„Развитие и усъвършенстване на трансверсални умения“: Целта на дейността, от една страна, е да предостави на студентите и докторантите възможности за придобиване на трансверсални умения, които те в максимална степен да приложат при своята професионална реализация, а от друга – да допринесе за усъвършенстването на тези умения при пост докторантите, младите учени и преподавателите.
Дейността отговаря на водещата инициатива „Програма за нови умения и работни места“ на Стратегия „Европа 2020“. При докторантите тя е насочена и към прилагането на принципите на иновативното докторантско обучение, включващо и формиране на трансверсални умения. Значението на тези умения за иновациите е посочено и в Стратегията за развитие на научните изследвания „По-добра наука за по-добра България 2025“.
В литературата понятието „трансверсални умения“ има различен обхват. За целите на настоящия проект е възприето определението, обхващащо: комуникация, работа в екип, предприемачество, управление на проекти, права върху интелектуалната собственост, връзки с бизнеса, като определение, което е най-близко до изследванията и иновациите. В тази връзка, дейността предвижда организиране и провеждане на обучение и консултации.
За изпълнението на дейността се предвижда провеждане на обучение, организиране на консултации и предоставяне на експертизи.
Обучението включва два курса: „Интелектуална собственост и защита на авторското право“ (120 астр. часа) и „Управление на международни проекти“ (90 астр. часа). В курсовете ще се обучават докторанти, пост докторанти, млади учени и преподаватели. Лектори ще бъдат преподаватели на основен трудов договор в УНСС, специалисти в съответната област.
Ще бъдат организирани и консултации по технология на разработването на публикации за престижни, реферирани и индексирани научни списания (80 астр. часа) с консултант чуждестранен експерт изследовател. Предвидени са и консултации по разработване на изследователски теми по предприемачество и бизнес (160 астр. часа) с консултанти преподаватели на основен трудов договор в УНСС и представители на международни компании, опериращи в България. Консултациите са предвидени за вече изброените целеви групи, като в подготовката по предприемачество и бизнес ще се включат и студенти бакалаври (трети и четвърти курс).
Учебните програми на курсовете и темите на консултациите ще отразяват съвременните тенденции в съответната област. Особено внимание ще бъде отделено на практическото приложение на придобитите знания като за целта участниците в курсовете и консултациите ще защитават свои авторски разработки по дадена тема.
На участниците в курсовете и консултациите, които редовно са участвали в обучението и подготовката, и са защитили успешно своите разработки, ще бъдат издадени сертификати за успешно премината подготовка.
Сертификатите ще послужат на студентите при участието им в докторантски конкурси и при кандидатстване за работа.
По отношение на докторантите, принос на проекта ще бъде присъждането на ECTS кредити от курсовете, които кредити ще бъдат признати като допълнение към изискуемия минимум от 180 кредита за придобиване в УНСС на ОНС „доктор“. За целта ще бъде установено сътрудничество с катедрените колективи, които отговарят за тяхната подготовка.
При пост докторантите, младите учени и преподавателите сертификатите ще бъдат отчетени в процеса на тяхното академично израстване. За целта ще бъде установено сътрудничество със Съвета по хабилитация при УНСС. По този начин на ниво висше училище ще бъдат приложени принципите на Европейската харта на изследователите и Кодексът на поведение при подбор на изследователи.
Всички целеви групи ще имат възможността да развиват връзките с бизнеса чрез тестване на изследователски хипотези в публични и частни стопански организации. За целта представители на тези организации ще предоставят експертизи по разработки на представители на целевите групи.
За участието си в дейността на целевите групи ще бъдат предоставени копирна хартия и офис материали.
|
32 304.60
|
23 663.81
|
„Научноизследователска мобилност в чужбина“: Целта на дейността е да предостави на представители от всички целеви групи, участващи в проекта, възможности за научно и професионално развитие чрез свободно движение в Европейската мрежа за изследователско партньорство, която е част от ЕИП.
При целевите групи на студентите и докторантите дейността пряко адресира и водещата инициатива „Младеж в движение“ на Стратегия „Европа 2020“, която инициатива е насочена към подобряване на резултатите от обучението и подготовката и засилването на привлекателността на висшето образование в Европа. Дейността предвижда участието на студенти в нея, защото институционалната среда в УНСС насърчава включването на студенти в научноизследователски екипи в т.ч. и международни, като по този начин се преодолява наблюдаваната в последните години негативна тенденция за повишаване средната възраст на изследователите.
Едно от големите предизвикателства пред Европа е нейните изследователи да станат по-мобилни и да работят в привлекателна среда, която им позволява да бъдат по-креативни и иновативни. Научноизследователската мобилност се възприема като важен фактор за индивидуалното развитие на изследователите, както и за установяването на трайни професионални контакти, които от своя страна да инициират съвместни изследвания и публикации, допринасящи за развитието на нови знания и иновативни решения.
Дейността предвижда провеждане на научноизследователска мобилност и свързани с нея дейности (конференции, семинари и курсове) в университети и изследователски организации (в ЕС и извън него), участващи в Европейската мрежа за изследователско партньорство,: Икономически университет в Братислава, Словакия, Университет Пиер-Мендес, Гренобъл, Франция, Солунски университет „Аристотел“, Гърция, Университет „Ал. Куза“ в Яш, Румъния, Университет в Перуджа, Италия, Икономически университет в Познан, Полша, Университет в Лодз, Полша, Икономически университет в Прага, Чехия, Институт за икономическо и индустриално инженерство към Сибирското отделение на Руската академия на науките, Новосибирски държавен университет, Русия. Мрежата работи в тясно сътрудничество с мрежата PGV (Pays de Groupe Vysegrad).
С посочените университети и изследователски организации кандидатът има установени дългогодишни ползотворни контакти, основаващи се на съвместно изпълнение на научноизследователски проекти. В допълнение, с Института за икономическо и индустриално инженерство към Сибирското отделение на РАН, Солунския университет, Университета в Лодз, Икономическия университет в Прага и Икономическия университет в Братислава са подписани и Рамкови споразумения за научноизследователско сътрудничество. В процес на подготовка на двустранно споразумение за научно сътрудничество е и Двустранно споразумение със Солунския университет „Аристотел“.
За организиране на научноизследователската мобилност Координаторът на проекта ще поддържа постоянни контакти с университетите и изследователските организации от Европейската мрежа за изследователско партньорство.
|
245 792.39
|
175 680.46
|
„Разпространение на научното знание“: Целта на дейността е да създаде стимулираща среда за насърчаване публикационната активност на всички целеви групи включени в проекта.
Дейността ще продължи традицията за насърчаване творческото писане на докторантите, с оглед подготовката им за успешни защити на дисертационните трудове, развита и утвърдена с изпълнението два проекта за докторанти по ОП РЧР. Същевременно в настоящия проект обхватът на дейността ще бъде значително разширен.
В рамките на дейността ще продължи организирането и провеждането на тематични Национални научни конференции с международно участие. В предходните два проекта форумът се утвърди като съществен елемент в подготовката на докторантите и в тяхното индивидуално творческо развитие. Принос на настоящия проект е разширяването на обхвата чрез включване и на целевите групи на студентите, пост докторантите и младите учени.
Принос на настоящия проект ще бъде и разширяването на международното участие. Покани за участие с доклади ще бъдат изпратени до всички европейски университети и изследователски институции, които партнират на кандидата в изпълнението на Дейност 2 като по този начин ще се разшири дейността на Европейската мрежа за изследователско партньорство. Предвид общата продължителност на проекта ще бъде проведена една Национална научна конференция с международно участие. Конференцията ще има пленарно заседание и секционни заседания, в зависимост от научната област на разработките. Материалите от конференцията ще се издадат в сборник. Сборникът ще има редакционна колегия, съставена от преподаватели на основен трудов договор в УНСС, водещи учени в съответната научна област. В сборника ще бъдат включени рецензираните доклади, представени на форума.
Ще продължи и издаването на сборник със студии, който в цитираните два предходни проекта е със заглавие „Докторантски етюди“. Настоящият проект ще разшири обхвата на сборника и ще включва и разработки на пост докторанти и млади учени. Ще бъде издаден под заглавието „Изследователски етюди“. В този сборник, който ще бъде в два тома, докторантите, пост докторантите и младите учени от целевите групи и от УНСС ще представят в завършен вид резултатите от свои самостоятелни изследвания върху даден научен проблем. Материалите ще бъдат публикувани след препоръка на катедрения съвет на катедрата, в която се обучава или работи авторът и две положителни рецензии от двама хабилитирани преподаватели на основен трудов договор в УНСС, специалисти от съответната научна област.
В рамките на реализирания проект BG051PO001-3.3.06-0032 успешно бяха проведени три издания на Конкурс за най-добра научна разработка на докторант. Настоящият проект ще продължи с ново издание на Конкурса, което ще обхване и пост докторантите и младите учени, и съответно ще се провежда в три категории. В Конкурса ще участват както представители на посочените три целеви групи на проекта, така и докторанти, пост докторанти и млади учени от УНСС и други висши училища и изследователски организации в страната. За участие в конкурса ще се представят вече публикувани разработки в национални или международни научни издания. Представените конкурсни работи ще се оценяват от 5-членно научно жури, сформирано от преподаватели на основен трудов договор в УНСС. Наградените разработки в трите категории ще бъдат отпечатани в сборник.
Принос на настоящия проект е и планирането на мерки за насърчаване на публикационната активност на всички обхванати целеви групи. Дейността предвижда подкрепа за публикации в международно признати научни списания.
|
72 975.00
|
48 394.62
|
„Достъп до съвременно научно съдържание“: Целта на дейността е да се осигури съвременен и надежден достъп до научна информация и съдържание, необходими за творческото професионално развитие на представителите на всички включени в проекта целеви групи.
Дейността ще продължи обогатяването на създадената към Библиотеката на УНСС докторантската читалня. Към момента за читалнята, чрез проектно финансиране, са осигурени 475 тома научна литература, закупени по два проекта, реализирани по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (2007-2013): Проект BG051PO001/07/3.3-02/71/17.06.08 „Докторантурата – инструмент за формиране на иновативен научен потенциал на Република България” и Проект BG051PO001-3.3.06-0032 “Обучението на докторанти иноватори, визионери, таргет-анализатори и реализатори – инвестиция с европейски измерения”. Дейността е продължение и на осигурения в рамките на първия цитиран проект 5-годишен пълен достъп до библиотечните ресурси, включени в 13 модула на EBSСO. В този смисъл дейността е надграждаща към предходните проекти, както по отношение на значителното разширяване на тематичния обхват и актуалността на заглавията, така и по отношение на използването на модерни и достъпни он-лайн библиографски услуги.
За изпълнението на дейността, която отговаря на потребностите на всички включени в проекта целеви групи, ще бъдат осигурени:
- Чуждоезикова научна и/или специализирана литература
- Едногодишни абонаменти за периодични научни издания
- Едногодишен абонамент за електронни библиотеки
Чуждоезиковата научна и/или специализирана литература ще бъде доставена въз основа на заявки направени от членовете на целевите групи.
Дейността предвижда абонаменти за следните периодични научни издания: Management amp; Gouvernance, Teaching Statistics, Регионални изследвания в Русия, Регион – икономика и социология, Economics and Management, Journal of the Economic Society, Oxford Bulletin of Economics and Statistics, The Review of Economic Studies, International Journal of Managing Projects in Business, Bulletin of Economic Research, International Journal of Business Intelligence Research за периода на изпълнение на проекта.
В частта си за достъп до дигитално съдържание дейността пряко адресира водещата инициатива “Програма в областта на цифровите технологии за Европа“ на Стратегия „Европа 2020“ в частта за реформиране на фондовете за научноизследователска дейност и иновации. В по-широк контекст дейността адресира и Препоръката на Европейската комисия от 17.07.2012 г. за достъп и съхранение на научна информация (С(2012) 4890 final), чието приложение е отразено в принципа за отворен достъп (open access) до научни публикации и изследователски данни, който принцип е неразделна част от Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.
В рамките на дейността ще бъде осигурен и достъп до пълнотекстовите статии на EBSCO-Business Source Complete и ProQuest-ABI/INFORM Collection, Business Ebook Subscription и Deutsche Sammlung Ebook Subscription .
|
270 359.00
|
219 903.05
|
„Информация и комуникация“: Целта на дейността е да се предостави информация за целите на проекта, предвидените дейности и очакваните резултати, за хода на изпълнението на проекта, за постигнатите крайни резултати, както и да се популяризира финансовата подкрепа от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР).
Веднага след подписването на административния договор за безвъзмездна финансова помощ бенефициентът ще публикува на своята интернет страница подробна информация за одобрения за финансиране проект.
В началото на проекта екипът за организация и управление ще разработи Комуникационен план, който ще бъде обсъден на заседание на екипа и утвърден от ръководителя на проекта. При разработването на Комуникационния план ще бъде потърсено и съдействието на отдел „Връзки с обществеността“ на УНСС, който ще предостави професионални съвети при избора на печатни и електронни издания и уебсайтове, в които може да се публикува информация за проекта. Комуникационният план ще определи целите, целевите групи на конкретната дейност (вътрешни целеви групи), средствата и отговорностите, свързани с предоставянето на информация за проекта и неговото финансиране.
При изпълнението на планираните мерки за информация и комуникация изрично ще се указва съфинансирането на проекта от съответния фонд на ЕС чрез: поставяне на емблемата на ЕС, при спазване на посочените в Единния наръчник правила за техническите средства за информация и комуникация; упоменаване на фонда, оказващ подкрепа на проекта; поставяне на общото лого за програмния период 2014-2020 г.
Дейността предвижда разработването и използването на различни комуникационни инструменти, чрез които информацията за проекта и за финансовата подкрепа от ЕСИФ и ОП НОИР ще бъде предоставена на всички идентифицирани в Комуникационния план вътрешни целеви групи, обхващащи институции и лица, които работят, преподават или изследват проблематиката на проекта. По-важните от тях са: министерства и други органи на централната администрация, които имат отношение към подготовката на висококвалифицирани специалисти за извършване на научноизследователска и иновативна дейност; представители на академичната общност в български и чуждестранни висши училища; представители на работодателите, бизнеса, практиката; кандидат-студенти и студенти; дружества на докторантите в България; клубове на завършили студенти и докторанти, представители на студентските съвети в българските висши училища, представители на широката общественост и др.
Отделно направление на дейността по информация и комуникация ще бъде работата с целевите групи на проекта (външни целеви групи): студенти докторанти, пост докторанти, млади учени и преподаватели. Тези целеви групи ще бъдат информирани за финансирането на проекта от фондовете на ЕС по време на предвидените при изпълнението на проекта работни срещи, както и чрез подходяща визуализация на финансовата подкрепа, използвана при подготовката на различни документи и доказателствени материали, свързани с проектните дейности.
Важен момент в изпълнението на дейността „Информация и комуникация“ е получаването на обратна връзка за качеството на осъществените информационни събития. В тази връзка за всяко събитие ще бъдат подготвени анкетни карти за проучване степента на удовлетвореност на участниците по отношение на място на провеждане, предоставена информация, качество на презентациите и др. Получената информация ще бъде обобщавана и анализирана с цел подобряване качеството на провежданите в рамките на проекта информационни събития.
За целите на отчитането на дейността екипът за организация и управление на проекта ще съхранява оригинали/копия на доказателствени материали от осъществените мерки по информация и комуникация (екземпляри от печатни рекламни материали за проекта, снимков материал, присъствени списъци, презентации, копия от статии, анкетни карти за проучване степента на удовлетвореност и др.).
|
6 185.00
|
4 659.58
|
„Организация и управление на проекта“: Целта на дейността е да се осигури ефективно административно и финансово управление на проекта, гарантиращо постигането на заложените цели и индикатори.
С оглед ефективната организация и управление на проекта ще бъде сформиран 8-членен екип от преподаватели и служители в УНСС, с опит и квалификация в съответната област от изпълнението на проекта. Екипът включва следните позиции: ръководител на проекта – 1, координатор на проекта – 1, експерт мониторинг и контрол – 1, юрист на проекта- 1, администратор на проекта - 1, координатор по обучението – 1, експерт по ЗОП - 1 и счетоводител на проекта – 1. Кандидатът не предвижда възлагане на позиции по проекта на външна фирма.
Отговорност на екипа за организация и изпълнение на проекта ще бъде своевременното планиране, организиране и провеждане на всички проектни дейности, в съответствие с подписания административен договор, при спазване на приложимото национално и европейско законодателство и правилата, разписани в Ръководството за изпълнение на договори/заповеди за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетни оси 2 и 3 на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. (Ръководство за изпълнение).
По време на реализирането на проекта екипът ще следи за качественото изпълнение на всички дейности, съгласно планирания график и очакваните резултати и заложените индикатори, за възлагането на обществените поръчки съгласно Плана за външно възлагане, както и за точното и коректно разходване на средствата по проекта, при спазване на принципите за икономичност, ефективност и ефикасност.
В хода на изпълнението на проекта екипът ще поддържа постоянна кореспонденция с Управляващия орган (УО) във връзка с изпълнението на проектните дейности. Кореспонденцията с УО ще се съхранява в проектната документация.
Членовете на екипа ще оказват пълно съдействие на представителите на УО при проверките на място през периода на изпълнение на проекта, в рамките на проверките за проследяване устойчивостта на резултатите, както и при поискани от страна на УО работни срещи с представители на кандидата.
Членовете на екипа ще имат отговорности за междинното техническо и финансово отчитане на напредъка по проекта, както и за изготвянето на окончателните технически доклади и финансови отчети, като в зависимост от техните функции в екипа изготвят съответните отчетни документи и приложенията към тях. В допълнение екипът за организация и управление на проекта ще изготвя периодични отчети до Ръководството на университета за напредъка по проекта и постигнатите резултати.
Екипът ще организира и съхранението на оригиналните технически и финансови документи, както и пълната документация по ЗОП, които документи ще класира в проектно досие, създадено съгласно изискванията на УО, описани в Ръководството за изпълнение.
Ръководителят на проекта и всички членове на екипа за организация и управление ще се стремят да поддържат добри социални и професионални отношения, основани на взаимно доверие, вътрешна дисциплина и толерантност.
В рамките на тази дейност се предвижда и работа с представителите на целевите групи. За целта ще бъдат определи отговорници на всяка целева група, с които Коррдинаторът на проекта ще поддържа постоянни контакти. В началото на проекта ще се проведе работна среща за разясняване на целите и очакваните резултати по проекта, както и за запознаване с членовете на екипа за организация и управление. В хода на изпълнението на проекта ще се планират и други работни срещи, на които ще се представят междинните резултати от изпълнението на проекта. От всички работни срещи ще се водят протоколи по образец от проектната документация. Работата с целевите групи ще включва и отчитане степента им на удовлетвореност от участието в проекта и от постигнатите резултати. За целта екипът за организация и управление на проекта ще разработи анкетни карти и въпроси за интервюта, резултатите от които ще бъдат обобщавани и анализирани с цел подобряване изпълнението на проекта. |
62 672.00
|
44 782.62
|