Активизиране на заинтересованите страни за участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд и ангажиране на общинската администрация.: Дейността цели:
1) Активизиране и привличане на обществеността и целевите групи за планираните дейности по проекта и за начина на участие в тях чрез провеждане на кръгли маси;
2) Превенция на риска от съпротива или безразличие, които могат да възникнат при осъществяване на граждански мониторинг върху действията на администрацията;
3) Ориентиране в текущата ситуация на изпълняваните инвестиционни политики в целевата община;
4) Подпомагане на съставянето на методическо задание и разработването на модел на граждански мониторинг.
Целеви групи: общински ръководство и специалисти, отговарящи за провеждането на местните инвестиционни политики в целевата община; граждански организации –НПО сектора и бизнес организации; граждани и обществеността (чрез медиите).
Тази дейност допринася за реализирането на специфична цел (1), насочена към активно гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на местни политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд.
Дейността е важна в логиката на проекта поради факта, че се разчита на доброволно участие от страна на хора и организации, включително на отговорни държавни структури -общинска администрация и нейните подзвена. Осигуряването на тяхната добронамереност и сътрудничество, както и на други заинтересовани страни по отношение на местното икономическо развитие и утвърждаване на общината като предпочитано място за инвестиционни намерения е от ключово значение и влияе на качеството на получените проектни резултати. Нежеланието, особено на административни органи, да предоставят информация и да сътрудничат, когато са обект на граждански мониторинг, е осъзнат риск и не може да бъде пренебрегнат. Провеждането на кръгли маси с участието на всички заинтересовани страни в рамките на дейността, ще убедят общинската администрация, като регионален държавен орган отговорен за изпълнение на местните политики за устойчиво развитие, че проектната инициатива по оценка на изпълнението на политиките е необходимо да премине в сътрудничество, а не в конфронтация с публичната администрация. Информацията от срещите ще бъде използвана също и за ориентация в актуалната ситуация, както и за първоначално включване на целевите групи в генерирането на идеи и сътрудничество. В дейността ще бъдат привлечени и включени и медиите, чрез които не само ще се информира обществеността за инициативата на проекта, а и ще се създадат обществени очаквания и от там – очаквани позитивни промени по отношение на осъществяването на граждански мониторинг за ефективно, отговорно и прозрачно управление на община Костинброд.
Дейността попада в обхвата на б. а) от допустимите дейности: "Дейности за граждански мониторинг на политики и/или законодателство чрез проучвания, анализи и оценяване на въздействието/ефекта и отправяне на предложения за преформулиране на политики и подобряване на законодателството, включително и за подобряване на средата за гражданско участие в управлението; |
2 700.00
|
2 700.00
|
Разработване на модел за граждански мониторинг и анализи, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд : Общината е основната административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление. Конкретната цел на дейността е да се подобри гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд. Целта попада в обхвата на б. а) от допустимите дейности в насоките за кандидатстване.
Дейността ще бъде изпълнена, чрез реализиране на следните поддейности:
1) Разработване и адаптиране на цялостен модел за провеждане на граждански мониторинг на изпълнението на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд, чрез провеждане на анализи на провежданите политики, оценяване на въздействието/ефекта от изпълнението им, дефиниране и отправяне на препоръки за усъвършенстване на регулаторна среда, съблюдаване на етичните норми, създаване на условия за открито и отговорно управление и подобряване средата за гражданско участие в управленския процес на община Костинброд.
2) Представяне и обсъждане на модела за граждански мониторинг и инструменти за анализ на въздействието/ефекта от прилагането на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд, чрез провеждане на работни срещи.
3) Разработване на анализ за капацитета на органите на местната администрация за работа с гражданския сектор при формулиране, изпълнение и мониторинг на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд и анализ на нивото на заинтересованост и готовност на гражданския сектор за участие в граждански мониторинг и партньорство с публичния сектор за ефективно съвместно управление.
4) Развитие на партньорство между публичния и гражданския сектор в осъществяване на целенасочени и ефективни местни политики в полза на обществеността;
Целеви групи: НПО, бизнес, граждани и общинска администрация. При разработване на цялостния модел за граждански мониторинг ще бъдат следвани следните принципи: 1. Прозрачност – участието на гражданите води до по-голяма прозрачност. 2. Отчетност – процесите на вземане на решение са обект на директен обществен контрол. 3. Легитимност – всяко решение взето от по-широк кръг хора води до по-голяма степен на легитимност. 4. Качество – несъмнено гражданското участие води до проучване на мнението на най-различен кръг хора 5. Ефективност – участието на по-широк кръг хора води и до по-добро прилагане и спазване на законите. В рамките на дейността ще бъдат разработени и следните анализи:
- 1. Анализ на капацитета на органите на местната администрация за работа с гражданския сектор при формулиране, изпълнение и мониторинг на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд. Целта на Анализа е да представи съществуващата рамка в общината за сътрудничество между общинската администрация и гражданския сектор, както съгласно нормативната уредба, така и предвид прилаганите на практика подходи.
- 2. Анализ на капацитета на гражданския сектор за работа с местните власти при формулирането, изпълнението и мониторинга на политики. Целта на Анализ е да се проучи капацитета на гражданския сектор в посочената област, за да се определят областите на взаимодействие между органите на местната власт и гражданския сектор. Дейността има ключово значение за изпълнение на проекта с оглед неговата насоченост към структурите на гражданското общество. Участието на гражданите, бизнеса и на НПО в процеса на формиране на политики и на вземане на решения е условие за открито, отговорно и ефективно управление. Резултатите от проведените анализи ще бъдат основополагащи за реалзирането на дейност 3, респективно за оценката и отправяне на препоръки, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики. Финалните документи от проведения граждански мониторинг ще бъдат публикувани на страницата на проекта в социалните мрежи и на страницата на сдружението. |
39 489.60
|
39 489.60
|
Изготвяне на независима оценка за въздействитето на провежданите местни политики за устойчиво развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд и отправяне на препоръки, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики. : Дейността е насочена към изготвяне на независима оценка за въздействитето/ефекта от провежданите местни политики за устойчиво развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд и отправяне на препоръки, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на по формулиране, изпълнение и мониторинг на публични политики по изработване на управленски решения в целевата община.
На базата на разработения модел за граждански мониторинг и проведените анализи в рамките на дейност 2, в настоящата дейност ще бъде извършена независима оценка на взаимодействието на местната власт и на гражданския сектор по отношение на процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политиките в ОА Костинброд. В резултат на извършената оценка ще бъдат дефинирани и отправени 5 препоръки за подобподобряване на административното обслужване, за по-добра регулаторна среда, за подобряване на бизнес средата, за борба с корупцията, за предотвратяване на конфликта на интереси и злоупотреба със служебно положение, за спазване на етичните норми от страна на местната власт.Акценът по отношение на препоръките ще бъде поставен в областта на местната политика за устойчиво развитие и за привличане на инвестиции, като целта е да се засили гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на полититики, което от своя страна да допринесе за привличане на инвестициите на територията на общината. Това ще окаже положително въздействие върху процеса на привличане на инвестиции в общината, респективно ще доведе до подобряване на условията за развитие на бизнеса, което пък от своя страна ще бъде предпоставка за подобряване на социлано-икономическия статус на жителите на община Костинброд.
Тази дейност е разработена в изпълнение на специфична цел 3 на проектното предложение "Дефиниране и отправяне на препоръки към общинска администрация Костинброд за подобряване процесите по предоставяне на услуги, усъвършенстване на регулаторна среда, съблюдаване на етичните норми, създаване на условия за открито и отговорно управление и подобряване средата за гражданско участие в управленския процес". Дейността е насочена към задоволяване потребностите на всички целеви групи на проекта: Общинска администрация Костинброд и нейните служители; Неправителствени организации, работещи на територията на община Костинброд; Бизнес организации, локализирани в община Костинброд; Обществеността в община Костинброд.
Дейността предвижда провеждане на кръглите маси за представяне на резултатите от оценката и отправяне на препоръки към ръководството на общината, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики. Политиката в областта на привличавено на инвестиции на местно ниво е важен фактор по отношение на социално - икономическото развитие на Общината. В тази връзка изготвянето на оценка и отправянето на препоръки относно формулирането, изпълнението и мониторинга на политиките за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции е първостепенна задача на ръководството на общината. Чрез реалзирането на настоящата дейност, ще се предостави на администрацията адекватна оценка и препоръки за формулирането, изпълнението и мониторинга на политиката за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции от страна на общината, както и възможностите на гражданите, бизнеса и НПО сектора за оказване на подкрепа в тези процеси. Дейността попада в обхвата на б. а) от допустимите дейности: "Дейности за граждански мониторинг на политики и/или законодателство чрез проучвания, анализи и оценяване на въздействието/ефекта и отправяне на предложения за преформулиране на политики и подобряване на законодателството, включително и за подобряване на средата за гражданско участие в управлението" |
10 184.40
|
10 184.40
|
Дейност 4 Информационни дейности с цел повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство.: Дейността цели повишаване на обществената осведоменост и насърчаване на гражданското участие в местните политики на целевата община. В рамките на дейността е предвидено организиране на широка информационна кампания и други сходни дейности с цел повишаване на обществената осведоменост относно възможностите/ механизмите/ инструментариума за гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд. В рамките на настоящата дейност ще бъдат реалзирани следните мероприятия:
- създаване на страница на проекта в социалните мрежи и популяризирането ѝ сред целевите групи и обществеността на територията на община Костинброд;
- създаване на публикации за всяко събитие и за споделяне на резултати от него;
- създаване на мейлинг лист на представителите на целевите групи за разпространяване на регулярна информация за изпълнението на проекта;
- разработване на презентационни материали за медиите;
- разработване и разпространение на 200 информационни книжки за представяне на проекта, очакваните събития и ангажиране на вниманието на обществеността във фокуса на проекта;
- промотиране на проекта, дейностите и резултатите, чрез представянето им в рекламни видеоклипове публикуване в интернет.
Всички мероприятия ще бъдат насочени към информиране на широката общественост относно характеристиките на проекта, неговата устойчивост и резултати. Всички предприети дейности за информираност, публичност и визуализация на проекта ще бъдат съобразени с Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г.
Целта на дейността е да се повиши информираността на заинтересованите страни и да се насърчи гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство. Конкретната цел на дейността е да се повиши обществената осведоменост и насърчаване на гражданското участие в местните политики в община Костинброд. Целта напълно съответства на основната и специфичните цели на проекта, а именно: Активно гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на местни политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции в община Костинброд; Партньорско управление с гражданите и бизнеса; Открито и отговорно управление и отправяне на препоръки за подобряване на процесите по предоставяне на услуги, по-добра регулаторна среда, борба с корупцията, предотвратяване на конфликта на интереси и злоупотреба със служебно положение, спазване на етичните норми от държавните служители. Дейността е насочена към следните целеви групи: Административна структура на изпълнителната власт – община Костинброд, както и нейните служители; Неправителствени организации, както и техните служители; Бизнес и Общественост. Дейността произтича от необходимостта от разпространение на резултатите на Дейност 2 и Дейност 3 на проекта сред заинтересованите страни. Реализирането на дейността допринася за удовлетворяване на нуждите на целевите групи, чрез постигане на масова обществена осведоменост и насърчаване на гражданското участие в местните политики за устойчиво местно развитие и привличане на инвестиции. Дейността попада в б. д) допустимите дейности: Информационни дейности с цел повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство. |
2 800.00
|
2 800.00
|