Извършване на проучване за оценка от общинската администрация и общинските съветници на взаимодействието им с гражданите и бизнеса: Основна цел на дейността е извършване на проучване на база анкета със служители в общинската администрация, както и с общински съветници на община Видин, посредством оценка на съответствие на техните практики относно публичност, достъпност и качество на услугите и административното обслужване, както и наличието на среда за гражданско участие в управлението.
Обект на изследване и оценка ще бъде информацията, предоставена чрез анкета от 40 служители в общинска администрация Видин и общински съветници.
Изпълнението на дейността е в пълно съответствие с цел 1 Партньорско управление с гражданите и бизнеса и цел 2 Открито и отговорно управление. Целевата група са служители в общинска администрация и общински съветници.
Местното самоуправление е правото и реалната възможност за населението на общината да участва в управлението на местната общност, както чрез избраните органи на местна власт - общински съвет и кметове, така и чрез различни форми на гражданско участие, което се нуждае от насърчаване и подпомагане.
Общинската власт не само играе ключова роля при осигуряването на услуги за населението, но и формира политики, които осигуряват по-нататъшното развитие на населението, фирмите и гражданското общество. Поради това прекият диалог на местната власт с гражданите, които са своеобразни клиенти и партньори на общината е от ключово значение за повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство в областта на публичната администрация и административното обслужване.
От друга страна, местният отговор на глобалните предизвикателства изисква провеждането на подчертано модерна политика: устойчиви стратегии на основата на диалога с гражданите, които имат все по-големи очаквания към институциите, свързани с подобряване качеството на предоставяното обслужване и гарантиране на по-висок стандарт на живот. Постигането на нужния баланс е нелека задача, която изисква мобилизиране на съществуващия граждански и административен потенциал.
Информирането и въвличането на гражданите в процеса на вземане на решения е ключов момент в съвременното добро управление, като широкото участие на гражданите е белег за демокрация, дава допълнителна възможност за формиране на по-добри политики и открива нови хоризонти за развитие. В този смисъл, тясното взаимодействие между общинската администрация, местната власт, гражданите, структурите на гражданското общество и бизнеса е пътят към ефективно, отговорно и прозрачно управление.
Дейността включва разработването на въпросник за провеждане на проучване с целевата група лица - 40 служители, работещи в системата на общинската администрация и представители на общински съвет-Видин.
Въпросникът ще съдържа въпроси, с които да се даде „поглед отвътре“ за работата на общината и общинския съвет и на мерките, които се прилагат за достъп до публични и административни услуги, както и за спазване на етичните норми от служителите и органите за местно самоуправление.
Това ще се съчетае с осъществяването на поредица от анкети с цел измерване на възприятието на общинските служители и общински съветници за взаимодействието между администрацията с гражданите и бизнеса, вкл. НПО.
В резултат на проучването се предвижда да бъде събрана и систематизирана информация, която заедно с информацията от проучването в Дейност 2 ще послужи за разработване на анализ с отправяне на препоръки, обект на Дейност 3 за подобряване на административното обслужване и бизнес средата, борба с корупцията, предотвратяване конфликт на интереси и злоупотреба със служебно положение и спазване на етичните норми.
Проучването ще включва предложенията на служителите от общинската администрация и общински съветници за подобряване на ефективността на работа с гражданите и бизнеса.
Дейността ще допринесе за изпълнението на основната цел на проекта и СЦ 3 на ПО 2 "Ефективно и професионално управление в партньорство с гражданското общество и бизнеса" на ОПДУ. |
3 742.20
|
3 742.20
|
Извършване на проучване за оценка от страна на бизнеса и гражданското общество за взаимоотношенията им с общинската администрация и органи на местна власт и разработване на анализ, свързан с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики : Обществените нагласи и очаквания на гражданите и бизнеса при административното обслужване и необходимостта от подобряване на бизнес средата налагат ново преосмисляне на политиката в тази област. Администрацията не функционира сама за себе си, а заради гражданите, отстранявайки максимално условията за корупция.
Гражданският контрол върху общинският орган и неговата администрация, както и самото право на добро управление не се свеждат само до качеството на административните услуги. Те са пряко свързани с подобряването на качеството на живот на местните хора и бизнес средата.
Защитата на гражданските права, подобряването на условията за живот чрез подобряване на качеството и достъпността на административните и социални услуги, укрепването на местното самоуправление, борбата с корупцията – всички тези, а и много други явления имат една пресечна точка – принципите на добро управление, повишаване на гражданското участие в процесите на изпълнение и мониторинг на политики и законодателство.
По тази дейност се предвижда да бъде направено проучване чрез анкета със 100 лица, представители на бизнеса, НПО и отделни граждани за взаимоотношенията им с общинската администрация и органите на местно самоуправление /общински съвет/. В резултат на проучването и на база на обобщената информация от предходната дейност се предвижда да бъде събрана и анализирана информацията относно работата на общинската администрация и общинския съвет на община Видин и удовлетвореността на гражданите и бизнеса от взаимоотношенията им с местните органи за самоуправление и местната администрация, като се вземат мненията и предложенията и на двете страни през тяхната призма за оценка.
Разработеният на база на двете проучвания анализ ще изведе и предложи решения относно подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики.
Целта на дейността е установяване на актуалното равнище на общественото доверие в работата на Общината сред ключови групи като НПО, бизнес и представители на обществеността.
Анализът, свързан с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на местни политики за устойчиво местно развитие ще съдържа информация от направените две проучвания и ще включва следната информация:
1. Анализ на капацитета на местната администрация за работа с гражданския сектор в административното обслужване. Целта на анализа на капацитета на местната администрация за работата с гражданския сектор е да представи съществуващата рамка в общината за сътрудничество между администрацията/общинския съвет и гражданския сектор, както съгласно нормативната уредба, така и предвид прилаганите на практика подходи и прилагани политики на местно равнище.
2. Анализ на капацитета на гражданския сектор за работа с местните власти при формулирането, изпълнението и мониторинга на политики. Целта на тази част на Анализ е да се анализира капацитета на гражданския сектор в посочената област, за да се определят областите на взаимодействие между органите на местната власт и гражданския сектор. Дейността има ключово значение за изпълнение на проекта с оглед неговата насоченост към структурите на гражданското общество.
Конкретната цел на дейността е да се подобри гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики за устойчиво местно развитие в предоставянето на административни услуги на местно ниво. Изпълнението на дейността е в пълно съответствие с цел 1 Партньорско управление с гражданите и бизнеса и цел 2 Открито и отговорно управление. Целевата група са представители на местен бизнес, НПО и отделни граждани.
Целта напълно съответства на основната и специфична цел на проекта, а именно: Да се подобри взаимодействието между администрацията и гражданите в община Видин. |
26 195.40
|
25 839.00
|
Граждански мониторинг върху действията на органите на местната власт. Изготвяне и отправяне на препоръки, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики: Гражданският мониторинг и контрол в местното самоуправление е необходим елемент за участието на гражданите в местното самоуправление. Принципите на добро управление изискват активното участие и сътрудничество между различните партньори – местни власти, гражданите и структури на гражданското общество при формулиране, изпълнение и мониторинг на различните политики.
Целта на тази дейност е осъществяване на граждански контрол и подпомагане процеса на увеличаване на гражданското участие в работата на Общинския съвет и обществените консултативни съвети към общината, като съдейства за повишаване на ефективността и прозрачността на взетите решения.
Изпълнението на дейността, предвижда наблюдението на минимум 15 общински сесии и обществени обсъждания на консултативните съвети, както и подготовката и провеждането на 1 еднодневно обществено обсъждане върху работата на обществените съвети и общински съвет с представители на заинтересованите страни, които са и целеви групи на проекта - граждански сектор, представители на местни органи за самоуправление, местни поделения на национално представителните организации на работодателите, работниците и служителите, бизнеса и представители на обществеността.
Ще бъде използван инструментариум за провеждане на ефективно гражданско наблюдение на работата на общински съвет и обществените-консултативни съвети към общината чрез присъствието на Експерт, наблюдаващ 15 обществени дебата, който ще отразява впечатленията си в специални карти за наблюдение след всяко заседание.
Обобщените сведения и изготвен доклад на база информацията от картите за наблюдение ще включва изводи и констатации и ще се анализира и коментира с експертите на партньорската организация, както и на организираната кръгла маса. Информацията ще включва изводи, констатации и препоръки по основни ключови проблеми.
Докладът ще бъде представен пред широката общественост на предвиденото в края на проекта информационно събитие и изпратен до ръководството на община Видин и общински съвет Видин.
Предвид ситуацията, породена от пандемията COVID-19 е предвидено присъствието на 15 човека на общественото обсъждане
Целта на тази дейност е от една страна заинтересованите страни да бъдат запознати с направените по проекта проучвания, разработен анализ и обобщени предложения, а от друга да бъдат интегрирани техните мнения и препоръки с оглед подобряване на взаимодействието между местното управление и активното включване на НПО сектора и бизнеса.
Дейността е насочена и към изготвяне на оценка и отправяне на препоръки, свързани с подобряване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики и законодателство, като ще бъдат изготвени препоръки за усъвършенстване на дейността, структурата и организацията на работа в общинската администрация за взаимодействие със структурите на гражданското общество на база на проведеното наблюдение и анализ.
Акцент по отношение на препоръките ще бъде поставен в областта на местната политика за устойчиво развитие относно равен достъп до публични услуги и предоставянето на качествено административно обслужване, като целта е да се засили гражданско участие в процесите на формулиране, изпълнение и мониторинг на политики в посочената сфера.
Механизмът, чрез който препоръките ще бъдат отправени до общинската администрацията и общински съвет Видин е чрез документиране за пряко връчване на ръководството на общината и общинския съвет, както и чрез публикуване на сайта на Сдружението.
Реализацията на дейността ще допринесе за изпълнението на основната цел на проекта, както и на СЦ3 на ПО 2 на ОПДУ, свързана с отправяне на препоръки за подобряване на административното обслужване, за по-добра регулаторна среда, за подобряване на бизнес средата, за борба с корупцията, за предотвратяване на конфликта на интереси и злоупотреба със служебно положение, за спазване на етичните норми от държавните служители. |
24 948.00
|
24 354.00
|