Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 103 дървета
English

Програма: Добро управление

Район за планиране: Всички

Описание

Реформите имат за цел да се стимулира развитието на транспорт с нулеви и ниски емисии в България чрез създаване на зони с ниски емисии в най-големите и най-замърсените градове, да се осигурят стимули за използването на превозни средства с нулеви емисии и да се разработи широка мрежа от инфраструктура за алтернативни горива (електрически зарядни станции).
По-специално с реформата трябва да се въведе нова правна уредба за насърчаване на разгръщането на инфраструктура за зареждане с електроенергия и превозни средства с нулеви емисии и за ограничаване на използването на най-замърсяващите превозни средства. 
Реформата трябва да включва законодателни мерки за насърчаване на мобилността с нулеви емисии. Тя трябва да включва стимули и промени в нормативната уредба за изграждане на инфраструктура за електрически зарядни станции и стимули за увеличаване на електрическите превозни средства с нулеви емисии (както закупени от публични субекти чрез обществени поръчки, така и закупени/наети/притежавани от частни субекти или физически лица) в съответствие с принципа „замърсителят плаща“, като например схеми за бракуване на най-замърсяващите превозни средства (стандарт за емисии Евро 3 или по-нисък) и коригиране на данъците/таксите за собственост/регистрация въз основа на равнищата на емисиите. В резултат на реформата трябва да бъдат инсталирани 10 000 електрически зарядни станции, включително за бързо зареждане, на цялата територия на България, броят на регистрираните в държавата превозни средства с нулеви емисии (нови или употребявани автомобили) трябва да достигне общо 30 000 и трябва да бъдат въведени зони с ниски емисии в най-големите и най-замърсените градове на държавата.
Реформата трябва да приключи до 30 юни 2026 г.
Няма

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.