Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 065 дървета
English

Програма: Добро управление

Район за планиране: Всички

Описание

Проектът "Повишаване на гражданското участие за формиране на публични политики за създаване на благоприятна бизнес среда" е проект на Сдружение „Център за правна защита“ и Институт за технологичен трансфер и иновации - Пловдив и насочва към един от основните проблеми в големите областни градове - създаване и развитие на благоприятна бизнес и работна среда.
Проектът се фокусира върху: 1.Проучвания с цел идентифициране на фактори, които възпрепятстват изграждането на благоприятна бизнес среда;  определяне на акцентите на обществените потребности от политики, касаещи проблема; идентифициране на добри практики и иновативни решения с доказана ефективност; 2. Изготвяне на набор от организирани граждански действия за активно включване на бизнеса и гражданите във формиране на политики за изграждането и развитието на благоприятна бизнес среда; 
3. Организиране на широка информационна кампания с цел повишаване на обществената осведоменост относно възможностите/ механизмите/ инструментариума за гражданско участие в процесите за подобряване на бизнес средата.
Застъпническите действия, които се предприемат, са предложение за създаване на "Обществен съвет за развитие на бизнеса" към ОА Пловдив, като в него се включат представители на бизнеса, НПО и социално-икономическите партньори. Целевите групи се включват чрез анкетиране, провеждане на фокус групи и кръгла маса (присъствено или онлайн).
Резултати от проекта:  Оформено и внесено по административния ред предложение за създаване на "Обществен съвет за развитие на бизнеса" към ОА Пловдив, за сътрудничество при вземане на решения, формиране на позиции, становища и приемане на инициативи за развитие и провеждане на публичните политики, водещи до развитие на благоприятна бизнес среда; Изработен анализ с препоръки; Проведени кампании за популяризиране на набор от организирани граждански действия "Обществен съвет за развитие на бизнеса".
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Граждански мониторинг на политики чрез проучвания, анализи и оценка на бизнес средата: Анализът на проучванията на икономическата, социална и технологична действителност в региона е най-разпространеният инструмент за изучаване на външната бизнес среда. Методът позволява да се очертае общата картина (рамката), в която работи бизнеса и факторите, с които е длъжен за се съобразява, но на които не може да оказва влияние. Ще се формулират възможностите, заплахите и ограниченията пред бизнеса. Ще се изработи ефективен PEST анализ, които ще изведе препоръки, които да ограничат или изолират действия, които най-вероятно няма да доведат до успех, поради фактори върху, които не може да се оказва влияние. Крайната цел на изработения анализ е формулиране и внасяне на препоръки/предложения, набор от организирани граждански действия за активно включване на бизнеса и гражданите във формиране на политики за изграждането и развитието на благоприятна бизнес среда на територията на Област Пловдив. Дейността включва: 1. Проучвания за определяне на обществените потребности и причините, водещи до липсата на благоприятна бизнес среда. Проучване и изследване на добри практики и иновативни решения за създаване и поддържане на благоприятна бизнест среда. 2. Анкетиране на граждани, представители на бизнеса работещи на територията на Община Пловдив и на Област Пловдив, на НПО сектора, на администрацията. 3. Анализ на информацията от проучванията на мнението на бизнеса, гражданите, НПО и администрацията за наличието, изграждането и развитието на благоприятна бизнес среда. 4. Изготвяне на предложения/препоръки за политики и мерки за изграждане и подобряване на бизнес средата на територитя на Област Пловдив. Внасяне на препоръките/предложенията в администрации на държавни и общински институции по протоколния ред. 0.00 26 000.00
Осъществяване на застъпнически действия за изграждане на благоприятна бизнес среда: Изготвяне на набор от организирани граждански действия за активно включване на бизнеса и гражданите във формиране на политики за изграждането и развитието на благоприятна бизнес среда. Застъпническите действия, които се предприемат по проектното предложение са: Предложение за създаване на "Обществен съвет за развитие на бизнеса" към ОА Пловдив, като механизъм за генериране на предложения/препоръки за формиране на политики и мерки. В него са поканени да се включат представители на бизнеса, на структурите на гражданското общество (НПО), на администрациите (на регионално и местно ниво), държавни и общински органи и социално-икономическите партньори имащи отношение към изграждането на благоприятна бизнес среда. Провеждане на 1 учредителна среща на "Обществен съвет за развитие на бизнеса" и 2 работни срещи, в рамките на които ще се разглеждат резултатите от дейностите на проекта, ще се обсъждат предложения/препоръки за формиране на публични политики създаване и развитие на бизнес среда в региона. 0.00 14 000.00
Информационни дейности с цел повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство: Информационните дейности с цел повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики за благоприятна бизнес сред, предвидени в проектното предложение са: 1. Организиране на фокус групи за генериране на предложения/препоръки за формиране на политики и мерки за подобряване на бизнесредата на теритотията на Област Пловдив, с участие на представители на бизнеса и социално-икономическите партньори. 2. Организиране на фокус групи за генериране на предложения/препоръки формиране на политики и мерки за подобряване на бизнесредата на теритотията на Област Пловдив с участие на представители на граждани и НПО. 3. Организиране на фокус групи за генериране на предложения/препоръки формиране на политики и мерки за подобряване на бизнесредата на теритотията на Област Пловдив с участие на представители на администрациите на регионално и местно ниво, държавни и общински органи. 4. Организиране на кръгла маса "Публични политики за благоприятна бизнес среда" за широко обсъждане на проблемите в сферата, причините за тях и на възможни политики за решаването им. По време на кръглата маса ще се представят основните резултати от изпълнението на проекта - направения анализ на резултатите от проведените проучвания, проект на предложения/препоръки за политики, стратегически документи ще се промотира предложението за създаване на "Обществен съвет за развитие на бизнеса". За участие в кръглата маса се предвижда да бъдат поканени представители на бизнеса, НПО, СИП, администрациите на регионално и местно ниво в Пловдивска област, държавни и общински органи, имащи отношение към изграждането и развитието на бизнес средата в региона. 4 417.50 4 417.50

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.