Предвидените дейности по проекта са насочени към народните читалища на територията на МИГ-Тунджа. Територията на МИГ „Тунджа“ съвпада с териториалния обхват на община „Тунджа“, включва в състава си 44 населени места от селски тип. В 40 от тях развиват своята дейност народни читалища, които опазват и популяризират културното ни наследство. Съгласно чл. 2 от Закона за Народните читалища, читалищата са юридически лица с нестопанска цел. Те са традиционни самоуправляващи се български културно-просветни институции в населените места, като ежегодно реализират Културен календар и са с утвърден авторитет сред местните общности и непрекъснато привличат нови членове към самодейните колективи. Така с дейността си народните читалища имат важна роля не само в културната, но и в други сфери на обществения живот в малките населени места. Ежегодно се разработва и Програма за развитието на читалищната дейност в община „Тунджа“, съгласно представените предложения от техните председателите за дейността им. Настоящото проектно предложение ще спомогне за постигане целите на Програмата за утвърждаване на читалищата като стабилен фактор за развитие на културата в община „Тунджа” и на национално ниво. Създадените при читалищата колективи са носители на много награди, като на фестивали и други мероприятия те се изявяват с автентични за селото носии или стилизирани такива. Нарастващият брой участници в самодейните колективи, амортизацията през годините на костюми и носии, налага периодично тяхното обновяване. Това затруднява дейността на народните читалища, които не разполагат със съответните ресурси.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Осигуряване на носии за народните читалища в подкрепа провеждането на местни празници, обичаи за популяризиране на местното културно наследство - потенциал за ревитализация на селските общности: Народните читалища са самостоятелни юридически лица, които се финансират от държавния и общински бюджети и средства са недостатъчни за осигуряване на работни заплати на секретарите и организиране на дейност. Към народните читалища развиват дейност редица самодейни колектив, като за изявите им са нужни различни традиционни облекла- народни носии и аксесоари към тях. През годините тези облекла и аксесоари се износват и е необходимо да бъдат заменени с нови, за да не прекъсват изявите на самодейните колективи, респективно традициите и обичаите в населените места.
В рамките на дейността ще бъде проведена работна среща с читалищните секретари и председателите на народни читалища на селата Бояджик, Каравелово, Козарево, Кукорево, Победа, Симеоново, Сламино, Тенево, Ханово. На нея ще бъде представен проекта и дейностите по него- закупуване на народни носии за провеждането на местни празници, обичаи по населени места, популяризиращи културното наследство, както и печатното издание. Ще бъде дадена възможност на читалищата да предоставят подробна информация и/или снимков материал на автентични носии от съответното населено място. Самодейните колективи към читалищата от посочените населени места са носители на множество награди, както на местно и регионално ниво, така и на национално. Обновяването на реквизита на тези самодейни колективи към народни читалища ще даде възможност за провеждането на местни празници и обичаи, популяризиращи местното наследство. С инвестицията в тяхното осигуряване се подкрепя читалищната дейност, съхраняването и популяризирането на култура и традиции, като основа за ревитализация на селските общности.
Осигуряването на носии за нуждите на самодейните състави към народните читалища е подкрепа в съхраняване и популяризиране на културно-историческото наследство и оптимизиране на условията за реализиране на културните потребности на населението. По този начин ще се даде по-голяма възможност за изява на самодейците от народните читалища на територията на общината, които пазят и представят тунджанските традиции. Съхраняването и популяризирането на културно-историческото ни наследство, включително и кулинарни традиции ще развие потенциала на културните събития и фестивални прояви, чрез които ще бъдат привлечени и нови туристи.
21 108.23
16 673.98
„Кулинарни пътешествия по долината на Тунджа“. Разработване на 5 маршрута и отпечатване на издание- промотиране на местното наследство, изделия и храни на територията на МИГ-Тунджа: Територията на община „Тунджа“ /респ. територията на МИГ-Тунджа/ притежава потенциал за развитие на различни видове туризъм, който все още не е разгърнат напълно и който е свързан с местната идентичност, вкл. кулинарните традиции на територията на МИГ-Тунджа. В изпълнение на дейността ще бъдат разработени 5 туристически кулинарни маршрута, в които да бъдат включени максимален брой села от територията на общината. Тези маршрути ще бъдат представени в печатно издание „Кулинарни пътешествия по долината на Тунджа“. Разработката на маршрутите и отпечатването на изданието ще се извърши от външен изпълнител, избран съгласно изискванията на Закона за обществените поръчки. Чрез дейността ще се популяризира местното наследство, традиции и обичаи- облекло, културни прояви, изделия, храни, което ще подпомогне развитието на туризма/ културен, кулинарен, винен и други видове туризъм/. Подходящото промотиране на възможностите за туризъм на територията на общината/съвпадаща с територията на МИГ-Тунджа/ ще окаже положителен ефект върху развитието на местните общности. Реализирането на тази дейност ще допринесе също и за постигането на стратегически цели и приоритети, заложени в Общинската програма за развитие на туризма.
8 000.00
8 000.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN