Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 107 дървета
English

Програма: Развитие на човешките ресурси

Район за планиране: Всички

Описание

Проектът се състои в разработване на Национална стратегия за околна среда (НСОС), за десетгодишен период и План за действие към нея. Стратегията ще служи като документ, който ще очертае стратегическата рамка и приоритетни направления в областта на опазване на околната среда на национално равнище.
Към 2019 г. няма приета нова НСОС, по силата на чл. 75 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).
Чрез разработването на НСОС, като самостоятелен документ, който да обхваща и дава общата визия за действие в областта на околната среда, ще се осигури цялостна, систематична и интегрирана рамка за развитие и прилагане на политиките по околна среда и ще се изпълнят законовите изисквания на ЗООС. 
Необходимостта от разработване на Стратегията е посочена и в препоръка от Третия преглед на резултатите в областта на околната среда на България, проведен по линия на Икономическата комисия за Европа на ООН.
МОСВ си поставя за цел да създаде водещ стратегически документ, очертаващ целите и приоритетите на нац. политика в областта на околната среда. Интегрирането на екол. политика в секторните политики е подход, оценяващ хоризонталното й значение и позволяващ обединяването на усилия за създаване на ефективни решения.
При изпълнението на проекта ще се следват основните принципи на стратегическото планиране.
Концепцията за изпълнение и рамка на проекта е в контекста и съобразена с евр. и национални изисквания, добри практики и принципи в областта на опазване на околната среда.
Проектът ще се изпълнява в рамките на една дейност и ще включва следните основни активности:
- Изготвяне на предварителна оценка на възд., анализ, план за комуникация. 
- Разработване на проект на НСОС.
- Разработване на проект на План за действие към Стратегията.
- Провеждане на общ. консултации със заинтересованите страни, информационно-обучително събитие.
- Процедиране на проект на НСОС и План за действие към нея по реда на Глава VI от Закона за опазване на околната среда (екологична оценка).
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Разработване на Национална стратегия за околна среда и План за действие към нея: Проектът ще се изпълнява в рамките на една дейност, като изпълнението ще се възложи на външни Изпълнители и експерти, наети на трудови договори. За постигане на целите на проектното предложение са определени 5 основни задачи: I. Извършване на оценка на въздействие, анализ, план за комуникация II. Разработване на проект на Национална стратегия за околна среда и План за действие към нея ІІІ. Процедиране на проект на Национална стратегия за околна среда и План за действие към нея по реда на Глава VI от Закона за опазване на околната среда IV. Провеждане на публични консултации и информационно-обучително събитие V. Подпомагане на екипа на МОСВ в процеса на оценка и финализиране на представените от Изпълнителя документи От страна на Възложителя за осъществяване на мониторинг и контрол на изпълнението и приемане на изпълнението на дейността ще бъдат създадени експертна група и координационен съвет, включващи представители на МОСВ и заинтересовани администрации. Експертната група и координационният съвет ще бъдат създадени с цел съдействие на Изпълнителя за изпълнение на дейността по проекта и осигуряване на организационен мониторинг и контрол за приемане на изпълнението на дейността, респективно на ниво МОСВ и междуинституционални ниво. По този начин ще се осигури и прозрачност на процеса по изпълнение на проекта и достъп до широко профилна експертиза за изразяване на становища (от страна на Възложителя) по всички документи/продукти/резултати. Подробно описание на Раздел 7 „План за изпълнение / Дейности по проекта“, за поле „Описание“ е дадено в Приложението към Раздел 7 на ФК 300 000.00 295 462.12

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.