Патронажна грижа – НАПРАВЛЕНИЕ 1 : Община Ямбол планира предоставянето на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги /патронажна грижа/ по настоящата процедура от 01.05.2021г., тъй като до края на април 2021г. представителите на целевата група ползват услуги съответно по процедури Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3 и 4.
Услугите ще се осъществяват по разработената от Министерство на здравеопазването методика за предоставяне на патронажна грижа по процедура BG05M9OP001–2.028 "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания - Компонент 1".
Предвиждаме за срок от 12 мес. – 01.05.2021-30.04.2022г. след заявено желание потребителите от целевата група да могат да ползват патронажна грижа до 2 ч. на ден.
Част от тези потребители ще се „прелеят“ – т.е. това са потребители, ползващи след направена социална оценка социални услуги по Компоненти 3 и 4. За тях срока за ползване на социалните услуги в домашна среда е до 30.04.2021г. Те, заедно с всички останали нови кандидат-потребители ще заявят желание за ползване на патронажна грижа по настоящия проект. Ще бъдат определени индивидуалните им потребности на база изготвена социална оценка, и ще бъдат включени като потребители на услугите по степен на необходимост. Допуска се /след декларирано съгласие от потенциалните потребители/ за тези при които няма промяна в здравословното състояние и са ползвали услуги по Компонент 4 до 30.04.2021г. да не се изготвя нова соц. оценка.
Индикативното разпределение на предоставяните по настоящия проект социални услуги ще бъде конкретизирано след идентифициране нуждите на кандидат-потребителите.
В рамките на проекта, съгласно разписаните дейности по Направление 1, Община Ямбол ще реализира/осъществява:
1.Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора;
2.Предоставяне на психологическа подкрепа, консултиране;
3.Доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, вкл. лекарства (закупени със средства на потребителите или с други средства, различни от тези по настоящата операция), заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги (със средства на потребителите или с други средства, различни от тези по настоящата операция).
4.Транспорт на персонала, предоставящ патронажна грижа, от/до домовете на лицата.
Услугите по Направление 1 включват медицински грижи /превръзки, следене на физиологичните показатели на пациента, контрол върху правилното и редовно приемане на медикаменти/ и социални услуги, подпомагащи пациентите за справяне с ежедневни дейности от бита /поддържане на хигиената в дома, хигиена на тялото, хранене, пазаруване, помощ при заявяване и ползване на адм. услуги, плащане на сметки, придружаване до здравни заведения и социални услуги в общността и др./, психологическа подкрепа и рехабилитация. Рехабилитацията е предпочитана и много търсена от възрастните хора, които са трудно подвижни или болни на легло.
Лицата, които ще бъдат наети за предоставяне на услугите по дейността са:
-13 бр. домашни санитари на трудов договор (8 ч.) с планирано възнаграждение 695лв. на месец;
-8 бр. медицински сестри на трудов договор (4 ч.) с планирано възнаграждение 400лв. на месец;
-2 бр. рехабилитатори на трудов договор (8 ч.) с планирано възнаграждение 800лв. на месец;
-1 бр. координатор на трудов договор (8 ч.) с планирано възнаграждение 800лв. на месец;
-1 бр. шофьор на трудов договор (4 ч.) с планирано възнаграждение 400лв. на месец;
-1 бр. психолог на граждански договор (до 8 ч.) с планирано възнаграждение 873лв. на месец;
Възнагражденията за тези 6 длъжности са формирани на база възнаграждения за идентични длъжности по проект „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания в община Ямбол“.
-1 бр. разносвач на трудов договор (8 ч.) с планирано възнаграждение 650лв. на месец, формирано на база МРЗ;
-резерв от 4070.40лв. при възникнала необходимост от наемане на допълнителни лица и др. |
0.00
|
261 000.79
|
Превенция на COVID-19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности – НАПРАВЛЕНИЕ 2: През изминалата 2020 г. всички дейности в социалните услуги, делегирани от държавата дейности, свързани с Превенция на COVID-19, бяха сериозен ангажимент, изискващ допълнително време, ресурс – човешки и финансов. Обстоятелствата около пандемията изискваха бързи и адекватни действия от страна на персонала в социалните услуги, делегирани от държавата дейности и социалната институция на територията на града – Дом за стари хора.
Предприемането на мерки за ограничаване на разпространението на инфекцията в процеса на предоставяне на социалните услуги от доставчиците доведе до допълнителни разходи за тях, но в рамките на утвърдените стандарти за финансиране на социалните услуги, делегирани от държавата дейности през съответната година.
Поддържането на необходимата дезинфекция, се оказа предизвикателство, с което ръководителите на всяка социална услуга, трябваше да се справят успешно, предвид отсъстващият персонал поради болест. Допълнителен финансов ресурс беше необходим и за закупуване на консумативи – ръкавици, калцуни, маски, както и за заплащане на необходимите тестове – на потребители и персонал, при идентифициран случай на заболял с COVID-19.
За изминалата 2020 г. работата на персонала в социалните и интегрираните здравно-социални услуги не можеше да бъде подпомогната от доброволци, поради затваряне на входа на социалните услуги.
С настоящото проектно предложение, по Направление 2 „Превенция на COVID-19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности“, Община Ямбол ще може да осигури:
- лични предпазни средства;
- въвеждане на мерки за дезинфекция на сградния фонд на социалните услуги, делегирани от държавата дейности, прилежащите площи и съоръжения в социалните услуги;
- тестване на персонала и на потребителите на социални услуги, делегирани от държавата дейности за COVID-19;
- при необходимост ще се въведат мерки за разделяне/изолиране на потребителите на услугите, в т.ч. и физическо разделяне/преграждане на помещения, допълнителни плащания на персонала за положен извънреден труд, осигуряване на компютърна техника, таблети, телефонни апарати и др. Осигуряване на компютърна техника, таблети и телефони, други електронни устройства е допустимо с цел адаптиране и приспособяване на средата на социалните услуги, делегирани от държавата дейности в контекста на въведените ограничения в резултат от епидемичната обстановка и осигуряване на възможности за тяхното предоставяне дистанционно /онлайн консултиране, скайп връзка и др./
Целевите групи, които ще бъдат обхванати по Направление 2 са потребители на социални услуги, делегирани от държавата дейности; служители в структурата на публичната администрация на местно ниво, включително предоставящи социални и здравни услуги; служители на доставчици на социални услуги.
По Направление 2 ще бъдат обхванати до 385 броя потребители в социалните услуги, предоставяни на територията на община Ямбол. За изпълнението на дейностите ще бъдат назначени допълнително лица /неспециализиран помощен персонал/ - санитари, хигиенисти, дезинфектори, които ще бъдат ангажирани с дейностите по превенция на COVID 19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности. За създаване на необходимата организация е необходимо и назначаването на координатор /човекопоток/, който да координира и следи за извършване на дейностите в Направление 2.
Лицата, които ще бъдат наети за предоставяне на услугите по дейността са както следва:
- до 24 бр. санитар, чистач/хигиенист, работник дезинфектор на трудов договор (8 ч.) с планирано възнаграждение 660 лв. на месец, формирано на база МРЗ и увеличено с 10 лв. поради необичайност на предлагания труд – пряка работа за превенция на COVID-19;
- координатор /човекопоток/ на граждански договор с планирано възнаграждение 650 лв. на месец, формирано на база МРЗ;
- резерв от 280.45 лв. при възникнала необходимост.
|
0.00
|
97 234.27
|