Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 127 дървета
English

Програма: Развитие на човешките ресурси

Район за планиране: Всички

Описание

Настоящото проектно предложение е разработено от Фондация СЕВЕРОЗАПАДЕН ИНСТИТУТ ЗА МЛАДЕЖКИ ПОЛИТИКИ в партньорство с общ Малко Търново, в съответствие с изискванията и целите на ОП „Добро Управление“ Специфична цел 3 „Увеличаване на гражданското участие в процеса на формиране и контрол на изпълнението на политики“ на Приоритетна ос 2 „Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса“.
Дейностите по проекта ще бъдат реализирани на територията на региона Вътрешна-Странджа- общини Малко Търново, Средец, Приморско, Царево и Созопол.
В рамките на проекта партньорите ще изпълнят дейности с основен фокус върху подобряване на съществуващите политики и практики в областта на природното и културно-историческо наследство в региона на Вътрешна Странджа и ще изведат конкретни препоръки за тяхното подобряване. Това ще бъде осъществено посредством преглед на съществуващото законодателство и практики в тези области, включително чрез провеждането на  Регионален форум, с представители на различните заинтересовани страни. В резултат на тези дейности ще бъдат очертани основните проблеми и нужди, относими към опазването на околната среда, развитието на туризма, възстановяване на културно-историческо наследство, демографско развитие на региона.
В допълнение, проектът предвижда организиране на кампания по пилотната гражданска инициатива „СТРАНДЖА 2030 -Зелена-Дигитална-Свързана“, в следствие на която ще бъде изработен План за действие за реализиране на инициативата. Той ще съдържа цялостна концепция и всички необходими стъпки и действия, в т.ч. конкретни нормативни и законодателни предложения за нейното изпълнение. 
В заключение, партньорите ще проведат Информационен ден, чрез който ще запознаят широката общественост с възможностите за по-тясно партньорство между органите на общинската власт и гражданите. По този начин се ще бъде осигурено по-активно гражданско участие в процесите на вземане на решения по най-значимите за Обществото теми.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
„Преглед на съществуващите политики и практики в областта на природното и културно-историческо наследство в региона на Вътрешна Странджа и извеждане на препоръки за тяхното подобряване“: В рамките на Дейност 1 организациите-партньори по проекта предвиждат преглед на съществуващото законодателство и действащите практики в областта на всички относими политики за опазване на природното и културно-историческо наследство на територията на общините Малко Търново, Средец, Приморско, Царево и Созопол, посредством осъществяване на детайлен мониторинг върху начините на формирането и изпълнението на тези политики в региона, като въз основа на събраните данни ще бъде изготвен детайлен Анализ по темата. За получаване на необходимите данни и информация ще бъдат прегледани и анализирани решенията на общинските съвети в посочените общини за периода 2020 г. - 2021 г. В допълнение, екип от експерти на организациите-партньори ще проведе среща и дискусии под формата на еднодневен Регионален форум, с представители на различните граждански и бизнес организации и общинските администрации в региона на избраните общини. Дискусиите ще засегнат теми и проблематика, свързани с околната среда, туризма, културно-историческо наследство, демографско развитие на региона и др., чрез което да бъдат изведени основните проблеми и нужди в тези сектори и съответно начините за тяхното подобряване. Въз основа на събраните данни и информация ще бъде изготвен детайлен анализ, който ще представи съществуващите практики към момента и ще очертае основните нужди при формирането на политиките за природното и културно-историческо наследство на Странджа, както и начините за тяхното подобряване под формата на най-малко 3 бр. препръки. Заложената за изпълнение дейност се отнася към допустими дейности от група Първа в раздел 13 от Насоките за кандидатстване. Направените проучвания, анализ и препоръките за подобряване процеса на формиране на политиките за опазване на природното и културно-историческото наследство на територията на Вътрешна Странджа ще бъдат публично достъпни и на разположение на заинтересованите страни за мултиплициране на резултата от дейността. 22 227.20 21 927.60
Организиране на регионална кампания и изготвяне на План за действие в защита на пилотната гражданска инициатива „СТРАНДЖА 2030 -Зелена-Дигитална-Свързана“: В рамките на Дейност 2, организациите-партньори по проекта предвиждат реализиране на регионална кампания, чрез която да бъде защитена една от най- значимите обществени цели и каузи за региона, а именно гражданската инициатива „СТРАНДЖА 2030-Зелена-Дигитална-Свързана“. Целта на организациите-партньори ще бъде, в рамките на тази кампания да се подготвят конкретни законодателни мерки и действия, чрез които да се отвори път за реализация на пилотния граждански проект, насочен към изпълнение на ключовите за Европа приоритети до 2030 година, чрез което ще се подпомогне икономическото възстановяване на целия региона Вътрешна-Странджа. Фокусът ще бъде насочен, върху интегриране на зелените и дигитални технологии на 21 век към геолого-географските дадености, природното богатство, културно- историческото наследство на региона и възможността, чрез тях за развитието на икономиката, туризма и подобряване на демографския статус на цялата област. Кампанията ще приключи с изготвянето на План за действие за реализиране на пилотната гражданска инициатива „СТРАНДЖА 2030-Зелена-Дигитална-Свързана“. Планът ще включва цялостна концепция и всички необходими стъпки и действия за реализиране на инициативата, в това число конкретни нормативни и законодателни предложения за нейното изпълнение. Успешното изпълнение на дейността ще доведе не само до подобряване на механизма на взаимодействието между администрацията, гражданските организации и обществеността, но и ще повиши легитимността при вземане на значимите за региона управленски решения, в унисон с нуждите и потребностите на гражданите на територията на Вътрешна Странджа. Дейност 2 от настоящия проект попада в обхвата допустимите под-дейности, посочени в буква „в“ от точка 13.1 на Насоките за кандидатстване по проекта. 28 000.00 28 173.60
Организиране и провеждане на Информационен ден с всички заинтересовани страни за представяне на резултатите от Дейности 1 и 2: В рамките на последната трета дейност по проекта, двете организации- партньори предвиждат провеждането на Информационен ден с всички заинтересовани страни, в рамките на който да бъдат представени пред широката общественост резултатите от Регионалния форум, изведените препоръки, както и Плана за действие за реализиране на пилотната гражданска инициатива „СТРАНДЖА 2030-Зелена-Дигитална-Свързана“. На събитието ще бъдат поканени представители на имащите отношение по темата държавни органи, на областните и общинските администрации, както и различни граждански и работодателски организации, представители на Бизнеса, на научната общност, неправителствения сектор и др. Информационният ден ще даде възможност не само за популяризиране и устойчивост на постигнатите по предходните дейности резултати, но и ще осигурят активно гражданското участие в определянето на приоритетите за развитие на региона Вътрешна Странджа. В допълнение, избрания формат ще повиши възможността на гражданското общество за включване при вземането на решения и провеждането на политики, с което ще се отговори на важни обществени потребности и ще се подобри диалога с държавната администрация. 4 929.40 4 018.40

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.