Проектът е създаден в отговор на ускореното глобално развитие и ангажиментите поела към бъдещите поколения, с които Европа и България адресират актуалните предизвикателства. Европейският зелен пакт постави началото на съгласувана стратегия за неутрална по отношение на климата, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика. Изпълнението на тази амбиция означава ускорен преход към регенеративен модел на растеж, напредък към потребление на ограничени ресурси, намален отпечатък и по-висока повторна употреба на материали. В контекста на държавното управление това означава прилагане на механизми за цялостно екологично функциониране на публичните институции.
Предвижда се използван специализирания сайт http://e-government.bg като приобщаваща цифрова платформа, представляваща граждански профили на ключови публични институции, включващи три основни компонента: достъпна и разбираема институционална информация; области на компетентност (вкл. предоставяни услуги); и екологичен отпечатък. Този подход адресира ограниченията, свързани с гражданското участие като фокусът е поставен върху мерките за модернизация на публичните институции.
Основните резултати от проекта ще бъдат осигуряване на достъпна и надеждна информация за гражданите и гражданските организации за функционирането на публичните институции, както и за усилията за повишаване на ефективността и ефикасността на публичните институции, по-конкретно тези свързани с тяхната модернизация – институционална и функционална организация, както и прехода им към цялостно екологично функциониране.
Разработената аналитична рамка за измерване на основни компоненти, определящи ефективността и ефикасността на публични институции ще бъде предоставена като пакет препоръки към съответните органи, на основание чл.18 от ЗНА или друг приложим нормативен акт, за реакция, както и ще бъдат предоставени на вниманието на граждански и бизнес организации за становища. Окончателният доклад по проекта ще отразява изразените мнения.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Създаване на комплексна аналитична рамка за измерване на основни компоненти, определящи ефективността и ефикасността на публични институции: Дейност 1 включва създаване на комплексна аналитична рамка за измерване на основни компоненти, определящи ефективността и ефикасността на публични институции като инструмент за оценка, която служи за повишаване на осведомеността на гражданите и гражданските организации.
Тази методология ще бъде основана на въпросници, достъпни публично в интернет, които могат да се използва от заинтересованите страни, за да получат представа за три основни компонента: достъпна и разбираема институционална информация; области на компетентност (вкл. предоставяни услуги); и екологичен отпечатък. Допълнителен раздел на методологията (отделна част) ще предостави предложения от общ характер за начини за генериране на спестявания и намаляване на риск, в съответствие с концепцията за екологизиране.
Дейността адресира необходимостта от подпомагане на заинтересованите страни – публични администрации, органи на държавната власт, граждански, както и обществеността като цяло, да разберат възможностите, предлагани от прехода към зелена икономика, и да се възползват от тях. Дизайнът на дейностите отговаря на няколко основни нужди:
(i) информираност на ниско ниво – тя има за цел да запознае заинтересованите страни с възможностите, които предлагат по-екологични вериги от дейности и ползите от следването на план за устойчивост.
(ii) недостатъчни знания и умения за процеса на екологизиране – той има за цел да предостави на заинтересованите страни необходимата информация и насоки, за да даде възможност за планиране на конкретни мерки и дейности и съответен редизайн на работни процеси.
Дейност 1 допринася за постигането на КЦ 1.
дейността обхваща всички заинтересовани от подобряването на законодателния процес и ангажиране на гражданите и заинтересованите страни в него, а именно:
• Общественост;
• Структури на държавната администрация, органи на държавна власт,
• Неправителствени организации;
• Бизнес.
Дейност 1 адресира ограниченията на обществеността като цяло, неправителствения сектор, социалните партньори и бизнеса за участие в държавното управление; спомага за по-добро разбиране на институционалната компетентност на ключови държавни институции.
Разработената аналитична рамка за измерване на основни компоненти, определящи ефективността и ефикасността на публични институции ще бъде предоставена като пакет препоръки към съответните органи, на основание чл.18 от ЗНА или друг приложим нормативен акт, за реакция, както и ще бъдат предоставени на вниманието на граждански и бизнес организации за становища.
27 621.00
27 621.00
Създаване на граждански профили на ключови публични институции и осъществяване на мониторинг на мерките за тяхната модернизация: Въз основа на резултатите от дейност 1 и разработената комплексна аналитична рамка за измерване на основни компоненти, определящи ефективността и ефикасността на публични институции ще бъдат създадени граждански профили на ключови публични институции – централни, териториални администрации (най-малко 10 централни и 10 териториални администрации).
Създадените граждански профили на ключови публични институции и резултатите от мониторинга на мерките за тяхната модернизация ще бъдат структурирано представени на специализирания сайт http://e-government.bg.
За целевите администрации през периода на изпълнение ще бъде осъществяван текущ мониторинг на мерките за тяхната модернизация. Мониторингът на мерките, свързани с модернизацията на публичните институции ще включва измерване на показателите, определящи ефективността и ефикасността на тяхната институционална и функционална организация, както и прехода им към цялостно екологично функциониране
Периодично ще бъдат измервани измененията в определените индикатори, като резултатите ще бъдат адресирани от заинтересованите страни - институции (пряко) и широка общественост чрез интернет публикации.
Дейност 2 допринася за постигането на КЦ 2 и 3.
дейността обхваща всички заинтересовани от подобряването на законодателния процес и ангажиране на гражданите и заинтересованите страни в него, а именно:
• Общественост;
• Структури на държавната администрация, органи на държавна власт,
• Неправителствени организации;
• Бизнес.
Дейност 2: адресира нуждата на целевите групи ( обществеността, неправителствения сектор, социалните партньори и бизнеса) от лесно разбираема институционално структурирана информация; адресира нуждите за информирана комуникация на държавната администрация и органите на държавната власт. Специално за зелените аспекти на тази комуникация. Осъществяването на мониторинг на мерките, свързани с модернизацията на публичните институции – институционална и функционална организация, както и прехода им към цялостно екологично функциониране ще удовлетвори нуждата на всички целеви групи от споделена отговорност в обществото за развитието на управлението.
23 760.00
23 760.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN