Колективното финансиране все по-често се разглежда като установена форма на алтернативно финансиране за стартиращите предприятия и за малките и средните предприятия (МСП), които обикновено разчитат на малки инвестиции.
Същевременно за българските потребители все още регулаторните задължения при използването на подобни платформи остават неясни и непознати. Какво става когато купуваме „акции“ през приложения като eToro или купуваме т.нар. NFTs? Какво става когато купуваме част от компания през платформи като crowdcube? Дължим ли данък върху евентуални печалби, какво следва да декларираме, кой може да ни защити, ако станем жертва на измама от подобна платформа? Въпроси на които няма ясни и прости отговори, и при които често технологията изпреварва развитието на нормативната рамка.
В отговор на тези предизвикателства, с настоящият проект си поставяме за основна цел да подпомогнем усилията на администрацията за повишаване на осведомеността по темите, касаещи въвеждането и използването на финансови иновативни продукти/услуги, чрез анализ и мониторинг на нормативната уредба в сферата на колективното финансиране и алтернативната FinTech индустрия.
Дейности:
1. Изготвяне на мониторингов анализ на българската регулаторна рамка и компендиум от добри практики в сферата на колективното финансиране в европейски контекст.
2. Изготвяне на тематични препоръки към компетентните органи, свързани с колективното финансиране.
3. Провеждане на серия от онлайн информационни уебинари за представяне и повишаване на осведомеността относно колективното финансиране и приложимите норми за крайните потребители.
Очаквани резултати:
- Доклад от проведеният анализ – 1 бр.;
- Отправени препоръки – 4 бр.
- Проведени информационни събития – 2 бр.
Целевите групи, към които е насочен проекта включват: Комисията по финансов надзор, Комисия по икономическа политика и иновации към НС, ДАНИИ, широката общественост, предприемачи, инвеститори, потребители в платформите за колективно финансиране.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Изготвяне на мониторингов анализ на българската регулаторна рамка и компендиум от добри практики в сферата на колективното финансиране в европейски контекст.: Дейността включва изготвяне на тематичен мониторингов анализ на нормативната уредба относно колективното финансиране в България и провеждане на проучване на добри практики на европейско / международно ниво.
Целта на дейността е: провеждане на анализ на нормативната уредба относно колективното финансиране в България и представяне на добри практики, имплементирани в Европа и света. Тя е пряко свързана с постигане на целите на проекта:
- На база на доклада от анализа и добрите практики, ще бъдат изготвени препоръки (описани към Дейност 2 от настоящото проектно предложение) за подобряване на политиките, свързани с колективното финансиране в България;
- Ще бъде извършено проучване на добри практики и иновативни решения в различни страни;
- Изготвеният доклад ще адресира целевите групи и заинтересованите страни, участващи във формулирането на политики в областта на колективното финансиране.
Дейността е насочена към описаните в секция 11 целеви групи.
Докладът включва:
- вторичен анализ: преглед на документацията (desk-based review) за идентифициране и оценка на политиките, които да бъдат включени в тематичния мониторингов анализ на нормативната уредба относно колективното финансиране в България, обект на изследване. Това е систематичен подход за идентифициране и сравнение на целевите политики в България и други приложими страни (най-вече европейски) чрез преглед на документи, стратегии, нормативни уредби, етични кодекси, правила за работа и други релевантни.
- идентифициране, изследване и обобщаване на добри практики, свързани с политиките в сферата на колективното финансиране.
Докладът като пряк резултат от дейността ще има следната индикативна структура:
1. Въведение
2. Проблемни области и предизвикателства. Стратегически контекст.
3. Цели на анализа. Очаквани резултати
4. Методи на анализа
4.1. Вторичен анализ (преглед на документацията):
4.2. Добри практики – компендиум.
5. Заключение
38 016.00
37 540.80
Изготвяне на тематични препоръки към компетентните органи, свързани с колективното финансиране: Дейността цели да предостави до заинтересованите страни релевантни препоръки и иновативни решения в областта на политиките в сферата на колективното финансиране.
Дейността пряко допринася за реализирането на целите на проекта:
- отправяне на препоръки за подобряване на процесите по предоставяне на услуги и подобряване на регулаторната среда в областта на колективното финансиране;
- чрез направените препоръки биха могли да бъдат внедрени добри международни практики при формулирането на политики в областта на колективното финансиране.
След провеждането на тематичния мониторингов анализ и идентифицирането на добри практики, експертите, реализирали първата дейност, ще изготвят препоръки, които кандидата да предостави до съответните заинтересовани страни / целеви групи. Всяка препоръка ще бъде изготвена със следното индикативно съдържание:
1. Въведение
2. Контекст и обосновка
2.1. Описание на съществуващата ситуация
2.2. Анализ на необходимостта от допълване на законодателството в тази област
2.3. Обобщение на направеното проучване, на база на което е изготвена препоръката
3. Препоръки, изготвени на база добри практики и иновативни решения в сферата на колективното финансиране.
4. Заключителни бележки
Целеви групи: Комисията по финансов надзор, Комисия по икономическа политика и иновации към НС, ДАНИИ, Широката общественост, предприемачи, инвеститори, потребители в платформите за колективно финансиране.
14 256.00
14 850.00
Провеждане на серия от онлайн информационни уебинари за представяне и повишаване на осведомеността относно колективното финансиране и приложимите норми за крайните потребители: Дейността има за цел да повиши обществената осведоменост и да осигури възможност за споделяне на резултатите по проекта. Тя е насочена към целите на проекта, като дава възможност заинтересованите страни и целевите групи да се запознаят с изготвените анализи и отправените препоръки.
Дейността ще се реализира от партньора по проекта с цел включване на представители от възможно най-широк кръг заинтересовани страни. Минимум общо 30 лица ще вземат участие в уебинарите.
2 376.00
2 257.20
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN