Кратко описание на проекта |
Проектът е насочен към постигане на социално-икономическата интеграция на най-маргинализираните групи от населението. Кандидатът ще реализира мерки, насочени към преодоляване на бедността, влошените битови условия, липсата на здравни грижи и превенция на заболеваемостта, както и ранното отпадане от обучение сред представителите на ромския етнос. Дейностите ще бъдат изпълнявани основно в три населени места - гр. Мъглиж, с. Дъбово и с. Тулово.
В изпълнение на основната проектна цел, кандидатът ще реализира и следните специфични цели:
1. Активиране на 30 неактивни лица - роми;
2. Работа с родители на деца от уязвими групи за популяризиране на ползите от образованието като инструмент за преодоляване на социалната изолация и негативните стереотипи в общността;
3. Здравно-профилактични прегледи на представителите от ромския етнос, които нямат достъп до личен лекар и регулярна медицинска грижа;
4. Профилактика и превенция на заразяване с Covid-19 сред ромското население;
5. Разяснителна кампания за отговорно родителство, вредите от ранното и често раждане, превенция на болести предавани по полов път.
Поставените проектни цели и изборът на средства за постигането им ще допринесат за подобряване на статута на ромската общност в населените места, включени в проекта. След неговото изпълнение ще бъдат създадени полезни модели на поведение по отношение на нуждата от образование и официализиране на статута на пазара на труда. Ще се насърчи повишаването на здравната култура на общността, включително за опазване от Covid-19.
|
Дейности |
-
Дейност: Активиране на 30 неактивни лица - роми: Един от най-съществените рискове за изпадане на лицата в социална изолация е продължителната икономическа неактивност, особено на хората в трудоспособна възраст. Сред представителите на ромския етнос, проблемът е още по-актуален. Съгласно данните, посочени в Областната стратегия за интегриране на ромите в област Стара Загора - 2013-2020 г., процентът на безработица сред този етнос е 46,1 %, a относителният дял на икономически неактивните лица за областта е един от най-високо регистрираните - 60,8 %. В Стратегията за ВОМР на МИГ "Мъглиж, Казанлък, Гурково" и Плана за действие на Община Мъглиж в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещо в сходна на ромите ситуация - 2016 г. се посочва, че повече от 62% от официално регистрираните безработни в Общината са роми. Като се вземе предвид факта, че ромите рядко се регистрират в Бюрата по труда поради неграмотност, слабо позанване на правилата или поради недоверие, че институциите биха могли да променят в положителна посока живота им, обосновано може да се твърди, че броят на икономически неактивните лица е многократно по-висок от този на официално регистрираните безработни роми.
Активирането на неактивните лица от ромски произход е от особена важност, тъй като излизането от този статут е първата крачка към разчупването на утвърдилите се в общността стереотипи и създаване на предпоставка за преодоляване на изолацията, породена от бедност и липса на възможности. Подкрепата за тези лица и полагането на усилия да бъде намерен индивидуален подход към всеки един от тях е в основата на процеса по активиране.
Успешната реализация на проектната дейност ще допринесе и за постигането на основните индикатори по процедурата - най-малко 30 роми ще преминат през интервенции по проекта и най-малко 30 представители на целевата група - участници в неравностойно положение, които при напускане на операцията ще са започнали да търсят работа.
Предвидената дейност изцяло съответства и на потребностите на целевата група. В по-голямата си част неактивните лица от ромската общност са с влошен образователен профил, почти липсващи трудови навици и със слабо познаване на нормативните правила, регулиращи трудовия пазар. Голяма част от тях не се регистрират в Дирекция "Бюро по труда", именно поради слаба грамотност и недоверие, че държавните структури биха могли да съдействат за промяна на техния статут. Активирането ще спомогне за преодоляването на идентифицираните проблеми, тъй като извеждането им от моментната среда и регистрирането им в ДБТ ще отвори път за целенасочена работа с тях по различните програми и мерки, предвиждащи ограмотяване, формиране и/или повишаване на професионалните и ключовите умения, изграждане на подход при търсене на работа.,
Договорена стойност: 29 235.00
,
Отчетена стойност: 0.00
-
Дейност: Работа с родители на деца от уязвими групи за популяризиране на ползите от образованието като инструмент за преодоляване на социалната изолация и негативните стереотипи в общността: Семейството е една от ключовите институции в процеса на социализация за всяко едно общество, а сред ромите то е може би най-важната институция. То се явява като приоритетна структура, която трябва да има достатъчен капацитет, за да изпълнява задълженията си по отглеждането на децата, осигуряването на тяхното образование и мотивация, да насърчава контактите със заобикалящата среда. За съжаление в последните десетилетия семействата в ромската общност до голяма степен не съумяват да се справят с очакванията, с които са натоварени. Постепенно поколенията на по-образованите роми (с основно и по-високо образование) отстъпват място на семейства, където и двамата родители рядко имат завършено основно образование, а в повечето случаи или изобщо не са посещавали училище, или образованието е било прекъснато след четвърти клас, което за повечето представители на ромския етнос е достатъчно. Най-често жертва на този отрицателен модел са ромските момичета, от които още в детска възраст се очаква да станат съпруги и домакини. За съжаление този негативен стереотип се възпроизвежда и в следващите поколения - факт, който засилва маргинализацията на ромските семейства и допълнително ги изолира от нормалния обществен, икономически и културен живот в страната.
От своя страна българското общество реагира все по-негативно към тези тенденции в ромските общности, като крайният резултат е взаимно растящо недоверие и непознаване, допълнително капсулиране на малцинството, което отнема и минималните възможности за преодоляване на социалното изключване, бедността, ранното отпадане от образователния процес и на следващ етап - невъзможност за адаптиране към трудовия пазар.
Един от доказаните способи за преодоляване на проблема е работата с родителите от ромски произход, като чрез метода на убеждението и положителните примери да се променят нагласите в мисленето и разбирането им в посока, че образованието е шанс за промяна на статуквото.
В центъра на този модел ще бъдат поставени трима медиатори, които се ползват с доверието на местната ромска общност, които за срок от три месеца ще работят с представителите на целевите групи. Ще се проведат и пет семинара с цел популяризиране на нуждата от образование като средство за преодоляване на социалната изолация.,
Договорена стойност: 29 785.00
,
Отчетена стойност: 0.00
-
Дейност: Здравно-профилактични прегледи на представителите от ромския етнос и превенция на заразяване с Covid-19 сред ромското население;: Здравният статус на ромските общности в страната е влошен. Редица фактори оказват неблагоприятно влияние и те са валидни за целевата група по настоящия проект. Ромите на територията на Община Мъглиж в по-голямата си част обитават неподходящи жилища, разполагат с оскъдни доходи, а ниското образователно равнище и изключването от трудовия пазар, задълбочават проблема. Ниските доходи предопределят невъзможността за посещение при лекар поради затруднения да се заплаща потребителската такса. Непълноценното хранене, алкохолът, тютюнопушенето от ранна детска възраст, ранните и чести раждания допълват основните групи фактори, влошаващи здравния статус на лицата от уязвимите групи.
Като противодействие на неблагоприятните тенденции в Областната стратегия за интегриране на ромите в област Стара Загора - 2013-2020 г., както и в Плана за действие на Община Мъглиж в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещо в сходна на ромите ситуация - 2016 г. е записано, че ще бъдат търсени възможности и средства по линия на европейско или друго външно финансиране, за да се извършват медицински прегледи за соцално значими заболявания в т.ч. и туберкулоза. В изпълнение на това, в рамките на тази дейност, кандидатът предвижда да извърши здравно-профилактични прегледи на най-малко 200 лица, които да обрисуват здравния профил на ромското население региона. Особено внимание ще бъде отделено на хроничните заболявания, диабет, заболявания на сърдечно-съдовата система, като ще бъдат назначявани и пълни лабораторни изследвания. Ще бъдат подбирани представители на целевата група без личен лекар и със силно затруднен достъп до медицински услуги.
От началото на тази година светът живее със заплахата от пандемията от COVID-19, което принуждава държавите, в т.ч. и нашата да вземат извънредни мерки. Лошите битови условия в ромските квартали (махали) благоприятстват по принцип появата и разрастването на епидемични заболявания, а в случая с Covid-19, последствията биха били крайно негативни. По тази причина е необходима целенасочена работа с жителите на ромските квартали, като им се обяснява механизма на заразата, последствията, както и всички необходими действия по превенция на разпространението, спазването на хигиена, социална дистанция, поведение при евентуално заразяване, както и възможностите и задълженията, които имат, за да получат специализирана медицинска помощ. По преценка на медицинските лица, на част от рисковите представители на целевата група ще бъдат извършени и тестове за COVID-19.,
Договорена стойност: 59 600.00
,
Отчетена стойност: 0.00
-
Дейност: Разяснителна кампания за отговорно родителство, вредите от ранното и често раждане, превенция на болести предавани по полов път.: Многобройните раждания и то във възраст далеч под 18 години, представлява все по-сериозен проблем сред ромската общност. Избраният целеви регион не прави изключение и се налагат адекватни мерки за работа с целевата група. Преждевременното започване на полов живот предполага и по-чести случайни полови контакти, което пък обуславя високия ръст на инфекциите, предавани по полов път. С цел превенция на рисковото поведение, насърчаване на отговорното родителство се предвижда включването на здравни медиатори за срок от три месеца, които на терен да работят с ромската общност и да ги убеждават, че изходът от маргинализацията и социалното изключване минава през контрол на бременността. В почти 96 % от случаите многодетните ромски семейства живеят в крайна бедност и при изключително неподходящи условия за живот, а децата от тях на свой ред попадат в капана на бедността и нищетата. Ще се осигури възможност за голям брой от желаещите лица да се тестват за болести, предавани по полов път.,
Договорена стойност: 63 320.00
,
Отчетена стойност: 0.00
|