Придобиване и въвеждане в експлоатация: 1 бр. Комплексен участък за производство на пясъчни леярски сърца (Мярка 1): Цел на дейността е въвеждането в експлоатация на ново енергийно ефективно оборудване в производствения процес на Леястом ЕООД за направа на пясъчни форми и сърца, което да допринесе за понижаване на разходите за енергия и да подпомогне разширяването на производствения капацитет на предприятието. Дейността е част от Мярка 1 от Енергийното обследване.
Технологичното оборудване, което предприятието използва към момента, се характеризира с високо ниво на енергийна интензивност и големи производствени разходи, които затрудняват производствения процес. В момента за направа на пясъчни леярски сърца предприятието използва три машини :
- Песъкострелен автомат с обем 12л., работещ основно на въздух, като по-голямата част от неговите операции се извършват на ръка. Автоматът няма капацитет да прави сложни сърца, тъй като работи само с резол- CO2 смола с 3,5%, като трайността на сърцата трае 2 дни.
- Сърцева машина с мощност 21 kW, която е амортизирана и чиято технология е гореща кутия - използва електроенергия за втвърдяване на сърцевата смес в сърцевата кутия.
- Смесител за сърцева смес с мощност 5kW
Производителността на машините е ниска спрямо разхода на енергия, което прави машините неконкурентни за пазара, освен това те са стари и амортизирани. За 2014г. произведената продукция пясъчни леярски сърца са– 600кг./час, при 400ч. годишно - общо 240 000 кг. изделия/год. Потребената енергия на година е 10 400 kWh/год. Специфичния разход на енергия за производството на единица продукт е 0,043 kWh/кг.
Процесът на работа на старото оборудване не е автоматизиран, машините нямат технологичен капацитет да произвеждат сложни сърца, отделно качеството на продукцията не отговаря на нивото на производствени разходи. Поради липсата на автоматизиран процес, предприятието търпи загуби от бракувана продукция средно около 5% от производството.
Леястом ЕООД ще изпълни инвестиция за осъществяване на Мярка 1 за закупуване на енергийно ефективно, автоматизирано и с по-висока производителност на леярски сърца оборудване.
Дейността ще бъде изпълнена чрез внедряване на комплексен участък за производство на пясъчни леярски сърца, който ще замени старите машини. Новото оборудване ще бъде енергийно ефективно, с по-голям капацитет на производителност, като цялата му производствена дейност е автоматизирана. Обемът на комплексния участък е 20л. пясък, работната му мощност е 17kW, работи и с резол – СО2 смола и аминколдбокс, като с колдбокс (студена кутия) процеса могат да се изработват максимално сложните сърца, с много добра и точна геометрия, като трайността на сърцата е безкрайна. Това ще подобри качеството на продукта и ще намали производствените разходи.
С изпълнението на дейността ще се повиши енергийната ефективност на предприятието в производствените операции за направа на пясъчни форми и сърца, като потреблението на енергия ще се намали с почти два пъти. Разходът общата консумирана енергия ще падне от 10 400 kWh/год. на 6800 kWh/год. Енергийното спестяване в резултат от въвеждането на мярката ще бъде 27 866,67 kWh/год , което са 34,62 %. Специфичният разход на енергия на единица продукция ще се намали от 0,0433 Kwh/кг на 0,0085 Kwh/кг. което е 80,37% енергийно спестяване за кг. продукция час (или енергийно спестяване от 0,03483 Kwh/кг.). Планираните енергийни спестявания за мярката са 80,38%.
Факторът на енергийни спестявания (ESR), съгласно енергийното обследване ще възлиза на 80,38% след изпълнението на мярката. Производителността ще се увеличи от 600кг.на час, на 2000кг на час., или увеличение от 233,33% годишно.. Бракуваната продукция ще падне от почти 5% на около 0,1%. Увеличеният обем на продукция при запазване на работните часове на машината е фактор за ефективност и ефикасност на предвидената инвестиция. В допълнение, в резултат от изпълнението на мярката се спестят 22,82 тона СО2 емисии. |
774 254.42
|
774 254.00
|
Придобиване и въвеждане в експолатация: 1бр. Индукционна пещ ( Мярка 2): Цел на дейността е въвеждането в експлоатация на ново енергийно ефективно оборудване в производствения процес на Леястом ЕООД за производство на метални отливки, което да допринесе за понижаване на разходите за енергия и да подпомогне разширяването на производствения капацитет на предприятието. Дейността е част от Мярка 2 от Енергийното обследване.
В момента в производствения процес за метални отливки, Леястом ЕООД използва стара, амортизирана и енергийно неефективна, закупена втора употреба индукционна пещ с мощност 400kW. Средната производителност на метални изделия, при работни 480 часа годишно е 240 000 кг. изделия, като производителността на час е 500 кг. Потребната енергия средно за годишен период от 480 работни часа е 192 000 kWh/год, като специфичния разход на енергия за производство на метални изделия е 0,80 kWh/кг.
Производителността на индукционната пещ е ниска спрямо разхода на енергия, което налага нейната подмяна.
За да повиши енергийната ефективност в производството на метални отливки, да намали разходите за дейността, Леястом ЕООД ще изпълни инвестиция за осъществяване на Мярка 2 от Енергийното обследване.
Дейността ще бъде изпълнена чрез внедряване на Индукционната пещ със силно оптимизирана технология и с подобрена енергийна ефективност, водеща до понижаване на консумацията на енергия за единица продукция и разширяване на производствения капацитет на предприятието.
Пещта позволява производството на голямо разнообразие от детайли с различна големина, сложност и функционално предназначение.
Индукционната пещ, предвидена за закупуване ще бъде с работната мощност 750 kW. (87,5% по-висока мощност от старата, която е 400kW), нейната производителност за година при равни работни часове със старата е 720 000 кг. продукция за година, с 200% по-висока (производителност от старата - 240 000 кг на година, общата консумирана енергия е 360 000kW/h/годишно, (с 87,50% повече от старата , която е 192 000 kWh/год), но с 200% по-високо производство в сравнение със старата (производството за ден ще нарасне от 500 кг на ден на 1500кг на ден.), което прави специфичния разход на енергия за единица продукт е 0,50 kWh/ за килограм продукт, вместо ,0,80 Kwh/ за кг.
С новата машина ще се подобри енергийната ефективност на Леястом ЕООД производствената дейност за леене на метали, разходите за енергия за единица продукт ще се намалят. Производителността ще нарасне с 200% спрямо тази на старата пещ, което ще даде възможност на Леястом ЕООД да разшири производствения си капацитет и да постигне специфичен разход на енергийни спестявания в размер на 37,5% на единица продукт.
Енергийното спестяване в резултат от въвеждането на мярката ще бъде 216 000 kWh/год., тъй като специфичният разход на енергия ще намалее от 0,80 Kwh/кг на 0,50 Kwh/кг.,, което ще генерира 37,5% спестяване на kWh/кг за единица продукция. Планираните енергийни спестявания за мярката са 37,50%.
Факторът на енергийни спестявания (ESR), съгласно енергийното обследване ще бъде 37,50% след изпълнението на мярката. Бракуваната продукция ще падне от почти 2% на около 0,2%. Увеличеният обем на произвеждана продукция, при запазване на броя работни часове ще повиши ефективността и ефикасността на предвидената инвестиция. В допълнение, в резултат на изпълнението на мярката, ще се спестят 176,90 тона СО2 емисии.
Изпълнението на Мярка 2 ще допринесе за повишаване на енергийната ефективност в производствения процес на метални отливки и ще повиши производствения капацитет на Леястом ЕООД.
|
332 200.00
|
332 200.00
|
Придобиване и въвеждане в експлоатация: 1бр. Камера за дробометна обработка (Мярка 3): Цел на дейността е въвеждането в експлоатация на ново енергийно ефективно оборудване в производствения процес на Леястом ЕООД за обработка на метали, което да допринесе за понижаване на разходите за енергия и да подпомогне разширяването на производствения капацитет на предприятието. Дейността е част от Мярка 3 от Енергийното обследване.
В момента в производствения процес за обработка на метали и метални отливки, Леястом ЕООД използва лентово-барабанен дробомет с мощност 11 kW. Дробометът е стар, амортизиран и енергийно неефективен, закупен втора употреба, което налага неговата подмяна. Максимално тегло при зареждане е 120 кг. Общата работна мощност е 11 kW. Произведената продукция метални изделия за година е 240 000 кг. изделия, като производителността на изделия за час е 600 кг. Потребната енергия за година е 7 333,33 kWh/год. Специфичния разход на енергия за производство на метални изделия е 0,031 kWh/кг.
За да повиши енергийната ефективност в производството и да намали разходите за дейността, Леястом ЕООД ще изпълни инвестиция за осъществяване на Мярка 3 от Енергийното обследване.
Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване и въвеждане в експлоатация на ново оборудване – камера за дробометна обработка, с подобрена енергийна ефективност, водеща до понижаване на консумацията на енергия и по-голям капацитет на зареждане с материал, което ще допринесе за обработка на по-голям обем продукция и разширяване на производствения капацитет на предприятието. Новата машина е с капацитет на зареждане 300 кг.(150% по-голям капацитет на старата ). Работната мощност на камерата за дробометна обработка е 12 kW. Производителност на метални изделия за час е 1 200 кг (100% по-голям капацитет за производство на час) , произведената продукция за 12 месеца е 800 000 кг/год, което е увеличение в размер на 233% на година. Специфичният разход на енергия за производство на машината е 0,010 kWh/кг. (67,74% намаление на енергийните разходи на единица продукция в сравнение с досегашното специфично потребление, което е 0,031 k/Wh).
С новата машина ще се подобри енергийната ефективност на Леястом ЕООД , цялостната производствена дейност за обработка на метали, а разходите за енергия за единица продукт ще се намалят, Производителността ще нарасне с 5 пъти спрямо работата със старата машина, което ще даде възможност на Леястом ЕООД да разшири производствения си капацитет.
С изпълнението на дейността ще се повиши енергийната ефективност на предприятието в производствените операции за обработка на метали, като потреблението на енергия за единица продукт ще се намали от 0,031 kWh/кг на 0.010 kWh/кг. . Това ще генерира енергийно спестяване в резултат от въвеждането на мярката от 16 444,44 kWh/год.
Специфичният разход на енергия на единица продукция ще намалее от 0,031 kWh/кг.на 0,010 kWh/кг. , което е 67,74%. – енергийното спестяване за единица продукция. Планираните енергийни спестявания за мярката са 67,26%.
Факторът на енергийни спестявания (ESR), съгласно енергийното обследване е 67,27 % след изпълнението на мярката. Производителността на час ще се увеличи от 360кг. на 1200кг., като за период от 12 месеца ще се увеличи от 240 000 кг. на 800 000кг или с 233%. Бракуваната продукция ще намалее от почти 5% на около 0,5%. Увеличеният обем на производство, при запазени работни часове на машината ще спомогнат за повишаване на ефективността и ефикасността на предвидената инвестиция. В допълнение, в резултат на изпълнението на мярката се спестят 13,47 тона СО2 емисии.
Изпълнението на Мярка 3 ще допринесе за повишаване на енергийната ефективност и разширяването на производствения капацитет на Леястом ЕООД.
Отделно ще се създадат предпоставки за разширяване на производствения капацитет на Леястом ЕООД, тъй като Камерата за дробометна обработка ще има капацитет за пет пъти по-висока производителност.
|
232 186.36
|
230 700.00
|
Въвеждане и сертифициране на стандарт БДС EN ISO 50001 (Energy Management Systems)/EN ISO 50001: За да постигне своята стратегическа цел, в т.ч. целите на проекта – за намаляване на разходите за енергия и повишаване на производствения капацитет и конкурентоспособността на предприятието, ръководството на Леястом ЕООД си поставя цели да утвърди процедури и практики, които да се наложат в управлението на електропотреблението на предприятието. Внедряването на енергийно ефективно оборудване е важен етап в преминаването към по-енергийно ефективно производство, но за да се постигне устойчиво подобрение на производствените процеси, е необходимо предприятието да предприеме процедури за енергийното управление на всички дейности, изискващи използване и разпределение на енергия. Внедряването на стандарт БДС EN ISO 50001 ще позволи систематичен подход за постигане и непрекъснато подобряване на енергийните характеристики, включително за енергийна ефективност, използване на енергията и потреблението й.
Чрез въвеждането на стандарта за управление на енергията, Леястом ЕООД ще отимизира на оперативно ниво енергийната ефективност чрез : планиране, извършване, проверка, действие за непрекъснато подобряване на системата за енергийно управление.
Внедряването на стандарт БДС EN ISO 50001:2011 ще подпомогне дейността на Леястом ЕООД и в следните направления:
• Ще подпомогне по-пълноценното използване на енергоемките активи;
• Ще допринесе за улесняване на прозрачността и комуникацията относно управлението на енергийните ресурси;
• Ще подпомогне дейностите по оценяване и определяне на приоритетите при прилагане на нови технологии за енергийна ефективност;
• Ще допринесе осигуряването на рамка за енергийна ефективност по цялата верига на доставки;
• Ще има положителен характер върху политиката на Леястом ЕООД по отношение на намаляването на емисиите на парникови газове;
Изпълнението на дейността ще премине през следните етапи:
1. Предварителна оценка на текущото потребление, дейности и нужди на предприятието за управление на енергийните ресурси; дефиниране на обхвата на стандарта за управление.
2. Анализ на дейността и доклад с препоръки;
3. Разработване на система за управление на енергийните ресурси, съгласно на стандарт БДС EN ISO 50001:2011
4. Разработване на вътрешни процедури, съобразени със стандарта и с организацията на предприятието;
5. Утвърждаване от ръководството и внедряване на стандарта;
Сертифицирането е необходимо, за да се придобие сертификат, който удостоверява валидността и качеството на въведения стандарт. По този начин официално Леястом ЕООД ще работи по международен стандарт за управление на енергийните ресурси, на високо международно ниво. Придобиването на сертификат за управление е задължителна дейност, която завършва процеса по стандартизация.
За тази цел Леястом ЕООД ще спази въвеждането на стандарта и ще възложи изпълнението по сертифициране на акредитиран орган по сертификация.
|
9 000.00
|
8 850.00
|
Публичност и визуализация: Цел на дейността е да се информира обществеността относно проекта, изпълняван от „Леястом“ ЕООД, както и факта, че той се финансира от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020“, чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Дейността се състои в изпълнение на следните стъпки:
Публикуване на информация относно проекта (описание, цели и резултати) на уеб сайта на кандидата– непосредствено след стартиране на проекта – месец 1
Поставяне на 1 бр. временна табела (банер) (по време на изпълнението на проекта) и 1 бр. постоянна информационна табела (след края на проекта) на мястото на изпълнение на проекта, на видно място в предприятието в гр. Сунгурларе, които ще дават информация за изпълнявания от фирмата проект ;
Поставяне на 3 бр. стикери на закупеното оборудване по проекта ;
Дейностите по осигуряване на публичност ще се изпълняват по време на цялото изпълнение на проекта като ще бъдат използвани всички възможности за популяризиране на проекта, неговите цели, дейности и резултати.
При подготовката на информационните материали, ще се спазват правилата относно публичността и визуализацията, публикувани в „Единен наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 20142020“.
Тези правила ще бъдат съблюдавани и при публикуването на информация на уеб сайта.
|
700.00
|
693.20
|
Извършване на енергиен одит: За постигането на енергийна ефективност, чрез закупуване на енергийно ефективно оборудване, е направен енергиен одит, който да прегледа енергийните процеси в предприятието, да предложи енергоспестяващи мери и да изчисли енергийните спестявания от инвестициите по проекта.
Дейностите по проекта са съобразени с изчисленията и препоръките на енергийния одит.
Във връзка с подготовката на проекта и изискванията на Указанията за кандидатстване, беше
проведено енергийно обследване и беше изготвен енергиен одитен доклад.
Енергийният одит беше изготвен в периода преди подаване на проектното предложение.
За целта беше проведен избор между 3 оферти.
На 01 юни 2016 г. беше изпратена покана до три фирми, регистрирани енергийни одитори по чл. 60 към АУЕР , а именно: „ДЖИ ЕР ЕН ПАУЪР БЪЛГАРИЯ” ЕООД; "Ен Ем Ко" ЕООД и "Алтерен" ООД . Крайният срок за получаване на оферти беше 10 юни 2016 г. Получени бяха следните оферти:
1. „ДЖИ ЕР ЕН ПАУЪР БЪЛГАРИЯ” ЕООД, подадена на 06.06.2016
2. „АЛТЕРЕН“ ООД, подадена на 08.06.2016
3.„ЕН ЕМ КО” ЕООД, подадена на 08.06.2016
На 17 юни 2016 г. беше изготвена Обосновка за избора на изпълнител, а именно избран беше кандидатът с най-ниска предложена цена "Алтерен" ООД. С избраният кандидат беше сключен договор за извършване на енергийно обследване, а след приключване на изпълнението, беше подписан приемо-предавателен протокол.
Одитът беше входиран в АУЕР на 21 юли 2016 г. с вх. номер BG16RFOP-93/21.07.2016.
Обследването беше одобрено със Становище номер № BG16RFOP-93/ 10.08.2016 г.
Енергийното обследване е с Вх.номер BG16RFOP-93/21.07.2016 и е одобрен от АУЕР със становище номер № BG16RFOP-93 / 10.08.2016 г. |
19 900.00
|
19 900.00
|