Целта на проектното предложение е да се осигури професионално и експертно управление от общинските служители чрез повишаване на знанията, уменията и квалификацията им чрез надграждане на постигнатите резултати по проект "Подобряване капацитета на общинските служители за предоставяне на качествени публични услуги", финансиран по ОПДУ.
Изпълнението на целта ще бъде постигнато чрез организиране и провеждане на над 250 обучения (присъствени и дистанционни) по актуални за общинската администрация теми и провеждане на обучения за обучители.
Предвижда се над 5000 общински служители на трудово и служебно правоотношение да преминат обучения по 15 обучителни модула, пряко свързани с базовите общински услуги. Провеждането на обучения за обучители (преобладаваща част от които са общински служители) и участието им като лектори в присъствените обучения за целевите групи, гарантира постигането на мултиплициращ ефект и устойчивост на резултатите от проекта. Определянето на темите на обучителните модули, по които ще бъдат проведени обучения по настоящия проект е извършено на база анализ на потребностите на общинските служители по приключилия по ОПДУ проект. Предвидена е и възможност за разработване и на до 5 нови обучителни модула - в случай на промени в нормативната уредба и/или идентифицирана потребност на общините. С оглед обхващане на максимално широк кръг общински представители, всеки обучителен модул ще се предлага в две форми - присъствена и дистанционна.
Реализацията на проекта ще допринесе за по-доброто управление на местно ниво и до повишаване качеството на предоставяните от общините услуги за гражданите и бизнеса, както и да се утвърди ролята на Националното сдружение на общините като информационен и квалификационен център за развитие на знанията, уменията и квалификацията на служителите в общинските администрации
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Разработване на нови и актуализиране на съществуващи модули за присъствено и дистанционно обучение и обучение на обучители: Повишаването на административния капацитет на служителите от общинската администрация е идентифицирано като потребност както в Стратегията за развитие на държавната администрация (2014-2020 г.) и Пътната карта за изпълнението й, така и в Националния доклад за България за 2019 г., Стратегията за децентрализация 2016-2025 и в Стратегическия план на НСОРБ (2014-2020 г.). Изпълненият от НСОРБ проект "Подобряване капацитета на общинските служители за предоставяне на качествени публични услуги" показа значителен интерес на служителите на общинската администрация към обученията, което е показател за необходимостта от предоставяне на навременно, актуално и качествено обучение.
На база анализа на резултатите от предходния проект , НСОРБ идентифицира 15 тематични направления (включени в подписаното с ИПА споразумение за демаркация на обученията), по които ще се провеждат обучения по настоящия проект, а именно:
1. Управление на общинските финанси;
2. Компетентности и правомощия на общинската данъчна администрация;
3. Управление на водите и екология;
4. Управление на отпадъците;
5. Управление на общинската собственост;
6. Устройство на територията;
7. Предоставяне на социални услуги от общините;
8. Ефективно управление на общинското образование;
9. Превенция, управление на кризи и защита при бедствия;
10. Обществен ред и сигурност;
11. Правомощия на кметските наместници
12. Взаимодействие на общините с НПО и бизнеса;
13. Вътрешна организация на общинските дейности;
14. Контролни функции на общините;
15. Опазване на културно-историческото наследство и развитие на туризма;
По всяко от тях ще бъде разработен обучителен модул (за присъствено и за дистанционно обучение). За подготовката им ще бъдат използвани и разработените в рамките на предходния проект обучителни модули. По предходния проект са разработени 10 модула. По тематика те са сходни с част от включените в проектното предложение и ще бъдат предоставени за ползване на избраните външни изпълнители. С оглед междувременно настъпилите промени в нормативната уредба и новите отговорности на общините, структурата на модулите и информацията в тях следва да се преработи и допълни. 5 от предвидените в проектното предложение модули са изцяло нови. С оглед постигане на еднотипност на разработените модули (съдържание, програма, метод и подход на обучение), НСОРБ ще възложи за цялостно разработване всички 15 модула, като където е приложимо, разработените по предходния проект обучителни модули ще се използват като помощен материал). В хода на изпълнение, на база обратна връзка от обучаемите, ще бъде актуализирано съдържанието (както в присъствена, така и в дистанционна форма) за до 12 обучителни модула. Дейността включва разработване на програми, материали, презентации и наръчник за обучителите. Наръчникът е помощен материал за обучителите – съдържа допълнителна информация (извън презентациите) и практически съвети. Той ще е само в електронен вид като ще бъдат разработени 15 специфични наръчника за обучители по всеки модул.
(Пълното описание на дейност 1 е приложена като прикачен документ)
1 095 900.04
1 005 645.99
Провеждане на присъствени и дистанционни обучения: След разработването на обучителните модули и подготовката на обучители (в рамките на дейност 1), НСОРБ ще разработи конкретна обучителна програма за провеждане на присъствените и дистанционните обучения. Тя ще включва провеждането на общо 228 присъствени обучения, както и на минимум 15 дистанционни обучения по всеки от модулите. Продължителността на присъствените обучения ще бъде в рамките на 2 дни ( с една нощувка) за 60 обучения и 3 дни ( с две нощувки) за 168 обучения, в зависимост от спецификата на съответната тематична област и обема на обучителния материал. Предвижда се във всяко от присъствените обучения да се включат средно по 25 участника.
Броят обучения по всеки от модулите ще бъде определен на база численост на съответната целева група и ще варира от:
- 12 броя или общо 96 обучения по следните обучителни модули: Управление на общинските финанси; Опазване на културно-историческото наследство и развитие на туризма; Ефективно управление на общинското образование; Превенция, управление на кризи и защита при бедствия; Обществен ред и сигурност; Управление на водите и екология; Взаимодействие на общините с НПО и бизнеса и Контролни функции на общините
- 18 броя или 108 обучения по следните обучителни модули: Компетентности и правомощия на общинската данъчна администрация; Управление на общинската собственост; Устройство на територията; Предоставяне на социални услуги от общините; Управление на отпадъците и Вътрешна организация на общинските дейности и
- 24 обучения по обучителен модул Правомощия на кметските наместници
В случай, че по някоя от темите интересът на участниците е по-голям от броя на осигурените места, НСОРБ ще организира допълнителни обучения по съответния обучителен модул. Присъствените обучения ще се провеждат в различни населени места, равномерно разположени по територията на страната, като участниците в обученията сами ще избират конкретното място. Това ще позволи и обмяна на опит и добри практики между общини, отдалечени една от друга.
В хода на изпълнение на проекта програмата за обучения ще бъде допълнена и с обучения по до 5 нови обучителни модула, разработени в рамките на предходната дейност по заявка на общините и/или при промяна в нормативната уредба. Предвижда се по 5 -те допълнителни модули да бъдат проведени до 30 тридневни обучения (по 6 броя за всеки модул) със средно по 20 участника. Продължителността е определена на база досегашия опит по организиране на обучения по нови отговорности на общините, както и с оглед сериозността на очакваните нормативни промени.
На всеки от участници ще бъде осигурен пакет обучителни материали, включващ програма, презентации, папка, чанта, химикалка, USB с дигитална версия на обучителните материали. Всички участници, успешно преминали присъствени обучения, ще получат сертификат.
Дейността включва и провеждането на 20 дистанционни обучения (по 15-те основни и 5-те допълнителни модула) за минимум 200 служители от общинската администация. Те ще се провеждат чрез разработената в рамките на предходен проект Интернет платформа за обучение, която се поддържа от НСОРБ. На участниците ще бъде предоставен достъп до всички обучителни материали, както и ще бъде осигурена възможност за електронна комуникация, онлайн консултации и общуване в реално време с ключовите експерти от екипа на НСОРБ. В зависимост от заявената необходимост по допълнително подготвените в рамките на дейност 1 нови модули, ще бъдат организирани дистанционни обучение за до 5 обучителни модула. Дистанционните обучения ще се финализират с решаването на тест и получаване на сертификат от успешно преминалите обучението участници.
Всички разработени в рамките на изпълнявания проект обучителни модули, наръчници и презентации и др. п. обучителни материали ще бъдат публикувани в Интернет платформа за обучение (http://www.namrb.obuchi-se.org), която е със свободен достъп за ползване от всички заинтересовани лица.
3 483 912.60
3 866 713.17
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN