Дейност 1. Организиране и провеждане на обучения на млади учени, постдокторанти и докторанти, основани на принципите на иновативното докторантско обучение в областта на инженерно-техническите науки.: На базата на емпиричен опит от предишни проекти е предвидено създаване на специална програма за продължаващо обучение, квалификация и кариерно развитие на младите изследователи, наречена за целите на проекта „Докторантско и постдокторантско училище”.
Целта на тази дейност е, независимо от многообразието в научните специалности за докторанти в ТУ-София, чрез систематизиране, организиране и провеждане на серия от лекции и научно-практически изследвания да бъдат удовлетворени съществени информационни потребности от общ интерес, необходими и полезни за всички млади изследователи от инженерната област в ЦГ.
Занятията са разпределени в 5 базови тематични направления, за които след направени проучвания в хода на разработването на проекта беше установено, че представляват пресечна точка, обединяваща различни научни интереси при решаването на сложни инженерни задачи при научните изследвания в техническата област. Констатациите са групирани тематично, както следва:
-Обучение по Мехатроника
-Обучение по Вибродиагностика
-Обучение по Иновативни технически системи за управление
-Обучение по Иновации в електрониката
-Обучение по Енергийни екосистеми от ново поколение
Всяко обучение е вътрешно структурирано в 2 относително самостоятелни обучителни модула, като за всеки от тях е предвиден отделен обучител (изтъкнат учен/водещ учен).
Обучението по Мехатроника включва модулите:
1 „Иновативни мехатронни системи в индустрията“
2 „Иновативни мехатронни изделия в индустрията“
Обучението по Вибродиагностика включва модулите:
1 „Вибрации и акустичен шум в машиностроителните изделия“
2 „Съвременни и иновативни методи за вибродиагностика и изпитване
Обучението Иновативни технически системи за управление включва модулите:
1 „Иновативни технически системи за управление на индустриални обекти“
2 „Иновативни технически системи за управление на стратегически инфраструктурни обекти“
Обучението по Иновации в електрониката включва модулите:
1 „Системи за проектиране и анализ в електрониката.“
2 „Операционни системи за реално време“
По-конкретно към обучението по Енергийни екосистеми от ново поколение включва модулите:
1 „Съвременни екосистеми за получаване на енергия от сметищен газ”
2 „Иновативни технологии за добив на енергия от твърди отпадъци”
Всеки курс е с продължителност 6 месеца, които покриват два етапа:
1-ви етап, обхващащ 4 месечен период, считано от 13-ти до 16-ти проектен месец включително. Следват два месеца лятна ваканция;
2-ри етап, обхващащ 2 месечен период, считано от 19-ти до 20-ти проектен месец включително.
През 2-та етапа, обученията ще бъдат проведени като всички млади изследователи се разделят на 2 потока, чиито занятия протичат паралелно-всеки по единия от двата модула, описани по-горе, разпределени както следва:
Поток 1, включващ представителите на ЦГ Докторанти–общо 40 лица;
Поток 2, включващ представителите на ЦГ Постдокторанти и млади учени–общо 24 лица.
След провеждането на занятията пред единия поток по конкретния модул, съответният обучител /изтъкнат учен/водещ учен/ е предвидено да проведе занятията пред другия поток с представителите на останалите ЦГ. За заложените 5 обучения, всеки от които с 2 модула са необходими 10 обучители (всеки експерт по тематиката на съответния модул). По този начин и двата потока ще преминат и двата модула на обучение, както и двамата обучители ще се срещнат с всички представители на ЦГ.
В рамките на предвидените обучения се провеждат научни и инженерни експерименти, научни изследвания и проучвания с придобитите по проекта специфични материали /самостоятелна позиция в гр.ІІ от бюджета/.
Предвидените ще се провеждат в специализирани лаборатории, разполагащи със съответна апаратура и ще включват теоретична и приложна част.
Теоретичната част ще бъде представена чрез презентации, мултимедия и др., а приложната ще се изпълнява чрез подготовка и провеждане на реални научни експерименти и изследвания с част от закупените по проекта материали за научни опити и изследвания. |
249 373.60
|
178 230.76
|
Дейност 2. Организиране и провеждане на курсове за продължаващо обучение, квалификация и кариерно развитие на младите изследователи в сферата на планиране, структуриране и обслужване на научните експерименти.: На базата на съществуващия опит от предишни проекти се предвижда систематизиране на периодичните курсове чрез създаване на специална програма за продължаващо обучение, квалификация и кариерно развитие на младите изследователи, наречена с работно заглавие за целите на проекта „Докторантско и постдокторантско училище”. Целта на тази дейност е, независимо от многообразието в научните направления за докторантури в ТУ-София, чрез предвидено систематизиране и провеждане на серия от лекции и научно-практически изследвания да бъдат удовлетворени информационни потребности от общ интерес, необходими и полезни за всички млади изследователи от инженерната област в отделните ЦГ.
Конкретно съдържание на дейността:
Занятията са разпределени в 4 базови тематични направления, за които след направени проучвания в хода на разработването на проекта беше установено, че представляват пресечна точка, обединяваща различни научни интереси при решаването на сложни инженерни задачи при научните изследвания в техническата област. Групирани са по тематики, както следва:
-Курс по Основи на научното експериментиране
-Курс по Експериментални данни и Инженерен експеримент
-Курс по ИКТ
-Курс по Моделиране и програмиране
Към всеки курс е заложено вътрешно структуриране в 2 относително самостоятелни обучителни модула, като за всеки от тях е предвиден отделен обучител (изтъкнат учен/водещ учен).
По-конкретно към Основи на научното експериментиране са включени следните обучителни модули:
1 „Иновативни принципи и методи на научноизследователската работа“
2 „Теория на научния експеримент и академично писане“
По-конкретно към Експериментални данни и Инженерен експеримент са включени следните обучителни модули:
1 „Системи за регистрация и натрупване на експериментални данни”
2 „Обработка и анализ на експериментални данни“
По-конкретно към ИКТ са включени следните обучителни модули:
1 „Иновации в информационните технологии“
2 „Иновации в комуникационните технологии”
По-конкретно към Моделиране и програмиране са включени следните обучителни модули:
1 „Приложение на математичното моделиране в научните изследвания”
2 „Среди за графично програмиране в научните изследвания
Етапи за изпълнение на дейността:
Всеки курс е с продължителност 6 месеца, които покриват два етапа:
1-ви етап, обхващащ 3 месечен период, считано от 3-ти до 5-ти проектен месец включително. Следва един месец лятна ваканция;
2-ри етап, обхващащ 3 месечен период, считано от 7-ти до 9-ти проектен месец включително.
През 2-та етапа, курсовете ще бъдат проведени като всички млади изследователи се разделят на 2 потока, чиито занятия протичат паралелно – всеки по единия от двата модула, описани по-горе, разпределени както следва:
Поток 1, включващ представителите на ЦГ „Докторанти” – общо 40 лица;
Поток 2, включващ представителите на ЦГ „Постдокторанти и млади учени” – общо 24 лица.
След провеждането на занятията пред единия поток по конкретния модул, съответният обучител /изтъкнат учен/водещ учен/ е предвидено да проведе занятията пред другия поток с представителите на останалите ЦГ. За заложените 4 курса, всеки от които с 2 модула са необходими 8 обучители (всеки експерт по тематиката на съответния модул). По този начин и двата потока ще преминат и двата модула на обучение, както и двамата обучители ще се срещнат с всички представители на ЦГ.
В рамките на предвидените курсове се провеждат научни и инженерни експерименти, научни изследвания и проучвания с придобитите по проекта специфични материали /самостоятелна позиция в гр.ІІ от бюджета/.
Методи и средства за изпълнение на дейността:
Предвидените 4 курса ще се провеждат в специализирани лаборатории, разполагащи със съответна апаратура и ще включват теоретична и приложна част.
Теоретичната част ще бъде представена чрез презентации, мултимедия и др., а приложната ще се изпълнява чрез подготовка и провеждане на реални научни експерименти и изследвания с част от закупените по проекта материали за научни опити и изследвания. |
192 051.60
|
288 657.19
|
Дейност 3. Мобилност с цел провеждане на научни изследвания и свързани с тях дейности на студенти и млади изследователи по линия на чуждестранни европейски университети, в рамките на ЕС.: Мотивите за дефиниране и включване в Плана за действие по проекта именно на такъв тип дейност са продиктувани от установената потребност за своеобразно „наваксване“ на изоставането на българската инженерна наука иновативните технологии (мехатроника и приборостроене; електроника и автоматика; екотехнологии и нови материали; смарт и нанотехнологии; енергоспестяващи технологии и възобновяеми енергийни източници и др.).
Един от най-логичните пътища в тази посока е предоставянето на възможности за млади специалисти (студенти и изследователи) да се докоснат до съвременни европейски достижения и опит в областта на инженерно-техническите науки, чрез което на следващ етап от професионалното и кариерно развитие да намерят пълноценна професионална реализация както в България, така в международен план.
Симбиозата между ТУ-София и няколко водещи европейски университети в Германия и Франция ще създаде предпоставки за развитие на капацитета на млади инженерни специалисти за реален досег с най-модерна материално-техническа база, технологии и научна мисъл и съответно за по-нататъшно успешно внедряване на резултатите от проведени на място научни изследвания и експериментална дейност в ТУ-София (респ. на територията на България) и на практика за постепенно увеличаване на БВП вкл. и по линия на приноса на НИРД.
Чрез осигуряване на мобилности, в рамките на които да се проведат определен набор от научни изследвания в ЕС, считаме, че настоящото проектно предложение ще може да даде своя специфичен принос в лицето на обучени на съвременно ниво млади хора в перспективни и приоритетни инженерно-технически научни области и посочените иновативни технологични направления. Чрез включване на тази дейност ще се постигне по-качествено кадрово обезпечаване в тези приоритетни направления, което от своя страна ще позволи да се върви по пътя за посрещане на „големите предизвикателства” и да се постигне постепенно обвързване на резултатите от научните изследвания и иновациите с нуждите на икономиката.
Целта на тази дейност е да се предостави възможност на перспективни млади хора да осъществят 90-дневна мобилност в реномирани европейски университети в рамките на ЕС – в Германия и Франция и да им се осигури среда за провеждане на инженерни научни изследвания и свързани с тях дейности.
В структурата си ТУ – София има Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ) и Факултет за френско обучение по електроинженерство (ФФОЕ).
ФаГИОПМ е създаден през 1990 г. в резултат на междуправителствена спогодба на Република България с Федерална Република Германия. Обучението във Факултета се провежда изцяло по германски учебни планове, на немски език от германски и български преподаватели по специалностите:
- Общо машиностроене (на немски език съвместно с Университет Карлсруе (включително 10 седмична специализирана практика в немска фирма);
- Компютърни системи и технологии (на немски език съвместно с Университет Магдебург) - (включително 20 седмична специализирана практика);
- Индустриален мениджмънт (на немски език съвместно с ТУ Брауншвайг);
- Стопанско управление (МВА) (на немски език съвместно с ФОМ Есен).
Обучението във ФаГИОПМ в продължение на вече 25 години се подкрепя от Германската служба за академичен обмен (DAAD), благодарение на което с германско обзавеждане и по германски образец са изградени множество лаборатории и компютърни класове, както и богата библиотека с повече от 10000 тома учебници и научна литература, получаваща ежегодно 20 научни списания.
ФФОЕ също е създаден през 90-те години на миналия век и повече от 25 години задоволява потребността на иновативните компании от френско елитарно инженерно образование в България по „Електроинженерство на френски език”, включващо магистърски специалности „Информатика и телекомуникации” и „Електротехника, електроника, автоматика”.
Както във френските елитарни инженерни университети, обучението се извършва за общ 5-годишен период (ОКС „магистър-дипломиран инженер”). |
42 780.00
|
37 139.87
|
Дейност 4. Развитие на капацитета и мотивиране на младите изследователи в областта на инженерно-техническите науки чрез осигуряване на достъп до специализирани лаборатории, апаратура и оборудване, научни съоръжения и придобиване на бази данни, електронни библиотеки и абонамент за специализирани научни списания.: Целта на тази дейност е да се осигури комплекс от специфични мероприятия и действия, чрез които да се подкрепи развитието на капацитета и мотивирането на млади изследователи да се занимават с научна работа и да изграждат академична кариера в областта на инженерно-техническите науки. Симбиозата между кандидата ТУ-София като научна организация и университетски център и едно от големите държавни предприятия в България НК „ЖИ” като съвременен голям работодател – в лицето на партньора, управляващ ключова национална инфраструктура с прилежащата лабораторна база и най-съвременно оборудване и апаратура е гарант за създаване на необходимите условия на своеобразен инкубатор за наука, иновации и внедрявания на резултатите от научните разработки в практиката.
Тази дейност по проекта е предвидено да се осъществява чрез следния комплекс от мероприятия и действия:
1. демонстриране и безвъзмездно предоставяне от страна на партньора – НК ЖИ на достъп до нови поколения високотехнологични системи и подсистеми за сигурност и комуникации; достижения на транспортната информатика и последните поколения интегрирани информационни системи: GPS-контрол и наблюдение на обекти; анализ на GSM-R и екологично управление и проследяване на подвижни обекти, товари и продуктови потоци; аварийна безопасност и пожароизвестителна техника; RFID и други системи за управление на транспортно-логистичните дейности.
2. наемане на специализирани помещения и специализирано оборудване за провеждането на научните изследвания и експерименти по проекта от външни за проекта организации (извън кандидата и партньора), в случаите в които и двете страни не разполагат с налична собствена материална база за някои конкретни научни изследвания, инженерни експерименти и други изследователски дейности ;
3. ползване на външна експертиза за тестване и настройки на уреди, научна апаратура и др. от страна на външни за проекта организации (извън кандидата и партньора), притежаващи сертифициращи метрологични лаборатории за изпитване и калибриране на научна апаратура във връзка с научните изследвания и инженерни експерименти по проекта;
4. осигуряване на достъп до абонамент за специализирани научни списания и научни бази данни и електронни библиотеки на база проучвания за целите на проекта. Предвидено е да се извърши годишен абонамент – двукратно в рамките на срока на проекта за Електронна книжна колекция за академични библиотеки като за възможностите за ползване и достъп до електронната библиотека ще бъдат оповестени на сайта на няколко университетски структури на ТУ-София (Център за информационни ресурси, Библиотечно-информационен център, Център за непрекъснато обучение, Център за образователни и иновационни проекти).
Електронната библиотека е в помощ на всеки изследовател в търсенето и изтеглянето на над 2 млн. електронни книги и научни текстове. Електронната книжна колекция е предвидено да бъде специално проектирана за академични библиотеки, които се нуждаят от подробна електронна база с книги, научна и специализирана литература, монографии, студии, научни статии и доклади и др. подпомагащи извършването на научни изследвания и проучвания на младите изследователи. Заложено е електронната библиотека по проекта да обобщава най-добре дигитализираните електронни заглавия, публикувани от най-добрите американски и английски университети (Масачузетския технологичен институт, Университетите Харвард, Станфорд, Оксфорд, Кеймбридж, Принстън, Джон Хопкинс) и библиотеки на други европейски университети. Всички електронни книги, включени в каталога на направения абонамент следва да могат да се изтеглят освен на компютри и на други мобилни смарт устройства, за улеснение на ежедневната научноизследователска работа на участниците в целевите групи по проекта. |
30 150.00
|
26 654.00
|
Дейност 5. Разпространение на научните резултати по проекта чрез организиране на международни научни форуми (конференции, семинари, симпозиуми) в България.: Целта на тази дейност е научните резултати по проекта да се разпространят чрез организиране на международни научни форуми (конференции и семинари в т.ч. кръгли маси и докторантски секции) с домакинство в България. Идеята е тук на място да бъдат привлечени широк кръг чуждестранни учени, които да споделят своя богат експертен опит сред максимално голям брой български млади изследователи, участници в целевите групи по проекта.
Предвижда се организиране и провеждане на две международни научни конференции със съпътстващи мероприятия, които да бъдат специално посветени на младите научноизследователски кадри, включени в проекта.
Първата конференция е изключително авторитетна и престижна, като сред научните среди в цял свят е известна под традиционното наименование International Spring Seminar on Electronics Technology (ISSE). Провежда се ежегодно, в различна държава, като първата конференция е през 1977 г. във Вейсинг, Германия, а последната – 39-та ISSE през 2016 г. в Пилзен, Чехия. В 40 годишната история от създаването на тази конференция, България, в лицето на Технически университет – София е била локален организатор и домакин на конференцията 3 пъти: през 1987 г., 1991 г. и 2004 г.
По решение на международния управляващ комитет на конференцията, проведена през месец май 2016 г., домакинството на юбилейната 40-та ISSE 2017 е възложено и предоставено на България през май 2017 г., като за локален организатор е определен ТУ – София. Решението е резултат от последователните и целенасочени усилия на членовете на комитета от ТУ – София, тъй като държавата-домакин завоюва международен престиж и авторитет сред професионалната и научна аудитория. В допълнение следва да се отбележи, че участниците от повече от 30 чуждестранни научни институции провеждат наред с тясно научната и делова дейност, и т.нар. „конгресен туризъм”, което допълнително оказва положително влияние върху имиджа и икономическите ползи за нашата страна. Изготвя се и се отпечатва сборник с резюмета (Book of Abstracts), а всички научни доклади, изнесени на конференцията се публикуват и са достъпни в електронната библиотека IEEE Xplore Digital Library, реферирана от Thomson Reuters, Scopus и др.
Традиционно международната научна конференция ISSE се провежда в рамките на 5 дни. Програмата на конференцията е съсредоточена в три дни (орални сесии, постерни сесии, съпътстващи изложения и обучения, заседания на управляващия комитет). В концепцията на настоящото проектно предложение е заложена идеята в рамките на тази високопрестижна научно-практическа конференция, да бъде организирано събитие тип „кръгла маса”, на което да бъдат поканени участниците в ЦГ. Целта е създаване на възможност за общуване и обмен на творчески идеи между младите изследователи и опитните учени и експерти, основна част от които са чуждестранни участници, които имат водещи научни школи в Европа и Америка. Това събитие ще изисква допълнителна организация и средства, посочени по-долу в рубрика „Начин на изпълнение”.
Провежда се строга и прецизна процедура по оценяване и подбор на научните доклади за допускане до участие, което се извършва по правила, утвърдени от международния управляващия комитет и с участие на неговите членове. Всички депозирани и приети научни доклади се проверяват от комисия за плагиатство или съвпадения с вече публикувани трудове, след получаване на резултатите от извършена проверка със софтуера IEEE CrossCheck.
Втората конференция е международната научна конференция БулТранс 2018, която се провежда ежегодно през месец септември в гр. Созопол, в рамките на традиционния за университета форум „Дни на науката в ТУ – София“.
Научните доклади се допускат до участие след процедура на оценяване и селекция. В програмата на конференцията докладите се разпределят по тематични направления. Отпечатва се сборник с научни доклади на хартиен носител, а в електронен вид сборникът се предоставя на авторите и на сайта на конференцията. |
25 308.00
|
42 138.96
|
Дейност 6. Разпространение на научните резултати по проекта чрез участие в национални и международни научни форуми (конференции, семинари, симпозиуми, специализирани изложения) в България и чужбина.: Целта на тази дейност е научните резултати по проекта да достигнат до максимално широк кръг професионална аудитория в областта на инженерно-техническите науки, като се разпространят чрез пряко участие с научни доклади, статии, презентации и други средства на представителите на всички ЦГ в престижни международни научни конференции, семинари и специализирани изложения в България и Европа.
Предвижда се участие в 7 отделни събития, всяко от които има своята специфика, роля и принос за постигане на разпространението и трансфера на научните резултати по проекта, постигнати от отделните млади изследователи в хода на изпълнението на проекта, както следва:
- четири международни научни конференции в ЕС;
- една международна научна конференция извън ЕС /гр. Нови Сад, Сърбия/;
- две специализирани международни технически изложения в ЕС.
Първата конференция е 40th International Spring Seminar on Electronics Technology (ISSE 2017), София, 10-14 май, 2017, за която са предвидени за участие с научни доклади 6 лица от целевите групи (заплаща се само такса правоучастие).
Втората конференция е 21st International Conference on Circuits, Systems, Communications and Computers (CSCC 2017), организирана от Institute for NAtural Sciences and Engineering (INASE) - Heraklion, Crete, Гърция, юли 2017, за която са предвидени за участие с научни доклади 8 лица от целевите групи (заплащат се такса правоучастие, транспорт, дневни и квартирни разходи).
Третата конференция е 5th International Conference on Road and Rail Infrastructure (CETRA 2018), организирана от университета в Загреб, Хърватия, май 2018, за която са предвидени за участие с научни доклади 8 лица от целевите групи (заплащат се такса правоучастие, транспорт, дневни и квартирни разходи).
Четвъртата конференция е 20th International Conference on Advanced Materials, Testing and Information Engineering, организирана от World Academy of Science, Engineering and Technology (WASET), Цюрих, Швейцария, юли 2018, за която са предвидени за участие с научни доклади 8 лица от целевите групи (заплащат се такса правоучастие, транспорт, дневни и квартирни разходи).
Петата конференция е 41th International Spring Seminar on Electronics Technology (ISSE 2018) - Нови Сад, Сърбия , май 2018, (извън ЕС), за която са предвидени за участие с научни доклади 6 лица от целевите групи (заплащат се такса правоучастие, транспорт, дневни и квартирни разходи).
Първото специализирано международно изложение е International B2B Exhibition for Professional and Industrial electronics, electrotechnics, Components - Любляна, Словения, 2018, за което са предвидени за участие 7 лица от целевите групи (заплащат се входна такса за изложението, транспорт, дневни и квартирни разходи).
Второто специализирано международно изложение Lightamp;Building е международно изложение, посветено на проблемите на електрическото инженерство, енергийната ефективност, енергийния мениджмънт и контрол и приложение на енергоспестяващи технологии. За участие в него са предвидени 7 лица от целевите групи (заплащат се входна такса за изложението, транспорт, дневни и квартирни разходи)Изложителите са производители и организации за поддръжка и ремонт на съоръжения, в сферата на електротехниката (вкл. производители на климатични и вентилационни системи, кабели и проводници) и системи за осветление (включително LED осветителни системи), както и различни системи за автоматизация. Lightamp;Building ще се проведе през март 2018 г. във Франкфурт, Германия. |
113 006.70
|
67 230.92
|
Дейност 7. Подкрепа за научни публикации в международно признати списания и периодични издания, и отпечатване на резултатите от научните изследвания по проекта.: Целта на тази дейност е да се разпространят резултати, постигнати в процеса на извършване на научноизследователска и развойна дейност от младите изследователи - участници по проекта без извършване на пътувания и командировки, а само чрез поемане на разходи за:
- такси за научни публикации в международно признати списания и други периодични издания;
- отпечатване на постигнати по-значими резултати в хода на научните изследвания по проекта на хартиен носител.
В професионалните научни и изследователски среди е известно, че в зависимост от нивото и читателската аудитория на международно признатите списания и другите периодични издания, стойността на отпечатване на 1 страница варира в широки граници (например от 20 до 70 евро). За целите на проекта ще се търси баланс между конкретния разход за отпечатване на всяка публикация в посочения тип издания и очаквания ефект на разпространение на база рейтинга на международно признатите списания. |
24 430.00
|
23 741.39
|
Дейност 8. Информация, комуникация, публичност и визуализация по проекта (включително популяризиране на научните изследвания чрез провеждане на информационни кампании).: Целта на тази дейност е както да се популяризират научните изследвания и резултатите от тях чрез провеждане на информационни кампании, така и да се осигури публичност и визуализация по проекта.
В обхвата на тази проектна дейност са предвидени:
- дизайн и изработване на един плакат на проекта, който да бъде поставен на видно място в Ректората на Кандидата Технически университет - София ;
- дизайн и изработване на четири броя постоянни обяснителни табели, които да бъдат поставени на входа на всяка учебна сграда, в която се намират научно-изследователските лаборатории, предвидени за провежданите обучения и курсове по проекта;
- закупуване на промоционални материали (комплект: тефтер с име на проекта; USB-памет с данни на проекта; химикалки с данни за проекта; папки с име и лого на проекта; визитник с данни на проекта);
- поставяне на стикери с името и логото на проекта на входа на всяка научно-изследователска лаборатория и кабинет, в които са предвидени за провеждане обучения, курсове и други дейности по проекта;
- разработване и реализиране на комуникационна стратегия с цел публичност на проекта;
- разработване на рубрика на проекта в сайта на ТУ - София (www.tu-sofia.bg)
Комуникационната стратегия включва следните стъпки за информиране на широката общественост и популяризиране на обстоятелството, че Европейският съюз съфинансира проекта.
1. В съответствие с изискванията в Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. и Примерни дейности спрямо целевите групи ще бъдат поставени логото на Европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и на ОП НОИР на всеки продукт по проекта, включително:
- бланки;
- интернет страници, слайдове;
- бюлетини, каталози, брошури, листовки;
- табели;
- прес-съобщения, реклами;
- документи за конференции и семинари и учебни материали, включително покани за семинари, програми, материали;
- доклади за вътрешно ползване и за външни партньори;
- електронни носители (CD, DVD), аудио-видео материали;
- всякакви други публикации.
2. Всички печатни информационни материали (брошури, листовки, информационни бюлетини, дипломи и сертификати от проведени обучения и др.) за безвъзмездната финансова помощ от ЕС ще съдържат:
а) логото на ЕС и ОП НОИР със съответното позоваване на ЕС и ЕСИФ;
б) наименованието на проекта, който се изпълнява;
в) изречението “Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”, съфинансирана от „Европейски структурни и инвестиционни фондове”.
3. При организирането на информационни и обучителни събития (семинари, конференции, работни срещи, информационни дни и др.), свързани с изпълнението на проекта, ще се оповестява, че съответният проект се съфинансира от ЕСИФ чрез ОП НОИР, като се използват логото на ЕС и логото на ОП НОИР. Оповестяването ще се извършва и чрез поставяне на банери в залите, където се провежда съответното мероприятие.
4. В залите, където се провеждат семинари, конференции, работни срещи и др. ще се поставят банери. |
7 526.00
|
7 509.84
|
Дейност 9. Организация и управление на проекта.: Дейността, свързана с организацията и управлението на проекта не следва да се разглежда като формална административна дейност, а като ключова предпоставка и своеобразен гарант за успешното изпълнение на целите по проекта. Без своевременно, адекватно и отговарящо на конкретния План за действие и всички общи изисквания, свързани с ОП НОИР, изпълнение на основните дейности по проекта (7 на брой, тъй като дейност №8 като такава, свързана с публичност и информираност има задължителен и предварително структуриран обхват и характер), не може да се очаква постигане на целите на проекта.
От изключително и критично важно значение е изготвянето на междинните технически и финансови отчети за изпълнение на отделните етапи в рамките на срока на проекта, без които не е възможно верифицирането и съответно възстановяването на извършените разходи по проекта. Това от своя страна е основен механизъм и инструмент за управление на проекта и посрещане на всички нормативни европейски и национални изисквания за разходване на бюджета по конкретния проект.
При изпълнението на всички дейности по проекта, включително организация и управление ще бъдат спазвани, както принципът за екологична устойчивост, съгласно Указанията за прилагане на принципа на екологична устойчивост в контекста на ОП НОИР, така и принципите на икономичност, ефикасност и ефективност.
Ресурсите, за осъществяване на дейностите ще бъдат осигурявани своевременно, в подходящо количество и качество и при най-добра цена.
От гледна точка на ефикасност ще бъде търсено и постигано най-добро съотношение между използваните ресурси и постигнатите резултати, а следвайки принципа на ефективност стремежът на екипа ще бъде да се осъществяват набелязаните конкретни цели и да се постигат планираните резултати. |
76 040.00
|
70 838.02
|