Настоящия проект представлява съвместна инициатива между СДРУЖЕНИЕ "Местна инициативна рибарска група Български Черноморски Сговор Бяла-Долни чифлик-Аврен", Сдружение "Институт за подготовка на служители в международни организации" /ИСПМО/ и Института за аграрна икономика /ИАИ/, свързана с опазването на околната среда посредством кампания сред рибарските общности за насърчаване употребата на селективни риболовни уреди с цел опазване на морската околна среда. В проекта първоначално се предвижда дейност за информиране и публичност, чрез провеждането на информационна кампания, която да привлече повече хора от Черноморието, да вземат участие в семинара, с насочено практическо обучение, насочено към гражданите и особено рибарите и тяхната работа. Предвижда се също така проучване на нагласите сред обществото за степента на готовност за предприемане на ефективни действия, свързани с опазване на морската околна среда. На база на резултатите от проучването ще бъде разработено учебно съдържание и учебни материали. В проекта се предвиждат и обучения на няколко етапа- 1) Дистанционно обучение; 2) Обучение на място и 3) Обучителен семинар. В проекта, също така се предвижда да бъдат разработени и разпространени наръчници, съдържащи добри европейски практики, тяхното адаптиране и прилагане за България, както и препоръки за прилагане.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Разработване и прилагане на информационна кампания сред рибарските общности за насърчаване употребата на селективни риболовни уреди и опазване на морската околна среда. : Тази дейност има за цел няколко основни аспекта:
- Да се уведоми обществеността за заплахите пред обществото и риска за здравето на хората по отношение на морската околна среда;
- Да се уведомят рибарите за застрашаващите морската околна среда действия по време на осъществяване на риболов;
- Да се уведоми обществеността за основните стъпки за ограничаване на вредното въздействие;
Да се информират хората за нуждата от предприемането на незабавни мерки по отношение на следното:
- Управление на отпадъците;
- Намаляване на отпадъците;
- Рециклиране на отпадъците;
Да се информират хората за опасности, които крият:
- "Невидимите" отпадъци, като "призрачният" риболов;
- Замърсените риби и морски организми и рискът за здравето на хората;
- Замърсяването на морската вода от неестествени предмети - пластмасови опаковки;
Да се информира обществеността за възможностите за превенция, като:
- Използването на селективни риболовни техники за намаляване въздействието на риболова върху морската околна среда;
- Ефективно използване на ресурсите;
- "Риболов" на отпадъци - практика, позната в много страни, борещи се срещу замърсяване на морската вода и дъно;
1 835.00
1 835.00
Проучване на нагласите и степента на готовност за предпиемане на ефективни действия за опазване на морската околна среда. : Ще бъдат анализирани нагласите за степента на готовност за предприемане на ефективни действия по отношение на опазване на морската околна среда. Тази дейност включва специално допитване до гражданите по въпроса с опазването на морската околна среда и нуждата от вземане на мерки, както и необходимостта от обучения в тази насока.
С цел осъщветвяване на мониторинг по изпълнението на проекта се предвижда в този период, ръководителя на проекта да извърши посещение на място в рамките на МИРГ Бяла-Долни чифлик- Аврен. За тази цел ще бъдат предвидени и следните разходи:
Дневни пари:
3 дни х 20 =60 лв.
Нощувки:
2 нощувки х 80 = 160 лв.
Пътни разходи:
746 км х 0,80 лв. = 596,80 лв. /в двете посоки/
Общо: Общо: 816,80 лв.
0.00
20 524.80
Разработване на учебно съдържание и материали.: Учебното съдържание ще бъде базирано на резултатите от проучването на нагласите и степента на готовност за предприемане на ефективни действия по отношение на опазване на морската околна среда.
Учебното съдържание ще включва:
- Съдържание на обучението;
- Определение и същност;
- Разработване на учебен план;
- Разработване на учебна програма,
- Цели и мерки,
- Правна рамка,
- Политики по опазване на морската околна среда и
- Екологични вреди
- Източници.
0.00
24 621.12
Семинар, насочен към опазване на околната среда и употребата на селективни риболовни уреди.
: Методологията за изпълнение на тази дейност ще състои в следните няколко етапа:
Етап 1) Дистанционно обучение. За период на изпълнение на дейността ще се провеждат дистанционни обучения посредством съвременни комункационни канали (инернет кореспонденция: електронна поща, скайп и др)
Етап 2) Обучение на място. За период на изпълнение на дейността ще се провеждат бучения на общо седем от експертите - 4 от ИПСМО (2 младши и 2 старши) и 3 от Института за аграрна икономика. За тях ще бъдат предвидени и разходи за транспорт и нощувки.
Дневни пари
7 експерта х 2 дни= 14
14 х 20 = 280 лв.
Нощувки:
7 ескпета х 1 нощувка= 7
7 х 80 = 560,80 лв.
Пътни разходи:
746 км х 0,80 лв. = 596,80 лв. /в двете посоки/
596 лв. х 7 пътувания =4 177,60 лв.
Етап 3)
Предвижда се семинар, който ще ключва и обучения, насочени към екологосъобразен начин на работа от страна на рибарите, пристанищните агенти и други хора, чиято сфера на дейност е свързана с морската екосистема от което е възможно да се замърси водата или морското дъно в процеса на работа.
Темите на които ще бъдат обучавани заинтересованите страни са следните:
1. Въздействие на човека върху морската околна среда.
2. Замърсяване на морската околна среда, причинено от риболовни дейности.
3. "Невидими" отпадъци - призрачен риболов - изгубени, изоставени, захвърлени риболовни уреди (640 000 тона в световен мащаб).
4. Какъв риск за здравето на човека крие консумацията на риби други морски организми, съдържащи химикали от петролно остатъци и пластмаса.
5. Решения - Селективни риболовни техники за намаляване на въздейсвието на риболова върху морската околна среда.
6. Превенция и управление.
Етап 3 от тази дейност ще бъде възложена на подизпълнител.
С цел осъщветвяване на мониторинг по изпълнението на проекта се предвижда в този период, ръководителя на проекта да извърши посещение на място в рамките на МИРГ Бяла-Долни чифлик- Аврен. За тази цел ще бъдат предвидени и следните разходи:
Дневни пари:
3 дни х 20 =60 лв.
Нощувки:
2 нощувки х 80 = 160 лв.
Пътни разходи:
746 км х 0,80 лв. = 596,80 лв. /в двете посоки/
Общо: 816,80 лв.
0.00
34 791.35
Изработване и разпространение на наръчник за добри Европейски практики, които да бъдат адаптирани с цел да се прилагат и за Черно море.: С цел по-устойчиво въздействие и мултипликация, се предвижда да бъде изработен наръчник за добри европейски парактики, които могат да бъдат приложени у нас, както и последващ анализ за възможността за тяхното адаптиране и прилагане , както и извеждането на препоръки.
Методологията включва следните етапи:
Етап 1) Извеждане на добри Европейски практики - 15 добри практики;
Етап 2) Анализ и адаптиране към спецификите за България;
Етап 3) Приложимост и извеждане на препоръки;
Етап 4 ) Разпространение.
Наръчниците ще включват изготвяне на мерки по чл.13, параграф 4 от Директива 2008/56/ЕО, като ангажимент на компетентните органи кои от направените предложения ще приемат.
0.00
20 730.56
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN