Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 57 175 дървета
English

Програма: Региони в растеж

Район за планиране: Столична

Описание

Основната цел на настоящия проект е разширение на дейността на кандидата и добавяне на стойност към произведените земеделски продукти чрез въвеждане на нови продукти и технологии и по-добро използване на факторите на производство, включително използване на ВЕИ за производство на енергия за собствено потребление, чрез внедряване на иновативни и съвременни технологии с цел повишаване на конкурентоспособността на дейността му и устойчиво и цифрово икономическо възстановяване. Кандидатът по настоящия проект е земеделски производител, който отглежда земеделска продукция върху малко повече от 10 000 дка собствена и наета земя. Към момента кандидата основно се е занимавал с отглеждане на зърнени култури с цел продажба, но от сега започва да развива дейност по преработка на земеделска продукция, а именно белене на слънчоглед. Към момента кандидатът не разполага с база и оборудване за извършване на тази дейност, ето затова инвестициите по проекта са изцяло насочени към дейността по преработка на слънчоглед. Базата за преработка на земеделска продукция /белене на слънчоглед/е с обща застроена площ 992 м²., в които кандидатът ще преработва основно собствената си продукция. Годишния капацитет на предприятието е 1100 тона белен слънчоглед и 280 тона белен, но начупен слънчоглед. Базата ще бъде оборудвана с иновативно автоматизирано оборудване, което представлява линия за белене на слънчоглед с капацитет 1000 кг./ч обелен слънчоглед, състоящи се от различни машини и съоръжения /елеватори, калибратори, шнекове, машини за белене, сортер и всички други компоненти на технологичното оборудване, които изграждат автоматизираната поточна линия за производство на белен слънчоглед. Нуждите на новото производство ще бъдат обезпечени с ВЕИ.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Внедряване на нови мощности, опазване на околната среда и подобряване на енергийната ефективност : Дейността ще се изпълни чрез изграждане на база за преработка на земедлска продукция /белене на слънчоглед/ и изграждане на Автономна фотоволтаична инсталация 86,4 kWp за собствено потребление. Предвидената за изграждане база преработка на земеделска продукция /белене на слънчоглед/ ще модернизира и разшири производствени мощности на предприятието, като ще се осигури съвременна, иновативна и модерна преработка на готовата продукция. По този начин ще се повиши качеството на произвежданите продукция и конкурентоспособността на кандидата. Към момента кандидатът не разполага със собствени база за преработка на земеделска продукция. Планираната за преработка продукция в базата е над 75% от собствената продукция на кандидата. Земята, върху която ще се изгражда базата е собствена на кандидата "АГРОКИМ" ООД. ЗП на базата е 992 кв.м., като в настоящия проект са включени само разходите по част Конструктивна и Архитектура, които възлизат на 906 795,12 лв. Остналите разходи по изграждането, ще са за собствена сметка на кандидата. Сградата е неклиматизирана. Съгласно технологичен проект е предвидено да се преработват 1100 т./год. белен слънчоглед. В унисон с целите на Европа за повишаване на енергийната ефективности и опазване на околната среда в глобален мащаб, кандидатът предприема стъпки към инвестиция във Автономна фотоволтаична централа 86,40 kWp за собствено потребление за производство на необходимата ел. енергия за обезпечаване на нуждите на базата за преработка на земеделска продукция на кандидата в землището на с. Горно Ботево. Посредством горните стъпки "АГРОКИМ" ООД не само ще оптимизира своите производствени разходи, но и ще повиши конкурентоспособността си като допринесе за ефективното използване на ресурсите и постигане на кръгова икономика. Използваната слънчева енергия е най-оптималният природен възобновим ресурс и наред с постоянно увеличаващата се цена на тока, несъмнено е необходима дългосрочна инвестиция във всяко производство. Наред с горните ползи, по-ниският разход за електро енергия ще оптимизира себестойността на продукцията, което ще рефлектира в повишена печалба, а оттам и в устойчивост на дейността в дългосрочен план. Приложения към проекта анализ показва, че изчисленото количество произведена енергия от Автономната фотоволтаична инсталация не надвишава нуждата на предприятието от ел. енергия. Годишното производство на електрическа енергия от фотоволтаичната инсталация 86,40 kWp 99 566 kWh., а общото годишно потребление на електрическа енергия на предприятието е 103 040 kWh kWh. 1 093 298.74 0.00
Внедряване на нови продукти, процеси и технологии чрез инвестиции в оборудване: Дейността ще се изпълни чрез закупуване на линия за белене на слънчоглед с капатитет 1000 кг. /час белен слънчоглед. Чрез предвидената за закупуване линия ще се постигне цифровизация и модернизация на производственото оборудване посредством иновативни за стопанството технологии. Предложеното оборудване се характеризира с висока степен на автоматизация, съгласно приложените обяснителни записки от технолозите, изготвили технологичните проекти на новото предприятие, не само ще разширят дейността на кандидата и ще добавят стойност към произвежданите продукти, но и ще повишат неговата конкурентоспособност. Съгласно приложената обяснителна записка на правоспособното лице, това е поточна линия предназначена за отделните процеси за преработка и производство на белен слънчоглед. Тя се използва за отделните фази по преработка на произвежданите продукти. Технологията на производство е организирана в една непрекъсната поточна линия, съставена от отделни машини и съоръжения, необходими за производството на крайния продукт, от примането на суровинта до пакетирането на готовия продукт. 912 505.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.