Придобиване на пресевно-промивна инсталация (мярка 1 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на пресевно-промивна инсталация: ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
Към момента на обследването „Инертни материали - Ямбол“ АД разполага с пресевно-промивна инсталация.
Добитата баластра се транспортира до приемния бункер на пресевно – промивна инсталация, който е с обем от 7 m3. Тъй като обемът на бункера е малък това води до използването на по-голям брой товарни автомобили, който са с малка полезна вместимост на кошовете.
От бункера баластрата се подава чрез шлюзов питател. Той от своя страна се управлява ръчно от оператор, а това води до неравномерно подаване на материали към захранващата лента. След питателя баластрата се подава от лентов транспортьор към промивното сито. Ситовите повърхности са от каучук, което води до бързото им износване и честата им подмяна. Малката дължина на транспортьорите води до малък обем на депониране, за това често се налага спиране на работата и депониране с челен товарач. Посочената инсталация е силно амортизирана и нископроизводителна. Предвид високата степен на амортизация, консумацията на електрическа енергия е значителна, което е причина за високия специфичен разход на енергия при производството на единица продукция. Предвид възрастта на анализната инсталация и степента ѝ на амортизация, годишните разходи за експлоатация и поддръжка са значителни.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 1. (Описание на дейността):
Енергоспестяващата мярка предвижда закупуване на една нова енергийно ефективна и високо производителна пресевно – промивна инсталация.
Новата промивно пресевна инсталация, ще се състои от следните модули:
1. Приемен бункер с обем 40 m³, позволяващ работа с големи товарни автомобили;
2. Лентов питател с възможност за автоматично регулиране на оборотите и равномерно подаване на баластрата;
3. Захранваща лента с широчина 1 000 mm. Широчината на лентата позволява по-добро разпределяне на материали върху ситото.
4. Три - площно промивно сито със размери: широчина – 2 000 mm и дължина – 6000 mm водят до добро промиване.
Според представеното офертно предложение предложената пресевно -промивна инсталация е с производителност 200 t/h.
В резултат от изпълнението на мярката ще се постигне:
Спестявания на електрическа енергия 510 558 kWh/год.
Енергийни спестявания за единица продукция 1,01 kWh/t
Енергийна ефективност на инвестицията 0,41 kWh/лв.
Спестени CO2 емисии 418,1 t/год.
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъде закупена и въведена в експлоатация енергийно ефективна и високо производителна пресевно – промивна инсталация.
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
1 241 952.05
|
1 239 000.00
|
Придобиване на инсталация за производство на фини пълнители (мярка 2 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на инсталация за производство на фини пълнители : ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
Към момента на обследването „Инертни материали - Ямбол“ АД разполага с инсталация за производството на фини пълнители. С посочената инсталация се произвежда микронизиран варовик трошен канмък (минерално брашно), който се използва като съставка при производството на бетонови смеси и други сухи смеси.
Посочената инсталация е силно амортизирана и нископроизводителна. Максималния входящ размер към посочената инсталация е 20mm. Предвид високата степен на амортизация, консумацията на електрическа енергия е значителна, което е причина за високия специфичен разход на енергия при производството на единица продукция. По данни на предприятието, годишните работни часове на инсталацията се оценяват на 2 112 h/год. Според представената техническа спецификация, средната производителност от посочената инсталация е 8 t/h, при което годишната производителност е 16 896 t/год.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 2. (Описание на дейността):
Енергоспестяващата мярка предвижда закупуване на една нова енергийно ефективна и високо производителна инсталация за производство на фини пълнители (микронизиран трошен камък).
С помощта на предложената инсталация ще се повиши асортимента на произвежданата продукция. Типоразмерите на произвежданите от инсталацията фракции са както следва:
Минерално брашно (трошен камък) от 0 до 0,15 mm
Минерално брашно (трошен камък) от 0 до 1 mm
С предложената инсталация ще бъде възможно производството на два продукта едновременно. Наред с това максималния размер на входящия материал към инсталацията е 50 mm. Инсталацията е снабдена с елементи за допълнително подсушаване на входящият материал.
Производителността на посочената инсталация е значителна – до 25 t/h. Не се предвижда промяна в работните часове на инсталацията, в резултат на което годишната производителност от предложената система възлиза на 52 800 t/год.
С въвеждането на инсталацията ще се постигне:
Спестявания на електрическа енергия 829 521 kWh/год.
Енергийни спестявания за единица продукция 15,71 kWh/t
Енергийна ефективност на инвестицията 0,64 kWh/лв.
Спестени CO2 емисии 679,4 t/год.
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъде закупена и въведена в експлоатация инсталация за производство на фини пълнители .
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
1 290 847.80
|
1 290 000.00
|
Придобиване на четири нови товарни автомобил (мярка 3 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на четири нови товарни автомобила: ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
Към момента на обследването „Инертни Материали - Ямбол“ АД разполага със собствен тежкотоварен автомобил Kamaz 5511. Посочената машина се използва за захранване на пресевно – промивната инсталация, транспорт за разкривка до депо, както и за вътрешен транспорт в кариерата. Използваната машина е силно амортизирана и с недостатъчен капацитет. Според представената техническа документация, мощността на двигателя на посочения тежкотоварен автомобил е в размер на 154 kW, а полезния обем на каросерията – 6,6 m3. Съществуващата машина се характеризира и с големи разходи за ремонт и поддръжка.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 3. (Описание на дейността):
Енергоспестяващата мярка предвижда закупуване на четири нови товарни автомобила с полезен товар от 24,0 t.
Според представеното офертно предложение, мощността на двигателя на машината е 368 kW.
Предложената машина е с нисък разход на дизелово гориво за 100 km - среден разход от 25 l/100km.
След закупуването на новите автомобили, ще се постигнат:
Спестявания на дизелово гориво 274 788 l/год.
Спестявания на енергия от дизелово гориво 2 119 956 kWh/год.
Енергийни спестявания за единица продукция 8,28 kWh/t
Енергийна ефективност на инвестицията 2,36 kWh/лв.
Спестени CO2 емисии 566,0 t/год.
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъдат закупени и въведени в експлоатация четири нови товарни автомобила - самосвали
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
899 681.80
|
896 552.48
|
Придобиване на енергийно ефективни телескопичен товарач и челен товарач с кофа (мярка 4 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на телескопичен товарач и челен товарач с кофа: ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
„Инертни Материали - Ямбол“ АД ползва под наем телескопичен товарач тип Manitou MT932. Посочената машина се използва за: натоварване на палети и биг бегове с готова продукция; складиране на готова продукция; обслужване на инсталацията за смилане на минерално брашно (инсталция за финни пълнители).
Машината е с висока степен на натовареност - 2 000 h/год. Според техническата документация на машината мощността на двигателя е 61,5 kW, а средното тегло на товара за един работен цикъл е в размер на 1 t. Машината се характеризира с ниска скорост на придвижване и ниска скорост на извършването на манипулациите.
Дружеството разполага и с челен товарач Longgong CDM 855E. Машината се използва основно за натоварване на автомобили с готова продукция за спедиция.
Съществуващият челен товарач е произведен 2004 година. Кофата е с обем от 3,0 m3. Скоростната кутия и двигателя са от по-старо поколение, като тя е с ръчна смяна на предавките, а управлението на манипулациите е с два лоста.
Производителността на машината е малка а натоварването на един автомобил отнема доста време. Състоянието на машината е лошо, а големият брой реализирани мото часове води до чести аварии и спиране на машината. Честите спирания водят до забавяне на изпълнението на заявки по договори. Интервалите на обслужване са малки, като съответно разходите за материали са големи. Машината има висок разход на гориво поради старата модификация на двигателя и износването му от продължителната работа.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 4. (Описание на дейността):
Предложената мярка предвижда закупуване на 1 брой нов енергийно ефективен телескопичен товарач и 1 бр. нов челен товарач с кофа.
Телескопичен товарач - Предложението е закупуване на нов енергийно ефективен и високопроизводителен телескопичен товарач.
Според представеното офертно предложение, мощността на двигателя на предложената машина е в размер на 74,5 kW. Средното тегло на товара за един цикъл възлиза на 1,0 t/цикъл. Предвид работните показатели на машината и спецификата на извършваните във фирмата дейности, продължителността на един работен цикъл се оценява на 45 s. Така средно броя цикли на час от машината възлизат на 80 бр. цикли/h. Не се предвижда увеличение на годишните работни часове, поради което годишната производителност възлиза на 160 000 t/год.
Предложен челен товарач с кофа-Предложената мярка предвижда закупуване на 1 бр. нов енергийно ефективен челен товарач с кофа. Предложената машина е с нисък разход на гориво и голям обем на кофата (4 m3). Според представеното офертно предложение, мощността на двигателя на предложената машина е в размер на 202 kW. Обема на кофата е 4,0 m3, като при плътност на материала от 1 500 kg/m3, средното тегло на товара за един цикъл възлиза на 6,0 t/цикъл.
След сравняване на консумираната енергия от съществуващите машини в режим на повишено производство и консумираната енергия след въвеждане на предложената мярка се получават следните енергийни спестявания в натурални единици:
Спестявания на дизелово гориво 63 653 l/год.
Спестявания на енергия от дизелово гориво 628 258 kWh/год.
Енергийни спестявания за единица продукция 0,566 kWh/t
Енергийна ефективност на инвестицията 0,92 kWh/лв.
Спестени CO2 емисии 167,7 t/год.
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъде закупена и въведена в експлоатация 1 брой нов енергийно ефективен телескопичен товарач и 1 бр. нов челен товарач с кофа.
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
680 628.84
|
676 700.00
|
Придобиване на верижен багер (мярка 5 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на верижен багер. : ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
Инертни Материали - Ямбол“ АД разполага с верижен багер (Драглайн ЕО5111) , който се използва за натоварване на баластра на автомобили, захранване на пресевно-промивната инсталация, отнемане, разкриване и добиване на баластра. Багерът е с въжено управление на стрелата на кофата, като манипулациите му са много бавни. Кофата му е с обем от 1,2 m3, като необходимият брой загребвания и завъртания за натоварването на един автомобил са много. Машината е много амортизирана и постоянно се налагат ремонти на двигателя и ходовата част. Разходът на гориво и смазочни материали е много голям поради старата модификация на двигателя. Въжетата на багера доста често се износват и късат, което води до често аварийно спиране на багера, а съответно и на промивно пресевната инсталация и товарните автомобили, които я захранват. Допълнителен проблем е намирането на резервни части за тази машина и дългите срокове за доставката им.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 5. (Описание на дейността):
Предложената мярка предвижда закупуване на 1 бр. нов верижен багер.
Новият багер ще замести изцяло дейността на стария. Основните дейности, които ще извършва са:
- изкопаване на разкривка – отнемането на слой хумус, за да се достигне до баластрата. Разкривката е в рамките на от 50 до 100 см. Изкопава се с багер и се натоварва на автомобил;
- добиване на баластра – находището се разработва с багер до достигане на дълбочина 4 – 5 метра. Това се постига с изкопаване на баластрата и депониране или натоварване на автомобили;
- натоварване на добитата вече баластра на автомобили – депонираната от земснаряд баластра се натоварва на автомобили с багера.
Новия хидравличен багер е от най – ново поколение с много бързи манипулации, голяма кофа, нисък разход на гориво и вредни емисии. Производителността му напълно ще обезпечи производството на фирмата. Скоростта на загребване, завъртане и разтоварване на кофата е много висока. Съвременните хидравлични багери са с голям интервал на обслужване и живот на отделните компоненти, водещ до нисък разход за обслужване и ремонт.
След сравняване на консумираната енергия от съществуващата машина в режим на повишено производство и консумираната енергия след въвеждане на предложената мярка се получават следните енергийни спестявания в натурални единици:
Спестявания на дизелово гориво 109 771 l/год.
Спестявания на енергия от дизелово гориво 1 083 442 kWh/год.
Енергийни спестявания за единица продукция 1,06 kWh/t
Енергийна ефективност на инвестицията 2,04 kWh/лв.
Спестени CO2 емисии 289,3 t/год.
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъде закупен и въведен в експлоатация 1 бр. нов верижен багер.
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
530 029.93
|
527 626.00
|
Придобиване на мобилна роторна трошачка за рециклиране на бракувана продукция и строителни
материали(мярка 6 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на мобилна роторна трошачка за рециклиране на бракувана продукция и строителни
материали: ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
„Инертни Материали - Ямбол“ АД разполага с роторна трошачна инсталация за преработка на бракувана продукция и претрошаване на скална маса.
Посочената роторна трошачка е силно амортизирана. Производствения капацитет е нисък. Предвид високата степен на амортизация, консумацията на електрическа енергия е значителна.
Според представената техническа спецификация обемът на приемния бункер на посочената трошачна инсталация е 5 m3. Общата инсталирана мощност на двигателите към инсталацията е 88 kW, като при анализ на производствения процес се установява, че коефициента на натовареност и едновременност на инсталация е 0,95. По данни на предприятието годишните работни часове на инсталацията са 1 500 h/год., като при посочените по-горе технически показатели, годишната консумация на енергия е 119 130 kWh/год.
Производителността на роторната трошачна инсталация е ниска - 45 t/h. При възприетите годишни работни часове (1 500 h/год.), годишната производителност на инсталацията е 67 500 t/год.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 6. (Описание на дейността):
Енергоспестяващата мярка предвижда закупуване на една нова енергийно ефективна и високо производителна мобилна роторна трошачка, която ще се използва основно за рециклиране на бракуваната продукция. Предложената машина се характеризира с висока производителност и ниска консумация на енергия. Инсталацията е снабдена с лентов питател за точно и постоянно захранване с материал. Наред с това инсталацията е снабдена с елементи, позволяващи регулиране на крайния размер. Конструкцията на предложената инсталация освен това дава и възможност за лесно преместване.
Повишаването на производствения капацитет на предприятието, увеличава пропорционално обема на бракуваната продукция, респ. възниква нужда от инсталация с по-голям капацитет. Според представеното офертно предложение предложената мобилна роторна трошачна инсталация е с обем на приемния бункер от 6 m3. Общата инсталирана мощност на предложената роторна трошачка е 127 kW. По данни на предприятието при работа на инсталацията, коефициентите на натовареност и едновременност са в размер на 0,95. Не се предвижда увеличение на годишните работни часове, поради което годишната консумация на енергия възлиза на 171 926 kWh/год. Производителността на предложената инсталация е 120 t/h., като при посочените годишни работни часове, годишната производителност е в размер на 180 000 t/год.
При сравняване на консумацията на енергия от съществуващата инсталация в режим на повишена производителност и консумацията на енергия след въвеждане на предложената мярка се получават следните енергийни спестявания в натурални единици:
Спестявания на ел. енергия 145 754 kWh/год.
Енергийни спестявания за единица продукция 0,81 kWh/t
Енергийна ефективност на инвестицията 0,497 kWh/лв.
Спестени CO2 емисии 119,4 t/год.
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъде закупена и въведена в експлоатация нова енергийно ефективна и високо производителна мобилна роторна трошачка за рециклиране на бракувана продукция и строителни материали
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
293 374.50
|
292 900.00
|
Придобиване на система за рекуперация на остатъчна топлина (мярка 7 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на система за рекуперация на остатъчна топлина: ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
Към момента на обследването на кариеара „Гърлата“ предприятието разполага с обособено помещение с размери 9 х 6 х 3,25 m, където се осъществяват дейности, свързани с поддръжката на машините и наличната друга кариерна техника. В момента има изградена общообменна вентилационна система, като дебитът на подавания/засмукван въздух от помещението е в размер на 1 200 m3/h. Смукателната вентилация, изхвърля замърсения въздух от заваръчното помщение в околната среда без да се утилизира неговата топлина. На нагнетателната вентилация има монтиран електрически калорифер. Температурата в помещението се подържа около 18°С.
Подавания свеж въздух е със средна температура от 6,8 °С и се подгрява от електрически калорифер с ефективност 99%. Така при посочения дебит въздух и температура на подавания въздух в помещението от 20°С, годишния разход на енергия за загряване на въздуха възлиза на 17 193 kWh/год.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 7. (Описание на дейността):
Предложената мярка предвижда въвеждане на 1 бр. система за рекуперация на остатъчна топлина. Ефективността на представените топлообменници в офертното предложение е поне 70%. При възприемане на температура на изхвърляния въздух от 18°С и влажност в размер на 50%, рекуператора ще повиши температурата на външния въздух до 14,6°С, след което ще е необходимо догряване до 20°С. Консумираната енергия за догряване е в размер на 7 651 kWh/год
След сравняване на консумираната енергия от съществуващата вентилационна система консумираната енергия след въвеждане на предложената система за рекуперация на отпадна топлина се получават следните енергийни спестявания в натурални единици:
➢ Спестявания на ел. енергия 9 951 kWh/год.
➢ Енергийна ефективност на инвестицията 1,25 kWh/лв.
➢ Спестени CO2 емисии 8,2 t/год
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъде закупена и въведена в експлоатация система за рекуперация на остатъчна топлина.
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
7 962.86
|
12 550.00
|
Придобиване на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението (мярка 8 от енергийния одит) - дейността ще бъде извършена чрез закупуване на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението: ОБОСНОВКА НА НЕОБХОДИМОСТТА. СЪЩЕСТВУВАЩО ПОЛОЖЕНИЕ
От анализа на енергопотребление в т. 4.1. на настоящия доклад може да се заключи, че основен енергоносител в предприятието е дизеловото гориво, което заема 73,2 % от цялото енергопотребление, последвано от консумацията на електрическа енергия 26,8% от общото енергопотребление. Предвид това, че мерки 1, 2 и 6 са пряко свързани с консумация на ел. енергията, а мерки 3, 4 и 5 - с консумацията на дизелово гориво, то система за мониторинг ще бъде насочена както към консуматорите на електрическа енергия, така и към тези на дизелово гориво.
След внедряване на предложените в този доклад енергоспестяващи мерки се очаква повишаване на консумацията на дизелово гориво, предвид повишаването на производствения капацитет. Наред с това се очаква и повишаване консумацията на ел. енергия предвид въвеждането на пресевно промивна инсталация, инсталация за фини пълнители, както и конусна трошачна инсталация. Така консумацията на енергия в предприятието след прилагането на енергоефективните мерки има вида:
Консумация на дизелово гориво от предложените машини 144,2 t/год.
Консумация на енергия от дизелово гориво от предложените машини 1 694 640 kWh/год.
Консумация на дизелово гориво от съществуващи машини 365,5 t/год.
Консумация на енергия от дизелово гориво от съществуващите машини 3 435 745 kWh/год.
Годишна консумация на електрическа енергия от предложени инсталации 892 961 kWh/год.
Годишна консумация на електрическа енергия от съществуващи машини и инсталации 1 162 155 kWh/год.
Обща годишна консумация на енергия в предприятието след въвеждане ЕСМ 7 185 501 kWh/год.
От представената по-горе информация, консумацията на дизелово гориво след мерките ще съставлява 71,4 % от общата консумация на енергия, а консумацията на ел. енергия – 28,6%.
ПРЕПОРЪЧАНА МЯРКА 8. (Описание на дейността):
Предложената мярка предвижда въвеждане на интегрирана автоматизирана система за мониторинг и контрол на енергопотреблението (ИАСМКЕ). Предвижда се системата да обхваща предложените в мерки от 1 до 6 машини (10 броя машини), както и допълнително 4 от най енергоемките съществуващите машини на „Инертни Материали Ямбол“ АД. По този начин се гарантират мониторинг и контрол на поне 60 % от потреблението на енергия в обследвания цех /кариера "Гърлата". Очаква се въвеждането на интегрирана автоматизирана система за мониторинг и контрол на енергопотреблението (ИАСМКЕ) да доведе до спестяване на 8% от консумацията на дизелово гориво и електрическа енергия по представените по горе позиции.
Системата се състои от:
Софтуерна част:
- Уеб базирана система за контрол и мониторинг на потребление на гориво
- Система за енергиен мениджмънт
Хардуерна част:
Датчик за мониторинг на гориво - 9 бр.
Хардуерна система за енергиен контрол и мениджмънт:
5бр. измервателни точки за енергиен мениджмънт
Сървър;
Изграждане на комуникационна среда и гейтуей ;
Системата е проектирана за нуждите на „Инертни материали - Ямбол“ АД и действа в целостта си след изграждане на връзка между всичките и компоненти.
След сравняване на консумираната енергия преди и след въвеждане на предложената мярка се получават следните енергийни спестявания в натурални единици:
Спестявания на дизелово гориво 24,7 t/год.
Спестявания на енергия от дизелово гориво 290 180 kWh/год.
Спестявания на електрическа енергия 71 437 kWh/год.
Енергийна ефективност на инвестицията 8,25 kWh/лв.
Спестени CO2 емисии 136,0 t/год.
Което е пряк принос към постигане на целта на проекта.
Ето защо, в рамките на тази дейност ще бъде закупена и въведена в експлоатация интегрирана автоматизирана система за мониторинг и контрол на енергопотреблението
Стъпки за изпълнение:
1. Сформиране на екип по проекта (месец 1)
2. Провеждането на процедура за избор на изпълнител (месец 1-4)
3. Сключване на договори с доставчиците (месец 5).
4. Доставка и въвеждане в експлоатация на оборудването (месец 6-17). |
43 831.00
|
33 900.00
|
Консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт съгласно изискванията на стандарт ISO 50001: Обосновка от необходимостта: В своята дейност ИНЕРТНИ МАТЕРИАЛИ - ЯМБОЛ АД се стреми постоянно към подобряване на ефективността на ресурсната ефективност на производствените процеси, в т.ч. и на енергийната ефективност. В тази връзка е идентифицирана нужда от въвеждане и сертифициране на система за енергиен мениджмент (СУЕ) по стандарт ISO 50001, което се явява основен и надежден инструмент при управление на енергийните ресурси и тяхното по-ефективно използване. Стандартът ISO 50001 определя изискванията, приложими за използване на енергия и потребление, включително за измерване, документиране и отчитане, проектиране и практики за обществени поръчки за оборудване, системи, процеси и персонал, които допринасят за подобрение на енергийните характеристики. Стандартът изисква:
- да има фирмена политика по енергийното управление и ползване на енергия
-да се разработят цели и задачи, чрез които тази политика да се реализира в конкретната обстановка на конкретната организация
- решенията и практиките в областта на енергийното потребление и консумация, да се базират на обективно получени данни и анализи
- да се измерва и анализира енергийната резултатност
- да се провеждат прегледи, за да се установи как се познава и прилага политиката
-да се подобрява постоянно енергийното управление
Описание на дейността:
Като част от дейността ще бъдат извършени следните поддейности:
ПОДДЕЙНОСТ 1.1 : Въвеждане на СУЕ по стандарт ISO 50001
- Предварителен анализ
- Разработване на СУЕ по стандарт ISO 50001
- Внедряване на системата за управление
ПРИНОС КЪМ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТТА ПО ПРОЕКТА: Разработване и внедряване на СУЕ по стандарт ISO 50001 ще спомогне за успешната сертификация на фирмата съгласно тези стандарти. Тя ще допринесе за изработването и внедряването на системата за управление на услугите в компанията, ще бъде оформена документацията, описваща начина, по който се изпълняват всички фирмени процеси. Наред с това, на този етап, членовете на ръководството и персонала на фирмата ще бъдат подробно запознати с изискванията на СЕМ по стандарт ISO 50001.
ПОДДЕЙНОСТ 1.2 Дейност за услуги по сертифициране на СУЕ по стандарт ISO 50001 - провеждане на сертификационен одит от избраната фирма подизпълнител, получаване на доклад и обобщаване на резултатите от сертификационния одит, получаване на сертификат за покриване изискванията на СУЕ по стандарт ISO 50001 от оторизиран сертифициращ орган.
ПРИНОС КЪМ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙНОСТТА ПО ПРОЕКТА: Единият от основните резултати, заложени по проекта, е именно успешната сертификация на СУЕ по стандарт ISO 50001, т.е. изпълнението на тази дейност е пряко обвързано с постигането на този планиран резултат.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1. Избор на консултант за въвеждане на СУЕ по стандарт ISO 50001(месец 1-2)
2. Въвеждане на СУЕ по стандарт ISO 50001 (месец 2-5)
3. Избор на консултант за сертифициране на СУЕ по стандарт ISO 50001 (месец 3-5)
4. Сертифициране на СУЕ по стандарт ISO 50001 (6-10) |
20 000.00
|
19 600.00
|
Публичност и визуализация
: С настоящата дейност, ИНЕРТНИ МАТЕРИАЛИ - ЯМБОЛ АД, като бенефициент по ОПИК, ще информира широката общественост за съфинансирането, предоставяно от Европейския съюз по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020.
Основните цели на дейностите по информация и комуникация са:
- да повишат обществената осведоменост и прозрачността по отношение на съфинансирането на проекта по ОПИК;
- да информират широката общественост за ролята, която играе Европейският съюз съвместно с държавите-членки при отпускането на помощта и за резултатите от нея;
- да гарантират прозрачността в процеса на усвояване на европейските фондове и изпълнението на финансираните проекти;
- да информират за източника на европейско съфинансиране – в случая това е Европейския фонд за регионално развитие.
При всички мерки за информация и комуникация, задължително ще се указва съфинансирането на проекта от ЕФРР, чрез поставяне на:
- емблемата на ЕС в съответствие с техническите характеристики, посочени в Регламент за изпълнение (ЕС) № 821/2014 г. на Комисията, с упоменаване на Европейския съюз;
- упоменаване на Европейски фонд за регионално развитие;
- общото лого за програмен период 2014-2020 г.
По време на изпълнението на проекта ще се информира обществеността за получената от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 подкрепа, като:
- включим на уеб-сайта си, кратко описание на проекта,включително на неговите цели и резултати, като откроява финансовата подкрепа от Европейския съюз, в рамките на два дни от датата на сключване на договора за безвъзмездна финансова помощ;
- поставим минимум един плакат с информация за проекта (минимален размер А3), вкойто се споменава финансовата подкрепа от ЕС, на видно за обществеността място.
- поставим стикери на всички закупени по проекта ДМА
- поставим билборд на подходящо място;
- поставим постоянна обяснителна табела на видно място;
- организираме 2 бр. публични събития;
Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, който се използва за обществеността или за участниците, включително всеки присъствен списък или друг доказателствен материал задължително ще се посочва, че проектът се финансира по линия на оперативната програма, съфинансирана от ЕФРР;
Дейността ще се изпълнява през целия срок на договора - месец 1 - месец 17 от екипа за изпълнение на проекта.
Етапите на дейността, касаещи външни услуги за изработване на печатни материали, са следните:
1.Избор на изпълнител за извършване на услугата (месец 1);
2. Изпълнение на услугата (месец 2) |
800.00
|
785.00
|
Одит на проекта: С настоящата дейност, ИНЕРТНИ МАТЕРИАЛИ - ЯМБОЛ АД, като бенефициент по ОПИК, ще извърши и дейност за одит на проекта (извършен от регистриран одитор), тъй като размерът на заявената безвъзмездната финансова помощ надхвърля 750 000 евро (1 466 872,5 лв.), което е в съответствие с чл. 207 от Делегиран регламент на Комисията (ЕО) № 1268/2012 относно правилата за прилагане на Регламент (ЕС,Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза;
Доклад за външен одит на счетоводната документация по проекта (съгласно Приложение Ц към Условията за изпълнение), извършен от регистриран одитор, ще бъде приложен към искането за окончателно плащане по проекта. Одиторът ще проверява дали декларираните от бенефициента разходи са действително извършени и платени, точни и допустими в съответствие с административния договор за безвъзмездна финансова помощ.
Етапите на дейността, касаещи външни услуги за одит на проекта, са следните:
1.Избор на изпълнител за извършване на услугата (месец 16);
2. Изпълнение на услугата (месец 17 |
5 800.00
|
5 800.00
|