Разработване на методики за мониторинг и оценка на дейността на КПКОНПИ от страна на НПО. Отпечатване на наръчник.: Тази дейност е от група № 2 на описаните в Насоките допустими дейности по настоящата процедура.
Тя е насочена към разработване на механизми и инструментариум за осъществяване на граждански мониторинг на дейността на КПКОНПИ (Комисията) в двете основни направления, които законът за нейната дейност и възлага като правомощия, а именно:
1) Противодействие на корупцията (анти-корупционна дейност)
2) Отнемане на незаконно придобито имущество в полза на държавата
и на трето място Дейност 1 включва
3) Разработването на методика (механизми и инструментариум) за осъществяване на граждански мониторинг по отношение на делата, заведени срещу Комисията в съдебни инстанции, вкл. законовите механизмите за достъп до обществена информация по отношение да тях (съдебните дела).
Целева група по Дейност 1 са българските неправителствени организации, които са изрично посочени като една от допустимите целеви групи в Насоките по настоящата процедура.
В логическата рамка на предвидените в проекта комплекс от дейности тази дейност е предвидено да се осъществи като първа, тъй като изисква по-дълъг период за изпълнение и е база за последващото осъществяване на Дейност 4, насочена от своя страна към организиране на информационна кампания с цел повишаване на обществената осведоменост (и в частност осведомеността на НПО сектора) относно възможностите и инструментариума, които набора от нови методики разработен в Дейност 1 им предоставя за осъществяването на граждански мониторинг на анти-корупционните политики и законодателство в България и дейността на КПКОНПИ в тази област.
По този начин изрично описваме и механизмът, чрез който заинтересованите страни (НПО) ще бъдат уведомени и продуктите ще стигнат до тях - т.3.3 от Методиката за Техническа и финансова оценка.
Кандидатът в качеството и на председателстващ Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет за трети пореден мандат и негов член и учредител от началото на 2013 г. разполага с дългогодишни установени институционални партньорски контакти с НПО сектора, което е допълнителна предпоставка за успешната реализация на заложените цели в настоящото проектно предложение.
В рамките на Дейност 1 се предвижда и отпечатването на 400 хартиени копия на разработените методики за мониторинг и оценка на дейността на КПКОНПИ от страна на НПО (наръчник).
Това е отразено подробно и в Бюджета на проекта и приложената към него финансова обосновка.
Копията на набора от методики за граждански мониторинг ще бъде разпространен сред заинтересованите страни (НПО) по време на изпълнението на Дейност 4 и задължителната дейност по осигуряване на публичност и информация за проекта.
|
28 500.00
|
28 500.00
|
Формулиране на препоръки към КПКОНПИ за повишаване на общественото доверие към дейността на Комисията.: Тази дейност е от група № 1, т.5 на описаните в Насоките допустими дейности по настоящата процедура и е насочена към отправянето на препоръки към КПКОНПИ за повишаване на общественото доверие към дейността на Комисията.
Към момента редица социологически проучвания сочат, че широката общественост изпитва недоверие към работата на Комисията и не би се обърнала към нея за подаване на сигнал, свързан с корупция.
Ето един актуален пример, социологическо допитване сред гражданите, излъчено по бТВ: https://btvnovinite.bg/bulgaria/nisko-doverie-v-instituciite-koito-se-borjat-s-korupcijata.html
Тук КПКОНПИ (Антикорупционната агенция) е видно, че се ползва с едва 13.5% от общественото доверие по отношение на противодействието на корупцията в България. А към момента тя се явява единственатаструктура в държавата, специализирана в антикорупционна дейност, създадена със специален закон през пролетта на 2018 г. В нейната структура тогава се вливат 7 анти-корупционни звена от други държавни структури като ДАНС, БОРКОР и т.н.
Обществената нагласа (доверие или недоверие) към работата на държавна институция като КПКОНПИ се формира основно от МЕДИИТЕ.
Това е така, защото спецификата на нейната работа не касае ежедневен личен контакт в широк кръг от населението (каквито са други администрации като общинските, данъчните, социалните и т.н.) в който хората формират своята нагласа (доверие или недоверие) на база на личните си впечатления и досега с нейните услуги и служители.
На база изложените по-горе факти става ясно, че има необходимост от повишаване на ниското обществено доверие в работата на Комисията и това най-ефективно би станало чрез целенасочени действия от нейна страна по отношение на медиите.
Затова в настоящото проектно предложение се планира като адекватна мярка за решаването проблема формулирането на специфични препоръки към КПКОНПИ от страна на кандидата относно:
1) Препоръки за разработване и прилагане на целенасочена медийна стратегия
2) Препоръки за подобряване работата с медиите на национално и регионално ниво
3) Препоръки за повишаване на прозрачността на работата по анти-корупция на Комисията по отношение на широката общественост, която ще рефлектира в по-високо доверие
4) Препоръки за разработване на информационно-образователни продукти, предназначени за широката общественост с цел по доброто разбиране на функциите, вменените от закона правомощия и активната дейност на Комисията, вкл. за аудио-визуален продукт, който ще се разработи и финансира в рамките на предвидената Дейност 4 по проекта, което също ще рефлектира в повишаване на доверието в институцията и готовност за съдействие и подкрепа на нейната работа от страна на обществото
Целева група по Дейност 2 е от една страна широката общественост, а от друга самата Комисия (КПКОНПИ) като държавен орган, създаден с нормативен акт.
И двете са допустими целеви групи според т. 15 на Насоките по процедурата.
Така с целевата група, към която е насочена Дейност 1 и Дейност 3 - НПО сектора в България, броят на различните целеви групи по проекта става 3.
По този начин проектното предложение покрива трите критерия посочени в т. 2.3. "Описание на целевите групи и техните потребности" в Методиката за техническа и финансова оценка по процедурата.
|
9 500.00
|
9 500.00
|
Формулиране на препоръки към КПКОНПИ за активно партньорство с НПО, чрез формиране на Граждански съвет и правила за неговата работа.: Тази дейност се отнася към група № 3, т.1 и т.2 на описаните в Насоките допустими дейности по настоящата процедура.
По същество тя представлява:
1) Съвместни действия между администрации и НПО за реализация на публични политики и законодателство в областта на анти-корупцията: необходимостта от формиране на Граждански съвет от НПО и правила за неговата работа
2) Обмяна и пренасяне на добри практики , свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство: предаване на добрите практики от опита на Кандидата НПО Асоциация "ФОРУМ" в качеството и на председателстваща организация Гражданския съвет към ВСС за трети пореден мандат (и към момента на подаване на проектното предложение), негов дългогодишен член и учредител (от януари 2013 г. до момента).
Препоръките отправени към КПКОНПИ по тази дейност ще са в две отделни групи:
1) Формулиране на препоръки за необходимостта от партньорско управление с гражданите, чрез посредничеството на НПО сектора - формиране на Граждански съвет от НПО към Комисията
2) Формулиране на препоръки за правила на работа на Граждански съвет от НПО към Комисията
Целева група по Дейност 3 е от една страна НПО сектора, като представител на гражданите (широката общественост), а от друга самата Комисия (КПКОНПИ) като държавен орган, създаден с нормативен акт.
И двете са допустими целеви групи според т. 15 на Насоките по процедурата. |
3 000.00
|
3 000.00
|
Организиране на широка информационна кампания - комплекс от дейности: Тази дейност се отнася към група № 4, т.1, т.2 и т.4 на описаните в Насоките допустими дейности по настоящата процедура.
Важно:
- С включването на дейността по организиране и изпълнение на комплекса от мерки насочени към реализирането на широка информационна кампания (от група № 4), настоящият проект покрива с максимален брой точки (11) критерия 3.2. "Диверсификация на дейностите по проекта" от Методиката за техническа оценка по процедурата - т.е. в проекта е включена поне по 1 дейност от всяка от четирите групи дейности, идентична или сходна с изброените в съответната група дейности, посочени в Насоките.
- Всички планирани дейности от група № 4 непосредствено произтичащи или обвързани с резултати по дейности от групи № 1 и/или група № 2, и/или група № 3.
- Заложените в проекта дейност от група № 4 НЕ СЕ ПРЕПОКРИВАТ със задължителната дейност по осигуряване на информация и комуникация по проекта в съответствие с изискванията на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.
Последните две изрични изисквания посочени в Насоките по процедурата относно включването на дейности от група № 4 са изпълнени при разработването на настоящото проектно предложение.
Дейност 4 на проекта се състои от три компонента / продукта:
1) Организиране на информационна кампания за НПО за запознаване с новата методика за мониторинг на дейността на КПКОНПИ по Дейност 1 и възможността за участие в гражданския съвет по Дейност 3. т.е. организиране на информационна кампания с цел повишаване на обществената осведоменост (и в частност осведомеността на НПО сектора) относно възможностите и инструментариума, които набора от нови методики разработен в Дейност 1 им предоставя за осъществяването на граждански мониторинг на анти-корупционните политики и законодателство в България и дейността на КПКОНПИ в тази област.
Предвидените за отпечатване хартиени копия от Наръчника по Дейност 1 - на набора от методики за граждански мониторинг ще бъде разпространен сред заинтересованите страни (НПО) по време на изпълнението на Дейност 4 и задължителната дейност по осигуряване на публичност и информация за проекта.
Целева група: НПО сектора
2) Организиране на информационна кампания за ресорни представители на медиите работещи по темата анти-корупция с цел детайлно запознаване с функциите и ролята на КПКОНПИ и прилагането на конфискационните и анти-корупционни закони и медийната политика на Комисията по Дейност 2 с цел повишаване качеството на информацията и компетенциите на журналистите по отношение на информационния поток към широката общественост за работата на КПКОНПИ. Така Дейност 2 се явява база за последващото осъществяване на Дейност 4.
Целева група: достигане до широката общественост (гражданите и бизнеса), чрез посредничеството на медиите.
3)Разработване на информационен и образователен аудио-визуален продукт (филм) за дейността на КПКОНПИ и действащата анти-корупционна правна рамка в България, концепцията за който ще е разработена към комплекса от препоръки към Комисията за повишаване на общественото доверие в нейната работа, по т. 4 от Дейност 2, описана по-горе.
Целева група: НПО сектора, КПКОНПИ, гражданите и бизнеса
Всички посочени целеви групи по т. 1) , 2) , и 3) са изрично посочени като допустими целеви групи в Насоките по настоящата процедура.
В логическата рамка на предвидените в проекта комплекс от дейности тази дейност е предвидено да се осъществи като последна - финална, тъй като се базира на резултатите и продуктите от изпълнението на предходните Дейност 1, 2 и 3. Дейността е многокомпонентна и изисква по-дълъг период за изпълнение в сравнение с другите три - 5 календарни месеца. По този начин изрично описваме и механизмът, чрез който заинтересованите страни (НПО) ще бъдат уведомени и продуктите ще стигнат до тях - т.3.3 от Методиката за Техническа и финансова оценка. |
42 300.00
|
42 300.00
|