ДЕЙНОСТ 1. „ПРОВЕЖДАНЕ НА ПЪРВО ПРОУЧВАНЕ - ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ ВЪВ ФОРМУЛИРАНЕТО, ИЗПЪЛНЕНИЕТО И МОНИТОРИНГА НА ПОЛИТИКИТЕ И ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО, СВЪРЗАНИ С ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ПРОБАЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ. ИЗГОТВЯНЕ НА ПРЕПОРЪКА N1”: - СЪДЪРЖАНИЕ:
Дейността е насочена към провеждане на първото проучване по проекта и на база резултатите от него, изготвяне на първата препоръка и включва:
= Разработване ДИЗАЙН на цялото проучване - Първоначално в рамките на 2-ва месеца експерти на кандидата ще разработят дизайн на проучването, който най-общо ще обхване следните основни направления:
+ Проучване на ситуацията с участието граждански организации в България в процесите по въвеждане и изграждане на пробацията в страната. Проучване какви форми на гражданско участие са реализирани в България от въвеждането на пробацията до днес. Търсене и описание на примери на гражданско участие в процесите по законодателното и институционално въвеждане на пробацията в България. Ще се проведат , реализирали подобни проекти.
+ Проучване на добри европейски практики в рамките на СЕП, касаещи гражданското участие в процесите по формулиране, изпълнение и мониторинг на пробацията. За целта ще се използва участието на кандидата като член на Европейската организация по пробация (СЕР) и възможностите на това членство.
+ Проучване на опита на ГД "Изпълнение на наказанията" за работа с граждански организации от създаването на пробацията до днес.
= ПРОВЕЖДАНЕТО НА ПРОУЧВАНЕТО ще се реализира в рамките на 5 месеца. Проучване ще бъде осъществено от експерти на кандидата чрез: проучване на съществуващи база данни на проекти и инициативи; интервюта/срещи и/или разговори по телефон/интернет с представители на граждански организации, реализирали подобни проекти; проучване на опита на организации, членове на Европейската организация по пробация - СЕР.
= Изготвянето на ДОКЛАДА от проучването ще се реализира през 8-мия месец;
= Изготвяне на ПРЕПОРЪКА N 1 ще се осъществи през 9-ия месец. Тя ще се базира на доклада от проучването и ще бъде акцентирана към възможностите за подобряване на гражданското участие в процесите, свързани с функционирането на пробационната служба и във формулирането на политики в сферата на наказателното правосъдие.
За реализирането на проучването ще бъдат наети Експерти 1 и 2 на кандидата, като в трудовите им договори ще бъдат разписани заданията за реализиране на проучването. Процесът на проучване ще се координира с Консултативната група към ГД "Изпълнение на наказанията" и Експерт 3 на партньора. Ще се провеждат периодични работни срещи в София, в рамките на които ще се обсъждат дизайна, провеждането на проучването и изготвянето на доклада.
- КОНКРЕТНА ЦЕЛ НА ДЕЙНОСТТА:
Да се проучат добрите практики и примери за гражданско участие в процесите, свързани с функционирането на пробационната служба и във формулирането на политики в сферата на наказателното правосъдие и да се идентифицират възможности за участие на НПО в целия процес.
Реализацията на тази дейност има пряко отношение към общата цел и към 1-ва и 3-та специфична цел на проекта.
- ЦЕЛЕВА ГРУПА КЪМ КОЯТО Е НАСОЧЕНА ДЕЙНОСТТА:
= Неправителствени организации и техните служители от цялата страна;
= Служители на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията";
- КЪМ КОЯ ГРУПА ДЕЙНОСТИ СЕ ОТНАСЯ:
Дейността е насочена към ГРУПА ДЕЙНОСТИ 1 |
10 400.00
|
10 397.74
|
ДЕЙНОСТ 2. „РАЗРАБОТВАНЕ НА МЕХАНИЗЪМ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ГРАЖДАНСКИ МОНИТОРИНГ/ПРОУЧВАНЕ ВЪРХУ ПОЛИТИКИТЕ И ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО, СВЪРЗАНИ С ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ПРОБАЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ”: - СЪДЪРЖАНИЕ:
В рамките на тази дейност двама експерти на кандидата ще проведат двуетапно проучване на добри практики за граждански мониторинг на функционирането на пробацията в България и Европейския съюз:
= В рамките на по 100 часа всеки Експерти 1 и 2 на кандидата ще проведат кабинетно проучване на съществуващата литература и ще се синтезират резултатите;
= В рамките на по 100 часа всеки Експерти 1 и 2 на кандидата ще организират и проведат интервюта с представители на неправителствения сектор, ГД «ИН» и академичните среди – общо 200 часа.
= В резултат на проучванията ще бъдат идентифицирани най-добрите методи за гражданско наблюдение на пробационната система и ще бъде разработен окончателен механизъм за неговата реализация. Резултатите от анализите и самият механизъм ще бъдат поместени в доклад от дейността.
- КОНКРЕТНА ЦЕЛ НА ДЕЙНОСТТА:
Да се разработи механизъм, позволяващ провеждане на периодичен граждански мониторинг на политиките, институционалното развитие и законодателството, свързани с пробацията в България.
Реализацията на тази дейност има пряко отношение към общата цел и към 2-ра специфична цел на проекта.
ЦЕЛЕВА ГРУПА КЪМ КОЯТО Е НАСОЧЕНА ДЕЙНОСТТА
= Неправителствени организации и техните служители от цялата страна;
= Служители на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".
- КЪМ КОЯ ГРУПА ДЕЙНОСТИ СЕ ОТНАСЯ -
Дейността е насочена към ГРУПА ДЕЙНОСТИ 2 |
4 800.00
|
4 798.88
|
ДЕЙНОСТ 3. „ПРОВЕЖДАНЕ НА ВТОРО ПРОУЧВАНЕ - ГРАЖДАНСКИ МОНИТОРИНГ ВЪРХУ ПОЛИТИКИТЕ И ЗАКОНОДАТЕЛСТВОТО, СВЪРЗАНИ С ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ПРОБАЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ. ИЗГОТВЯНЕ НА ДОКЛАД С ПРЕПОРЪКА N 2” : - СЪДЪРЖАНИЕ
Дейността ще бъде насочена към прилагането на практика на разработения механизъм за гражданско наблюдение на дейността на пробационните структури в България и ще включва:
= Кабинетно проучване - Двама експерти на кандидата ще проследят в рамките развитието на института на пробацията у нас и ще го сравнят с това в развитите европейски страни;
= С цел набавяне на качествена и количествена информация, експерти на кандидата ще разработят и разпространят писмена анкета, резултатите от която ще бъдат обработени и анализирани;
= На база на горните две дейности двамата експерти на кандидата ще подготвят работните хипотези за теренното проучване, в рамките на което ще бъдат проведени 10 двудневни посещения пробационни служби в страната. По време на това проучване ще се проведат интервюта с началници и служители на ГД «Изпълнение на наказанията», с осъдени лица, с институции и организации, участващи в работата на пробационната служба;
= С цел валидиране на механизма за мониторинг, резултатите от гражданското наблюдение ще бъдат обсъдени с представители на НПО сектора (участващи в Консултативната група), Министерство на правосъдието и академичните страни;
= Окончателните анализи и резултати от проучванията и мониторинга ще бъдат публикувани в доклад «Независим мониторинг на законодателното и институционалното развитие на пробацията в България 2005-2020»;
= В рамките на доклада ще бъда подготвена и Препоръка 2 - базираща се на резултатите от извършения независим граждански мониторинг;
= В рамките на дейността Експерти 1,2,4 и 5 ще работят по 300 часа всеки.
- КОНКРЕТНА ЦЕЛ НА ДЕЙНОСТТА:
Да се пилотира и тества разработения модел за граждански мониторинг върху законодателното и институционално развитие на пробацията в България.
Реализацията на тази дейност има пряко отношение към общата цел и към 2-ра и 3-та специфична цел на проекта.
- ЦЕЛЕВА ГРУПА КЪМ КОЯТО Е НАСОЧЕНА ДЕЙНОСТТА
= Неправителствени организации и техните служители от цялата страна;
= Служители на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".
- КЪМ КОЯ ГРУПА ДЕЙНОСТИ СЕ ОТНАСЯ -
Дейността е насочена към ГРУПА ДЕЙНОСТИ 2 |
22 600.00
|
20 887.24
|
ДЕЙНОСТ 4. „СЪЗДАВАНЕ И ДЕЙНОСТ НА КОНСУЛТАТИВНА ГРУПА КЪМ ГД ИН – „ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ В НАКАЗАТЕЛНО-ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ПОЛИТИКА. ИЗГОТВЯНЕ НА ПРЕПОРЪКА N 3” : - СЪДЪРЖАНИЕ:
Дейността е насочена към създаване на структура, която да осигури съвместни дейности между НПО и ГД "Изпълнение на наказанията" за реализация на политики, законодателство и управление, свързано с функциониране на пробационната система в страната. Дейността включва:
= Създаване и структуриране на Консултативната група – първоначално през първия месец групата ще бъде създадена с участието на членове от ГД "Изпълнение на наказанията" и кандидата. С помощта на експерти 1 и 2 от кандидата и експерт 3 на партньора ще бъдат създадени Правилата за работа на Консултативната група и ще бъде изработена необходимата за това документация. На първата среща ще бъде приет и План за работа на групата;
= Провеждане на срещи на групата - подобни срещи ще се провеждат съгласно приетия план през целия период на проекта. Те ще бъдат координирани от Експерт 3 на партньора, който ще осигурява необходимата логистика. По време на срещите ще се консултира процеса по реализацията на всички дейности на проекта: проучванията, изготвянето на препоръките, провеждането на информационната кампания;
= Включване в Консултативната група на представители на НПО с интерес към пробацията - веднага след създаването на групата Експерт 3, подпомогната от екипа на проекта и останалите експерти на кандидата, ще стартира процедура по идентифициране и включване на НПО с капацитет и/или потенциал за осъществяване на дейности в областта на пробацията. Процесът ще подпомогне създаването и на една своеобразна мрежа от работещи в сектора НПО към Консултативната група. След приключването на този процес новите членове ще бъдат поканени за участие в групата. По този начин работата на Консултативната група ще продължи с участие с представители на НПО;
= Изготвяне на Препоръки N 3 от Консултативната група - препоръката ще бъде изготвена към края на работата на Консултативната група. Процесът ще се ръководи от Експерт 3 на партньора. Идеята е тази препоръка да се базира на информация и мненията, изказани от членовете на групата, и по този начин да даде различен поглед на възможностите за гражданското участие в цялата наказателно-изпълнителна политика на ГД "Изпълнение на наказанията";
- КОНКРЕТНА ЦЕЛ НА ДЕЙНОСТТА:
Да се развие механизъм/модел на партньорство между структурите на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и структурите на гражданското общество (като представители на обществеността), в управлението на пробационната система в България.
Реализацията на тази дейност има пряко отношение към общата цел и към 1-ва специфична цел на проекта.
- ЦЕЛЕВА ГРУПА КЪМ КОЯТО Е НАСОЧЕНА ДЕЙНОСТТА:
= Неправителствени организации и техните служители от цялата страна;
= Служители на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията".
- КЪМ КОЯ ГРУПА ДЕЙНОСТИ СЕ ОТНАСЯ:
Дейността е насочена към ГРУПА ДЕЙНОСТИ 3 |
10 012.00
|
16 923.49
|
ДЕЙНОСТ 5. „СЪЗДАВАНЕ И ДЕЙНОСТ НА КОНТАКТНА ТОЧКА С КОНФЕДЕРАЦИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПРОБАЦИОННИ СЛУЖБИ (СЕР) В ОФИСА НА КАНДИДАТА”: - СЪДЪРЖАНИЕ:
Дейността е насочена към изграждане на капацитета на кандидата чрез участие в мрежи на Европейско равнище и включва:
= Наемане на външен експерт - за целта още през първият месец на проекта ще бъде нает външен експерт, който ще работи по часово. За неговата работа ще бъде изготвено техническо задание, което ще съдържа като основна задача изграждане на контактна точка с в офиса на кандидата с Конфедерацията на европейските пробационни служби (СЕР). Тази дейност ще се базира на дългогодишното членство на Фонд ИГА в тази европейска организация, както и на факта, че Председателя на УС на кандидата е бил член на борда на СЕР в два последователни мандата;
= Дейност на контактната точка - ще включва задачи като: поддържане на постоянна комуникация с Конфедерацията на европейските пробационни служби (СЕР); подготовка на материали чрез редовно проследяване на интернет страницата и месечния бюлетин на СЕР; подготовка на материали, касаещи пробационни практики в Европа; обособяване на връзка в сайта на ИГА с контактната точка и осъществяване на редовни публикации;
= Подготовка и разпространение на кратък месечен бюлетин, който да се изпраща он лайн на структурите на ГД "ИН" в страната и НПО, членове на Консултативната група. Месечният бюлетин също ще бъде публикуван в сайта на ИГА;
= Плащане на таксата, необходима за членството на кандидата в Конфедерацията на европейските пробационни служби (СЕР);
- КОНКРЕТНА ЦЕЛ НА ДЕЙНОСТТА:
Да се повиши капацитета на кандидата по отношение пробационните практики в Европа и по този начин като основен представител на НПО в това направление, да се допринесе за развитието на модела за партньорство между структурите на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и структурите на гражданското общество в управлението на пробационната система в България;
Реализацията на тази дейност има пряко отношение към общата цел и по конкретно към 1-ва и 2-ра специфична цел на проекта.
- ЦЕЛЕВА ГРУПА КЪМ КОЯТО Е НАСОЧЕНА ДЕЙНОСТТА:
= Неправителствени организации и техните служители от цялата страна;
= Служители на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията";
= Общественост.
- КЪМ КОЯ ГРУПА ДЕЙНОСТИ СЕ ОТНАСЯ:
Дейността е насочена към ГРУПА ДЕЙНОСТИ 3 - изграждане на капацитет |
3 696.00
|
3 695.99
|
ДЕЙНОСТ 6. „ОБУЧЕНИЕ НА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА КАНДИДАТА, НАСОЧЕНИ КЪМ ПОДОБРЯВАНЕ ГРАЖДАНСКОТО УЧАСТИЕ В МОНИТОРИНГА НА ПРОБАЦИЯТА В БЪЛГАРИЯ”: - СЪДЪРЖАНИЕ:
Дейността е насочена към изграждане капацитета на кандидата за по ефективно гражданско участие в провеждането на постоянен мониторинг на функционирането на пробационната система в България, както и на цялата наказателно-изпълнителна политика на държавата. В обучението е предвидено да бъдат включени 10 служители на кандидата. Най-общо дейността включва:
= Разработване на техническо задание от екипа на проекта за провеждане на обучението - в заданието ще бъдат описани и включени търсени елементи на обучението като: проучване нуждите на кандидата от подобно обучение; умения за провеждане на проучвания за нуждите на гражданското участие; умения за провеждан на застъпнически кампании; умения за работа с медиите; фандрайзинг за търсене на средства за подобно гражданско участие и други теми от това естество;
= Провеждане на тръжна процедура за избор на обучителна организация;
= Провеждане на обучението - предвижда се обучението да се организира и проведе в първите месеци на проекта, за да могат участниците - служители на кандидата - да използват своите умения при реализацията на отделните дейности.
- КОНКРЕТНА ЦЕЛ НА ДЕЙНОСТТА е да се повиши капацитета на кандидата по отношение както на изпълнението на предлагания проект, така и на възможностите му за осъществяване на активно гражданско участие в политиките, законодателството и институционалното изпълнение на пробацията в страната.
Реализацията на тази дейност има пряко отношение към общата цел и косвено към всичките 3 специфични цели на проекта, с оглед на факта, че част от служителите на кандидат ще бъдат експерти 1,2, 4, 5 и 6 по проекта.
- ЦЕЛЕВА ГРУПА КЪМ КОЯТО Е НАСОЧЕНА ДЕЙНОСТТА
= Неправителствени организации и техните служители - конкретно служителите на кандидата.
- КЪМ КОЯ ГРУПА ДЕЙНОСТИ СЕ ОТНАСЯ -
Дейността е насочена към ГРУПА ДЕЙНОСТИ 3 |
5 200.00
|
5 200.00
|
ДЕЙНОСТ 7. „ИНФОРМАЦИОННА КАМПАНИЯ ЗА ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА СЪЗДАДЕНИТЕ МЕХАНИЗМИ ЗА ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ В ПРОБАЦИОННИТЕ ПОЛИТИКИ. ФИНАЛНА ПРЕПОРЪКА N 4” : - СЪДЪРЖАНИЕ:
Дейността е насочена към повишаване на обществената информираност и насърчаване на общественото участие в политиките, законодателство и управлението, свързано с функциониране на пробационната система в страната. На практика дейността представлява една обща информационна кампания, която включва:
= Информационни дни за НПО и общественост - Ще бъдат организирани и проведени общо 6 информационни дни за популяризиране на резултатите от проучването сред заинтересовани страни от третия сектор и обществеността от съответния регион с цел стимулиране на тяхното участие в процесите по формулиране, изпълнение и оценка на политиките в тази сфера. С оглед по-голямото национално покритие на проекта информационните дни ще се провеждат в по отдалечени региони като Варна, Русе, Видин и други. Информационните дни ще бъдат ръководени от Експерти 1 и 2 на кандидата;
= Ще бъде създадена и задействана Он лайн платформа по проекта, позволяваща обратна връзка от представители на обществеността по конкретни въпроси от проучванията и изготвянето на различните препоръки. В Он лайн платформата ще бъде заложена възможност за обработването на мненията и препоръките;
= Ще бъде проведена заключителна конференция с национално участие, идеята за която е да бъде отбелязана същевременно 15 години от създаването на пробацията в България. В конференцията ще бъдат поканени представители на Европейската конфедерация на пробационните служби, ще бъде предложено тя стане част от събитията в календара на СЕР. По време на конференцията ще се представят всички резултати и продукти по проекта;
= Финална препоръка N 4, обединяваща резултатите от информационната кампания - това ще бъде основната препоръка - тя ще се базира на обратната информация, получена от информационните дни, он лайн платформата, заключителната конференция и ще обобщи събраната информация от другите 3 препоръки;
- КОНКРЕТНА ЦЕЛ НА ДЕЙНОСТТА:
Да се развие модел на открито и отговорно управление от страна на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" чрез повишаване на обществената информираност и насърчаване на общественото участие в политиките, законодателство и управлението, свързано с функциониране на пробационната система в страната.
Реализацията на тази дейност има пряко отношение към общата цел и към всичките 3 специфична цел на проекта.
- ЦЕЛЕВА ГРУПА КЪМ КОЯТО Е НАСОЧЕНА ДЕЙНОСТТА:
= Неправителствени организации и техните служители от цялата страна;
= Обществеността;
= Служители на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията;
- КЪМ КОЯ ГРУПА ДЕЙНОСТИ СЕ ОТНАСЯ:
Дейността е насочена към ГРУПА ДЕЙНОСТИ 4 |
26 625.33
|
14 212.33
|