5т/ч калциниран каолин от температура 1000-1100 0С до 30-50 0С). Въздухът с масов дебит 34000кг/ч, подгрят до температура 200-225 0С при охлаждането на калцинирания каолин в охладителя, ще се подава към термогенератора на сушилнята, където ще се смесва с 3000кг/ч външен въздух и посредством горелка на природен газ получената смес ще се дозагрява до 225-275 0С. След въвеждане на инвестициите се очаква да се повиши производителността и на работния режим на новото оборудване. Настоящата Дейност 1 предвижда закупуването нова инсталация, която да спомогне за разширяване на прозиводствения капациете и повишаване нейната конкурентоспособност на пазара. Новият актив се характеризира с много по-добри технически параметри, които ще осигурят увеличване многократно на работния процес. Инсталацията включва:
Сушилня кипящ слой за каолин
1.Капацитет по входящ материал т/ч 8
2. Капацитет по изходящ материал (производителност) т/ч 5.88
3.Влажност на входящият материал % ≤ 28
4.Влажност на изходящият материал % ≤ 1-2
5.Количество въздух за сушене кг/ч 37000
6.Температура на въздуха за сушене 0С 225-275
7.Количество рециркулиращ въздух кг/ч ≥34000
8. Температура на рециркулиращ въздух 0С 200-225
9.Инсталирана електрическа мощност kW 250
10.Работна електрическа мощност kW 165
11.Инсталирана топлинна мощност kW 1000
12.Номинално потребление на природен газ kW 400
Охладител на калциниран каолин
1.Количество на охлаждания продукт т/ч 5
2.Температура на продукта на вход 0С 1000-1100
3. Температура на продукта на изход 0С 30-50
4.Количество на охлаждащия въздух кг/ч 34000
5. Температура на охлаждащия въздух на изход 0С 200-225
6. Инсталирана електрическа мощност kW 65
7.Работна електрическа мощност kW 50
8.Консумация на сгъстен въздух нм3/ч lt;75
9.Налягане на сгъстен въздух бар 6
2 439 897.93
0.00
Дейност 2: МЯРКА 2: МОНТИРАНЕ НА НОВА РОТАЦИОННА ПЕЩ: Към настоящия момент посредством ротационна пещ инсталирана на площадка Ветово се произвеждат шамот и калциниран каолин. Производителността на съоръжението е 10т/ч при производство на шамот и 5т/ч при производство на калциниран каолин. Работният режим е 7000 ч./год, като приблизително 6000ч/год ротационната пещ произвежда шамот, а останалите около 1000ч/год – калциниран каолин. Инсталираната топлинна мощност на горелката на пещта е 20000kW, като същата работи с гориво природен газ. Инсталираната ел. мощност на съоръжението е 430 kW. Годишното производство на пещта за представителната година е 5472т/год калциниран каолин и 59549т/год шамот. Годишната консумация на природен газ е: за производство на калциниран каолин 1 313 773 нм3 (12 223 344 кWh) и за производство на шамот 7 086 784 нм3 (65 935 438кWh). Годишната консумация на ел.енергия е: за производство на калциниран каолин 218 616 кWh и за производство на шамот 2 208 127 кWh. Старото оборудване, което фирмата притежава и експлоатира, е стара техническа модификация. Същевременно се характеризира с висока консумация на електроенергия и съответно непрекъснато повишаване на този вид разход. Обновлението на производствени мощности е крайно наложителна, но то изостава поради липсата на достатъчен финансов ресурс, както и поради относително бавната възвръщаемост на инвестициите в нови такива. Именно чрез осъществяване на предвидената Мярка 2 от енергийния доклад ще бъдат преодоляни тези ограничения за развитието на дружеството.
Настоящата дейност е препоръчана мярка 2 от Енергийния одит и предвижда инвестиция в 1 бр. Ротационна пещ за калциниран каолин. На площадка Каолиново ще се монтира нова ротационна пещ за производство на калциниран каолин, като съществуващото на площадка Ветово старо съоръжение ще остане в експлоатация. Работният режим на предлаганата в тази мярка нова инсталация, съобразно плановете на дружеството е 6000ч/год. Производителността на новата ротационна пещ е 5т/ч (120 т. дневно) калциниран каолин, като при това годишното производство на калциниран каолин от това съоръжение съгласно планираната производствена програма на предприятието ще бъде 30000т/год. Инсталираната топлинна мощност (енергиен капацитет) на горелката (горивната камера) на новата ротационна пещ е 36GJ/h (10000kW), като специфичният разход на енергия от природен газ за производство на калциниран каолин съгласно технологичния проект е 790 kcal/kg (918.8kWh/t), а инсталираната ел. мощност на инсталацията е 200kW.Интегриране в производствения процес на ново високотехнологично оборудване ще се елиминират напълно досега съществуващите недостатъци в работния процес и ще се постигне по-ниска ресурсна и енергийна интензивност. Годишно производство на калц.каолин ще достигне до 30000 т/год, а разходите за електроенергия и природен газ ще намалеят с 50%. Предвиденият за внедряване в прозиводствения процес на КАОЛИН ЕАД нов актив е съответно с подобрени и съвременни технически и функционални параметри като:
1.Производителност т/ден120
2.Инсталирана електрическа мощност-kW 200
3. Енергиен капацитет-GJ/h36
Инвестицията се базират на енергоспестяващи технологии и намалена енергийна интензивност, като ще окажат пряко влияние върху опазването на околната среда и положително въздействие върху опазването на природните ресурси. Въвеждането на енергоспестяващи технологии е предпоставка за използване на електроенергия при оптимална продуктивност на производствените мощности. Изпълнението на дейността ще допринесе за намаляване на енергийното потребление и подобряване на енергийната ефективност на предприятието. В сравнение със съществуващия към момента работен процес, ще се намали значително времето за производство на единица продукт, както и моментната консумация на енергия. По този начин ще се намали енергоемкостта на прозводствените процеси. Единичната производителност на новата машина е в пъти по-голяма, което също ще води след себе си много по-нисък разход на енергия за единица произведена продукция.
4 087 684.70
0.00
Дейност 3: Публичност и Визуализация на проекта : Предвидените по проекта дейности и съответните резултати от изпълнението на проекта ще бъдат популяризирани пред обществеността, като за целта ще бъдат спазвани стриктно условията и изискванията описани в Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. Ще бъдат предприети всички необходими действия за популяризиране на получената безвъзмездна помощ.
С цел популяризация на дейностите по проекта и в изпълнение на изискванията за информираност и публичност на проекти финансирани със средства на ЕС, се предвиждат и следните мерки:
- Изработване на минимум един плакат с информация за проекта (поне размер А3)
- Стикери за всеки от предвидените по проекта активи
- По време на изпълнението на проекта ще се постави временен билборд с размери минимум 50см./70см. на видимо за обществеността място;
- Не по-късно от три месеца след приключването на проекта ще се постави постоянна табела с размери минимум 50см./70см. на видимо за обществеността място;
- Организиране на минимум две публични събития (пресконференция и/или информационен ден). Подходящо анонсиране – чрез медиите (регионални), публикуване на информационно каре, информация на сайта на бенефициента, информиране на УО и най-близкия ОИЦ.
Чрез изпълнение на дейността ще се осигури публичност на целите, напредъка и постигнатите резултатите от проекта. Осигуряването на публичност на дейностите и резултатите от проекта, както мултиплицирането на ефекта от изпълнението му ще се осъществи чрез всички предвидени дейности. По време на организираните събития за популяризиране ще бъде дадена пълна информация относно целите на проекта, дейностите, очакваните резултати и предвидените индикатори.
Всеки документ, обвързан с изпълнението на проекта, ще бъде изготвен в съответствие с изискванията за мерките за публичност и комуникация. Всяко едно от средствата за визуализация ще съдържа информация, че проектът е получил финансиране от Европейския фонд за регионално развитие чрез ОП „Иновации и конкуретноспособност” 2014-2020, номер и наименование на проекта на английски и български език.
690.00
0.00
Дейност 4: Извършване на одит по проекта: В съответствие с чл. 207 от Делегиран регламент на Комисията (ЕО) № 1268/2012 относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза) „КАОЛИН“ ЕАД има задължение да осигури независим финансов одит на разходите по проекта след приключване на проектните дейности. Одитът ще бъде изпълнен с подготовката от страна на избрания одитор на доклад за фактическите констатации и работно задание за проверка на разходите по административния договор за безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”- приложение Ц към условията за изпълнение на настоящата процедура. Докладът ще придружава искането за окончателно плащане и ще удостовери коректното извършване и заплащане на направени по проекта разходи, ще съгласува разходите с бюджета и ще извърши аналитичен аналитичен преглед.
Дейността ще осигури необходимото потвърждение за удостоверяване, че разходите, заявени от във финансовия отчет, са възникнали и допустими
3 000.00
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN