Управление на проекта: По настоящото проектно предложение като задължителна дейност е заложена дейността по организация и управление на проекта. След одобрението на проекта ще се сформира екип, който ще бъде пряко ангажиран за изпълнението, мониторинга и отчитане на дейностите.
В проектното предложение е предвидено създаване на екип, който се състои от :
- Ръководител проект - 1;
- Счетоводител - 1;
- Координатор - 1;
Заетостта на екипа за управление ще бъде през цялата продължителност на реализирането на проекта 12 месеца.
Целта на дейността е изпълнението на проекта да е в съответствие с разпоредбите на Ръководство за бенефициенти по изпълнение на договори по ОП РЧР по процедурата Добри и безопасни условия на труд, качествено изпълнение и правилното разходване на финансовите средства.
Основни задължения на Ръководителя са:
- ръководи цялостното изпълнение на проекта;
- разпределя задачи и следи за тяхното изпълнение;
- планира и координира дейностите по проекта;
- осъществява кореспонденция с Управляващия орган;
- участва в избора на изпълнители по съответните дейности;
- извършва контрол на разходите по проектните дейности;
- следи за спазване на сроковете, заложени в проекта;
- съвместно със счетоводителя изготвя всички отчети.
Задължение на счетоводителя се изразяват в следното:
- следи за стриктното изпълнение на бюджета и за съобразността на финансовите документи с изискванията на Управляващия орган и българското законодателството;
- заедно с Ръководителя изготвя всичките отчети;
- следи за спазване на счетоводните и данъчни закони, счетоводната политика на кандидата и всички финансови изисквания.
Основните задължения на Координатора:
- Координира дейността на Проектния екип с Управляващия Орган при реализацията на проекта.
- Съдейства на Ръководителя на проекта в процеса на провеждане на процедурите за определяне на доставчика и възлагане на доставки;
- Съдейства на Ръководителя при съставяне на междинните и окончателните отчети по проекта |
6 416.67
|
6 416.67
|
Дейности/разходи по информиране и публичност: Целта на дейността е да се повиши информираността на представителите на целевата група и обществеността относно финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд. Дейността е планирана, съобразно изискванията за публичност, залегнали в Регламент на Съвета (ЕО) № 1083/2006, Регламент на Комисията (ЕО) № 1828/2006 и Единния наръчник на бенефициента за прилагане правилата за информация и комуникация 2014-2020 г
Осигуряването на информация и публичност ще се извърши като :
1. При всички мерки за информация и комуникация, предприети от бенефициента, задължително се указва съфинансирането от ЕСФ чрез поставяне на емблемата на ЕС, упоменаване на фонда, който оказва подкрепа на проекта и общото лого за програмен период 2014-2020 г.
2. Във всички документи, свързани с изпълнението на проекта, които се използват за обществеността или участниците, включително всеки присъствен списък или друг доказателствен материал, се посочва, че финансиращата ОП РЧР се осъществява с подкрепата на ЕСФ;
3. Поставяне на плакат/табела на видно място с информация за проекта, в който се споменава финансовата подкрепа от ЕС. Плакатът ще съдържа следната текстова и визуална информация:
- емблемата на ЕС и упоменаването "Европейски съюз"
- наименованието на ЕСФ
- общото лого за програмен период 2014-2020 г. със съответното наименование на финансиращата програма
- наименованието на проекта и главната му цел
- общата стойност на проекта, както и размера на европейското и националното съфинансиране, представени в български лева
- начална и крайна дата на проекта.
4. Поставяне на информационни стикери на закупеното оборудване. На тях ще бъдат визуализирани емблемата на ЕС, упоменаването "Европейски съюз", наименованието на съфинансиращия фонд, общото лого за програмния период 2014-2020 г. и номера на договора за безвъзмездна финансова помощ.
Изпълнението на дейността ще стартира през втори проектен месец и ще продължи до края на проекта. |
500.00
|
0.00
|
Оптимизация на работните процеси, въвеждане на гъвкави форми на заетост и практики за по-лесно съвместяване на професионалния и личния живот (включително и на работниците и служителите над 54г.): Целта на дейността е да се постигне оптимизация на работните процеси, чрез въвеждане на ефективни гъвкави форми на заетост, които да допринесат за повишаването на мотивацията и лоялността на работещите и повишаване на производителността на предприятието.
Работа в дружеството, което се занимава с търговия и рециклиране на отпадъци по принцип се счита за непривлекателна за младите хора и е обвързана със значими рискове за здравето и безопасността на работещите. Допълнителен проблем е и общо застаряване на работната сила в България.
Приетата в дружеството организация на труда е петдневна работна седмица.
Изследването потвърждава, че повечето работещи смятат, че работното им време не е удобно, за да могат да съвместяват ефективно личния (свързан с грижи за деца, домакински задължения и спорт) и професионалния си живот.
Дългосрочно стратегията на дружеството е да продължи да развива производството, да повишава производителността. Тези цели обаче не биха могли да бъдат изпълнени без квалифицирани и мотивирани работници, за които са осигурени стабилни и качествени работни места и добри условия на труд.
Чрез тази дейност дружеството иска да намери и приложи по-добър начин за оптимизация на работните процеси и организация на труда, така че да се дадат по-големи възможности на работещите да съчетават личния и професионалния живот. Тези промени в организацията на труда следва да имат пряк ефект върху мотивираността на работещите, увеличаването на производителността и запазването на работните места.
Дейността включва разработване и въвеждане в практиката на правила за адаптиране на организацията на труда към реалните професионални и социални потребности на работниците и служителите. Правилата следва да включват описание на методи, периоди, отговорни лица, обобщаване на информацията, анализ „разходи-ползи“ от страна на работодателя, вземане на решения за промени в организацията на труда и публично оповестяване на решенията.
Решенията биха могли да включват препоръки за реорганизация, определяне на работни места, за които са допустими гъвкави форми на заетост (напр. въвеждане на трудови договори на непълен работен ден, временни (срочни) трудови договори, работно време с променливи граници, избор на смени и взаимозаменяемост и др.) Прилагането на правилата следва да се извършва в условията на прозрачност, липса на дискриминация и равнопоставеност.
Дейността ще бъде изпълнена чрез следните етапи:
1. Избор на изпълнител (консултант) в съответствие със ЗУСЕСИФ, който да предостави консултантски услуги във връзка с разработването и внедряването на правилата.
2. Избор на изпълнител и изготвяне на правилата (външният изпълнител, подкрепен от екип на дружеството, който да предоставя информация, да организира работни срещи, посещения и др., както и да преглежда предложенията на външния изпълнител и да дава становища по тях).
3. Въвеждане на правилата в практиката със Заповед на управителя.
4. Оповестяване на правилата в дружеството и мониторинг на изпълнението им. |
8 500.00
|
8 400.00
|
Разработване, адаптиране и въвеждане на практики за удължаване на професионалния живот на по-възрастните работници и служители (над 54г.): В Евро Стийл Трейд ООД работят 30 работници и служители, като 5 от тях са над 54 годишна възраст, назначени на длъжности - eл. монтьор, чистачка, организатор експедиция, технически организатор, координатор дейности, и са ангажирани с различни дейности на различни работни места, административен офис, производствени звена.
При сравняване на Анализи на заболеваемостта във фирмата за две поредни години 2014 и 2015, забелязва се тенденция на увеличаване на броя болнични при работници над 54 годишна възраст, като най-чести и продължителни болнични поради хроничните заболявания, като хипертония и заболявания на опорно-двигателната система. 52 % от болничните са на лица над 54 годишна възраст.
Дружеството идентифицира следните проблеми, свързани с политиките за възрастните работници:
- Като цяло работната сила застарява (на ниво ЕС, както и в България);
- Има дефицит на квалифицирани и опитни работници;
- Възрастните работници имат повече хронични здравословни проблеми и ползват повече болнични дни;
- Много малък процент от възрастните работници остават на работа след навършването на възрастта за пенсия;
Целта на дейността е да се идентифицират и внедрят в практиката на дружеството конкретни мерки за удължаване на професионалния живот на по-възрастните работници и служители (над 54г.). Мерките следва да са взаимосвързани и част от цялостна фирмена програма за управление на възрастта и да постигат следните цели:
- Увеличаване на експертизата, свързана с управлението на възрастта на всички управленски нива;
- Насърчаване на положителен подход към възрастта и остаряването на индивидуално и колективно ниво;
- Гарантиране, че опитът на по-възрастните работници се предава на по-младите;
- Поддържане на работния и функционалния капацитет и ангажираността на възрастните работници;
Изпълняваните мерки не следва да дискриминират по-младите работници за сметка на възрастните.
Дейността включва следните елементи:
Разработване на цялостна фирмена програма за управление на възрастта в следните три направления:
1. Управленски дейности – следва да включва най-малко следното:
- разработване на планове за „наследяване“ опита на възрастните работници
- разработване на планове за развитие за възрастните работници и ежегодна актуализация
- планиране на обучения за мениджърите за успешно управление на възрастта,
- организиране на схеми за менторство/обучение, в които възрастните работници обучават млади работници, за да се гарантира запазване на знанието,
- създаване на „работен резерв“ – регистър на работници, които са декларирали при пенсионирането си, че могат да бъдат наемани за краткосрочни или извънредни задачи в случай на отсъствие на титуляр или по време на обучение на основния персонал.
2. Колектив и работна среда – следва да включва най-малко следното:
- насърчаване на разбирането на проблемите, свързани с остаряването на оперативки или организиране на нарочни събития/срещи и др.,
- събиране на редовна обратна връзка от работниците,
- организиране на специални обучения за възрастните работници, за да се гарантира, че знанията и уменията им са актуални (напр. по отношение на информационните технологии),
- организиране на годишни срещи за популяризиране,
- разпространяване на информация за възможностите и условията, които предлага дружеството на възрастните работници, включително и информация за пенсионирането, правата им и др.
3. Индивидуална работоспособност – разработване и предлагане на индивидуални мерки за насърчаване и запазване на работоспособността като прилагане на гъвкави форми за заетост, адаптиране на длъжностните характеристики към реалните възможности, конкретни стимули за служителите над 54г., които полагат грижи за здравето си, организиране на събития/осигуряване на информация за пенсионирането, последиците от него, възможностите за заетост и след пенсиониране, стратегии за здравословен живот и запазване на работоспособността. |
8 500.00
|
8 400.00
|
Въвеждане на иновативни модели за организация на труда в предприятията, насочени към повишаване на производителността и опазване на околната среда.: Целта на дейността е въвеждане на иновативен модел за организация на труда, насочен към опазване на околната среда.
Винаги сме се стремили, при производствените дейности и тяхното развитие и разширяване, да съобразяваме нашите решения и действия с екологичните нормативни изисквания и с добрите практики за опазване на околната среда.
В областта на търговия с отпадъци и скрап ключовите области, свързани с околната среда, са:
- Съответствие с приложимите нормативни и други изисквания (напр. на клиенти, браншови организации и др.);
- Управление на качеството на въздуха;
- Управление на опасни материали и на отпадъци;
- Шум;
- Твърди отпадъци и др.;
Считаме, че е важно да се инвестира в политики, свързани с управлението на околната среда, защото:
- Те водят до икономия на ресурси;
- Те подобряват репутацията на компанията;
- Подобряват удовлетворението на работниците, допринасят за намаляване на текучеството и увеличаване на производителността.
Целта на дейността е да се надгради съществуващи дейности насочени към опазването на околната среда.
Дейността включва следните елементи:
1. Разработване на Ръководство за околна среда – конкретно за дейността на дружеството, по всяка една от ключовите области, с формулирани политики и правила, посочени приложими нормативни изисквания. Ръководството следва да е разписано на достъпен език и илюстрирано, разбираемо да са обяснени правилата, които следва да се спазват. Разработване на правила за неговото актуализиране.
2. Разработване на въпросник за самооценка по всяка от ключовите области, включително разработване на правила за актуализиране, ползване и последващи действия.
3. Разработване на План за действие по околна среда по всяка една от ключовите дейности, включително разработване на правила за актуализиране, ползване и последващи действия.
4. Разработване на седмични чек-листи за проверка на мерките по околна среда и ред за тяхното попълване, преглед и предприемане на последващи действия.
Етапи на изпълнение:
1. Определяне на екип от специалисти на дружеството, ангажирани в процеса ;
2. Избор на външен консултант, който да осигури необходимата експертиза (осигурява методология, по която се разработват документите, дава препоръки за въвеждане на добри практики, осигурява експерти, координира процеса на събиране на информация, изготвя проекти на документите, съгласува, след одобряването им съдейства за въвеждането);
3. Разработване на документите от външния консултант, като вътрешния екип съдейства с осигуряване на достъп, предоставяне на информация, съгласуване на предложения и проекти на документи, окончателно одобряване и въвеждане на правилата в практиката.
4. Практическо въвеждане на одобрените правила – чрез издаване на Заповед на Управителя, уведомяване/разяснение за ангажирания персонал за прилагането и оповестяване на правилата, мониторинг на спазването в продължение на най-малко един месец със съдействието на външния консултант и внасяне на корекции при необходимост. |
8 500.00
|
8 400.00
|
Осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, подобряване на професионалния и здравния статус на работниците и служителите
чрез осигуряване на средства за колективна защита
: ДК Софттрейд ЕООД се занимава с Търговия с метали и метални изделия търговия с отпадъци от черни и цветни метали, търговия със стоки в преработен и необработен вид. Дружеството се намира на територията на бившия комбинат Кремиковци и располага с 2-те големи халета, в които се съхранява лесно запалим скрап. На територията на тези халета работят 30 души персонал, 5 от които са над 54 годишна възраст. Съгласно извършената в дружеството Оценка на риска на работните места, рискът от запалването на скрап и последващ пожар е достатъчно висок.
С цел отстраняването на този риск и в изпълнение на тази дейност по проекта, ДК Софттрейд ЕООД планира да закупи и монтира Пожарогасителна система от табла оборудвани със стенни пожарни кранове.
Това е система за автоматично откриване на пожар, алармиране и гасене.
Фактически тя се състои от две системи : пожароизвестителна и пожарогасителна.
Пожароизвестителната част се състои от различни датчици и устройства, които засичат промяната на стандартната среда в която се намират. Тези датчици предават информацията за появата на дим в помещението, повишаване на температурата или появата на пламък на устройство което обработва всички тези сигнали. Това устройство се нарична - пожароизвестителна централа.
Логично е, че информацията от един датчик не е достатъчен признак за наличието на пожар, ето защо пожароизвестителната централа е сложно устройство, което анализира и обработва сигналите от всички датчици в системата, ръчни бутони и т.н.
При сработването на един датчик - централата информира, че в дадено помещение има условия за пожар. При сработването на втори датчик в същото помещение или ръчно потвърждаване чрез натискане на бутон - централата анализира ситуацията и активира алармена сигнализация за поява на пожар.
След автоматичното откриване на пожар в дадено помещение първата цел е евакуацията на хората, след което се предприемат всички останали действия по ликвидирането на пожара.
След контрола на редица позиции осигуряващи безопасното напускане на помещението от хората и подготвянето на обекта за гасене, се подава команда за старт на гасителния процес.
Най-разпространените гасителни инсталации на база вода са така наречените "спринклерни" или "дренчерни" инсталации. Водата се доставя до защитаваното пространство посредством водопроводна инсталация, която в края на всяка тръба има монтиран спринклер. Водата се обезпечава от независим воден източник, чиято вместимост е достатъчна да осигури подаването на вода при максимално натоварване за определено време. Налягането по тръбната система се осигурява от мощни помпи и цялата система е под постоянен контрол. Трудност през зимните периоди представлява замръзването на водните източници, което налага изграждането на допълнителни системи за тяхното загряване. Разпръскването на водата в горящата зона се осъществява чрез спринклерите.
Затова дружеството трябва да изгради освен пожароизвестителната система и водопроводната част на пожарогасителната система, която да свържи централния водопровод със системата и ще подава вода до спринклерни кранове.
Етапи на изпълнение
1. Избор на изпълнител по реда на ЗУСЕСИФ, който ще извърши доставка и монтаж на Пожарогасителна система от табла оборудвани със стенни пожарни кранове.
2. Доставка и монтаж на пожароизвестителната част на система;
3. Доставка и монтаж на водопроводната част на система;
4. Тестване и пускане в експлоатация на Пожарогасителна система от табла оборудвани със стенни пожарни кранове; |
7 500.00
|
7 500.00
|
Осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, подобряване на професионалния и здравния статус на работниците и служителите чрез закупуване на лични предпазни средства и специално работно облекло: Дружеството ежегодно закупува нови лични предпазни средства и специално работно облекло със собствени средства, но те ежегодно се нуждаят от обновяване.
Целта на дейността е да се подменят ползваните до сега ЛПС и специално работно облекло като се закупят нови и по-модерни, които да осигурят по-висока степен на защита и по-голям комфорт на работещите при тяхното използване.
Дейността е разработена на база утвърден Списък на работните места и видовете работи, при които се използват лични предпазни средства, изготвен въз основа на оценката на риска, като основни рискове са: риск от неблагоприятен микроклимат, риск от удар, риск от движещ се производствен транспорт, прах, наднормен шум, работа с видеодисплей и др.
Предвидените за закупуване ЛПС и специално работно облекло заместват или допълват съществуващите и увеличават с над 15% ефективността на защитата, имат по-добри хигиенни, ергономични и конструктивни свойства (съвместяват се по-добре при използване на повече от едно ЛПС).
Предвижда се закупуването на следните ЛПС и СРО:
- Полугащеризон памук, светлоотразителни ленти - 9 бр.
- работно яке памук, светоотразителни ленти - 24 бр
- работен елек, памук - 26 бр
- Цял гащепизон, памук, светоотразителни ленти - 1 бр.
- работен панталон, памук, светоотразителни ленти - 14 бр.
- Работен костюм, летен - /панталон, сако, мъжка/дамска риза и/или блуза- 4 бр.
- Водозащитна шуба с топлозащитна подплата и светоотразителни ленти - 10 бр
- Водозащитно яке с топлозащитна подплата и светоотразителни ленти - 14 бр.
- Топлозащитен полугащеризон със светоотразителни ленти - 10 бр.
- Работен елек ватиран със светоотразителни ленти - 30 бр.
- Работен панталон зимен със светоотразителни ленти - 14 бр
- работен костюм зимен /панталон, сако, мъжка/дамска риза и/или блуза/ - 4 бр
- Тениска дълъг ръкав - 26 бр.
- Тениска къс ръкав - 26 бр
- Сигналин елек - 5 бр
- Шапка лятна с козирка - 30 бр
- Шапка ватирана с козирка - 30 бр
- Работен костюм за оксиженист - 2 бр
- Работна престилка за оксиженист - 2 бр
- Гамаши за оксиженист - 2 бр
- Ръквици за оксиженист - 2 бр
- Защитни очила за оксиженист - 2 бр
- Водозащитно наметало с качулка - 25 бр.
- Работни обувки летни, маслоустойчиви, удароустойчиви - 26 бр
- Работни обувки зимни, маслоустойчиви, удароустойчиви - 26 бр-
- Обувки летни половинки - 6 бр
- Обувки зимни - ботуши - 6 бр
- Работни ботуши гумени - 18 бр
- Работни ръкавици маслоустойчиви - 17 бр
- Зимни работни ръкавици, маслоустойчиви - 25 бр
- Ръкавици зимни, топлоустойчиви - 4 бр
- Защитна шапка с предпазител за глава, удароустойчива - 26 бр
- Външни антифони, степен на заглушаване мин. 25 dB - 20 бр
- Защитни очила прахо и ударозащитни - 25 бр
- Защитни очила за работа с видеодисплей - 24 бр
- Предпазен щит с антифони - 12 бр
- Прахоуловителна маска - 21 бр
- Каска, удароустойчива - 30 бр.
Тези лични предпазни средства и специално работно облекло ще повишат защитата на работниците и служителите от рисковете на работните места и професионалните рискове, като риск от механични наранявания, неблагоприятен микроклимат, наднормен шум, подхлъзване, спъване, увреждане на очи, риск от изгаряния при оксиженисти и др. |
32 500.00
|
32 163.70
|
Обучение относно специфичните рискове за здравето, свързани с индивидуалното работно място и методите и средствата за тяхното ограничаване и намаляване: Целта е да се опреснят и допълнят знанията на работещите относно специфичните рискове за здравето, свързани с индивидуалното работно място, и да се повишат компетенциите и осъзнаването на важността от спазването на правилата за безопасна работа и използването на средства за защита.
Предвижда се да бъде проведено обучение на 30 работника за рисковете за здравето, свързани с работните им места, което да обхване следните теми:
- Законови изисквания за осигуряване на физичните фактори на работната среда /ФФРС/
- Норми и методи за контрол;
- Средства и добри практики за намаляване на въздействията на ФФРС;
- Специфични рискове на работните места, резултати от контрол. Практики и програми за намаляване и/или предотвратяване на рисковете.
Предприятието ще възложи изготвянето на учебното съдържание на външен изпълнител. В обученията ще участват 30 човека персонал. Обучението ще се проведе на групи съгласно предварително съставен и утвърден график за обучение съобразен с режима на работа в предприятие.
На всички участници ще бъдат издадени удостоверения за успешно преминато обучение. Обучението ще бъде с обща продължителност 8 часа и ще бъде проведено на територията на предприятието |
7 000.00
|
6 900.00
|
Обучение на служители и работници за безопасна работа с нововъведеното по проекта работно оборудване: Целта е да се запознаят служители на дружеството с правила за безопасна работа с пожарогасителната система в съответствие с препоръки за безопасна експлоатация дадени от производителя.
Предвижда се да бъде проведено обучение на 30 работника и служителя
Предприятието ще възложи изготвянето на учебното съдържание на външен изпълнител.
Обучението ще се проведе на групи съгласно предварително съставен и утвърден график за обучение съобразен с режима на работа в предприятие.
На всички участници ще бъдат издадени удостоверения за успешно преминато обучение.
Обучението ще бъде с обща продължителност 32 часа и ще бъде проведено на територията на предприятието, съобразено с режима на работа
|
7 000.00
|
7 000.00
|