Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 103 дървета
English

Програма: Програма за морско дело и рибарство

Район за планиране: Всички

Описание

Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна (МУВ), е най-големият научно-изследователски център в Североизточна България. В МУВ работят над 800 висококвалифицирани изследователи, фокусирани в следните приоритетни области: 1) Храни и хранене; 2) Регенеративна медицина и имплантология; 3) Невронауки; 4) Онкология и редки заболявания ; 5) Профилактика, мениджмънт на болестите и на здравните системи. В настоящия проект ние предлагаме развитието на Стратегическа научно-изследователска програма в приоритетните за МУВ области посредством: 1) Подпомагане работата на основните научни групи в МУВ, чрез което те ще достигнат водещи световни стандарти в съответната научна област, ще увеличат допълнително компетентностите на изследователите си и видимостта на научната си продукция, както и ще развият иновационния си потенциал чрез внедряване на резултатите от работата си в практиката; 2) Привличане на външни специалисти на световно ниво, които да основат научни групи в МУВ и да способстват за по-нататъшното развитие на собствените кадри и издигане качеството на научните изследвания в университета; 3) Осъществяване на широка програма от международни контакти, включително визити във водещи партниращи чуждестранни лаборатории и организиране в МУВ на международни научни конференции на световно ниво; 4) Подкрепа за научни разработки с иновационен потенциал в МУВ; 5) Защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер. Осъществяването на програмата ще подпомогне минимум 6 научни групи в МУВ, ще привлече минимум 3-ма нови водещи специалисти и ще създаде научен екип около тях, ще финансира минимум 10 иновационни научни проекти и ще повиши публикационната активност на университета с миниум 20% до края на отчетния период. В резултат, МУВ ще издигне нивото на научните си изследвания, ще разшири обема, кръгозора и възможностите на научния си потенциал и ще се превърне от регионален лидер в рамките на България в изтъкнат научно-иновационен хъб в Югоизточна Европа.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Изпълнение на Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие : В рамките на тази дейност ще бъдат подкрепени фундаментални и транслационни изследвания на 6 водещи научни групи в МУВ и 3 научни групи на привлечени чуждестранни изследователи на световно ниво. Изследванията на тези 9 групи ще бъдат насочени в стратегическите области: (i) Храни и хранене, (ii) Невронауки, (iii) Регенеративна медицина и имплантология, (iv) Онкология. Групите Natura4Health и SMART ще се фокусират върху проекти, свързани с идентифициране на нови биомаркери за кардиометаболитни заболявания и създаване на иновативни мултифункционални хранителни добавки. Групите NutriLect и GOSACD планират да насочат своите изследвания върху фундаментални и клинични аспекти на невроразвитийни и оториноларингологични заболявания. Изследователите от групите PersIm и AC-3B ще разботват нови регенеративни подходи в областта на стоматологията, ортопедията и офталмологията. Групите ELPIDA и LiquidBio планират създаване на нови подходи към ранната диагностика на ракови заболявания чрез течни биопсии и иновативна образна диагностика, а група RenEVA планира изследания в областта на съдовата биология. В областта на международното сътрудничество в стратегическите области на МУВ, ще бъдат разширени наличните специализация и научни контакти на изследователите чрез организиране на научни визити във водещи партниращи чуждестранни лаборатории, както и чрез организиране в МУВ на международни научни прояви на световно ниво. Ще бъдат организирани специализации във водещи лаборатории на млади изследователи с потенциал от МУВ. Чрез програмата ще бъде осигурена и финансова и логистична подкрепа за научни разработки с иновационен потенциал в МУВ, които ще бъдат подбрани на конкурсен принцип. Тези допълнителни иновационни проекти ще увеличат транслационния потенциал на изследователската работа в университета. Проектът ще подкрепи и действия по защита на интелектуалната собственост на научните разработки в МУВ, по-специално чрез увеличаване на капацитета на Отдела по Технологичен трансфер и иновации (ОТТИ) в университета да извършва и координира обучителни, консултантски и правни мероприятия за технологичен трансфер на научната продукция в МУВ. 25 200 000.00 1 340 341.76
Управление на проекта: Изпълнението на предвидените дейности по управление на проекта се осъществява чрез ефективно функциониращ модел на двустепенна система на управление – Управителен комитет и Съвещателен борд. Оперативната дейност по СНИИПР към Медицински университет – Варна се организира и ръководи от Управителен комитет. Управителният комитет отговаря за организирането и администрирането на дейностите по програмата, включително финансово управление, наблюдение на изпълнението на програмата, популяризиране на резултатите. Съвещателният борд изпълнява функциите на съвещателен и оценяващ орган по изпълнението на стратегическата научноизследователска и иновационна програма в рамките на предвидената структура на управление. За популяризиране на програмата сред заинтересовани страни във висшето училище и извън него се предвижда организирането на годишна научна конференция, на която ще се представя научния напредък по изпълнението на Стратегическата научноизследователска и иновационна програма на Медицински университет – Варна. 2 800 000.00 181 463.82

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.