Кратко описание на проекта |
Предмет на настоящото проектно предложение е формулирането на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав в сътрудничество между власти и граждани. Кандидатът е сдружение на местните власти в Дунавския регион, което има ключова роля в съвместното стратегическо планиране и изпълнение на социално-икономически политики на местните власти в региона. Сдружението притежава значителен опит както в изпълнението на дейности по темите на интегрираната политика за пространствено развитие в региона, така и в сътрудничество с широк спектър от структури на властта, бизнеса и гражданското общество.
Проектът има три цели. Първо, отправяне на препоръки за по-добра регулаторна среда за формулиране/провеждане на социално-икономически политики в Дунавския регион в България като резултат от взаимодействие между власти, граждани и бизнес. Второ, партньорско управление с гражданите и бизнеса, които заедно с властите в региона участват в процеса на формулиране на интегрирана политика. Трето, открито и отговорно управление на всички заинтересовани страни в областта на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав.
Три основни дейности са включени в обхвата на проекта за формулиране на политика в областта на интегрираното пространствено развитие на крайбрежни територии на река Дунав. Първо, разработване на експертно проучване като основа за съвместното формулиране на политиката. Второ, проучване и определяне на потребностите/нагласите/предпочитанията на целевите групи в това отношение. Трето, разработване на проект на Зелена книга.
Основен резултат на проекта е принос към по-добра регулаторна среда за социално-икономическото развитие на Дунавския регион в България и съвместно формулиране на политика между власти и организации на гражданите и бизнеса в региона.
|
Дейности |
-
Дейност: Дейност 1 Разработване на експертно проучване на регулаторната (законодателна и институционална) и стратегическата рамка и на добрите практики като основа за съвместно формулиране на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежни територии на река Дунав: Целта на настоящата дейност е подпомагане на отговорно управление чрез извършване на комплексно проучване, което да бъде основа за формулирането на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав, съвместно от власти и организации на бизнеса и гражданите. Отнася се към дейностите от Група №1.
Тази дейност включва две поддейности. Първата поддейност обхваща изследване на политиката за пространствено планиране и развитие на териториите в България и ЕС (приложимото законодателство в областите: устройство на територията, екология, туризъм, транспорт и логистика, енергетика, селско стопанство и рибарство); сравнително изследване на институционална рамка и инструменти за провеждане на релевантни политики; проучване на стратегическа рамка на пространственото развитие; проучване на добри практики за съвместно формулиране на политики в областта на интегрираното пространствено развитие на крайбрежни територии, включително погранични. Втората поддейност е разработване на варианти на основните елементи на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав: приоритети, въпроси към целевите групи и варианти на политиката.
Дейността осигурява структурирана информация и анализ, която експертният екип на кандидата ще използва в следващите две дейности. Експертното проучване ще бъде основа за разработването на модел и работни материали на структурирани интервюта и фокус групи, които да изведат потребностите/нагласите/предпочитанията на целевите групи по отношение на една интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежието на река Дунав. Дейността осигурява основна информация за формулирането на елементите на проект на Зелена книга за интегрирано развитие на крайбрежните територии на река Дунав. Дейността допринася за отговорност в процеса на формулиране на политика, изработвайки цялостен и обоснован модел на консултиране и предоставяйки на целевите групи предпоставки за вземане на информирани решения.
Целева група, към която е насочена дейността:
Дейността е насочена към всички целеви групи, върху които е въздействието на настоящото изследване: административни структури на изпълнителната власт – 23 общини и 7 областни администрации на области, които включват крайбрежни територии на р. Дунав; административни структури на изпълнителната власт - специализирани териториални администрации на територията на 7 области с излаз на река Дунав; организации на бизнеса и такива, опериращи в областите: екология, туризъм, транспорт и логистика, енергетика, селско стопанство и рибарство и граждански организации в Дунавския регион в България. Цялостните информация и анализ, генерирани в рамките на изпълнението на настоящата дейност, създават условия за информирано участие на целевите групи в процеса на формулиране на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав в България. На целевите групи е предоставена основна информация, а също и варианти на интегрираната политика за тяхното пълноценно участие в процеса на консултиране. Така техните интереси и преференции са включени в проект на Зелена книга за интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав, придавайки й авторитет и задълбоченост.,
Договорена стойност: 13 860.00
,
Отчетена стойност: 13 860.00
-
Дейност: Дейност 2 Проучване и определяне на потребностите/нагласите/предпочитанията на целевите групи по отношение формулирането на интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав: Целта на дейността е подпомагане на отговорно и открито управление чрез обхватно и фокусирано консултиране на варианти на комплексна, интегрирана политика за пространствено развитие за Дунавските крайбрежни територии. Чрез нея пряко се постига партньорско управление с организации на гражданите и бизнеса за съвместно формулиране на политика. В изпълнението на дейността е включен целият спектър от целеви групи и това допринася за откритост в процеса на формулиране. Също така, гарантира се представителност на предложената политика, което е фактор за отговорно управление с подкрепата на всички заинтересовани страни. В рамките на дейността е разработен и тестван модел за консултиране на заинтересованите страни, който е базиран на ясно формулиране на организирани интереси, идентифициране на предпочитания и създаване на предпоставки за информирани решения. С този разработен и тестван модел на консултиране, проектната дейност допринася за по-добра регулаторна среда. Отнася се към дейностите от група №2.
Проучването и определянето на потребностите/нагласите/предпочитанията на целевите групи по отношение на вариантите на интегрирана пространствена политика за пространствено развитие на крайдунавските територии има три етапа на изпълнение: разработване на модел за консултиране на заинтересованите страни - структурирани интервюта и фокус групи с власти и организации на гражданите и бизнеса; провеждане на структурирани интервюта и фокус групи; анализ на резултатите от проведените консултации и формулиране на първоначални препоръки. Обобщената и анализирана информация от консултациите със заинтересованите страни е интегрирана в хода на изпълнението на следващата дейност в рамките на проекта.
Целева група, към която е насочена дейността:
Дейността е насочена към всички целеви групи, върху които е въздействието на настоящото изследване: административни структури на изпълнителната власт – 23 общини и 7 областни администрации на области, които включват крайбрежни територии на р. Дунав; административни структури на изпълнителната власт - специализирани териториални администрации на територията на 7 области с излаз на река Дунав, организации на бизнеса и такива, опериращи в областите: екология, туризъм, транспорт и логистика, енергетика, селско стопанство и рибарство и граждански организации в Дунавския регион в България. Всички групи са приобщени във форматите на консултиране в рамките на проекта: фокус групи и структурирани интервюта; те участват в цялостен и структуриран процес на идентифициране на техните предпочитания по отношение на политиката, с цел интегрирането им в проекта на Зелена книга.,
Договорена стойност: 11 940.00
,
Отчетена стойност: 7 140.00
-
Дейност: Дейност 3 Разработване на проект на Зелена книга за интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав в България: Целта на настоящата дейност е принос към подобряването на регулаторната среда чрез изработване на проект на Зелена книга за интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав, която е задълбочено и широко консултирана от власти и организации на бизнеса и гражданите в целевия регион. Дейността е реализация на партньорско управление с организации на гражданите и бизнеса за съвместно формулиране на политика. Проектът е базиран на задълбочено изучаване и анализ на контекста и добрите практики (Дейност 1), както и на изследване на потребностите/нагласите/предпочитанията на властови, граждански и бизнес структури (Дейност 2). Такъв проект на документ създава условия за политика, която благоприятства развитието на регулаторната среда за ефективно, отговорно и прозрачно управление, както и за пълноценно взаимодействие на заинтересованите страни. Отнася се към дейностите от група: №3.
Самият факт на изработването на проект на Зелена книга за комплексна политика, в област с голям потенциал за въздействие върху правомощията и дейността на целевите групи, е принос към по-добра регулаторна среда. Методът на разработване на документа е с отчитане на организирания интерес в региона. При изработването на проекта за Зелена книга за интегрирана политика за пространствено развитие на крайбрежните територии на река Дунав в България, проектният подход е „отдолу-нагоре“, с участието на институции и организации в региона, които познават проблемите и потенциала на региона. Това е условие за добро качество на документа, както и създава условия подобна политика да бъде възприета от централните власти в страната. Политика, припозната като собствена от тези, върху които има въздействие, има най-силен ефект върху качеството на регулаторната среда.
Целева група, към която е насочена дейността:
Дейността е насочена към всички целеви групи, върху които е въздействието на настоящото проектно предложение: административни структури на изпълнителната власт – 23 общини и 7 областни администрации на области, които включват крайбрежни територии на р. Дунав; административни структури на изпълнителната власт - специализирани териториални администрации на територията на 7 области с излаз на река Дунав; организации на бизнеса и такива, опериращи в областите: екология, туризъм, транспорт и логистика, енергетика, селско стопанство и рибарство и граждански организации в Дунавския регион в България. Дейността има въздействие със създаването и предоставянето на един цялостен продукт на всички целеви групи, който да бъде предложен за по-нататъшно обсъждане на държавно/правителствено равнище. ,
Договорена стойност: 7 035.00
,
Отчетена стойност: 7 035.00
|