Идентификация

Номер от ИСУН BG05M9OP001-2.109-0002-C01
Наименование на проекта "Социално приобщаване на уязвимите, етническите и маргинализираните групи в община Главиница, чрез социално-трудова и здравна интеграция"
Бенефициент 000565380 ОБЩИНА ГЛАВИНИЦА
Източник на финансиране ЕСФ ==> Развитие на човешките ресурси
Дата на сключване на договора/заповедта 21.05.2021
Дата на стартиране 01.06.2021
Дата на приключване 11.10.2022
Статус на изпълнение на договора/заповедта за БФП Приключен (към датата на приключване)
Местонахождение
  • България, Северна и югоизточна България (BG3), Северен централен (BG32), Силистра (BG325), Главиница

Описание

Кратко описание на проекта
Проектното предложение цели да се подобри достъпа до заетост, социални и здравни услуги за социалното приобщаване на представители на уязвими, етнически и маргинализирани групи и създаване на условия за преодоляване на негативни стереотипи в общността на територията на община Главиница. 
Община Главиница подава настоящото проектно предложение в качеството си на доставчик на социални услуги, която е и единственият  действащ такъв на територията на общината.
В проектното предложение са предвидени реализирането на дейности по провеждане на мотивационно обучение, психологическо подпомагане, социална и професионална интеграция на лица от целевите групи с фокус насърчаване участието им на пазара на труда и създаване на умения за успешно справяне на работното място и/или адаптиране към работните условия при включването им в заетост. Предвидено е обучение по ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” , което ще предостави възможност на обучените от целевата група за бъдеща реализация на пазара на труда. С оглед развитието на информационните и комуникационни технологии и нарастването на обема на наличната информация в Интернет възниква необходимостта от притежаване на специфични знания и умения за работа със съществуващата технологична инфраструктура от всеки един от нас. Ще бъде осигурена заетост на 15 лица от целевата група за период от 6 месеца в община Главиница. Друга основна дейност е повишаване информираността относно социалните и здравните права на маргинализираните групи, чрез провеждане на информационни кампании, насочени към подкрепа за семейно планиране и отговорно родителство. Ще бъдат организирани мероприятия за развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи.
 Предвидените дейности по проекта са в съответствие с Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите, с областната стратегия на област Силистра и общинските планове за интеграция на ромите на община Главиница.
Дейности
  • Дейност: Подбор на лицата от целевата група, чрез идентифициране и активиране и мотивирането им за активно поведение на пазара на труда: През първия месец от дейността е предвидено да се извърши подбор на лицата от целевата група, чрез идентифициране и активиране за включването им в дейностите по проекта. С цел засилване мотивацията на 25 лица от целевата група е предвидено провеждане на мотивационно обучение. Етапи за изпълнение на дейността: 1.Избор на на външен изпълнител при спазване на изискванията на ЗОП. 2.Подбор на лицата от целевата група, чрез идентифициране и активиране за включването им в дейностите по проекта. 3. Организиране и провеждане на мотивационно обучение. Продължителността на мотивационното обучение ще е 30 учебни часа, в рамките на една седмица ще премине курса на обучение. В обучителната програма следва бъдат застъпени най-малко следните теми: 1) Развиване и взаимодействие на мотивационните фактори. Подходи за стимулиране и придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда. 2) Причини за липса на работа и професионална реализация, оценка на самочувствието и възможностите за себепредставяне на членовете в групата, определяне на стъпките и начините за започване на работа. 3) Умения за разпознаване на личните си желания, готовност и успешност в постигането на цели. Мотивационен профил на служителя и роля на лидера 4) Социално-икономическата ситуация, пазар на труда, тенденции в областта на трудовата заетост, възможни източници на доход; 5) Търсене на работа чрез ефективно използване на различни източници на информация за свободни работни места; 6) Разработване на автобиография (СV) и мотивационно писмо – значение, изисквания, видове, съставяне; 7) Събеседване при кандидатстване за работа – изграждане на умения за явяване на интервю и спешно представяне пред работодател; 8) Техники за намаляване на притеснението. 9) Изграждане и утвърждаване на универсални умения: организиране, анализ и планиране; решаване на проблеми, работа с информация, грижи за други хора, представяне пред публика, поемане на риск и отговорност; 10) Използване на позитивното влияние на групата - повишаване на активността за търсене на работа, сътрудничество, подпомагане, насърчаване. Дейността по мотивационното обучение за активно търсене на работа цели подпомагане на целевата група за придобиване на умения за активно поведение на пазара на труда и стимулиране за включване в обучение по ключова компетентност и заетост. , Договорена стойност: 2 000.00 , Отчетена стойност: 2 000.00
  • Дейност: Предоставяне на обучение по ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност”: Дейността включва организиране и провеждане на обучение по ключова компетентност 4 „Дигитална компетентност” на 25 лица от маргинализираните групи и общности, което ще им даде възможност за бъдеща реализация на пазара на труда и в помощ на децата си в онлайн обученията. Етапи за изпълнение на дейността: 1. Избор на на външен изпълнител при спазване на изискванията на ЗОП. 2. Провеждане на входящ тест от обучаващата организация/институция за определяне на нивото на обучение 3. Организиране и провеждане на ключовата компетентност: 4 „Дигитална компетентност” С оглед развитието на информационните и комуникационни технологии и нарастването на обема на наличната информация в Интернет възниква необходимостта от притежаване на специфични знания и умения за работа със съществуващата технологична инфраструктура. Да сме дигитално компетентни в днешния свят изисква не само достъп до и боравене с ИКТ, но и подходящи познания, умения и нагласи свързани с тях. Базисните компютърни умения са свързани преди всичко с обработката на текст и ползването на Интернет. Тези умения би трябвало да се придобият още по време на училищното обучение, като основните проблеми на придобиването на тази грамотност се свързват преди всичко с липсата на материална база и проблема с Интернет-връзката и най-вече, че голяма част от целевата група няма достъп до компютър, поради което се неконкурентно способни на трудовия пазар. Интернет стана неразделна част от ежедневния живот, място за обяви за свобони работни места, бизнес, обучение и извличане на разнообразна информация. В резултат на това се налага хората в съвременното информационно общество да притежават умения за търсене, анализиране, синтезиране и оценяване на информацията. Овладяването на необходимите знания и умения за работа с информационните технологии се превърна в един от основните фактори за ефективно използване на съществуващата технологична инфраструктура. Днес дигиталната компетентност е част от ключовите компетентности и се счита за основен фактор за развитие на дигитална култура и информационно общество в световен мащаб. Изборът на лица за включване в обучение за съответната ключова компетентност ще се извърши след провеждане на входящ тест от обучаващата организация/институция за определяне на нивото. Лицата следва да бъдат разпределени по групи за постигане на максимална ефективност. 1. Наименование на ключовата компетентност: 4 „Дигитална компетентност” 2. Хорариум на обучението: 45 учебни часа при 6 /шест/ учебни часа дневно. Продължителността на един учебен час е 45 минути. 3. Брой на обучаваните лица: 25 4. Документ, доказващ завършеното обучение: Сертификат за придобита ключова компетентност Дигитална компетентност – Компютърна грамотност Цената за обучението на едно лице е 250,00 /двеста и петдесет лева/ лева., Договорена стойност: 8 875.00 , Отчетена стойност: 7 650.00
  • Дейност: Включване в заетост на целевата група в община Главиница, в подкрепа на социалните услуги: Цел на дейността: Създаване на предпоставки за последваща заетост; формиране на активно поведение на пазара на труда у лицата от целевата група; придобиване на професионални и трудови умения; подобряване условията на живот чрез решаване на проблема за трудова заетост; подпомагане на дейността на социалните услуги в община Главиница;От преминалите мотивационно обучение на 15 лица ще бъде осигурена заетост за 6 месеца в община Главиница на длъжност "Работник поддръжка" към действащите социалните услуги ; С тях ще бъдат сключени трудови договори. Етапи за изпълнение на дейността: 1. Подбор на лицата от целевата група за включване в заетост. 2. Назначаване и сключване на трудови договори. 3. Осигуряване на заетост за 6 месечен период в „Комплекс за социални услуги за лица с психични разстройства и за пълнолетни лица с умствена изостаналост“, „Център за социална рехабилитация и интеграция“ (ЦСРИ), и „Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания“ и др. Изборът на длъжността е направена от община Главиница при отчитане на няколко фактора и спазването на хоризонталните принципи: - Равни възможности и недопускане на дискриминация, равенството между мъжете и жените и интегрирането на принципа за равенство, устойчиво развитие. Длъжността е съобразена така, че да е подходяща и за мъже и за жени, която ще допринесе за повишаване качеството на живот и насърчаване на социалното включване и интегриране в обществото на ромската общност, както и на други уязвими групи. - Заетост за 6 месечен период предполага, че задачите с които наетите лица ще бъдат натоварени следва да бъдат краткосрочни, за да могат да се изпълнят. - Тъй като работодател ще бъде общината, то дейностите, с които ще бъдат ангажирани наетите лица трябва да са от нейните компетенции и да бъде подпомогната дейността на предприятието. - подпомагана на действащите социални услуги с обслужващ персонал; - Не на последно място, целта на заетостта е да активира целевата група, да им даде възможност за професионално развитие. , Договорена стойност: 75 276.00 , Отчетена стойност: 75 530.13
  • Дейност: Повишаване информираността относно социалните и здравните права на целевата група. Насърчаване на семейното планиране и отговорно родителство: Дейността е насочена към повишаване информираността относно социалните и здравните им права, както и насърчаване на семейното планиране и отговорно родителство. Предвидено е провеждането на две еднодневни кампании в гр. Главиница - една за разясняване на социалните и здравните им права и друга на тема семейно планиране и начини за избягване на забременяване (контрацептивни методи). Промяна на практики, имащи негативно влияние върху социалното включване на маргинализираните общности, като  Кампании в общността за семейно планиране и начини за избягване на забременяване (контрацептивни методи), преодоляване на ранните бракове и други патрирхални практики, имащи негативно влияние върху социалното включване на младите хора от маргинализираните общности;  Кампании в общността за информиране относно социалните и здравните им права; Достъпът до качествени услуги като грижи за деца, жилищни нужди, здравеопазване, дългосрочни грижи, както и образование и обучение, допринася за социалното приобщаване. Етапи за изпълнение на дейността: 1. Избор на на външен изпълнител при спазване на изискванията на ЗОП. 2. Организиране и провеждане на две кампании. Информационните кампании ще предоставят информация на целевата група за възможността и начина за получаване на вида на социални и здравни услуги. В сектора на здравните услуги затрудненият достъп на групите в най-голям риск от социално изключване при ползване на здравни услуги води до влошаване на общото им здравословно състояние и увеличаване на смъртността сред тях. България продължава да е страната с един от най-високите показатели за смъртност в ЕС и най-нисък естествен прираст.Неравенството в достъпа до здравеопазване може да се превърнат в заболяване, неработоспособност, зависимост, повишена бедност и изключване. Достъпът до качествени достъпни грижи за деца е от ключово значение за предоставянето на най-добрия шанс на децата в живота, независимо от техния социален произход, и улеснява интеграцията на родителите им на пазара на труда. Данните обаче показват, че най-уязвимите деца (например деца от семейства с ниски доходи или семейства, които са найотдалечени от пазара на труда, ромски деца, деца от мигрантски произход, деца с увреждания) като цяло участват по-малко. Социалните услуги са другия стълб на политиката - ключов фактор за ефективно социално включване и участие в живота на обществото на уязвимите групи. Междусекторните услуги, които включват здравни, образователни и социални дейности, са слабо развити, а това затруднява предоставянето на комплексна подкрепа на уязвимите групи. Именно междусекторните услуги ще позволят по-добра индивидуализация на предлаганата подкрепа, по-точна оценка на потребностите и прилагане на мултидисциплинарен подход. Това изисква съвместни усилия и съгласувани мерки от страна на всички системи – социална, здравна и образователна. Дейността цели да се продължат и надградят дейностите и постигнатите резултати по проект "Подкрепа за социална, трудова и здравна интеграция в община Главиница", като е предвидено да бъдат включени нови представители на целевата група., Договорена стойност: 392.00 , Отчетена стойност: 2 114.20

Участващи организации

Партньори Няма
Изпълнители Няма
Подизпълнители Няма
Членове на обединение Няма

Забележки:

* Договорената стойност по проекта може да е по-ниска от отчетената поради някоя от следните причини:

  • За физически лица договорената стойност не включва разходите за сметка на работодателя, които са допустим разход и се отчитат по проекта
  • Бенефициентът е отчел разход само с фактура без да е сключен договор с избрания изпълнител
  • Бенефициентът е отчел повторно разходи към УО

** Колоната представя размерът на заявените от бенефициента разходи

Индикатори

Индикатор 1 Участници в неравностойно положение, които при напускане на операцията са започнали да търсят работа, или имат работа, или са ангажирани с образование/обучение или са получили квалификация или са включени в социални и здравни услуги, Мерна единица: Брой, Базова стойност: 0.00 , Целева стойност: 20.00 , Достигната стойност: 9.00
Индикатор 2 Други хора в неравностойно положение, Мерна единица: Брой, Базова стойност: 0.00 , Целева стойност: 20.00 , Достигната стойност: 20.00
Индикатор 3 Роми, които при напускане на операцията са започнали да търсят работа, или имат работа, или са ангажирани с образование/обучение или са получили квалификация или са включени в социални и здравни услуги, Мерна единица: Брой, Базова стойност: 0.00 , Целева стойност: 5.00 , Достигната стойност: 5.00
Индикатор 4 Роми, Мерна единица: Брой, Базова стойност: 0.00 , Целева стойност: 5.00 , Достигната стойност: 16.00

Финансова информация

Обща стойност на проекта 82 117.75 BGN
БФП 82 117.75 BGN
Собствено финансиране 0.00 BGN
Общо реално изплатени суми 82 117.75 BGN
Процент на съфинансиране от ЕС 85.00 %

Финансови корекции

Основание за налагане на корекция % на наложената
финансова корекция
Стойност на наложената финансова корекция1,2 Договор с изпълнител
БФП Собствено финансиране Общо
Неизпълнение на индикатори 25.00 0.00 0.00 0.00 Финансова корекция на ниво проект

Забележки:

1 Посочената стойност представлява максималния размер на наложената финансова корекция. В зависимост от изпълнението на съответния договор реалният размер на удържаната финансова корекция може да е на по-ниска стойност.

2 Финансова корекция с нулева обща стойност означава, че същата е отменена вследствие на съдебно решение.

Тръжни процедури

Няма намерени тръжни процедури

Забележки:

Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN