Настоящото проектно предложение ще се изпълнява от "Нидекс" ООД. Фирмата е създадена през 1998 г. в с.Копривлен, община Хаджидимово, област Благоевград, специализирана в конструиране, разработване, производство и продажба на пластмасови изделия, с код на икономическа дейност по КИД-2008: 22.23 "Производство на дограма и други изделия от пластмаси за строителството". Дружеството извършва производство в собствена промишлена база в с.Копривлен.
Проектното предложение включва мерки за оптимизиране на производствените процеси - оползотворяване на собствени и чужди отпадъци чрез:
1. Основна част от инсталация за производство на уплътнител от меко PVC, състояща се от: Екструдери алфа 75-25В - 2 бр.;
Изпълнението на проекта и внедряването на гореописаните дълготрайни материални активи ще доведат до:
* Повишаване на ефективността на производствените разходи - с 16,70%;
* Оползотворяване на собствен и чужд отпадък в размер над 55,91%, кумулативно с намаляване количеството използвани суровини при производството на единица продукция - с 11,72%;
* При управлението на един от видовете образувани отпадъци от дейността, предприятието преминава към първа степен „предотвратяване“.
В рамките на проекта са предвидени дейности по:
Елемент А "Внедряване"
Инвестиции, в дълготрайни материални активи, за изпълнение на предвидените дейности за оползотворяване на отпадъци в съществуващо производство, които ще бъдат изпълнени в съответствие с нормативните изисквания – избор на изпълнител, доставка, монтаж и пускане в експлоатация на предвиденото оборудване.
Елемент В „Други инвестиции, услуги и мултиплициране на резултатите“
* Семинар на тема "Ресурсна ефективност и кръгова икономика при производството на пластмасови изделия" и публикации в дигитални медии.
* Публичност и визуализация
Общата стойност на проекта е: 574 602.36 лв., без ДДС., от които 390 799.60 лв.
Предвидената продължителност на проекта е 18 месеца.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Придобиване на основна част от инсталация за производство на уплътнител от меко PVC, състояща се от: Екструдери алфа 75-25В - 2 бр.: Реализирането на предвидения в Одита за ресурсна ефективност иновативен продукт изисква закупуване на следното оборудване:
1. Част от инсталация за производство на уплътнител от меко PVC, състояща се от: Екструдери алфа 75-25В - 2 бр.
Дейност 1 е свързана със закупуване на активи, които представляват основна част от инсталация за производство на уплътнител от меко PVC (8 размера), която води до по-ефективно управление на отпадък от пластмаса и каучук с код 19 12 04, конкретно от мек PVC материал, твърдост до ShoreA80, образувани при производството на уплътнител тип „борче“, който с внедряване на активите ще бъде произвеждан като уплътнител тип „ко-борче“ от първична и рециклирана суровина. Периферните машини, които са част от технологичния цикъл, както е описани в т.11 и Одита за реусрсна ефективност ще бъдат осигурени от бенефициента, извън този проект.
Новото обородуване за производство на уплътнител от меко PVC (8 размера) цех „Меки профили“ се състои от от 1 бр. главен екструдер (производителност мин. 120 кг/час, специализирани шнекове за екструзия на рециклиран ПВЦ мек материал с твърдост от ShoreA 55 do ShoreA 80, цифрово управление), 1 бр. ко-екструдер (производителност мин. 120 кг/час, специализирани шнекове за екструзия на рециклиран ПВЦ мек материал с твърдост от ShoreA 55 do ShoreA 80, цифрово управление), 1 бр. смесителен адаптер и дюзи за екструзия на осем размера уплътнител.
В следствие от внедряването на новите машини за производство на уплътнител от меко PVC, състояща се от: Екструдери алфа 75-25В ще бъде постигнато спестяване на използваните първични суровини с 11,72% на годишна база и оползотворяване на генерирани отпадъци в размер на 55,92% на годишна база. В допълнение, когато във вътрешната част на набивния уплътнител се използва рециклиран ПВЦ отпадък с твърдост над ShoreA70 или непластифициран отпада нуждата от използване на силиконова емулсия т.е. премахва се изцяло употребяваната досега силиконова емулсия Емулсил със съдържание на опасно вещество Полиоксиетилен етер на лауриловия алкохол (n ~ 4).
0.00
571 000.00
Дейности за мултиплициране на резултатите от проекта - организиране и провеждане на семинар - 1 бр. и публикации в дигитални медии - 2 бр.: Изпълнението на дейността има съществена роля за разпространение за постигнатите резултати и асоциирането на повече представители на бизнеса към добрите практики в управлението на отпадъците. Целта е да се осигури запознаване с подетата инициатива, приемственост към ресурсоспестяващия аспект на икономическата дейност и трансфер на опит по отношение на отговорност и работа със суровини и генерирани от производството отпадъци. От гледна точка на значимостта на тази дейност, фокусът на реализация е поставен върху изготвяне и публикуване на 2 бр. ПР материали - в началото и в края на проекта и провеждане на семинар - 1 бр.
Планираните дейности се състоят от следните етапи и поддейности:
1) Работа със специалисти в областта на връзки с обществеността (PR) – За да постигне желаното въздействие върху представителите на бизнеса и широката общественост, ръководството на “Нидекс" ООД ще се консултира с PR агенция или консултанти на свободна практика. Сътрудничеството им ще се подчинява на правилата за избор на изпълнител в съответствие с нормативните разпоредби при грантово финансиране. На практика ще бъдат приложени съветите на специалистите за достигане до обществеността и провокиране на нейния интерес по темата. Консултации и съдействие ще бъдат проведени по повод организацията на специализирани информационни събития и работа с медии.
2) Дейности по изготвяне и публикуване на ПР материали (статии) за целите и резултатите от проекта, произведеният иновативен краен продукт "ко-борче", както и ефекта от включването в кръговата икономика на предприятия сред производителите на пластмасови изделия – Въз основа на разпоредбите за изпълнение на проекта по отношение на необходимостта от мултиплициране на предвиденото технологично решение и иновативния продукт ще бъдат изготвени ПР материали - 2 бр. - в началото и в края на проекта. Материалите ще следват развитието на проекта, като първият материал ще се фокусира върху поставените цели и подетата инициатива, а вторият материал ще разгледа внедреното технологично решение и готовия иновативен продукт, както и реално измерените ползи за производството от прилагане принципите на ресурсната ефективност чрез спестяването на първични суровини и влагане на генериран отпадък. Без осъществяването на дейност по популяризация подетата инициатива ще получи ограничен обхват на познаваемост и вероятността ползите и опитът на бъдещия бенефициент да бъдат споделени е ограничена. Посредством планираните мерки и работа с медии ще се постигне по-широк обхват на информираност на заинтересованите страни. Ще бъде представена инициатива, основана на съвместяване на икономическия и обществен интерес в кръговата икономика и конкретни подходи за работа за екологично производство.
Описаните ПР материали ще бъдат публикувани в национални, дигитални медии, съответно през 3-ти и 18-ти проектен месец.
3) Организиране на информационни събития - семинар на тема "Ресурсна ефективност и кръгова икономика при производството на пластмасови изделия".
Планирано е провеждането на информационно събитие, тип "семинар" в края на проекта, съответно 18-ти проектен месец. Срещата има делови характер от типа обявление, презентация като бъдат представени целите, дейностите, подхода за провеждане на проекта и постигнатите резултати от реализацията.
На събитието ще бъдат разгледани следните модули:
* Концепцията за кръгова икономика според европейските насоки и българската правна рамка;
* Успеши примери от България и Европейския съюз, насочени към проблемите с екологичния отпечатък от промишлените дейности;
* Дейности по ресурсна ефективност в "Нидекс" ООД;
* Преглед на внедреното технологично решение;
* Демонстрация на произведения иновативен продукт "ко-борче";
* Потенциал за мултиплициране на технологичното решение в други продукти.
На събитието ще бъдат раздадени информационни материали - брошури, съдържащи презентации на проекта и информация за финансирането от ЕС чрез ЕФРР.
3 000.00
3 000.00
Дейности по публичност и визуализация: Дейността ще бъде извършена съгласно изискванията на "Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г." Целта е да се постигне широка публичност относно резултатите от проекта и информиране на общността относно ролята на Европейския фонд за регионално развитие (EФРР) чрез Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) 2014-2020 в неговата успешна реализация.
Осигуряването на предвидените в рамките на дейността средства за визуализация на проекта: обяснителна табела (постоянна) - 1 бр., 2 бр. стикери, брошури - 100 бр., ще бъде осъществено чрез външно възлагане.
При започването на дейностите по изпълнение на проекта, считано от 1-ви проектен месец, на мястото на изпълнение - на входа на административно производствената сграда на предприятието, ще бъде поставена постоянна табела (с минимални размери 50х70 см), в съответствие с графичните стандарти, със следните текстове и визуална информация: емблемата на ЕС, упоменаването на „Европейския съюз", ЕФРР, общото лого за програмен период 2014-2020 и наименованието на финансиращата програма ОПИК, наименованието на проекта и главната му цел, общата стойност на проекта, както и размера на европейското и национално съфинансиране, представени в български лева.
В рамките на изпълнението на проекта ще бъде организиран семинар по темите за ресурсна ефективност и кръгова икономика при производството на пластмасови изделия, целящ да уведоми широката общественост за изпълнявания проект и внедрените пилотни и демонстрационни инициативи. За целите на дейността по информираност и публичност ще бъдат отпечатани 100 бр. брошури с информация за целите на проекта и полученото финансиране от Европейски фонд за регионално развитие, които ще бъдат раздавани на присъстващите.
На лицевата част на предвиденото за закупуване оборудване ще бъдат залепени презентационни стикери - общо 2 бр., изработени в съответствие с графичните стандарти.
Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, който се използва за широката общественост, ще се посочва, че се финансира от ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014- 2020 чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Основни стъпки:
1. Утвърждаване на образци на документи, съдържащи средствата за визуализация;
2. Прилагане на правилата за информираност и публичност във всички официални документи, свързани с изпълнението на проекта;
3. Сключване на договор за изработка на обяснителна табела - 1 бр., стикери - 2 бр., брошури - 100 бр.;
4. Доставка на средствата за визуализация;
5. Поставяне
500.00
70.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN