Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 57 343 дървета
English

Програма: Всички

Район за планиране: Водено от общностите местно развитие (ВОМР)

Описание

Народно читалище Светлина -1929 г. - с. Труд е основано през 1929 г. и работи почти 90 години. То както и всички читалища на територията на община Марица са средища на местната самодейност, пазители на традициите, обичаите и българския фолклор. Повече от 1929 години зад стените на читалището, построено през 1929 г.,ръководствата на читалището и неговите самодейци съхраняват местните обичаи, занаяти, фолклор, културни ценности , автентични предмети от бита и др.. И днес читалището продължава своята активна дейност и търси възможности да се  пригоди към нуждите на съвременния човек и в същото време се стреми към съхранение и предаване на изконни български занаяти, традиции и обичаи, като по този начин съхранява и обогатява културното наследство на селото.  Читалището следва мисията си на обществена институция, която изпълнява учебно-просветителски функции и самодейност.
В  проекта се поставя една основна задача, пряко свързана с мисията на читалището:
Да се съхрани, развие, представи и популяризира културното наследство в селото по съвременен и атрактивен начин, така че да обогатява знанията и събужда интереса на деца , младежи , родители, пенсионер , жители на с. Труд  и гости от община Марица и извън нея. 
Във време на технологии, глобални комуникации и безброй нови атрактивни начини за набиране на информация, едно забравено, малко, но изключително ценно културно наследство – Шитата дантела – едно красиво, но позабравено българско ръкоделие, което се е правило в селото . За да не остане завинаги забравено, настоящия проект си поставя конкретни цели и дейности, с които това културно наследство да се съхрани, развие и представи по начин адекватен на съвремието ни, създавайки в „МузАтелие“ –културна информационно –творческа стая  за съхранение , развитие и популяризиране на културното наследство и български занаяти в село Труд.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Дейност 1. Проучване : Дейност 1. Проучване включва изследване и събиране на материални и нематериални ценности и факти, разкази, легенди за местните занаяти и конкретно шитата дантела - „Кене“ в с. Труд, влиянието им върху обичаи , традиции, облекло и фолклор в с селото и община Марица. Дейност 1. ще се проведе в първите 6 месеца на проекта от екипа по управление, членовете на читалищното настоятелство -12 души и местни доброволци, активно участващи в живота на читалището. Проучването включва събиране на данни за традиционни местни занаяти от писани и неписани източници – запазени в читалището архиви, публикации, снимки, срещи с възрастните жители и самодейци. Ще бъдат събирани сред жителите на селото предмети от бита, такива свързани със занаятите, автентични облекла и носии. Акцент в проучването е събиране на информация за техниката на шитата дантела - „Кене“ и набиране на местни доброволци, така че да може да бъде представена и предадена по време на ателие „Кене“. Доклада от проучването ще даде отговор на въпроса - Какво всъщност е кене? Малцина, извън тесния кръг на майсторките, етнографите и музейните куратори, занаят, че с това име е известна една от най-фините и изящни видове шита българска дантела. Тя се изработва с обикновена игла от тънък памучен или копринен конец. Техниката е стара, разпространена в Средиземноморието и привнесена в българските земи от Изтока още през ранното Възраждане. Шитата дантела кене е овладяна до съвършенство от българката, създала истински шедьоври – копривщенските кенета. С развитието на бубарството в село Труд, което е внесено от свещеник Благой Тодоров Тонев през 1915 г., село Труд става репродукционен център за бубено семе.Бубите са се разпределяли на бубохранителите от други съседни села за производство на пашкули за индустриални цели (за естествена коприна). За да се шие кене са необходими преди всичко копринени конци. Трудчанката е украсявала кърпата си за глава с тази дантела. Дантелата, наречена "зарафлъци" се изработва с конски косъм, който благодарение на твърдината си е държал дантелата изправена. На Изток се е шиела с едно замятане на конеца, а българката е замятала два пъти, което я прави по-стабилна, по-твърда.През 2002 година в село Труд се провежда курс по кене с ръководител, Радка Карагитлиева. В него участват пет жени от селото. Към днешна дата има три жени, които изработват дантелата кене. 16 години по - късно настоящия проект си поставя една по -устойчива цел - Съхранение , развитие и популяризиране на културното наследство и български занаяти в село Труд посредством създаване на „МузАтелие“ –културна информационно –творческа стая. Проучването се съсредоточава в събиране, систематизиране на писани и неписани данни за занаята (възникване, развитие, техниките от с. Труд и областта), привличане трите местни жени като източник на информации и знания, представянето им в доклад достъпен за всички заинтересовани лица и по време на ателие "Кене". 0.00 0.00
Дейност 2. Създаване на „МузАтелие“ –културна информационно –творческа стая – обзавеждане и оборудване. : Дейност 2.Създаване на „МузАтелие“ –културна информационно –творческа стая – обзавеждане и оборудване е конкретизирана и подробно описана в 2 под дейности, с които се постига Цел 2 : Съхранение на културни материални и нематериални ценности, налични и на познати в с. Труд посредством създаване на „МузаАтелие“ –културна информационно –творческа стая, в която ще се изложат наличните експонати, събраните по време на проучването, както и провеждане на ателие – „Кене“. Дейност 2.1. Закупуване , доставка и монтаж на мебелировка и оборудване . Дейност 2.2.Организирана на ателие „Кене“. По-горе описаните дейности са съсредоточени в помещение с площ от 28,65 кв.м. разположено на втори етаж на читалищна сграда с идентификатор 73242.501.599.2. Към настоящия момент помещението се използва едновременно за склад, архив и курс по пластене. С поставянето на основната цел на проекта " Съхранение , развитие и популяризиране на културното наследство и български занаяти в село Труд посредством създаване на „МузАтелие“ –културна информационно –творческа стая.", се маркират всички дейности по процесите на съхранение, развитие и популяризиране, които трябва да включат създаването на многофункционално помещение с музейни, информационни и творчески характеристики - подходяща изложбена и посетителска/работна мебелировка, информационно оборудване и материали и инструменти за представяне и предаване на традиционен занаят за с. Труд -" Кене". Ателието ще даде достъп за участие на хора с увреждания и етнически малцинства. Дейност 2.1. Закупуване , доставка и монтаж на мебелировка и оборудване включва: 1. Кухненска част подробно описан в ТДИ, бюджет и избрана оферта. 2. Работна маса -бр. 2 3. Секция със стъклена витрина, скрито осветление и долен ред шкафове - 7 бр. 4. Офис бюро - бр. 1 5. Офис стол със стандартни размери - бр. 1 6.Посетителки стол със стандартни размери - 14 бр. 7.Инверторен климатик за отопление и охлаждане - 1 бр. 8.Компютър /лаптоп/ - 1бр. 9. Интерактивна дъска –1бр. Обща стойност -18 348,00 лв. с подробно описание и спецификации в ТДИ и Анализ разходи - ползи. Дейност 2.2. Организирана на ателие „Кене“ включва: организирането на 12 обучения за 12 бр. обучавани от 1 обучител с продължителност 6 месеца и СЛЕДНИТЕ МАТЕРИАЛИ: Мулине – 6 цвята по 5бр. чилета от всеки: тъмно червено, светло червено, черно синьо, зелено, жълто - 360бр. Учебен конец - кълба- 12 бр. Игли а/ с тъп връх – 50 бр.,б/ с остър връх - 60 бр. - общо 110 бр. Ножички - 12 бр. Рамка за пана -12 бр. Текстилно лепило 50 мл. - 3 бр. Памучна панама (гобленова, неразграфена) - 6 л.м. Обща стойност - 1532,40 лв. и с подробно описание и спецификации в ТДИ и Анализ разходи -ползи. 19 880.40 19 880.40
Дейност 3. Представяне и популяризиране: Дейност 3. е пряко свързана с Цел 3 Цел 3 : Представяне и популяризиране на проученото културно наследство и традиционни занаяти в с. Труд. Тя ще се реализира с изпълнението на две поддейностти – 3.1 и 3.2: 3.1. Информираност и съвременно популяризиране. Дейността се осъществява през целия период на проекта и е пряко свързана с работата на екипа по управление и администриране, както и с Дейност 1. Дейност 3.1. Включва създаването на фейсбук профил на проекта, публикации за същността , целите и дейностите му, етапи на реализация и постигнати резултати. Дейността предвижда и разпространение на информация от уста на уста чрез екипа по управление. Този начин на комуникация е изключително ефективен сред по-възрастното население и създава предпоставки за съпричастност към идеята. Дейност 3.1. се извършва от екипа по управление и администриране , които са членове на читалището ,дългогодишни работници или местни лидери , защото когато се работи в малките местни общности ролята на местните лидери е изключително важна, приемат се за източници на информация и местните ги визират обикновено за неформални и формални администратори и ръководители. Дейност 3.2. Представяне и предаване на традиционен занаят - Ателие „Кене“ -представляване на работния процес -техники изучавани по време на ателие "Кене" 0.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.