Инвестиции за подобряване на енергийните характеристики на производствена сграда, допринасящи за въвеждане на Мярка 1 от енергийния одит : Като част от дейността ще бъдат енергоспестяващи мероприятия по ограждащите елементи на сградата – стени, дограма и покрив с цел привеждането на сградата към нормативните изисквания за енергийна ефективност за този тип сгради, както и подмяната на източника за отопление, монтиране на соларна инсталация за БГВ и подмяна на осветителни тела, допринасящи за въвеждане на Мярка 1 от енергийния одит.
Топлинно изолиране на външни стени
Идентифицирани са няколко типа стени. Стените на сградата са изпълнени от тухлена зидария от решетъчни тухли. Част от стените са без външна мазилка. Стените не са топлоизолирани и не покриват нормите за енергийна ефективност за този тип ограждащ елемент. Към стените се отнасят и плътните стоманени врати на помещението. Предвиждаме на всички стени – 416 m2 общо, да се положи топлинна изолация. Ще се изпълни и нова минерална мазилка. Металните врати ще бъдат подменени с нови ролетни врати. Обобщения коефициент на топлопреминаване на стените ще се намали от Uоб.= 1,45W/m2 K на Uоб.= 0,38 W/m2 K.
Подмяна на дограма
Идентифицираните прозорци в обекта са основно дървени, еднокатни. Те не отговарят на изискванията за енергийна ефективност. Коефициента на топлопреминаване на дограмата е U= 5,88 W/m2 K. Предлаганата мярка включва подмяна на 6 m2 стари прозорци с нови, изработени от PVC двоен стъклопакет. Реализирането ще доведе до подобряване на параметрите на микроклимата в сградата. Посоченият коефициент и отчетените фактори се удовлетворява от стъклопакети с нискоемисионно стъкло и петкамерна рамка. При избора на новата PVC дограма е необходимо да се съблюдава коефициента на топлопреминаване на същата да бъде не по–голям от U=1,40 W/m2 K.
Изолация на покрив
Покривът на сградата е изпълнен като плосък покрив от стоманена конструкция и покривно покритие от LT-ламарина. Няма положена топлинна изолация. Предлаганата мярка включва топлинно изолиране на покрива. Предвиждаме премахване на покривното покритие от LT-ламарина и монтиране на покривни панели за промишлено строителство. Коефициента на топлопреминаване на покрива ще се намали от U = 7,14 W/m2 K до U = 0,32 W/m2 K.
Подмяна на източник за отопление
Монтираната печка на твърдо гориво е самоделно направена. Тя не отговаря на нормите за експлоатация и не осигурява необходимата температура в сградата. Поради разширяване на производството и саниране на цялата сграда е необходимо да се поддържа микроклимата. Предлагаме за отопление да се използват климатици сплит система. Съгласно изчисленията след изпълнение на ЕСМ необходимата отоплителна мощност ще бъде 24 kW. Те основно ще се използват през зимния период, тъй като през летния сезон персонала е по обекти в страната, извън територията на фирмата. Предлагаме да се монтират два броя колонни климатика.
Загряване на БГВ, посредством соларна инсталация
Системата за топлоснабдяване на санитарните възли е решено, посредством електрически бойлер.
Предлаганата мярка включва цялостна преработка на топлоизточника за топла вода. Предлагаме за затопляне на водата да се използват слънчев колектор. Той ще се монтира на покривната конструкция на цеха. Соларната инсталация е оборудвана със захранващ бойлер, помпа и регулатор. Модулът се доставя в комплект с дистанционно управление, пуск и стоп, както и автономен контролер. Това позволява задаване и управление на температурата на топлата вода.
Подмяна на осветителни тела
В цеха осветлението е реализирано с 12 броя осветителни тела ЕСЛ 2x30 W.
Предлаганата мярка включва подмяна на съществуващите ЕСЛ 2x30 W с LED осветително тяло 32 W. Подмяната на осветлението е препоръчително да бъде съгласно изготвен проект, за да се осигурят характеристики отговарящи на нормативните изисквания. Новите LED осветителни тела ще отговарят по осветеност, светлинен добив и светлоразпределение на европейските норми за този вид индустрия.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1: Избор на изпълнител /м. 1-4/
2. Осъществяване на СМР дейности/м. 5-12/ |
69 698.00
|
69 593.15
|
Инвестиции в енергийна ефективност за въвеждане в експлоатация на винтов компресор (1 бр.), допринасящ за въвеждане на Мярка 2 от енергийния одит: Като част от дейността ще бъдe закупен и пуснат в експлоатация винтов компресор (1 бр.), допринасящ за въвеждане на Мярка 2 от енергийния одит
Към момента осигуряването на сгъстен въздух става посредством бутален компресор. Той има следните технически данни: двигател – 5,5 kW, дебит Q = 827 l/min, работно налягане Р= 11 Bar. Той е амортизиран и често му се правят ремонти. Той не може да осигурява необходимия дебит за новото пневматично оборудване на фирмата.
В предвид разширяване дейността на фирмата е необходимо да се закупи мощен енергоспестяващ компресор. Новият компресор ще бъде винтов със следните технически параметри: инсталирана мощност 4,0 kW, налягане – 12 Bar и дебит 830 l/min. Необходимите параметри се поддържат от електронен блок за управление. Контролерът следи налягането на сгъстявания въздух. Компресорът ще бъде оборудван със защита за висока температура на електромотора, компресорното тяло и превишаване на допустимото налягане. Той е оборудван с въздушен филтър на смукателната линия. След достигане на зададеното налягане, компресорът преминава автоматично в режим на разтоварване. Компресорът засмуква атмосферен въздух. Новата конструкция позволява поддържане на необходимото налягане в пневматичната система. Минималните му размери, както и поддържането на параметрите, чрез контролер, осигуряват висока надеждност. Винтовият компресор има широк диапазон от мощности, които покрива, като същевременно се явява много подходящо решение за приложения, изискващи ниски налягания и голям дебит при висока ефективност на процеса. Поради тяхната компактност, безшумна работа, ниски разходи за монтаж винтовите компресори и по-високо качество на компресирания въздух изместват буталните.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1: Избор на изпълнител /м. 1-4/
2. Доставка, монтаж и тестване на оборудването/м. 5-9/ |
3 650.00
|
3 649.00
|
Инвестиции в енергийна ефективност за въвеждане в експлоатация на технологично оборудване – багер товарач (1 бр.), допринасящ за въвеждане на Мярка 3 от енергийния одит: Като част от дейността ще бъдe закупен и пуснат в експлоатация багер товарач (1 бр.), допринасящ за въвеждане на Мярка 3 от енергийния одит.
В момента фирмата използва под наем при необходимост различни специализирани транспортни
машини. За извършване на изкопни работи на строителните обекти се използва комбиниран багер
товарач. Използването на тази машина позволява едновременно извършване на изкопни работи и
натоварване на материала на самосвал. Изпълняването на тези две операции от една машина рязко съкращава времето за изпълнение на СМР на обекта. Обикновено се наема трактор „Беларус”, оборудван с кофа. Поради разширяване дейността на фирмата и разширяване на предлаганите строителни услуги е необходимо да бъде закупена транспортна машина – комбиниран багер товарач. Той е с висока проходимост и позволява изпълняването на повече строителни дейности. Новия багер товарач със своите възможности ще разшири предлаганите строителни услуги. Фирмата ще може да извършва и грубо строителство на обекти до кота ±0. В конкретния случай ще бъде подменена старата строителна техника с нова, с по-големи възможности. Здравата конструкция и компоненти ще спестяват разходи по поддръжка и забавяне на работния процес, многофункционалното прикачно оборудване ще осигурява по-голямо приложение на машината, а високата мощност и производителностще гарантират бърза и качествена товаро-разтоварна и изкопна дейност. Предимства на планирания багер-товарач са:
-Система за по-нисък разход на гориво;
-Нисък шум и минимални ремонтни разходи;
-Хидравлична спирачна система, която се отличава с плавност, ергономичност и лесно управление;
-Усилени мостове, специално разработени за серията Maestro, които предотвратяват приплъзване на гумите;
Една действително многофункционална машина с огромен набор от прикачно оборудване – хидравличен чук, свредла, щипки, гребла за сняг, общо 16 кофи с най-различни приложения; Системата Soft drive поглъща ударите и сътресенията, които се получават при движение с пълна кофа по трудно проходим терен.
Стъпки за изпълнение на дейността:
1: Избор на изпълнител /м. 1-4/
2. Доставка, монтаж и тестване на оборудването/м. 5-9/ |
134 937.00
|
134 900.00
|
Инвестиции в енергийна ефективност за въвеждане в експлоатация на технологично оборудване – пароструйка (1 бр.), допринасящ за въвеждане на Мярка 4 от енергийния одит: Като част от дейността ще бъдe закупен и пуснат в експлоатация пароструйка (1 бр.), допринасяща за въвеждане на Мярка 4 от енергийния одит.
В момента при извършване на строителни услуги в офиси и жилища фирмата използва пароструйка под наем. Използваната пароструйка е със следните технически параметри: ел.мощност - 8,1 kW, дебит - 500÷950 л/час, макс.температура на подаваната вода - 155°С. Фирмата желае да закупи нова пароструйка, позволяваща извършване на финиширащи строителни услуги. Нейните технически данни са следните: ел.мощност – 6,4 kW, дебит - 450÷900 л/час, макс.температура на подаваната вода - 155°С.
Направена е технико-икономическа оценка на всяко едно от съоръженията. Съпоставени са разходите за енергия в годишен аспект на новата с ползваната под наем.
Спестената енергия при въвеждането на тази енергоспестяваща мярка е 1 632 kWh. Освен преките енергийни спестявания е необходимо да бъдат отчетени и допълнителните, косвени спестявания. Наемът на старото оборудване е 3 лв/час. За годината е 960*3=2 880 лв/год. Разход за енергия за година е 6 144 kWh*0,25 = 1536 лв. Годишните спестявания са: 2 880 лв -1536 лв= 1344 лв/год
Стъпки за изпълнение на дейността:
1: Избор на изпълнител /м. 1-4/
2. Доставка, монтаж и тестване на оборудването/м. 5-9/ |
7 115.00
|
7 115.00
|
Предварителна дейност: Провеждане на обследване за енергийна ефективност:
Предварителните дейности, извършени в рамките на подготовка на проекта включват: Избор на изпълнител на предвидените по проекта услуги за осъществяване на енергиен одит. За целта са изпратени допитвания до минимум три независими фирми и изборът е направен на база получени три предложения , съдържащи цена, характеристика/функционалност/описание, които не противоречат на заложените във Формуляра за кандидатстване като за всяка инвестиция е избрана икономически най-изгодната оферта. С избрания одитор е подписан договор за обследване за енергиейна ефективност, който е изпълнен преди подаването на проекта. Провеждане на обследване за енергийна ефективност. Избраният енергиен одитор „ТЕРМОКОНТРОЛ СЪРВИЗ ” ЕООД извършва обследване за енергийна ефективност и доклад за енергиен одит съгласно одобрен от УО образец.
Целта на обследването е изчисляване на обобщените енергийни характеристики на енергозахранване и енергопотребление, намиране на енергоемки точки в производството и разработване на мерки за енергоспестяващи мероприятия (ЕСМ), както и
необходимите капиталови вложения за тях. Изготвянето на доклад за енергийно обследване на фирмата ще служи за управление на рационалното използване на енергийните ресурси във фирмата.
На базата на извършената оценка на енергопотреблението, състоянието на агрегатите и машините и техния коефициент на използваемост, изследване на средния денонощен разход на енергия на базата на данни на осветлението за промишлени нужди и след извършен задълбочен анализ на текущото състояние и баланс на енергийните разходи, се направи подбор на четири групи енергоспестяващи мерки (ЕСМ):
ЕСМ 1 „Енергоспестяващи мерки по сграда”
ЕСМ 2 „Закупуване на нов винтов компресор”
ЕСМ 3 „Ново технологично оборудване – багер товарач”
ЕСМ 4 „Ново технологично оборудване - пароструйка”
За определяне на ЕСМ бяха използвани няколко критерия:
1. Съвместимост на предлаганите мерки.
2. Реализация на дадена мярка в рамките на определен временен интервал.
3. Технологичен приоритет на дадена мярка във времето.
4. Приоритет на мерките с най висока икономия.
5. Приоритет на мерките с най-малък риск и др. |
0.00
|
6 600.00
|
Визуализация на проекта : Фирмата ще предоставя активно информация за проекта, съгласно изискванията за информиране и публичност на програмата. Екипът на проекта ще гарантира прозрачност, достъп до информация и равни възможности за участие в проекта на всички служители. При изпълнение на проекта ще се спазват всички изисквания на Единен наръчник за визуализация 2014-2020, публикуван на интернет страницата на УО. При всички мерки за информация и комуникация, предприети от бенефициента, изрично ще се указва финансирането от фондовете на ЕС на операцията, чрез: - емблемата на ЕС в съответствие с техническите характеристики, посочени в акта за изпълнение, приет от Европейската комисия, с упоменаване на Европейския съюз; - упоменаване на фонда, който оказва подкрепа на операцията (ЕФРР); - общото лого за програмния период 2014-2020 г. в съответствие с графичните изисквания и правилата за визуална идентичност. По време на осъществяването на проекта ще информираме обществеността за получената подкрепа, като: - включим на уебсайта на фирмата кратко описание на проекта, включително на неговите цели и резултати, като откроим финансовата подкрепа на ЕС; В уебсайта ще бъдат поставени цветни логото на оперативната програма и емблемата на ЕС. На сайта ще бъдат публикувани тръжните документи за провеждане на процедурите за избор на изпълнители по реда на ЗУСЕСИФ и ПМС №160/01.07.2016 г. - поставим плакат /размер А2/ с информация за проекта, в който се споменава финансовата подкрепа на Европейския съюз. Плакатът ще съдържа: емблемата на ЕС и упоменаването "Европейски съюз"; наименованието на фонда ЕФРР; общото лого на програмен период 2014 - 2020 с наименованието на финансиращата програма ОПИК; наименованието на проекта и главната му цел; общата стойност на проекта, както и размера на европейското и национално съфинансиране; начална и крайна дата на изпълнение на проекта; - текущо ще информираме медиите за напредъка на проекта и т.н. На предвидения за закупуване актив /хидравлична гилотина/ ще бъде поставен информационен стикер на подходящо място на повърхността, с визуализирани емблема на ЕС; упоменаване на „Европейски съюз“; наименованието на съфинансиращия фонд; общото лого за програмен период 2014-2020 г. и номера на договора за безвъзмездна финансова помощ. |
500.00
|
0.00
|