Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 728 дървета
English

Програма: Добро управление

Район за планиране: Всички

Описание

В рамките на настоящия проект ще бъде изградена нова ВЕИ (слънчева фотоволтаична електроцентрала с инсталирана мощност 56kW) на покрива на сградата на Хотелски комплекс Кипарис Алфа в град Смолян с идентификатор 67653.934.452.1 в комбинация с батерии за съхранение на енергията с капацитет 60 KWh.
Сградата е захранена със 160 kW предоставена мощност от електроразпределителното дружество и е консумирала през 2022 година 265 MWh електроенергия.
Едновременно с други енергоспестяващи мерки, които собственикът на сградата - ДИК ООД предприема, и благодарение на инсталираните батерии за съхранение, се очаква след приключване на проекта, минимум 20% от консумацията на електрическа енергия в сградата да е обезпечена от покривната ФЕЦ с батерии.
Това ще доведе до икономически ефект за дружеството собственик, както и за подобрена околна среда и повишена енергийната сигурност и независимост на сградата.
Инсталирането на батерии за съхранение ще допринесе за по-равномерно балансиране на доставките на електроенергия в местната енергийна система като ще позволи използване на съхранената енергия в часовете с пиково натоварване за електроразпределителната система и така ще намали натиска върху нея.
Изпълнението на проекта ще подпомогне изпълнението на целите на Енергийния съюз за сигурна, устойчива, конкурентоспособна и икономически достъпна енергия.
Допълнително, проектът е съобразен с изискванията на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ върху околната среда, допринасяйки за екологичния преход в дейността на дружеството-собственик на сградата.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Изграждане на нови фотоволтаични инсталации до 1 MW за производство на енергия от възобновяеми източници за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии): ДИК ООД прилага екологични модели в управлението на хотел Кипарис Алфа. Нуждата от инсталиране на ФЕЦ отдавна се обсъжда от ръководството на дружеството, но поради високата инвестиционна интензивност на проекта, той все още не е стартиран. Хотелиерството и ресторантьорството (основен предмет на дейност на ДИК ООД) се характеризират с много висока енергийна интензивност, при това много неравномерно разпределена в денонощен план. Това се обуславя от факта, че услуги в сградата на хотела се ползват предимно вечер и нощем, а през деня посетителите са заети обикновено извън сградата на хотела и не потребяват енергия. Това довежда до пиково потребление на енергия в часовия диапазон 18-22 ч., когато и натоварването на енергийната система е най-високо и, съответно моментните цени на електроенергия често са в дневния си максимум. Този модел на потребление на електроенергия в хотелиерството и ресторантьорството прави особено рентабилна инвестицията в батерии за съхранение на енергия от ВЕИ. Тази инвестиция би позволила произведената в обедните часове слънчева електроенергия да се съхрани и използва в най-скъпите часове на деня. Във останалите часове на работа на ФЕЦ, произведената от нея енергия ще се употребява за рутинната енергийна консумация - уреди в кухнята на ресторанта, пералното стопанство, почистване на стаите и други. Освен чисто икономическите ползи, които инвестицията във ФЕЦ с батерии ще донесе на дружеството, важни са екологичните ползи за планинския и чист регион на Смолян, в който фирмата оперира. Тъй като хотел Кипарис Алфа рекламира и другите си природсъобразни инициативи, тази инвестиция ще даде и положителен репутационен имидж на дейността. Въпреки всички тези безспорни ползи за дружеството, високите цени на ВЕИ оборудването и батериите, ги прави недостъпни за самостоятелна инвестиция без финансова подкрепа. В същото време, поетапното инвестиране в малка по мощност инсталация, е трудно за проектиране и изпълнение. По тази причина, дружеството отлагаше започване на инвестиция "киловат-по-киловат". В настоящата схема по НПВУ, ДИК ООД вижда най-добра възможност за реализация на проекта си за изграждане на ФЕЦ с батерии, която да обезпечи поне 20% от потребяваната електроенергия. Това ще спести минимум 50 тона въглеродни емисии годишно и ще помогне и за постигане на екологичните цели на дружеството. 151 050.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.