Сформиране на екип за управление на проекта
: Задължителна дейност по настоящото проектно предложение е управлението му. В тази връзка след одобрение на проекта ще се сформира екип, който ще бъде пряко ангажиран за изпълнението, мониторинг и отчитане на дейностите. Екипът по проекта ще се състои от ръководител и външно избран изпълнител. Ангажимента им ще бъде през целия период на договора. С външната фирма ще се сключи договор за услуга по реда на ЗЗД. Основните задължения на екипа са:
РЪКОВОДИТЕЛ: Основни задължения по проекта: следи за цялостното изпълнение на проекта и постигане на целите и резултатите му и носи пълната отговорност за изпълнението на проектните дейности; следи за спазването и изпълнението на договора за БФП; разпределя задачите, координира и следи за тяхното изпълнение; планира месечните дейности по проекта и контролира изпълнението на месечния план-график, спазването на сроковете за изпълнение на задачите; при необходимост поставя нови задачи, възникнали в хода на реализация на проекта; ръководи провеждането на месечните оперативки по проекта и осъществява постоянен контакт с ръководството на компанията и подизпълнителите; следи за коректното изпълнение на сключените договори с изпълнителите, подписва всички документи, свързани с изпълнението и отчитането на дейностите по проекта; води комуникация с договарящия органи на ОП „Развитие на човешките ресурси”; подписва и носи отговорност за верността на декларираните данни в отчетните документи по проекта, както и за правилното техническо и финансово управление и отчитане на проекта, в съответствие с принципите на доброто и прозрачно управление.
ВЪНШЕН ИЗПЪЛНИТЕЛ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТА: Основни задължения във връзка с изпълнението на проекта: Подготвя искания за плащания; Подготвя процедури за избор на изпълнители и провежда търговете; Съгласува цялата документация по проекта с управляващия орган на програмата; Обобщава подадената в оригинал отчетна информация от Ръководителя; Следи за стриктното изпълнение на бюджета и за съобразността на финансовите документи с изискванията на българското законодателство и тези на програмата; На база на първични счетоводни документи в оригинал изготвя междинни и финален отчет; Обобщава финансовите документи по проекта; Следи за спазването на счетоводните и данъчни закони, счетоводната политика на Бенефициента и финансовите изисквания на програмата; изготвяне на ежемесечни доклади свързани със заетостта по проекта. Регулярно провеждане на работни срещи с бенефициента и отчитане на напредъка по проекта.
Изпълнението на проекта ще се извършва при спазване на изискванията записани в "Ръководството на бенефициента за изпълнение на договори по процедура BG05M9OP0011.008 „Добри и безопасни условия на труд". Ежемесечно ще се подготвят и изпращат необходимите отчетни документи към УО. Екипът по управление на проекта ще следи за спазване на заложените срокове по изпълнение на дейностите. Междинното и финалното отчитане на проекта е изцяло ангажимент на екипа. На база публикуваните отчетни документи ще бъдат изготвена цялата документация необходима за верификация на направените разходи по изпълнението на проектните дейности. Изпълнението на дейността ще стартира през първия проектен месец и е с продължителност 12 месеца. |
9 876.00
|
9 876.00
|
Информиране и публичност по проекта: Дейността по информиране и публичност по проекта има за цел да се информира широката общественост за целите по проекта, заложените дейности и постигнати резултати, както и да се популяризират възможностите и приноса на Европейския съюз, Европейския социален фонд и ОП „Развитие на човешките ресурси” 2014 - 2020. Дейността е съобразена с изискванията и съответните правила за информиране и публичност, предвидени в „Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014 – 2020” и общите условия към договора за безвъзмездна финансова помощ.
Ще се осъществяват периодични дейности, които да информират обществеността за хода на изпълнение на проекта и постигнатите резултати – съобщения и информация в сайта на кандидата. Всички разработени, издадени и разпространени в рамките на проекта материали (информационни табели, тефтери, стикери за закупеното оборудване и специално работно облекло, публикации и съобщения), ще бъдат визуализирани според всички изисквания – лого на ЕС, ЕСФ и ОП РЧР, приоритетна ос, наименование на проекта, стойност на БФП и т.н. Чрез реализиране на дейността по информиране и публичност ще се популяризира високият социален ефект от постигнатите по проекта резултати и се създаде предпоставка за устойчиво развитие. Дейността ще се изпълни на два етапа:
1). По време на първия ще бъде избран външен изпълнител за осъществяване на дейността, а по време на втория – ще бъдат изготвени, доставени и монтирани информационните и визуални материали, осигуряващи публичността на проекта. Ще бъдат изготвени следните информационни и визуални материали:
- Поставяне на 2 броя информационни табели в производствената база и магазина на фирмата, с размер 70х50 см, пълноцветен печат, ламарина със самозалепващо фолио, информираща за получената финансова подкрепа по проекта по линия на ОП Развитие на човешките ресурси 2014 - 2020 г. На табелата ще бъде отбелязан приносът на Европейския съюз и на държавния бюджет и следната текстова и визуална информация: емблемата на ЕС и упоменаването „Европейски съюз“; наименованието на съфинансиращия фонд; емблемата на ЕС, упоменаването „Европейски съюз“ и наименованието на финансиращия фонд ще заемат минимум 25% от площта на табелата; общото лого на програмен период 2014-2020 г.; наименованието на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014 - 2020; наименованието на проекта; общата стойност на проекта, както и размера на европейското и националното съфинансиране, представени в български лева; начална и крайна дата на изпълнение на проекта.
- Информационни тефтери – 30 бр. - ще бъдат изготвени печатни информационни материали тефтери, които ще съдържат: емблемата на ЕС и упоменаването "Европейски съюз", наименованието на ЕСФ, общото лого за програмен период 2014-2020г. с наименованието на ОП РЧР, адреса на единния информационен портал.
- Поставяне на стикери (пълноцветен печат, самозалепващо се фолио/текстилни за СРО) върху закупеното в рамките на проекта оборудване и емблеми за СРО и ЛПС, информиращи за финансовата подкрепа на ЕС, ЕСФ, общото лого за програмен период 2014-2020г. и ОП РЧР, при реализиране на съответната доставка.
- Всички документи, които ще се изготвят по време на изпълнението на проекта ще бъдат на бланка, съдържаща логата и слоганите на ЕС, ЕСФ общото лого за програмен период 2014-2020г. и ОПРЧР;
- Периодично публикуване на информация за напредъка по изпълнението на проекта на интернет страницата на компанията.
Информация за приноса на ЕСФ и ОП „Развитие на човешките ресурси” ще бъде включена и в публикуваните обяви за публични покани в интернет порталите http://www.eufunds.bg/. Информация за проекта ще бъде публикувана и на фирмената интернет страница на компанията.
|
1 890.00
|
1 890.00
|
Изготвяне на цялостна стратегия за управление на човешките ресурси в „Риф Сълюшънс“ ЕООД: Дейността на „Риф Сълюшънс“ ЕООД предопределя влиянието на много фактори при наемането, мотивирането и зарържането на работещите, както и при отчитането на присъствието на служителите и труда, който те полагат. Това затруднява определянето на месечните заплати на работници и специалистите в дружеството. Натоварването на персонала е неритмично. Това налага съвместяване на длъжности и преместване на работници от една работна операция на друга. Непрекъснатият работен процес в дружеството води до натрупване на извънреден труд и необходимост от ползване на методи за сумарно изчисляване на работното време при определяне на заплащането. Това налага адаптиране на съществуващата система за организация на труда и разработване и въвеждане на актуални практики и модели за управление на човешките ресурси. Основната цел на дейността е да бъдат оптимизирани работните процесите в „Риф Сълюшънс“ ЕООД, да се разработи и въведе модерна система за организация и отчитане на труда и да бъдат въведени различни практики за удължаване професионалния живот на по-възрастните работници и служители в предприятието, за предаване на опита им към по-младите, както и за мотивиране и задържане на младите кадри.
За тази цел дружеството се нуждае от изготвяне на цялостна стратегия за управление на ЧР в предприятиято, като акцент в нея следва да имат следните елементи:
- Проектиране на длъжностите и изготвяне на длъжностни характеристики, които отчитат както технологичните и икономическите изисквания на работата и индивидуалните нужди на изпълнителите, така и съдържанието, функциите и взаимовръзките между длъжностите;
- Въвеждане на нови практики за планиране на кадрите, подбор и наемане на работници и служители в предприятието;
- Оптимизация на работните процеси, вкл. въвеждането на гъвкави форми на заетост (гъвкаво работно време, плаващо работно време, почасова заетост и др.) и други практики за по-лесно съвместяване на професионалния и личния живот на работниците и служителите;
- Въвеждане на практики за удължаване на професионалния живот на по-възрастните работници и служители (над 54 години), подобряване на баланса между професионалния и личния живот на заетите и пр;
- Въвеждане/подобряване на мерките за развитие на кадрите по отношение усъвършенстване на знанията и уменията на заетите с цел да се повиши равнището на тяхното трудово представяне, предоставяне на възможности за развитие и планиране на кариерата, за учене през целия живот, в т.ч. предаване на опит от по-възрастните към по-младите работници и служители, ротация на работното място и др;
- Въвеждане на промени в системите за заплащане на труда и на иновативни модели за организация на труда в предприятието, насочени към повишаване на производителността и опазване на околната среда;
- Оптимизация на вътрешната комуникация, подобряване на взаимоотношенията и координацията в работата между длъжностите и организационните звена на различни нива.
Реализирането на дейността ще премине през следните етапи:
- Провеждане на одит на действащата система за организация на труда и правилата за формиране на работната заплата в предприятието;
- Изготвяне на проучване относно нуждите от промени, адаптиране и подобряване на системата за развитие на човешките ресурси в „Риф Сълюшънс“ ЕООД, в това число обучение и развитие на персонала, оценяване на равнището на трудовото представяне на заетите спрямо поставените стандарти и формулиране на насоки за подобряване на това равнище;
- Изготвяне на препоръки за усъвършенстване на трудовите отношения и поддържане на трудовия мир в организацията и формиране на благоприятна работна среда и отношения между ръководния състав и работещите в „Риф Сълюшънс“ ЕООД;
- Изготвяне на препоръки за иновативен, по-продуктивен и по-екологосъобразен начин за организация на трудовите процеси и подобряване на вътрешна комуникация между различните звена в предприятието.
|
25 200.00
|
25 180.00
|
Внедряване на стандарт за безопасни условия на труд, сертифициране и придобиване на сертификат: Коефициентът на трудов травматизъм на МТМ ЕООД е 1,15. В тази връзка ръководството на дружеството взе решение да се пристъпи към внедряване и сертификация по BS OHSAS 18001:2007. Това е стандарт за система за управление на здравето и безопасност при работа, разработен да даде възможност на организациите да контролират и подобряват безопасните и здравословни условия на труд. OHSAS 18001:2007 е съвместима с ISO 9001 и ISO 14 001 и позволява лесна интеграция. Елементите на BS OHSAS 18001 включват политика и ангажираност; идентификация на опасностите, оценка и контрол на риска, оценка на съответствието; законови изисквания; цели и програми, организация и персонал, обучение,комуникация и консултации; документи и записи; оперативен контрол, готовност за извънредни ситуации, наблюдение и измерване, разследване на инциденти и злополуки; коригиращи и превантивни действия, одит и преглед от ръководството. BS OHSAS 18001 е приложим към всяка организация, независимо от нейната големина или предмет на дейност, която желае да намали или отстрани напълно рисковете, свързани със здравето и безопасността при работа за своя персонал и други външни заинтересовани страни.
Изпълнението на дейността ще премине през два етапа:
1. Внедряване на стандарт OHSAS 18001:2007;
Специфични моменти при въвеждането на Системата за управление на здравето и безопасността при работа:
Доброволно поемане на ангажименти по отношение на здравето и безопасността при работа и обявяването им пред заинтересованите страни; Разширява се кръга от заинтересованите страни освен клиента (съгласно ISO 9001 ) и служителите, се разглеждат интересите и на външни за организацията страни – партньори, доставчици, посетители, преминаващи, съседи, местни жители, контролни органи.
Стандартът не определя конкретни показатели за резултатност спрямо здравето и безопасността при работа; Съществува много добра нормативна рамка за прилагането му; Отделя се голямо внимание на пратическото прилагане на изискванията, например по отношение на физическо състояние на помещенията, опасно поведение на персонала, носене на ЛПС и др. Създава механизми за самоконтрол в организацията – мониторинг, оценка на съответствието и вътрешни одити; Налага тясно сътрудничество със службите по трудова медицина, във връзка с оценката на риска; Предимствата за организацията от въвеждането и сертифицирането съгласно BS OHSAS 18001: Повишава доверието на партньори и външни заинтересовани страни и придава имидж: При договаряне с клиенти; При наемане на нови служители; При участие в обществени поръчки; Подпомага и подобрява управлението и контрола на здравето и безопасността по време на работа; Идентифицират се всички приложими за организацията изисквания; Осигурява ефикасни методи за комуникация с контролните органи; При ефикасно прилагане се елиминира напълно риска от санкции от страна на контролни органи; Подобрява културата за полагане на безопасен труд в организацията;
2. Сертификация OHSAS 18001:2007.
Сертификацията ще се извърши от независим сертифициращ орган.
|
9 789.00
|
9 789.00
|
Осигуряване на средства за колективна защита, осигуряващи безопасни и здравословни условия на труд : Високото качество на производството не винаги зависи само от използването на високотехнологично оборудване, а до голяма степен и от условията, в които протича производственият процес. Колективните и лични предпазни средства са различни приспособления и предмети, които работниците използват за индивидуална, колективна защита от отделни професионални вредности, присъстващи в работната среда. Личните и колективни предпазни средства трябва да отговарят на нормите и изискванията за осигуряване на безопасността и опазване на здравето на работещите. Дружеството се придържа към тази идея и залага на дейността, осигуряваща средства за колективна защита, безопасни и здравословни условия на труд в компанията, изцяло съобразени с предписанията на СТМ и с Програмата за минимизиране на риска. Дейностите включват доставки на оборудване и извършване на СМР, и ще бъдат изпълнени в производствената база на "Риф Сълюшънс" ЕООД в гр. Благоевград. От изпълнение на дейността ще се възползват общо 7 служители, 1 лице от които е над 54 г.
ПОДОБРЯВАНЕ НА МИКРОКЛИМАТА:
1). За подобряване на микроклимата по предписание на СТМ ще бъдат монтирани 2 бр. климатика, тип "домашен", които ще охлаждат и отопляват помещението за почивка и стаята за хранене и кухня в производствената база, тъй като температурите през летния сезон са високи, а през зимните месеци микроклимата не отговаря на изискванията за работа в нормална среда, а от своя страна дава отражение върху здравето на служителите. Поради това е необходимо да се приложи ефективно решение за оптимизация на температурите през студените и летните месеци предвид размера на помещенията и конструктивните им дадености.
2). За подобряване на микроклимата в производственото помещение, което е 2 800 м3, се предвижда закупуването на 2 електрически калорифера с вентилатор. С тях ще се подобри температурата през зимните месеци в цеха за производство, ще се осигури на работниците среда с нормална температура, която предразполага към организираност и бързо приключване на работния процес.
3). С оглед подобряване на микроклимата в производственото помещение и намаляване на шума се предвижда да бъде изграден окачен таван с шумопоглъщащо покритие. Общата площ за изпълнение на СМР дейността е 400 м². Височината на тавана в момента е 6 м и отоплението през зимните месеци при тази височина е трудно, температурите са под допустимите за нормална работна среда. С изпълнение на предписанието ще се намали обема на помещението, което ще улесни неговото отопление през зимните мсеци.
ЗАЩИТА ОТ ПРАХ И ВРЕДНИ ЧАСТИЦИ:
1). С цел предпазване от прахово замърсяване и от заболявания на дихателните пътища се предвижда закупуване на 1 бр. мобилна вакумна прахоуловителна система, предназначена за улавяне и пречистване на въздуха от прах и вредни емисии, отделяни в процеса на рязане на дървени плоскости, заваряване на обкови и други технологични процеси отделящи прах. Системата има за цел да пречиства изсмукания замърсен въздух, без необходимост от последващото му извеждане от работното помещение. Осигурява се оптимално покритие и ефективност при различни заваръчни/ режещи процеси в зоната на работното място.
2). При обработката на ПДЧ и МДФ плоскости, обработката на метлания обков запрашеността в производственото помещение е висока, това от своя страна дава отражение върху здравословното състояние на служителите, поради тази причина е заложено закупуване на 1 бр. специализирана прахосмукачка за почистване на подови повърхности. Избраният продукт намира приложение при улавянето на дървен прах, канцерогенни прахове, прахоизсмукване при електроинструменти, мокро и сухо изсмукване. |
35 000.00
|
34 980.53
|
Осигуряване на добри и безопасни условия на труд чрез закупуване на лични предпазни средства и работно облекло: Работните процеси и дейностите, които извършва фирмата в повечето случаи са свързани с работа на открито, при различни атмосферни влияния – студ, топлина, вятър, влага. Във връзка с ежедневните дейности е необходимо закупуване на ЛПС и специализирано работно облекло за всяка една от длъжностите в предприятието съгласно утвърден "Списък на работните места и видовете работи", при които се използват лични предпазни средства.
Подбраните за закупуване по проекта ЛПС отговарят на изискванията на чл. 10(2) от ЗЗБУ: „Личните предпазни средства трябва да осигуряват защита срещу опасностите, да не са вредни за здравето и да не пречат на извършването на работата”. Във връзка с подготовката на проектното предложение е извършена оценка и подбор на включените в списъка ЛПС съвместно с ГУТ, обслужващата СТМ, проучване на каталози и обсъждане с представителите на целевата група за съществуващите проблеми при ползването на предоставените до сега ЛПС.
Към момента ръководството на „Риф Сълюшънс“ ООД осигурява работно облекло и ЛПС, които служат за минимална защита на работещите. Необходимостта от подмяна на съществуващите средства за защита се основава на бързото износване и амортизация на специалното работно облекло, както и на частичната обезпеченост на личните предпазни средства. Въпреки усилията на работодателят, сегашните ЛПС и СРО не отговарят на новите технологии и материали на производство, например с антиалергични подплати, физиологично съобразени материали, влаго и студоустойчиви, почистващи се лесно и др. Закупуването на ново специално работно облекло и лични предпазни средства отговаря на видовете работа и на точния брой на заетите лица, по длъжности, които ползват средства за защита, в съответствие с оценката на риска и съгласно утвърдения списък.
Планираните за закупуване защитни облекла по проекта ще бъдат по-качествени – с повишена защита, модерни и удобни. Те ще се осигурят спазването на по- висок ергономичен стандарт по отношение на целевата група по проекта, за осигуряване на по- високи изисквания отношение на хигиенното, психофизиологично и естетично въздействие на факторите на работната среда, което ще допринесе за повишаване мотивацията и удовлетвореността от работа ще се повиши значително тяхната производителност. Новозакупените лични предпазни средства и специално работно облекло, ще подлежат на рециклиране и след употребата им няма да водят до замърсяване на околната среда. Във връзка с честите предписания от службата по трудова медицина и спецификата на работа на служителите е необходимо да се закупи ново и по-модерно работно облекло и ЛПС, отговарящи на изискванията на Наредба № 3 от 2001 г. за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето на работещите при използване на лични предпазни средства на работното място. По този начин риска от трудови злополуки ще бъде намален значително.
Основните опасности, за които се прилагат ЛПС и специализирано облекло в предприятието са свързани с работата на служителите в голям производствен цех и произтичащите от това неблагоприятни атмосферни условия, изискващи осигуряване на защита на тялото от прах, замърсяване, агресивни материали, защита на тялото от ниска температура на въздуха, защита на долните крайници от пробождане, порязване и влага, защита на горните крайници от протриване, защита на долните крайници от влага, от висок шум и др. неблагоприятни фактори. Освен това част от служителите се нуждаят и от по-специални защити като защита от пробождане и порязване, защита на очите от твърди частици, защита на тялото в случай на застрашаващи сигурността по пътната мрежа и др.
За постигане на заложените цели на проекта и осигуряването на добри и безопасни условия на труд за целевата група по проекта ще бъдат закупени ЛПС и специално работно облекло за общо 7 служители и работници, като 1 от тях е над 54 годнишна възраст.
|
8 000.00
|
7 950.56
|
Осигуряване на социални придобивки за работещите в компанията, включително оборудване и обзавеждане на място за отдих, хранене и почивка.: За изпълнение на настоящата дейност е предвидено за бъдат обособени и оборудвани по програмата следните помещение за отдих и хранене на служителите:
- Оборудване на кухня (12 м2) и стая за почивка (15 м2). Базата се състои от производствено хале 500 м2, в което са обособени производствена част, санитарни помещения, складова част, и две помещения, които в момента са неизползваеми, и които ще се обособят за целта в стая почивка и кухня с място за хранене. До момента работещите в производството импровизирано ползват необособени и необорудвани за целта места за да починат, да си приготвят напитка или да хапнат набързо в заведения извън базата. Условията са неподходящи и непригодни, което оказва влияние върху тяхната мотивация. По предвидената дейност фирмата ще оборудва по проекта помещението за хранене с кухненско обзавеждане от ПДЧ плоскости и термо плотове – 1 бр., мивка със смесител – 1 бр., термо-плот с котлони – 1 бр., микровълнова – 1 бр., хладилник – 1 бр., диспенсер за топла и студена вода - 1 бр., тостер - 1 бр. Предвиденото оборудване в кухнята ще се използва от служителите за съхранение на кухненска посуда, приготвяне/притопляне на храна, съхранение в подходящи условия на храната, за да не се разваля, за приготвяне на топли напитки, измиване на посудата и т.н.
В помещението за хранене и стаята за почивка се предвижда да бъде оборудвана с една маса и 8 бр. столове, един триместен диван и 4 бр. гардеробчета за съхранение на личните вещи на служителите. От социалната придобивка в производственото помещение ще се възползват всички лица от целевата група, работещи на място на обекта, в това число 1 лице са на възраст над 54 г.
Изпълнението на предвидените дейности за осигуряване на помещения за почивка, хранене ще допринесат за повишаване на мотивацията на служителите, подобряване на здравния им статус, и съответно по-добра мотивация и производителност на труда. |
9 100.00
|
9 075.00
|