Извършване на проучване на добри практики и иновативни решения, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството в сферата на риска по хранителната верига.: Дейност 1 (Д1) е съотносима към Група №1 от допустимите дейности по процедурата. Конкретната цел на Д1 е да бъде направено Проучване и анализ на добри практики и иновативни решения, които се използват в държави членки и институции на ЕС за повишаване на гражданското участие при осъществяване на политиката и законодателството в областта на риска по хранителната верига.
Обосновка: В предпроектния етап Кандидатът идентифицира потребности от повишаване на гражданското участие в процесите по формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството в областта на храните във връзка с новата законодателна инициатива на ЕК от началото на май т.г., когато Комисията разпространи досие 2018/0088 – Предложение за Регламент на ЕП и на Съвета относно прозрачността и устойчивостта на оценката на ЕС на риска по хранителната верига, за изменение на Регламент (ЕО) №178/2002 (относно общото законодателство в областта на храните). През м. юни 2018 г. в Брюксел, в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС, се проведе 1-то работно заседание на извънредната работна група за общото законодателство за храните и стартира работата по предложението за Регламента.
Предложението на ЕК е изключително значимо, както за всички граждани, НПО на производители и потребители, бизнеса в сектора на храните, така и за отговорните органи в държавите членки, защото представлява целенасочено преформулиране на настоящото общо законодателство в областта на храните на ниво ЕС. Една от целите на новата европейска политика е да бъде подобрена прозрачността при оценката на риска, независимостта на изследванията, както и обмяната на информация за риска между НПО, гражданите, бизнеса и националните органи, отговорните за тази политика. Проектната проблематика е изключително актуална и на национално и регионално ниво, поради силните граждански вълнения през 2018 г., свързани с откритата чума по дребните преживни животни в България; африканската чума по свинете и др.
За нуждите на обществеността, бизнеса, браншовите НПО на производителите на храни, както и за НПО на потребителите, е от изключително значение да бъдат идентифицирани ефективни и иновативни практики за повишаване на гражданското участие в процесите по формулиране на по-надеждни и прозрачни решения, свързани с политиката за безопасност на храните и законодателството в сектора. Недостатъчната информация относно добри практики и иновативни механизми, чрез които гражданите могат да участват в работата на държавните институции и да влияят при вземането на решения в сектора, може да бъде посочена като една от водещите причини за липсата на диалог, както и за повишаване напрежението между отделните страни.
В рамките на Д1 ще бъдат изследвани и анализирани за тяхната приложимост добри практики в държавите членки на ЕС, свързани с прилагането на ефективни подходи, мерки и модели за активизиране обмена на информация за риска по хранителната верига; за повишаване на партньорството между заинтересованите страни (НПО, граждани и бизнес) и отговорните за това органи на национално и европейски ниво. Проучването ще включва и анализ на инструментите за прилагане на иновативни решения с цел увеличаване на гражданското участие в процесите на мониторинг при оценка на риска по хранителната верига на национално ниво. В Проучването ще бъдат формулирани и минимум 3 препоръки за въвеждане на добри практики / механизми за повишаване на гражданското участие и подобряване на регулаторната среда в процесите на формиране, осъществяване и мониторинг на политиката за оценка на риска по хранителната верига. Систематизираните добри практики в Проучването ще удовлетворят потребностите на целевите групи по Д1, а именно: админ. структури на изпълнителната власт (МЗХГ, МЗ, ИАРА, НССЗ, др.); други администрации (БАБХ, НЦОЗА, НЦЗПБ, др.); НПО (ас/ции на производители в сектора, асоциации на преработватели в сектора, др.), бизнеса, обществеността. Д1 ще допринесе за постигане на СЦ1 по проекта. |
22 000.00
|
23 748.12
|
Разработване на Механизъм и инструментариум за обратна връзка и оценка от страна на гражданите и бизнеса относно действията на ЦОХВР при оценката на риска по хранителната верига.: Дейност 2 (Д2) е съотносима към Група №2 от допустимите дейности по процедурата. Цел на Д2 е да бъдат разработени Механизъм и приложим за неговото функциониране инструментариум за осигуряване на обратна връзка и оценка от страна на гражданите и бизнеса.
Обосновка: Необходимостта от разработване на Механизма и свързания с неговото прилагане инструментариум може да бъде проследена на 2 нива - на ниво ЕС и на национално ниво. Предложеният през м. май 2018 г. Регламент за цялостно преразглеждане на европейската политика за безопасност на храните се основава на 4 основни стълба, по които следва да бъдат проведени целенасочени законодателни промени. 4-ят стълб е формулиран от ЕК като "Подобряване на комуникацията на риска". Дейностите, които следва да бъдат предприети в рамките на 4-ят стълб от държавите членки са: осигуряване на открит диалог със заинтересованите страни (граждани, публични органи, НПО, бизнеса - селскостопански производители, търговци в сектора на хранителната промишленост и др.); разработване на ефективни механизми за обмен на информация за риска по хранителната верига между публичните институции, НПО сектора, бизнеса и обществеността, с цел да бъде повишено общественото доверие към приемливостта на политическите решения, свързани с управлението на риска по храните и др.
Отговорен орган на национално ниво за извършване оценката и комуникацията на риска по хранителната верига е ЦОРХВ. Съгласно неговия Устройствен правилник, част от неговите основни функции са да:
- предоставя обществена информация на ЗС за рискове, свързани с хранителната верига;
- осъществява комуникация със засегнатите и ЗС и идентифицира нагласите на тези групи при възприемането на рискове;
- осъществява комуникация и обмен на информация с всички структури на МЗХГ, МЗ и ЗС;
- прави проучване за отношението на ЗС към рисковите фактори след съобщаване за рискове, свързани с хранителната верига;
- разработва надеждни и навременни мерки за комуникация на риска със ЗС по отношение на рисковете, свързани с безопасността на хранителната верига и др.
За реализиране на функциите му, в Центъра са сформирани научни групи за изготвяне и/или актуализиране на научни оценки на риска в над 12 различни области (алергени и диетични храни; здравеопазване на животните; биологични опасности; ГМО и др.).
Към момента ЦОРХВ работи активно с гражданите, бизнеса и НПО в сектора. Напреженията, които възникнаха тази година във връзка с откритата чума по дребните преживни животни и африканската чума по свинете обаче, поставят необходимостта от преразглеждане на досегашните комуникационни канали и създаване на нов, надежден Механизъм за обратна връзка между засегнатите целеви групи - отговорните за тази политика държавни органи, гражданите и бизнеса, които са и целевите групи на Д2. В допълнение - мерките, препоръчани в новия Регламент, които всяка държава членка следва да предприеме за увеличаване прозрачността и открития диалог със ЗС по отношение на прозрачността при оценката на риска по хранителната верига, трябва да бъдат осъществени в максимално кратки срокове.
Механизмът ще бъде разработен от екип от 3-ма експерти на ЦОРХВ, подпомогнати от външен изпълнител. Като изходна база ще бъдат разгледани добрите практики, публикувани в Сборника с Проучването по Д1, както и изводите за тяхната приложимост на национално ниво, изведени от участниците в проведения Обществен форум. Разработеният Механизъм ще включва и: приложим за неговото функциониране инструментариум с описание на конкретните стъпки, които отделните целеви групи следва да предприемат с цел предоставяне на надеждна обратна връзка; дефинирани миниум 3 препоръки от страна на мрежи на НПО (браншови организации на производители; НПО на потребители и др.), свързани с подобряване действията, решенията, политиките и законодателството на националните органи по безопасност на храните и оценката на риска. Д2 ще сопринесе за постигане на СЦ3 по проекта. |
19 440.50
|
20 991.62
|
Съвместни действия между администрации и НПО за реализация на новата европейска политика и свързаното с нея законодателство в сферата на риска по хранителната верига.: Дейност 3 (Д3) е съотносима към Група №3 от допустимите дейности по процедурата. Основната цел на Д3 е да бъде разработен публичен Регистър на заинтересованите страни в сферата на риска по хранителната верига.
Обосновка: Предложението на ЕК за изменение на Регламент (ЕО) №178/2002 предвижда създаване на нов Раздел 1а "Обмяна на информация за риска", в който са формулирани следните цели на обмяната на информацията за риска, които следва да бъдат постигнати на ниво ЕС и в държавите членки: да се насърчава общественото разбиране за процеса на анализ на риска, за да се повиши доверието в резултатите от него; да се насърчава съответното участие на всички ЗС; да се осигури подходящ обмен на информация със ЗС във връзка с рисковете, свързани с хранителната верига. По този начин Регламентът предоставя много по-широки правомощия на гражданите, бизнеса и неправителствените организации, в качеството им на заинтересовани страни, за достъп до информация и мониторинг върху процесите на взимане на решения и прилагане на законодателството в сектора.
В Регламента е предложен и друг нов член - 8б "Общи принципи на обмяната на информация за риска", в който са посочени следните принципни положения, които трябва да се спазват от компетентните държавни органи: да се гарантира, че се обменя точна, подходяща и навременна информация по интерактивен начин въз основа на принципите за прозрачност, откритост; да се предоставя прозрачна информация на всеки етап от процеса на анализ на риска - от предоставянето на оценка на риска до приемането на решения, свързани с управлението на риска; да се отчита какви са възприятията за риска сред заинтересованите страни. Новата визия на ЕС по отношение на политиката за безопасност на хранителната верига предоставя в ръцете на гражданите и бизнеса силни механизми за повишаване на участието им на всички етапи от осъществяване на тази политика.
Чрез създаването на обществено достъпен за гражданите, бизнеса и НПО Регистър ще бъдат реализирани както част от препоръките на новия Регламент на ЕК относно повишаване на прозрачността и откритото управление на риска по хранителната верига, така и ще бъде подпомогната дейността на ЦОРХВ за реализация на задълженията му, свързани с предоставяне и разпространение на навременна информация до всички ЗС, като по този начин ще бъдат удовлетворени и нуждите на целевите групи от прозрачна, навременна и достоверна информация в сектора.
Целеви групи по Д3 са: админ. структури на изпълнителната власт; други администрации; НПО и мрежи от НПО; НПО на бизнеса; обществеността.
Регистърът ще включва следната информация:
- систематизирана база-данни с наименованията на представителите на всички целеви групи - получатели на информация, пряко или косвено свързана с политиката на държавата в сферата на риска по хранителната верига, в това число: компетентни администрации/органи; дирекции и/или регионални звена в тях, отговорни за съответната информация (МЗХГ, МЗ, МОСВ, МИ, МС, НССЗ, ДФЗ, БАБХ, НЦОЗА, НЦЗПБ, ИАГ, ИАРА, ИА по лозата и виното и др.); ВУЗ-ове и научно-изследователски институти; СИП; НПО (над 160 асоциации, браншови организации, съюзи и др. в сектора); НПО, като посредници на бизнеса (НПО за изпитване и анализ на храните; НПО сдружения на малки, средни и големи предприятия в сектора на преработката, производството и търговията с храни и др.); обществеността;
- информация за основните сфери/области на дейност на всяка организация и темите, по които следва да бъдат информирани;
- информация за ръководителите, председателите и/или отговорните длъжностни лица на съответните организации с актуални данни за контакт (като минимум - адрес, телефон и имейл);
- актуален интернет адрес на съответната организация и/или други инструменти и канали, които могат да се използват, като се вземат предвид нуждите на съответните целеви групи като получатели на информацията за риска по хранителната верига.
Д3 ще допринесе за постигане на СЦ2 по проекта. |
21 860.00
|
23 608.80
|
Организиране на широка информационна кампания с цел повишаване на обществената осведоменост относно възможностите и механизмите за гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството в сферата на риска по хранителната верига.: Дейност 4 (Д4) е съотносима към Група №4 от допустимите дейности по процедурата. Основната цел на Д4 е организиране и провеждане на широка Информационна кампания, насочена към повишаване на обществената осведоменост относно възможностите и механизмите за гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството в сферата на риска по хранителната верига.
Обосновка: Включването на тази дейност в проектното предложение има за цел да бъдат удовлетворени нуждите на целевите групи, чрез:
- осигуряване на допълнителен механизъм - целево организирана и проведена Информационна кампания - чрез който заинтересованите страни ще бъдат уведомени за формулираните в рамките на Дейност 1 препоръки за въвеждане на добри практики / механизми за повишаване на гражданското участие и подобряване на регулаторната среда в процесите на формиране, осъществяване и мониторинг на политиката за оценка на риска по хранителната верига. Разработеният по Д1 Сборник с добри практики и иновативни решения ще бъде популяризиран чрез Обществен форум, в рамките на който ще могат да участват ограничен кръг заинтересовани страни. Чрез популяризирането на Сборника в Информационната кампания, формулираните предложения ще могат да достигнат да много по-голям кръг от представители на целевите групи по проекта;
- популяризиране на разработения по Дейност 2 Механизъм и приложимия за неговото функциониране инструментариум за осигуряване на обратна връзка и оценка от страна на гражданите и бизнеса относно действията на ЦОХВР при оценката на риска по хранителната верига. Чрез популяризирането на Механизма и дефинираните в него препоръки в рамките на Информационната кампания, ще бъде осигурена по-голяма обществена осведоменост относно възможностите за гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството в сферата на риска по хранителната верига;
- повишаване на обществената осведоменост относно разработения по Дейност 3 публичен Регистър на заинтересованите страни в сферата на риска по хранителната верига.
В такъв контекст, чрез провеждането на Информационна кампания ще бъде повишена многократно обществената осведоменост относно новите възможности пред гражданите и бизнеса за влияние в държавната политика в областта на риска по хранителната верига.
Целеви групи на Д4 ще бъдат: гражданите (широката общественост); бизнеса; административни структури на изпълнителната власт, областните администрации, общините, специализираните териториални администрации, администрациите на държавни институции, органи и други лица, създадени с нормативен акт, различни от административните структури на изпълнителната власт, държавни органи, създадени с Конституцията на Република България или с нормативен акт, НПО, СИП и др.
Информационната кампания по Д4 ще обхваща следните дейности:
- разработване на 3 броя Информационни онлайн бюлетини за популяризиране на препоръките/механизмите от НПО към процеса на формиране, осъществяване и мониторинг на политиката по безопасност на храните и оценка на риска по хранителната верига;
- създаване на интернет страница в социалните мрежи, в която ЕОУП от Фондация НОИС ще публикува по интерактивен начин информация за препоръките/механизмите, формулирани по дейности 1 и 2 от проекта;
- медийно отразяване на разработените по проекта механизми за гражданско участие чрез интервюта на експерти от страна на Фондацията и ЦОРХВ;
- публикации на информационни резюмета в периодичните издания на ЦОРХВ и мрежата от заинтересовани страни относно възможностите и механизмите за гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиката и законодателството в сферата на риска по хранителната верига;
- разработване на информационни материали относно възможностите и механизмите за гражданско участие и представянето им на интернет страниците на целевите групи и др.
Д4 ще допринесе за постигане на СЦ2 по проекта.
|
18 700.00
|
20 190.60
|