Придобиване на енергийно ефективна компактна линия за разливане на флакони под изолатор (мярка 1 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване и инсталиране на компактна линия за разливане на флакони под изолатор - 1 бр.: Като част от дейността ще бъде закупена и пусната в експлоатация енергийно ефективна компактна линия за разливане на флакони под изолатор, която ще подобри
енергийната ефективност и разшири производствения капацитет на "Биофарм-Инженеринг" АД. Инвестицията в тази дейност е под КИД 21.20.
Разливането на ваксините започва с подготовка на флаконите, в които се съхраняват (разливат) разтворите. На този етап консуматорите са:
- 2 вани за измиване на флаконите с бъркачки (консумира електрическа енергия за измиване е 109 kWh/год)
- агрегат за обратна осмоза за производство на дестилирана вода за измиване на флаконите, в който посредством 2 броя помпи водата се прекарва през серия от филтри и преминава специална обработка (консумира 782 kWh/год.)
- 3 камери, произведени от Memert, в които флаконите се поставят за изсушаване след измиването. Общата консумация на електричество за първо изсушаване е 400 kWh/год.
- камера за стерилизиране (електрическата енергия, консумирана за стерилизиране на флаконите е 1526 kWh/год.)
- парогенератор Magnabosco 0100, които снабдява стерилизатора с пара (електроческата енергия, консумирана от парогенератора е 1873 kWh/год.)
- повторно сушене след стерилизирането с консумация отново на 400 kWh/год.
Подготвените флакони се подават за разливане към разливна система Delta Scientific Medica с обща консумация на електричество за година 137 kWh/год и към кабинет за биобезопасна работа (ламинарен бокс) Airstream Клас ІІІ с консумирана енергия за разливане на ваксините 68 kWh/год. и за подготовка на въздуха – 42 kWh/год.
Съществуващото оборудване трябва да функционира в среда с определени параметри (температура, влажност, налягане, чистота), като се налага параметрите на средата да се поддържат целогодишно, независимо от факта дали останалото оборудване се използва или не.Четирите системи, които поддържат средата в помещението за подготовка на флакони, помещението в което се подготвят ваксините, помещението, в което е разположена разливната система Delta Scientific Medica и помещението в което е разположен ламинарния шкаф имат обща годишна консумация от 338 457 kWh/год.Общото количество електрическа енергия, която се потребява за година в момента, е в размер на 346693 kWh/год.След закупуването на предвидената компактна линия за разливане на флакони под изолатор се очаква общия брой на произвежданите ваксини да бъде разлят в 116385 бр. флакона с вместимост 50 мл. и 137550 бр. флакона с вместимост 10 мл. (15 пъти нарастване на производителността), т.е. нормализираното потребление на енергия на старите машини при новата производителност ще бъде 5 200 397 kWh/год.
Компактна линия за разливане на флакони под изолатор ще се състои от следните компоненти: ротационен миещ модул; депирогенизиращ тунел; модул за пълнене, поставяне на тапи и окантоване и изолатор на модула за пълнене със система за третиране на въздуха. Линията ще се характеризира с капацитет на пълнене: 570 бр./час 50 мл. флакони и 2250 бр./час 10 мл. флакони. Времето, необходимо за запълване, ще бъде съответно 204 ч./год. за 50 мл. и 61 ч./год. за 10 мл. флакони. Новата линия ще може да бъде разположена в помещение с клас на въздуха D. Всички операции миене, сушене, стерилизиране, разливане, ще бъдат извършвани в самата машина. В депирогенизиращия тунел ще се осъществява отстраняването на всички налични бактерии, които може да са попаднали по флаконите. Действието на тунела ще бъде съобразено с последните санитарно-хигиенни норми и ще заменя извършваното към момента сушене (двукратно) и стерилизиране, като едновременно ще гарантира много по-качествено очистване на флаконите. Флаконите ще постъпват в модула за пълнене, поставяне на тапи и окантоване, който ще бъде обгърнат от изолатор, който ще гарантира херметичността на камерата. Целият процес на пълнене, поставяне на тапи и окантване се извършва в среда клас А. Тези характеристики на новата линия ще позволят да се постигнат спестявания от 5 179 231 kWh/год. и 4241.8 т./год СО2. |
4 938 471.00
|
4 938 470.98
|
СМР, препоръчани в енергийния одит - дейността включва СМР за изграждане на система за утилизация на отпадна топлина (мярка 2 от енергийния одит): Дейността предвижда извършване на СМР за изграждане на система за утилизация на отпадна топлина.
"Биофарм-Инженеринг" АД произвежда голямо количество инфузионни разтвори. Финалната стъпка от производството им е стерилизирането им посредством 4 бр. атвоклави – херметически затварящи се стоманени съдове. Към момента процесът е следния – разлетите във флакони инфузионни разтвори се поставят в 4 бр. автоклави. В автоклавите се налива вода – общо 10 m3. Посредством парогенератора водата се загрява до около 120оС. Процесът протича под налягане. Изчаква се технологичното време, необходимо за постигане на стерилизиране. След това автоклавите се отварят, а водата се транспортира в буферен резервоар с вместимост 10 m3. Началната й температура е около 92оС. Изчаква се, докато водата се охлади, след което тя се изхвърля. Готовите разтвори се вадят от автоклавите, след което съдовете се запълват със следващата партида. Всяко денонощие се извършват 4 цикъла с автоклавите. Липсва утилизация на отпадната енергия (топлина).
Един от цеховете на "Биофарм-Инженеринг" АД, в който се извършва опаковането и подготовката на готовата продукция, се отоплява посредством газов котел Viessmann Vitodens 200 с топлинна мощност 100 kW. Цехът се използва денонощно, като през 2016 г. за отоплението му са потребени 11524 nm3/год. природен газ (107701 kWh/год.). В цеха са монтирани колектори (разпределителен и събирателен), към които са присъединени всички отоплителни тела. Температурата на захранващата вода е 80оС, а на връщаната – 60оС. Отчитайки КПД на котела става ясно, че необходимата топлинна енергия за отопление на цеха, е 103393 kWh/год.
Настоящата дейност предвижда изграждане на система за утилизиране на отпадна топлина. За целта ще бъде използван наличен резервоар с вместимост 10 m3, които ще бъде топлоизолиран. В него ще се събира водата, която към момента се изхвърля в канализацията. Резервоарът ще бъде свързан към топлообменен апарат (ТОА) с мощност 40 kW. Към втория контур на същия ТОА ще бъде присъединена съществуващата отоплителна инсталация в цеха. Съгласно изчисленията водата от резервоара ще се охлажда от 92 до 72оС, а водата в отоплителната инсталация ще се загрява от 60 до 80оС. След приключване на следващия цикъл на автоклавиране резервоарът ще се запълва със свежа топла вода. При недостатъчна топлинна мощност от страна на водата от автоклавите посредством датчици и трипътен вентил за загряване на водата в отоплителната система ще се използва топлинна енергия от котела. Съгласно изчисленията за едно денонощие се подгряват 40 m3 вода (1.67 m3/ч.). Посредством предвидения ТОА за година ще се утилизират 97634 kWh/год. енергия. Необходимата енергия за подгряване на цеха е 103393 kWh/год., т.е. за доподгряване ще са необходими 5759 kWh/год. енергия. Отчитайки КДП на котела за година ще се използват 642 nm3/год. природен газ (5999 kWh/год.). За циркулация на водата са предвидени два броя циркулационни помпи с обща мощност 250 W. Годишната консумация на електрическа енергия ще се равнява на 1890 kWh/год. Оползотворената енергия при изпълнение на дейността ще бъде 97634 kWh/год. Изчисленият разход на електрическа енергия е 1890 kWh/год. и той е приспаднат от спестеното количество енергия.
Инвестицията в тази дейност е под КИД 21.20 |
16 200.00
|
16 200.00
|
Придобиване на автоматизирана система за мониторинг и контрол на енергопотреблението - 1 бр. (мярка 3 от енергийния одит): Дейността предвижда внедряването на автоматизирана система за мониторинг и контрол на енергопотреблението, която да следи потреблението на природен газ от съществуващите газови котли, както и консумацията на електрическа енергия от 10 електрически табла, към които са присъединени голяма част от енергоемките уреди в завода (уреди, които консумират 223654 kWh/год или 34.8% от електрическата енергия към началото на енергийното обследването). Консумацията на енергия преди прилагането на мярката се равнява на 775979 kWh/год., което представлява 89.0% от бъдещото потребление на енергия в завода. Емисиите вследствие това потребление са 294.7 т./год.Мярката предвижда изграждането на система, която да следи работния режим на газовите котли, като и енергопотреблението на 10 табла, към които е присъединено електрическо оборудване. Информацията, предоставяна от системата за мониторинг, ще бъде преглеждана редовно от персонала, отговорен за анализ на данните, и ще бъде използвана за изготвяне на доклади, графики и др. материали, въз основа на които ще бъде оценявана работата на системите. Ще бъдат извършвани записи на работните часове на отделните уреди, присъединение към таблата, въз основа на които ще може да се анализира потреблението на енергия от всеки един компонент в системата.
Системата ще представлява мониторингово решение, което ще позволява да се събират данни за консумацията на електрическа енергия и природен газ в реално време. Предвижда се инсталирането на контролери и комуникационни модули по 10 ел. табла, както и на дебитомери за газ. Посредством специално разработени комуникационни модули данните, събрани от измервателните устройства, ще се предават към сървър, който ще бъде монтиран на територията на завода. Системата ще работи автономно при клиента и ще бъде достъпна посредством Web интерфейс. Системата ще предоставя възможност за събиране и анализиране на данни за енергопотреблението на различните системи, като ще приема и предава данни посредством електронна комуникация. Ще предоставя възможност за изготвяне на таблици и/или графици с енергопотреблението по минути, часове, дни и т.н. При събрана информация за по-дълъг период ще може да се разработват планове за бъдещото използване на системите. При рязка промяна на енергопотреблението ще може да се потърси източника на това смущение. По този начин ще позволява на ръководството на компанията да прави анализи на енергопотреблението и да взема управленски решения, които да го оптимизират. Системата ще мониторира общо 89.0 % от енергопотреблението в завода на "Биофарм-Инженеринг" АД. На базата на информацията, предоставена от системата, ще се изготвят месечни доклади за работата на оборудването в завода. На база на потреблението и работното време ще се следи за регистриране на отклонения и при наличие на такива – ще се анализира причината за появата им. Системата ще позволи по-добър контрол върху операторите и персонала. Хората, отговорни за изготвянето на докладите, ще следят за оптималното използване на техниката – да бъде сервизирана по график, машините да не бъдат претоварвани, но и да не бъдат използвани напразно.
Самата система за мониторинг ще е с инсталирана мощност 0.5 kW. Ще работи целогодишно с цел запис на целогодишната консумация на енергия в завода. Системата ще консумира 4380 kWh/год. енергия. Планираните енергийни спестявания от система са 42 179 kWh/год.
Инвестицията в тази дейност е под КИД 21.20. |
25 501.90
|
25 500.00
|
Kонсултантски услуги за въвеждане на система за енергиен мениджмънт съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001/EN ISO 50001: Като част от дейността кандидатът планира въвеждането на система за енергиен мениджмънт по стандарт ISO 50001. Внедряването на този стандарт има за цел да позволи на "Биофарм-Инженеринг" АД да въведе политики и процеси, които да повишат енергийната ефективност на производството. Въвеждането на този стандарт се очаква да доведе до намаляване разходите за енергия и емисиите от парникови газове и други въздействия, свързани с околната среда, чрез систематично управление на потреблението на енергията.
Стандартът залага изискването за внедряване на енергиен мониторингов план и анализ на енергийната ефективност. Чрез внедряването на ISO 50001 ще бъдат определени изискванията за система за управление на енергията за "Биофарм-Инженеринг" АД за разработване и въвеждане на енергийна политика, определяне на цели и планове на действие, които да взимат под внимание законовите изисквания и информация, свързани с използването на енергия. Тази система за енергийно управление ще позволи на кандидата да постигне своите ангажименти (заложени в политиката на дружеството), да предприеме действия, необходими за подобряване на енергийната му ефективност и да покаже съответствието на системата с изискванията на този международен стандарт.
В рамките на въвеждането на системата ще бъде извършен анализ на състоянието, който ще се реализира съвместно между кандидата и външна специализирана фирма. Целта е да се диагностицират процесите, да се определи настоящото състояние на "Биофарм-Инженеринг" АД и степента на съответствие с изискванията на стандарта. В резултат на анализа ще се определят необходимите документи и действия, както и ще се състави работен план за изпълнение. Системата за управление (СУ) ще бъде структурирана и документирана по начин, осигуряващ съответствие между приложимия стандарт и технологичните процеси в компанията. Консултантската фирма ще проектира системата по стандарта, ще разработи, документира и подготви необходимите политики, процедури, методики, инструкции и образци на помощни документи, на база плана от анализа. Съставените от консултантската фирма документи ще се съгласуват с отговорните лица и след одобрение ще се въвеждат в изпълнение.
|
5 000.00
|
4 800.00
|
Kонсултантски услуги за сертифициране на система за енергиен мениджмънт съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO 50001/EN ISO 50001: Като част от дейността кандидатът планира сертифицирането на система за енергиен мениджмънт по стандарт ISO 50001. Международният стандарт ISO 50001 има за цел да помогне на организациите да определят системите и процесите, необходими за подобряване на енергийните характеристики, вкл. енергийната ефективност, използването и потреблението на енергията. Прилагането на този стандарт цели намаляване на емисиите на парникови газове и други свързани въздействия върху околната среда и на енергийните разходи чрез систематично управление на енергията. ISO 50001 се прилага за всички променливи, влияещи на енергийните характеристики, които могат да бъдат наблюдавани и повлияни от организацията. Сертифицирането на "Биофарм-Инженеринг" АД спрямо изискванията на стандарт ISO 50001 ще доведе до въвеждането на фирмена политика по енергийното управление, включваща: разработването на цели и задачи, чрез които тази политика да се реализира, измерване и анализ на енергийната резултатност и постоянно подобряване на енергийното управление. В допълнение, стандартът ще създаде условия за сравняване с най-добрите постижения в конкретната област, както и за измерване, документиране и докладване на всяка „стъпка нагоре” в енергийното управление на внедряващата организация.
Сертифицирането на системата ще се проведе от квалифицирани представители (одитори) на външна фирма, които ще проведат одит за оценка на съответствието на внедрената система и при необходимост ще бъдат направени корекции в документираните изисквания. Първоначалният сертификационен одит по стандарт ISO 50001, който ще се извърши от акредитирана за целта фирма, включва следните етапи:
- Етап 1 – одит за адекватност - ще има за цел да установи доколко използваната документация съответства на изискванията на стандарт ISO 50001, като на този етап ще се определи точния обхват и граници на системата за управление;
- Етап 2 – одит за съответствие - ще има за цел да провери и оцени доколко процесите в организацията отговарят на описаното в документацията и дали дейностите се извършват в съответствие със стандартите.
След извършването на сертификационния одит се изготвя доклад с резултатите от одитната проверка и при положителна препоръка в доклада се издава сертификат. |
6 000.00
|
6 000.00
|
Одит на проекта - дейността ще бъде извършена чрез предоставяне на услуга по финансов одит на проект "Повишаване на енергийната ефективност в БИОФАРМ-ИНЖЕНЕРИНГ АД" от дипломиран експерт счетоводител : Съгласно изискванията на Условията за кандидатстване, в съответствие с чл. 207 от Делегиран регламент на Комисията (ЕО) № 1268/2012 относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС,Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза за инвестиционни проекти с БФП над левовата равностойност на 750 000 евро (или 1 466 872.5лв), следва да бъде осъществен финансов одит.
Като част от дейността се предвижда провеждане на финансов одит на разходите по настоящия проект. Целта на така описаната дейност, е дипломиран експерт счетоводител да потвърди правилното разходване на средставата по проекта, при спазване указанията на приложимата нормативна уредба (ЗУСЕСИФ и ПМС 160/2016), както и указанията на УО (Условия за кандидатстване и Оперативно ръководство за изпълнене на проекти по процедурата). За тази цел в последните 2 месеца от реализацията на проекта, избран експерт счетоводител, ще предостави услуга по финансов одит, която да потвърди наличието на адекватна одитна пътека, разкриването на индивидуални счетоводни сметки за реализацията на проекта, правилното заприхождаване на дълготрайните материални и нематериални активи придобити по проекта, както и осчетоводяването на направените разходи за ДМА, ДНА и услуги. Одиторът ще проверява дали декларираните от "Биофарм-Инженеринг" АД разходи са действително извършени и платени, точни и допустими в съответствие с административния договор за безвъзмездна финансова помощ. В този контекст, към Финалния отчет за изпълнението на проекта, който ще бъде представен на УО за одобрение, ведно с искане за плащане, ще бъде приложен и доклада на дипломиран експерт счетоводител, относно фактическите констатации, установени при проведения финансов одит. |
5 000.00
|
4 000.00
|