Настоящето проектно предложение е относно закупуването на специализирана земеделска техника за обработване на 52 хектара плодородна земя, на която Ласкови ООД отглеждат зърнени култури като пшеница, царевица, слънчоглед. Оборудването, от което има нужда земеделското стопанство е:
- Трактор
- Раздробител
- Брана-Дискова
- Мулчер
- Навигация + базова станция
- Дрон
Стремежът на Ласкови ООД е да постигне едно по - ефективно прецизно земеделие чрез водещи технологии и иновативни процеси, залагайки на мощно оборудване и интегрирана система за управление на земеделието, които осигуряват интелигентно събиране и анализ на данни, приложими за планиране на полето, инспекция на реколтата. Това предоставя на земеделските специалисти по-удобни и ефективни опции, намалява експлоатационните разходи, подобрява качеството на реколтата и увеличава добива. Модернизацията и цифровизацията на селското стопанство има потенциала значително да подобри живота в селските райони и с това да увеличи тяхната атрактивност сред по-широка част от населението, което на местно ниво да разработва, внедрява и използва тези и други високи технологии. Освен това въвеждането на автоматизация и роботизация на производството с използване на високопроизводителни машини и цифрови технологии е задължително условие, за да може земеделския стопанин да произвежда по-качествена продукция и да организира работата в своето стопанство по-ефективно. Необходимо е да се инвестира в модернизация на машини, инвентари, приложения и уеб-инструменти за цифровизация на земеделието. Целта е всяка обработка на всяка машина да се записва и да може да се генерира като карта на обработката (coverage map). Тази информация трябва да може да се визуализира и да се пресича върху останалите слоеве с информация.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Повишаване на продуктивността и устойчивостта на земеделското производство чрез закупуване на ново технологично оборудване: Опазването на околната среда е от изключително значение и точно затова компанията реши да направи част от своите инвестиции именно в тази насока. Чрез новите технологични машини - раздробител, брана, мулчер, навигация + базова станция и дрон фирмата си гарантира едно прецизно и екологично производство на качествени зърнени храни.
Дисковата брана се използва за повърхностна обработка на почвата. Дискуването е механична обработка на почвата, чрез която се постига нейното добро разрохкване, без да се извършва обръщане на обработваемия пласт. Дискуването се извършва най-често на дълбочина 8–10 cm, но при леки и влажни почви дълбочината на обработката може да достигне 20 cm.
Мулчирането е метод за почистване на земята, като използва една машина за рязане и мелене на всякаква растителност. Раздробените остатъци се разпределят равномерно върху почвения слой, като по този начин активно го подхранват, спестяват време и пари. Превръщането на отпадъците в хранителни вещества намалява необходимостта от наторяване. Получава се по-добра микрофлора, слой с повишено количество хумус и няма нужда от събиране или компостирате раздробените растителни отпадъци.
Раздробителите са предназначени за надробяване чрез нарязване и начупване на растителни остатъци от предходни култури – основно слънчоглед и рапица. Това замества едно и подпомага последващото дискуване. На входа на раздробителя има надигащи шишове подпомагащи събирането на клоните. Вътре в дробилната камера се върти друг вал, който смила клоните до размера на ситото и изхвърля стърготините вътре в реда.
Вследствие на внедряване на новата техника:
– запазва се влажността на почвата
– раздробява се почвата и се спомага за по-доброто проникване на въздуха и слънчевите лъчи в нея
– в процеса на работа, почвата не се наслоява и сплесква, а се запазва в рохкав вид
– благодарение на предпазните дискове, може да се култивират и площи с много малки растения, което препятства израстването на плевелите и увеличава добивите. Освен това се избягва и прекомерното използване на хербициди, което спомага за екологично земеделие
– благодарение на държателите пружинен тип, култиваторите могат да работят на всякакъв вид почва, дори на камениста.
С помощта на навигацията лесно се изпълняват ежедневните земеделски операции, удължават се работните часове, увеличава се прецизността на обработките, подобрява се производителността на стопанството и се намалят разходите за гориво, семена, тор и други. Осъществяване на яснота, сигурност и контрол върху прецизни земеделски дейности с променлива норма и независимост от местоположението, тип посев, форма на парцел или тип почва, сезон.
Изпoлзвaнeтo нa aгpo дpoнoвe yвeличaвa мaĸcимaлнo peзyлтaтитe нa фepмepитe. Чpeз тяx ce cлeдят paзличнитe xapaĸтepиcтиĸи нa пoчвaтa, нaблюдaвa ce пpoдyĸциятa, oтcтpaнявaт ce нeизпpaвнocти в нaпoитeлнитe cиcтeми, взимaт ce cтpaтeгичecĸи peшeния зa пpeзacявaнe и oбpaбoтĸa.
В тази връзка, очакваният конкретен принос и резултати на иновациите, включени в проектното предложение към приоритетите за устойчиво и цифрово икономическо възстановяване са:
1. Повишаване на продуктивността и устойчивостта на земеделското производство;
2. Намаляване на производствените разходи;
3. Подобряване на проследяемостта и качеството на произведената продукция с оглед търсенето и изискванията на пазара/потребителите;
4. Ефективен контрол над качеството на продукцията;
5. По-високи продажни цени за продукцията на земеделските стопани и производство в обем, който да задоволи търсенето;
6. По-добро управление на риска, включително и риска от природни бедствия;
7. Увеличаване на ефикасността и прогнозирането.
216 963.00
139 760.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN