Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 57 382 дървета
English

Програма: Добро управление

Район за планиране: Всички

Описание

Настоящото проектно предложение има за цел да подпомогне Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) в процеса по повишаване на професионалната компетентност, уменията и мотивацията на служителите в териториалните звена на АПИ в Северна България, чрез осъществяване на специализирани обучения, пряко свързани със специфичните за тези звена дейности и процеси. В рамките на проекта се предвиждат обучения по четири теми, подбрани на основата на анализ на най-важните специфични функции и дейности на звената, за които е необходимо повишаване на професионалната компетентност. Темите на обученията са следните:
По дейност 1 – „Осъществяване на контрол върху изпълнението на различните ремонтни дейности и отчитането на видовете работи“
По дейност 2 – „Основни принципи при преасфалтиране и изкърпване на пътните участъци“
По дейност 3 – „Инспекции за пътна безопасност съгласно Директива (ЕС) 2019/1936 на Европейския парламент и на Съвета от 23.10.2019 г. за изменение на Директива 2008/96/ЕО относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури“
По дейност 4 –  „Специфики при провеждането на административнонаказателна дейност по Закона за административните нарушения и наказания от териториалните звена на АПИ“
Обученията ще бъдат извършени от служители на АПИ – експерти с нужното образование, опит и квалификация, които също така са запознати с правната материя, уреждаща дейностите на териториалните звена, и с вътрешните правила, процедури и отговорности в Агенцията.
Целеви групи по проекта предложение са служителите в териториалните звена на АПИ – Областните пътни управления (ОПУ) и Националното тол управление (НТУ) в Северна България.
Изпълнението на проекта ще допринесе за повишаване на специализираните знания, професионалните умения, компетентността и мотивацията на служителите в ОПУ и НТУ към АПИ в Северна България, като по този начин администрацията на Агенцията ще може да даде адекватен отговор на очакванията и потребностите на обществото, гражданите и бизнеса.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Организиране и провеждане на обучение на тема „Осъществяване на контрол върху изпълнението на различните ремонтни дейности и отчитането на видовете работи“ : Тема: „Осъществяване на контрол върху изпълнението на различните ремонтни дейности и отчитането на видовете работи“. В рамките на Дейност 1 пред служителите на АПИ ще бъдат представени най-добрите практики в областта на изпълнението и последващото отчитане на ремонтните дейности по пътищата, стопанисвани от Агенцията. Ще бъдат разгледани последователността на извършване на дейностите спрямо нормативните документи за постигане на високо качество при извършване на работите, технологичното време между отделните операции, контролът над влаганите материали и отчитането на ремонтните дейности. Ще бъдат представени и различните похвати при определяне на количествата необходими материали за ремонтните дейности и в интерактивна дискусия с обучаемите ще се достигне до оптимален вариант за унифициране на различните видове отчетни дейности и документи. Брой служители, които ще бъдат обучени. По Дейност 1 ще бъдат обучени 120 (сто и двадесет) служители от следните териториални звена на АПИ в Северна България: Областни пътни управления (ОПУ) Плевен, Велико Търново, Ловеч, Габрово, Русе, Търговище, Шумен, Варна, Разград, Добрич, Силистра, Видин, Враца и Монтана. Предвижда се обучението да бъде проведено на две групи от по 60 души. За обучението ще бъдат издадени поименни сертификати на всички участници – 120 (сто и двадесет) сертификата, издадени от Агенция „Пътна инфраструктура“. Необходимост. Обученията по Дейност 1 са пряко свързани с функциите на областните пътни управления (ОПУ), които са част от специализираните звена към АПИ съгласно чл. 5, ал. 2 от Правилника за структурата, дейността и организацията на работа на Агенция „Пътна инфраструктура“. Контролът върху изпълнението на ремонтни дейности и отчитането на видовете работи са сред основните функции, вменени на ОПУ съгласно чл. 30, ал. 2, т. 3 от Правилника, според която ОПУ осъществяват надзор на дейността на лицата, на които е възложено да поддържат пътищата. На ОПУ е възложено също така да осигурява контрол върху качеството и изпълнението на работите по поддръжка и ремонт на републиканските пътища (чл. 30, ал. 3, т. 7) и контрол върху количеството и качеството на пътностроителните работи в областта на съответното ОПУ (чл. 30, ал. 3, т. 8). Контрол върху изпълнението на различни ремонтни работи е необходим и в случите, когато ремонтните дейности се извършват от самото ОПУ в хипотезите на чл. 30, ал. 2, т. 10 и 11, както и чл. 30, ал. 3, т. 1-5 от Правилника. 43 020.00 41 874.72
Организиране и провеждане на обучение на тема „Основни принципи при преасфалтиране и изкърпване на пътните участъци“: Тема: „Основни принципи при преасфалтиране и изкърпване на пътните участъци“. Обучението по Дейност 2 има за цел да представи най-новите и ефективни методи за правилно полагане на асфалт при цялостно или частично преасфалтиране на пътните участъци, за чиято поддръжка се грижат областните пътни управления (ОПУ) на АПИ. В рамките на обучението ще бъдат представени съвременните техники за полагане и уплътняване на различните видове асфалтови смеси. Ще бъдат разгледани предимствата и недостатъците на различните настилки спрямо реалния терен и географското положение. Особено внимание ще се обърне на т.нар. „сплит-мастик-асфалт“ (СМА), при който се намалява пясъчният компонент в асфалтовата смес, но се повишава съдържанието на битум. Ще бъдат представени различни методи за полагане на асфалтови смеси без отклонения от проектния надлъжен профил и последващо уплътняване. Ще се разгледа и частичното преасфалтиране (изкърпване) на пътните настилки, както и необходимите действия за осигуряване на равност и свързаност на изкърпения участък със съществуващата настилка. Брой служители, които ще бъдат обучени. По Дейност 2 ще бъдат обучени 120 (сто и двадесет) служители от следните териториални звена на АПИ в Северна България: Областни пътни управления (ОПУ) Плевен, Велико Търново, Ловеч, Габрово, Русе, Търговище, Шумен, Варна, Разград, Добрич, Силистра, Видин, Враца и Монтана. Предвижда се обучението да бъде проведено на две групи от по 60 души. За обучението ще бъдат издадени поименни сертификати на всички участници – 120 (сто и двадесет) сертификата, издадени от Агенция „Пътна инфраструктура“. Необходимост. Обученията по дейност 1 са пряко свързани с функциите на областните пътни управления (ОПУ), които са част от специализираните звена към АПИ съгласно чл. 5, ал. 2 от Правилника за структурата, дейността и организацията на работа на Агенция „Пътна инфраструктура“. Обучението по основни принципи за качествено полагане на асфалт има отношение както към контролните функции на ОПУ (чл. 30, ал. 2, т. 3, 7 и 10 от Правилника, чл. 30, ал. 3, т. 7 и 8 от Правилника), така и към задължението на ОПУ сами да изпълняват ремонтни дейности в хипотезата на чл. 30, ал. 2, т. 10 и чл. 30, ал. 3, т. 1 от Правилника. 43 020.00 41 563.09
Организиране и провеждане на обучение на тема „Инспекции за пътна безопасност съгласно Директива (ЕС) 2019/1936 на Европейския парламент и на Съвета от 23.10.2019 г. за изменение на Директива 2008/96/ЕО относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури“: Тема: „Инспекции за пътна безопасност съгласно Директива (ЕС) 2019/1936 на Европейския парламент и на Съвета от 23.10.2019 г. за изменение на Директива 2008/96/ЕО относно управлението на безопасността на пътните инфраструктури“. Обучението по Дейност 3 има за цел да повиши знанията и компетентността на служителите относно най-новите изменения в нормативната уредба на Европейския съюз, касаещи инспекциите по пътна безопасност. Тези инспекции са сред основните процедури за подобряване на пътната мрежа и за осигуряване на безопасно движение. Инспекциите по пътна безопасност към момента представляват проверки и инвентаризация на пътните принадлежности и съоръжения на републиканските пътища. С оглед на най-новите регулативни изменения на европейско ниво тези инспекции трябва да включват по-широк кръг от дейности - преценка за адекватност на съществуващата сигнализация, обезопасеност на крайпътното пространство, отводняване на пътната принадлежност и др. Изпълнението на дейността ще има съществен положителен ефект върху ефективността на инспекциите, като не само ще запознае обучаемите с нормативните изисквания, но ще доведе и до възможност за обективна оценка на съществуващата организация на движение и други системи от съществено значение за пътната безопасност, както и предписанията, издавани от инспекциите по пътна безопасност, ще придобият напълно завършен откъм изискуемото съдържание вид. Брой служители, които ще бъдат обучени. По Дейност 3 ще бъдат обучени 120 (сто и двадесет) служители от следните териториални звена на АПИ: Областни пътни управления (ОПУ) Плевен, Велико Търново, Ловеч, Габрово, Русе, Търговище, Шумен, Варна, Разград, Добрич, Силистра, Видин, Враца и Монтана. Предвижда се обучението да бъде проведено на две групи от по 60 души. За обучението ще бъдат издадени поименни сертификати на всички участници – 120 (сто и двадесет) сертификата, издадени от Агенция „Пътна инфраструктура“. Необходимост. Съгласно чл. 21, ал. 2, т. 19 от Закона за пътищата, инспекциите за пътна безопасност извършват периодични огледи на пътната инфраструктура с оглед проверка на характеристиките, свързани с пътната безопасност, и установяване на несъответствията с тях, които налагат предприемане на мерки за предотвратяване на пътнотранспортни произшествия по пътищата от републиканската пътна мрежа. Тъй като собственик на републиканската пътна мрежа е именно АПИ (по силата на чл. 21, ал. 1 от ЗП), то Агенцията е пряк изпълнител на инспекционните дейности, които следва да се провеждат по реда на законодателството на ЕС. Инспекционните дейности се извършват от териториалните звена – областни пътни управления (ОПУ) по силата на чл. 30, ал. 2, т. 2 от Правилника за структурата, дейността и организацията на работа на Агенция „Пътна инфраструктура“. 43 020.00 40 576.53
Организиране и провеждане на обучение на тема „Специфики при провеждането на административнонаказателна дейност по Закона за административните нарушения и наказания от териториалните звена на АПИ“: Тема: „Специфики при провеждането на административнонаказателна дейност по Закона за административните нарушения и наказания от териториалните звена на АПИ“. В рамките на обучението ще бъдат представени общите понятия за административно нарушение и административно наказание, редът за установяване на административните нарушения и за налагане и изпълнение на административните наказания. Ще бъде посочен обхватът на правомощия на служителите на териториалните звена на АПИ при установяване на административно нарушение и налагане на съответното наказание. Ще бъдат разгледани видовете административни наказания, които могат да бъдат налагани от АПИ, както и лицата, които могат да носят административнонаказателна отговорност при установено нарушение. Особено внимание ще бъде обърнато на процеса по установяване на нарушения, тяхното надлежно документиране и писмено оформяне – реквизитите на акта за установяване на административно нарушение (АУАН), свидетели, подписване, документиране; срокове за обжалване; издаване на наказателно постановление (НП) – реквизити, срокове, документално оформяне; влизане в ход на процедурата по налагане на наказанието, предвидено в съответния закон или подзаконов нормативен акт. Брой служители, които ще бъдат обучени. По Дейност 4 ще бъдат обучени 150 (сто и петдесет) служители от следните териториални звена на АПИ: - Национално тол управление (НТУ), териториални сектори Велико Търново, Монтана, Русе, Варна; - Областни пътни управления (ОПУ) Плевен, Велико Търново, Ловеч, Габрово, Русе, Търговище, Шумен, Варна, Разград, Добрич, Силистра, Видин, Враца и Монтана. Предвижда се обучението да бъде проведено на две групи от по 75 души. За обучението ще бъдат издадени поименни сертификати на всички участници – 150 (сто и петдесет) сертификата, издадени от Агенция „Пътна инфраструктура“. Необходимост. Съгласно чл. 33а, ал. 2, т. 23 от Правилника за структурата, дейността и организацията на работа на Агенция „Пътна инфраструктура“, сред правомощията на служителите в Националното тол управление е контролът на дейностите, свързани с установяване на ползване на платената пътна мрежа в нарушение на Закона за пътищата и Закона за движение по пътищата. Според т. 24 на същата алинея, Националното тол управление осъществява комуникация с останалите органи за контрол и надзор по ЗДвП относно санкциониране на различни нарушения, свързани с използване на платената пътна мрежа. Според чл. 30, ал. 4 от Правилника, на длъжностни лица от областните пътни управления е възложено съставянето на актове за административни нарушения (АУАН). Нуждата от комуникация между отделните звена в АПИ, които имат правомощия в административнонаказателното производство, както и обстоятелството, че Националното тол управление е сравнително ново за Агенцията звено, обуславят и необходимостта от специално обучение по Закона за административните нарушения и наказания, чрез което служителите да изяснят правомощията си за установяване на нарушения и налагане на наказания с оглед на ефективността на наказанията и тяхната правна стабилност. 50 820.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.