С настоящия инвестиционен проект „Биляна-Мес“ ЕООД кандидатства за финансово подпомагане по процедура № BG06RDNP001-4.015 по подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка и маркетинг на селскостопански продукти” от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Компанията произвежда следните месни продукти - малотрайни колбаси, сурово-сушени деликатеси от нераздробено месо, трайно – варено пушени колбаси, сурово-сушени колбаси от раздробено месо, млени меса, месни разфасовки и шунки, и притежава собствена производствена сграда и кланица за червени меса, находящи се в с. Българско Сливово, общ. Свищов, предназначена за месопреработка и за добив на месо. Инвестицията по проекта включва закупуване и инсталиране на автоматизирано технологично оборудване - инжектор и тумблер, автоматична опаковаща машина, трейсилър и автоматични системи за претегляне и етикетиране, хладилно оборудване за новоизграждащите се хладилници, разширение на цеха за червени меса и изграждане на мрежова фотоволтаична инсталация за обезпечаване на собствените нужди на месопреработвателното предприятие. С реализацията на проекта „Биляна-Мес“ ЕООД ще увеличи капацитета си от произвежданите месни продукти, като ще достигне годишен капацитет от 2300 т. готова продукция. Планираната модернизация ще доведе до автоматизация на производството, като ще се оптимизират технологичните процеси, чрез внедряването на новите машини с цифрово управление машини с по-голям производствен капацитет. В заключение, с реализацията на планираната инвестиция на „Биляна-Мес“ ЕООД, ще се доведе до ръст на производството на месни продукти, като ефектът й ще се отрази пряко върху подобрение на дейността чрез увеличаване на капацитета на производство, подобрение на пазарните позиции на предприятието в национален мащаб, както и ще се оптимизират разходите за електроенергия, чрез инсталирането на фотоволтаична инсталация за собствени нужди.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Дейност за внедряване на нови и/или модернизиране на наличните мощности и подобряване на използването им, вкл. инвестиции, които допринасят за устойчивото и цифрово икономическо възстановяване: Настоящата дейност предвижда закупуване на нови производствени машини за автоматизация на предприятието, строително-монтажни работи за разширение на цех за преработка на свинско месо и закупуване на хладилно оборудване в с. Българско Сливово, общ. Свищов.
Кандидатът „Биляна-Мес“ ЕООД от стартиране на месопреработвателната дейност до момента постоянно инвестира в модернизиране и разширения на производството на месни продукти в землището на с. Българско Сливово, общ. Свищов. Към момента дружеството няма реализирани други проекти по ПРСР. В изпълнение на дейността, кандидатът планира да автоматизира напълно производството на месни продукти от свинско месо, като закупи машини за линия за окрехкотяване на месото, включваща тумблер и инжектор, линия за пакетиране на готовата продукция, включваща автоматизирани пакетиращи машини с трейсилър и етикетиращи машини и допълнителни хладилни камери за съхранение на разфасованите меса и субпродуктите, като по този начин ще увеличи годишния капацитет на производство на готова продукция. За целта кандидатът предвижда и разходи за СМР за разширение на цех за преработка на свинско месо.
С изключение на тях, към момента на кандидатстване дружеството „Биляна-Мес“ ЕООД разполага с налични машини за месопреработка, като разширението и модернизацията на производството напълно съответства с целите на подмярката в обхвата на инструмента Next Generation. В допълнение, липсата на пълна автоматизация и цифровизация в наличното оборудване затруднява изпълнението на операциите, като повишава риска от наличие на некачествена продукция и брак. Част от ръчните операции при употреба на наличните машини изисква от работниците висока концентрация и квалификация, които оказват влияние върху субективния фактор времето и понякога върху качеството на изпълнението им.
Инвестицията по проекта в нов тумблер, инжектор, пакетиращи машини с трейсилър, претеглящи и етикетиращи машини и ново хладилно оборудване и инсталирането им ще подобри и цифровизира изцяло процеса по преработката на месните суровини. Освен този иновативен подход на кандидата да се оптимизира времето и да се подобри качеството на готовата продукция, инвестицията по проекта ще допринесе при събирането и обработката на допълнителни данни през целия производствен процес от приемното на суровини до производството на висококачествени месни продукти. Внедряваните иновативни за предприятието нови автоматизирани машини и хладилно оборудване ще подобрят допълнително процеса по преработка и маркетинга на селскостопанските продукти.
Идентифицирайки възможностите за подобряване на производствения процес, чрез внедряването на нови напълно автоматизирани машини за окрехкотяване на свинското месо и за пакетиране на готовата продукция, които могат да предоставят цифрови данни на всеки етап от производството на месните продукти, кандидатът "Биляна-Мес" ЕООД планира настоящата инвестиция в закупуване на новите машини по проекта. Същите попадат изцяло в Приложение №1 и по-точно в т. 2.2 "Цифровизация и модернизация на производствените машини и оборудване" чрез закупуване на автоматизирани системи и включително части от тях, използвани в отделните фази по преработката и маркетинга на селскостопански продукти.
1 796 760.67
1 796 766.62
Дейност за подобряване на енергийната ефективност в предприятията, в това число използване на енергия от ВЕИ за собствено потребление: Към настоящия момент кандидатът "Биляна-Мес" ЕООД не използва електроенергия от възобновяеми енергийни източници. Дружеството има подписан договор за закупуване на електроенергия от регулирания пазар, като покачването на цената електроенергията и перспективите в това отношение оказват и ще оказват в бъдеще влияние върху себестойността на готовата продукция. Именно поради тази причина част от инвестицията е насочена към изграждането на собствена мрежова фотоволтаична централа с инсталирана мощност от 300 kWp, която да осигури в бъдеще енергийна независимост и да подсигури необходима електроенергия за собствените нужди на предприятието. Инвестициите в изграждане на ВЕИ и опазване на околната среда ще запазят в максимален аспект природните ресурси и ще очертаят още по-ясно демонстрирания ангажимент на ръководството на дружеството към околната среда и ще съдейства за прехода към Зелена икономика.
Дейността предвижда инвестиции в изграждането на мрежова фотоволтаична централа с инсталирана мощност от 300 kWp в съответствие с предоставения анализ за собствени нужди на предприятието. Фотоволтаичната инсталация ще бъде монтирана върху покривите на предприятието в с. Българско Сливово, общ. Свищов и ще обслужва изцяло собствените му нужди от електрическа енергия. Енергийната независимост и екологичната съвместимост са две атрактивни нейни характеристики, защото производството на слънчева електроенергия е безплатно и не се създава замърсяване на околната среда. Инвестицията във фотоволтаична инсталация изисква минимална поддръжка и има дълъг експлоатационен живот. Мрежовите системи са проектирани да работят паралелно и взаимно свързани с електропреносната мрежа. Главният компонент на свързаните към мрежата фотоволтаични системи е инверторът или блокът за регулиране на мощността (PCU). PCU преобразува постояннотоковото захранване, произведено от фотоволтаичната решетка, в променливотоково захранване, съответстващо на изискванията за качество на напрежението и мощността на комуналната мрежа, и автоматично спира захранването на мрежата, когато комуналната мрежа не се захранва. Двупосочен интерфейс се осъществява между изходните вериги на фотоволтаичната система и електрическата комунална мрежа, обикновено на разпределителния панел на място или сервизен вход. Това позволява променливотоковото захранване, произведено от фотоволтаичната система, или да доставя електричество на място, или да захранва мрежата обратно, когато изходът на фотоволтаичната система е по-голям от търсенето на място. През нощта и през други периоди, когато електрическите натоварвания са по-големи от фотоволтаичната система, балансът на мощността, изискван от мрежата, се получава от електроснабдителната мрежа. Тази функция за безопасност се изисква във всички свързани към мрежата фотоволтаични системи и гарантира, че фотоволтаичната система няма да продължи да работи и да се връща обратно в комуналната мрежа, когато мрежата не работи. Планираната инвестиция в изграждане на мрежова фотоволтаична система е над 15% от инвестиционните разходи на кандидата, които са включени в настоящия проект. Инвестицията ще окаже пряко въздействие върху компонентите на околната среда и опазването им, които ще очертаят социалният ефект от тази инвестиция чрез екологичната отговорност, демонстрирана от ръководството на дружеството.
333 000.00
333 000.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN