Придобиване на енергийно ефективна екструдерна инсталация за плоски листи от материал PMMA, PC-UVPC (мярка 1 от енергийния одит) – дейността ще бъде извършена чрез закупуване на екструдерна инсталация за плоски листи от материал PMMA, PC-UVPC – 1 брой: Към настоящия момент кандидатът разполага с производствена екструдерна линия за производството на плоски листи от материал PMMA, PC-UVPC, която е значително амортизирана, със сравнително голям енергиен разход и ниска производителност. Машината работи 8184 часа годишно и за това време произвежда 1591,99 тона продукция на година, което определя производителност от 0,195 тона/час. Специфичното потребление на енергия е 2101,05 kWh/тон, а годишната консумация на ел. енергия 3344858 kWh като разходите за енергия възлизат на 434 831,54 лв., което представлява близо 22% от всички разходи за електроенергия.
Предвидената за закупуване високопроизводителна екструдерна линия е със силно оптимизирана технология и с подобрена енергийна ефективност, водеща до понижаване на консумацията на енергия при повишаване на производителността.
Новата екструдерна инсталация за плоски листи се състои от следните основни компоненти:
1. Захранваща и гравитачно-дозираща система;
2. Главен екструдер;
3. Устройство за смяна на филтъра при непрекъснат поток;
4. Помпена група за захранване с полимер;
5. Коекструдер;
6. Матрици за производство на плоски листи;
7. Календер.
Дружеството планира старата и новата линия да работят паралелно като часовете работа на двете машини ще се запазят до 8184 ч/год. Предвижда се новата инсталация да работи 7632 ч/год, а старата линия – 552 ч/год.
Предвидената за закупуване машина е над 6 пъти по-производителна от старата (1,20 т/час), характеризира се с почти 3 пъти по-ниско специфично потребление на енергия (723,33 kWh/тон) и отделя два пъти по-малко емисии СО2 (5425,53 т/год.).
При съвместната работа на двете машини (старата и новата) тези съотношения между показателите няма да се променят съществено, поради факта, че старата машина ще остане в експлоатация с ниска стойност на коефициента на използваемост.
След закупуването и въвеждането на новото оборудване в експлоатация се очаква годишното производство да се увеличи до 9266,04 т/год, което е с 7674,05 т/год повече от настоящото производство. Това представлява увеличаване на производствения капацитет за производството на плоски листи от материал PMMA, PC-UVPC с почти 6 пъти.
Енергийното потребление с новата производителност при старата машина би било 19 468 413,34 kWh/год като при въвеждането на новата инсталация същото ще бъде 6 850 183,92 kWh/год, което е почти 3 пъти по-ниско и представлява спестяване от 12 618 229,42 kWh/год.
Спестените емисии въглероден диоксид в резултат от изпълнението на дейността ще бъдат два пъти по-ниски.
Настоящата дейност и изпълнението на мярка 1 от енергийния одит попада в основната дейност на кандидата, за която се кандидатства в рамките на настоящото проектно предложение, а именно 22.21 Производство на листове, плочи, тръби и профили от пластмаси, тъй като касае производството на листове от материал PMMA, PC-UVPC.
Стъпки за реализация на дейността:
1. Подготовка за избор на изпълнител: от 1 до 3 месец;
2. Избор на изпълнител: от 4 до 6 месец;
3. Сключване на договори с избрания изпълнител: през м. 7;
4. Доставка на оборудването: от 8 до 20 месец. |
4 800 000.00
|
4 800 000.00
|
Изграждане на система за оползотворяване на отпадна топлина (мярка 2 от енергийния одит) – дейността ще бъде извършена чрез изграждане на система за оползотворяване на отпадна топлина.: В Панхим ООД има възможност за осъществяване на проект за отопление на производствени помещения, използващ оползотворяване на отпадна топлина. Намеренията са системата да бъде изградена в работните помещения Дърводелно и Разкроечно. Те се намират в една обща сграда, като са разделени с обща вътрешна стана.
Към момента работните помещения на Дърводелно и Разкроечно се отопляват със 7 (седем) бр. електрически калорифери, всеки един с ел. мощност Р= 7 kW. Ел. енергията за отопляване на 2-те работни помещения е 97 020 kWh/ год.
Сградатa е проектирана, построена и пусната в експлоатация през 80-те години на миналия век. Няма видими нарушения по носещите конструктивни елементи. През годините са правени козметични ремонтни дейности на архитектурно-конструктивни ограждащи елементи, но те не са насочени конкретно за повишаване на енергийната ефективност и намаляване на комсумацията за отопление или охлаждане. Сградата не е топлоизолирана. Стените са зидария от обикновени плътни тухли на варо-пясъчен разтвор измазани отвън и отвътре.
Сградата се обитава от 10 човека. Режимът на обитаване на сградата е непрекъсваем 12 часа по 7дни седмично, при същия режим на отопление.
Сградата е производствен цех с монтирани и работещи машини, които влияят на топлинния баланс.
В помещенията не се поддържа постоянно исканата нормативна температура 170 С. Решаващ за отоплението в помещенията е субективният фактор, което води до по-голямо потребление на енергия.
Изграждането на система за оползотворяване на отпадна топлина ще доведе до намаляване консумацията на енергия за отопление в сградата и подобряване на топлинния комфорт на обитателите.
Предвижда се изграждане на система за утилизация на отпадна топлина от работата на 3 бр. съществуващи компресори през зимния сезон. Температурата на отпадния въздух е 55°С. Количествата въздух от компресорите и техните ел. мощности са следните:
- Компресор 1 – 85 m³/h и Рел = 15 kW
- Компресор 2 – 216 m³/h и Рел = 37 kW
- Компресор 3 – 140 m³/h и Рел = 30 kW
Предвижда се отворите за изходящия въздух на всеки компресор, чрез отделни въздуховоди (Ø100, Ø160, Ø100) да се събират в общ въздуховод (Ø200). На общия въздуховод следва да се монтира канален вентилатор.
Въздуховодът ще излиза от компресорното като ще се изгради първо отклонение за изхвърляне въздуха през летния сезон и второ отклонение за зимния сезон. Чрез естакада ще достига до съседната сграда, където се намират работните помещения (Дърводелно и Разкроечно), до които трябва да се доведе топлият въздух.
В резултат от изпълнението на дейността ще се реализират спестявания в размер на 19427 kWh/год., а финансовите ползи от изпълнението на мярката се изразяват в спестявания от 2525,51 лв./год.
Настоящата дейност и изпълнението на мярка 2 от енергийния одит попада в основната дейност на кандидата, за която се кандидатства в рамките на настоящото проектно предложение, а именно 22.21 Производство на листове, плочи, тръби и профили от пластмаси. В Дърводелното помещение се изработват палетите, на които се поставят готовите листове от материал PMMA, PC-UVPC преди да бъдат експортирани, а в Разкроечното работно помещение се извършва разкрояване на самите листове.
Стъпки за реализация на дейността:
1. Подготовка за избор на изпълнител: от 1 до 2 месец вкл.;
2. Избор на изпълнител: през м. 3;
3. Сключване на договори с избрания изпълнител: през м. 4;
4. Изграждане на системата: от 4 до 8 месец. |
7 472.00
|
7 471.88
|
Консултантски услуги за въвеждане на система за енергиен мениджмънт, съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001: Като част от дейността кандидатът планира въвеждането на система за енергиен мениджмънт по стандарт ISO 50001. Внедряването на този стандарт има за цел да позволи на "Панхим" ООД да въведе политики и процеси, които да повишат енергийната ефективност на производството. Въвеждането на този стандарт се очаква да доведе до намаляване разходите за енергия и емисиите от парникови газове и други въздействия, свързани с околната среда, чрез систематично управление на потреблението на енергията.
Стандартът залага изискването за внедряване на енергиен мониторингов план и анализ на енергийната ефективност. Чрез внедряването на ISO 50001 ще бъдат определени изискванията за система за управление на енергията за "Панхим" ООД за разработване и въвеждане на енергийна политика, определяне на цели и планове на действие, които да взимат под внимание законовите изисквания и информация, свързани с използването на енергия. Тази система за енергийно управление ще позволи на кандидата да постигне своите ангажименти (заложени в политиката на дружеството), да предприеме действия, необходими за подобряване на енергийната му ефективност и да покаже съответствието на системата с изискванията на този международен стандарт.
В рамките на въвеждането на системата ще бъде извършен анализ на състоянието, който ще се реализира съвместно между кандидата и външна специализирана фирма. Целта е да се диагностицират процесите, да се определи настоящото състояние на "Панхим" ООД и степента на съответствие с изискванията на стандарта. В резултат на анализа ще се определят необходимите документи и действия, както и ще се състави работен план за изпълнение. Системата за управление (СУ) ще бъде структурирана и документирана по начин, осигуряващ съответствие между приложимия стандарт и технологичните процеси в компанията. Консултантската фирма ще проектира системата по стандарта, ще разработи, документира и подготви необходимите политики, процедури, методики, инструкции и образци на помощни документи, на база плана от анализа.
Съставените от консултантската фирма документи се съгласуват с отговорните лица и след одобрение се въвеждат в изпълнение.
Стъпки за реализация на дейността:
1. Избор на изпълнител от 1 до 4 месец;
2. Въвеждане на система за управление на околната среда, съгласно стандарт БДС EN ISO 50001 – от 5 до 12 месец вкл.; |
5 000.00
|
4 950.00
|
Консултантски услуги за сертифициране на система за енергиен мениджмънт, съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001: Като част от дейността кандидатът планира сертифицирането на система за енергиен мениджмънт по стандарт ISO 50001. Международният стандарт ISO 50001 има за цел да помогне на организациите да определят системите и процесите, необходими за подобряване на енергийните характеристики, вкл. енергийната ефективност, използването и потреблението на енергията. Прилагането на този стандарт цели намаляване на емисиите на парникови газове и други свързани въздействия върху околната среда и на енергийните разходи чрез систематично управление на енергията. ISO 50001 се прилага за всички променливи, влияещи на енергийните характеристики, които могат да бъдат наблюдавани и повлияни от организацията. Сертифицирането на "Панхим" ООД спрямо изискванията на стандарт ISO 50001 ще доведе до въвеждането на фирмена политика по енергийното управление, включваща: разработването на цели и задачи, чрез които тази политика да се реализира, измерване и анализ на енергийната резултатност и постоянно подобряване на енергийното управление. В допълнение, стандартът ще създаде условия за сравняване с най-добрите постижения в конкретната област, както и за измерване, документиране и докладване на всяка „стъпка нагоре” в енергийното управление на внедряващата организация.
Сертифицирането на системата ще се проведе от квалифицирани представители (одитори) на външна фирма, които ще проведат одит за оценка на съответствието на внедрената система и при необходимост ще бъдат направени корекции в документираните изисквания.
Стъпки за реализация на дейността:
1. Избор на изпълнител от 1 до 4 месец;
2. Одит и сертификация по стандарт БДС EN ISO 50001 – от 13 до 20 месец вкл. |
7 000.00
|
6 950.00
|
Одит на проекта - дейността ще бъде извършена чрез предоставяне на услуга по финансов одит от дипломиран експерт счетоводител: Като част от дейностите по проекта, се предвижда след успешното изпълнение на инвестициите в енергоефективно оборудване, както и след предоставяне на услугите за разработване, въвеждане и сертифициране на система за енергиен мениджмънт, съгласно стандарта ИСО 50001, да бъде проведен финансов одит на разходите по проекта. Целта е дипломиран експерт счетоводител да потвърди правилното разходване на средствата по проекта, при спазване указанията на приложимата нормативна уредба (ЗУСЕСИФ и ПМС 160 в последната му редакция), както и указанията на УО (Условия за кандидатстване и Оперативно ръководство за изпълнение на проекти по процедурата). За тази цел в последните 4 месеца от реализацията на проекта, избран експерт счетоводител, ще предостави услуга по финансов одит, която да потвърди наличието на адекватна одитна пътека, разкриването на индивидуални счетоводни сметки за реализацията на проекта, правилното заприхождаване на дълготрайните материални активи придобити по проекта, както и осчетоводяването на направените разходи за ДМА и услуги. Съгласно изискванията на Условията за кандидатстване, в съответствие с чл. 207 от Делегиран регламент на Комисията (ЕО) № 1268/2012 относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС,Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза за инвестиционни проекти с БФП над левовата равностойност на 750000 евро (или 1466872.5лв), следва да бъде осъществен финансов одит. Предвид горното изискване предприятието предвижда като част от дейностите по проекта, предоставяне на услуга по финансов одит. Одиторът ще проверява дали декларираните от Панхим ООД разходи са действително извършени и платени, точни и допустими в съответствие с административния договор за безвъзмездна финансова помощ. В този контекст, към Финалния доклад за изпълнението на проекта който ще бъде представен на УО за одобрение, ведно с искане за плащане, ще бъде приложен и доклада на дипломиран експерт счетоводител, относно фактическите констатации, установени при проведения финансов одит.
Стъпките за реализация на настоящата дейност са както следва:
1. Подготовка за избор на изпълнител: от 17 до 18 месец;
2. Избор на изпълнител: през 18 месец;
3. Сключване на договор с избрания изпълнител: през 19-ти месец;
4. Предоставяне на услугата по финансов одит: 20 месец. |
6 000.00
|
4 000.00
|