"Ерим Фиш" АД е дружество, малко предприятие, основано през 2014 г., регистрирано по търговския закон, с основен предмет на дейност "ПPOИЗBOДCTBO И TЪPГOBИЯ C PИБA, AKBAKУЛTУPИ, ПOTOMCTBA И XAЙBEР". Дружеството притежава пълносистемна рибовъдна ферма в с. Йоаким Груево, община Стамболийски, в която понастоящем произвежда зарибителен материал от есетрови и пъстървови видове, както и отглежда дъгова пъстърва до консумативен размер. В допълнение, дружеството притежава есетрови стада с различна възрастова структура (между 5 и 7 години), които се отглеждат с цел добив на черен хайвер. Обекта притежава обща площ от 20,7дка. Откритата част на фермата притежава 20 на брой бетонови басейни с обща площ от 2 100 м2. Във фермата са изградени 3 бр. земно - изкопни басейни, предназначени за интензивно отглеждане на есетрови видове риби. Земно - изкопните рибовъдни басейни са приблизително еднакви по площ (около 3300 м2 всеки един), обща площ от около 10 000 м2. В момента дружеството приключва изпълнение на проект с цел повишаване капацитета на отглеждане, като инсталира 31 броя отрасни иноксови басейни и допълнителни 4 броя стоманобетонни рибовъдни басейни с правоъгълна форма и обем за всеки един от 194 м2. Отглежданата риба в отрасните и угоителните басейни на обекта се храни със специализирани, високопротеинови гранулирани фуражни смески с цел реализиране на висок прираст. С настоящия проект, дружеството желае да заяви годишни компенсации за претърпяни производствени загуби от рибоядни птици от видовете Голям и Малък корморан, както и Сива Чапла. Основните загуби се случват през есенно зимното полугодие, като вследствие на атаките от рибоядни птици като отпад от производството се бракуват значителни количества подрастващи пъстърви, а много често по-големи риби, които не могат да бъдат погълнати, биват наранявани и впоследствие умират от атаките на птиците. Размерът на заявената компенсация е изчислен съгласно приложен към настоящия проект аква-екологичен план.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Осигуряване на екологични услуги от рибовъдно стопанство ЕРИМ ФИШ АД: В рибното стопанство на Ерим Фиш АД загубите от рибоядни птици са причинени от два вида - Корморан (голям и малък) и сива чапла. Въпреки че основните отрасни басейни са покрити с мрежи, дружеството търпи загуби основно при отглеждането на зарибителен материал.
Сивите чапли пристигат ежегодно през пролетта и остават в района на стопанството до края на лятото. Най активни са нощно време, като наблюдавания метод на улов е да кацнат на мрежите, които покриват басейните, като от тежестта на тялото мрежите провисват и се хранят с зарибителен материал. Мениджмънта на дружеството откри метода на риболов при преглед на поставените камери на обекта.
Представителите на видовете Голям и Малък корморан се появяват през месеците Септември и Октомври, като остават в рибното стопанство за зимното полугодие - до месец Април. При тях се наблюдава синхронизирано заставане на входовете на мрежите, в началото и края на басейните където следва скоростно унищожаване на зарибителя. Основните групи зарибителен материал, които са обект на набези са следните групи:
- дъгова пъстърва зарибителен материал средно ед.тегло 50 гр
- дъгова пъстърва зарибителен материал средно ед.тегло 35 гр
- дъгова пъстърва зарибителен материал средно ед.тегло 20 гр
- есетра хибрид зарибителен материал средно ед.тегло 70 гр
Тъй-като тези видове птици са включени в закона за опазване на биологичното разнообразие, ръководството на Ерим Фиш АД не може да извършва дейности по премахване на хищниците. Поради тази причина дружеството е приело тези загуби, които съгласно подадени формуляри в ИАРА достигат около 65% от отглеждания зарибителен материал.
Въпреки това, дружеството оказва неоценима подкрепа на мътещите и зимуващи в радиус от десетина километра около фермата рибоядни защитени видове птици, тъй-като осигурява прехрана и по този начин поддържане на местообитанията на видовете от сем. Корморанови и сем. Чаплови.
В допълнение по време на отглеждането рибата в отрасните и угоителните басейни на обекта храненето се осъществява на 100% посредством специализирани гранулирани фуражни смески с цел реализиране на по - прираст и запазване на качествата на водата. Храните са закупувани от фирми – вносителки, като официални вносители на фуражни смески могат да бъдат посочени „Фишконсулт“ ООД, вносител на Холандските “Coppens“; “Пиард” ЕООД, вносител на Датските “Aller aqua”; „Болкан Троут фарм” ЕООД, вносител на Италианските “Naturalleva” и др. Храненето се извършва по разработени от фирмата - производител хранителни таблици.
изпълнение на екологичните ползи по настоящия проект е предоставено в секция Резултат.
111 247.40
81 929.88
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN