Граждански мониторинг на местните политики, касаещи ролята на образователните медиатори в образователните институции в Област Русе: Дейността е от ключово значение за проекта и нейното изпълнение ще допринесе за постигането както на основната му цел, така и на специфични цели 2 и 3. Дейността е насочена към следните целеви групи: служители на РУО на МОН в Област Русе, общински служители, отговарящи за образованието в 8-те общински центъра на Област Русе (Русе, Бяла, Ценово, Борово, Иваново, Две могили, Сливо поле и Ветово), директори на образователни институции. Очакваме в дейността да се включат общо 30 представители на целевата група. Основен акцент на дейността е да се осигури граждански мониторинг на политиките, насочени към образователна интеграция, с фокус върху ролята и мястото на образователните медиатори в образователните институции в областта.
Образователната интеграция е институционален процес, който гарантира, че децата и учениците от етническите малцинства се обучават в съответствие с българското законодателство и релевантните международни договори, ратифицирани, обнародвани и влезли в сила за Република България. Това е една от политиките за включване, които се реализират в рамките на ЕС и въпреки различията в подходите, които възприемат, страните имат обща насоченост към равен достъп и включване на всички деца и ученици в образователната система. Включващото образвание дава възможност на уязвимите деца да имат равен достъп до качествено образование.
За по-ефективно приобщаване на децата и учениците и за подкрепа на процесите на образователна интеграция, през 2017 г. в образователната система у нас официално беше въведена фигурата на образователния медиатор. Поради сравнително скорошното официализиране на професията и вписването й в НКПД, както и поради липсата на осигурено централизирано финансиране от държавния бюджет за възнагражденията на медиаторите, до момента те биват назначавани предимно по проекти за ограничен период от време. В тази връзка, до момента не е правен анализ на въздействието от работата им, на приноса им за по-качествено учене и достъп до образование и оценка на средата, в която работят медиаторите. Като организация на гражданското общество, която от години работи по темата, Кандидатът отчита, че гражданският мониторинг на точно тези политики е от ключово значение. Мониторингът ще предостави нов поглед и независима гледна точка както на МОН и неговата регионална структура в Област Русе, така и на образователните институции, предвид тревожните данни за задълбочаващите се образователни неравенства. Поради този факт, в рамките на настоящата дейност ще бъдат осъществени следните конкретни инициативи: изготвяне на анализ на работата на медиаторите и въздействието им върху достъпа до образование, върху родителските нагласи за подпомагане на децата им в ученето и на тяхната устойчивост, разработване на индикаторна система за мониторинг, осъществяване на мониторинг в 5 учебни заведения в Област Русе, в които има назначени образователни медиатори, изготвяне на препоръки (предложения) за подобряване на средата на работа на медиаторите. Резултатите от проведения мониторинг и направения анализ ще бъдат представени и обсъдени с целевите групи и заинтересованите страни по време на кръгла маса, като мненията на групата ще бъдат отчетени във финалния доклад. Изготвените препоръки в следствие на анализа и резултатите от мониторинга ще бъдат представени на началника на РУО – Русе и на кметовете на осемте общини заедно с проект на план за действие. Ще бъде изготвен и отпечатан и наръчник с добри практики за образователна медиация (100 бр.), който ще се разпространява сред целевите групи и заинтересованите страни.
Дейността предвижда пряко участие на целевите групи в процесите на мониторинга (при интервютата на терен) и анализа на прилагане на приобщаващите политики. Чрез изработените интелектуални продукти ще бъдат удовлетворени част от нуждите на целевите групи по отношение на предоставяне на допълнително информация, споделяне на опит и добри практики от работата на образователните медиатори по места и работата в мрежа. |
30 237.50
|
29 586.96
|
Повишаване на капацитета на представителите на целевите групи за прилагане на интелектуалните продукти на проекта в пряката им работа: Дейността ще осигури възможност на институциите на регионално и местно ниво и на представителите на целевите групи да повишат капацитета си по отношение прилагането на разработените в рамките на дейност № 1 интелектуални продукти в полза на приобщаващото образование и равния достъп до образование на всички деца и ученици. Изпълнението на настоящата дейност допринася за постигането както на основната цел на проекта, така и на специфични цели 2 и 4. Дейността е насочена към следните целеви групи: служители на РУО на МОН в област Русе, общински служители, отговарящи за образованието в осемте общински центъра на Област Русе, директори на образователни институции, образователни медиатори, представители на местни организации на гражданското общество, активни членове на местните общности. Очакваме в дейността да се включат общо 100 лица. Дейността ще даде възможност на участниците да обогатят инструментариума си за ефективно планиране, реализиране и отчетност при изпълнение на политиките и стратегическите документи на национално, регионално и местно равнище по отношение на образователната интеграция и медиацията в образователна среда. Ще се акцентира върху подобряване на взаимодействието с организациите на гражданското общество в процесите на мониторинг на дейностите, както и на подобряване на диалога между относително консервативната образователна система и гражданите като цяло.
В рамките на настоящата дейност ще бъдат осъществени серия събития за надграждане на капацитет, както следва: две обществени обсъждания с участието на представители на целевите групи и заинтересованите страни ( по едно обществено обсъждане в Русе и в един от по-малките общински центрове на областта - Бяла); четири еднодневни семинара - дискусии, насочени към разясняване на изготвената индикаторна система за мониторинг и представяне на добри практики за образователна медиация на местно ниво.
Дейността предвижда прякото участие на целевите групи в планираните обществени обсъждания и обучителни семинари. Посредством участието им в дейността ще бъдат удовлетворени нуждите на целевите групи по отношение на предоставяне на допълнително информация, споделяне и обмяна на опит и добри практики от работата на образователните медиатори по места и работа в мрежа. Участниците в събитията ще повишат осведомеността и чувствителността си към проблематиката, ще придобият практически знания относно начините за подбор, обучение, възлагането на конкретни задачи, мониторинг на работата на образователните медиатори и оценка на ефектите от тяхната работа по отношение на достъпа до образование на всички деца, въздействие върху родителските нагласи за подпомагане на децата им в ученето и предприемане на действия за тяхната устойчивост.
Значимостта на политиките, свързани с фигурата на образователните медиатори е отразена в Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021-2030). Този национален стратегически документ все още не е намерил директно отражение в стратегическите документи на ниво общини и учебни заведения. Чрез серията от събития, предвидени в дейността, заинтересованите страни ще обсъдят и анализират взаимодействието помежду си и правилното планиране на мерки и механизми за постигане на заложените национални образователни приоритети. Събитията ще подкрепят участниците за осъзнаването на ролята на медиаторите, както и за подобряване на сътрудничеството между образователните институции с местните общности посредством образователните медиатори. |
16 012.50
|
15 729.40
|
Провеждане на информационна кампания, насърчаваща повишено гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политиките за образователна интеграция на местно и регионално ниво: В рамките на настоящата дейност ще бъде организирана и проведена тримесечна информационна кампания, целяща повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политиките за образователна интеграция на местно и регионално ниво. Информационната кампания ще допринесе за постигането както на основната цел на проекта, така и на специфична цел 1.
Дейността е насочена към следните целеви групи: представители на НПО, работещи по въпросите на образованието и активни граждани от местните общности в различните населени места на областта, както и служители на РУО на МОН в област Русе, общински служители, отговарящи за образованието в осемте общински центъра на Област Русе, директори на образователни институции, образователни медиатори, широката общественост като цяло.
Очакваме различните събития и дейности – част от кампанията, да достигнат директно до повече от 500 човека, а индиректно до много по-широк кръг лица като ученици, родители и близки на учениците, учители, общественици, не само на регионално, но и до национално ниво.
Информационната кампания ще послужи и като своеобразен завършек на усилията на Кандидата за разпространяване на проектните резултати извън територията на обхванатите по проекта населени места, както и популяризиране на изготвените по дейност № 1 интелектуални продукти. Информационната кампания ще допринесе за повишаване на увереността на представителите на гражданското общество по отношение участието им в изпълнение и мониторинг на политики като цяло и в частност – на политики в областта на образователната интеграция. Кампанията ще послужи и като инструмент за разпространение на информация, споделяне на опит и добри практики от работата на образователните медиатори по места, разясняване на ролята, ползата и приноса за приобщаване на децата към образованието от работата на медиаторите, издигане на имиджа на медиаторите и значимостта им в очите на техните съграждани и членове на общността, признание за техните усилия и мотивация за развитие. Кампанията ще се провежда в рамките на три месеца и ще ползва различни канали за разпространение на информацията – местни и регионални печатни и електронни медии, в социалните мрежи, чрез събития на място с участието на граждани и заинтересовани страни и др., чрез сайтовете на Кандидата и на институциите на местно и регионално ниво.
Такава кампания ще се проведе за първи път в Област Русе, затова считаме, че е навременна и необходима. Тя ще окаже положително въздействие като акцентира върху възможностите на организациите на гражданското общество да бъдат равностойни партньори и коректив на институциите при реализиране на политиките и в частност на политиките за образователна интеграция на местно, регионално и национално ниво.
|
4 800.00
|
4 800.00
|