Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 57 332 дървета
English

Програма: Всички

Район за планиране: Водено от общностите местно развитие (ВОМР)

Описание

Детска градина "Калина Малина" функционира от 1966 г. в град Чирпан. В нея се отглеждат, възпитават и обучават 89 деца в 6 възрастови групи - от 2,5 до 7 г. Екипът включва 8 учителки, 9 човека помощен персонал и директор.
Целта на проекта е съхранение на местната идентичност и култура, чрез възстановяване, опазване и развитие на местното културно наследство и традиции, посредством пресъздаване на коледни обичаи, характерни за Чирпански регион, от децата в детската градина. Стремежът е подрастващото поколение да бъде въвлечено вдейности по опознаване на местните традиции и опазване нанематериално културно наследство на региона. 
Основните дейности са:
1. Изработване и печат на брошура за български коледни обичаи
2. Пресъздаване на коледни обичаи, характерни за Чирпански регион
За целта ще се закупят: Активна тонколона с вграден усилвател - 2 бр.; Смесителен пулт - 1 бр.; Вокален безжичен микрофон - 2 бр.; Комплект кабели - 1  бр.; Стойка за тонколона - 2 бр.; Стойка за микрофон - 2 бр.; и ще бъде изработена и отпечатана брошура – 100 бр.
В проектните дейности ще бъде включен възпитателския и помощен персонал на градината (18 човека), а 25 деца от трета група ще пресъздават коледните обичаи и традиции, и ще ги представят пред останалите групи деца и техните родители. Изработените брошури ще бъдат разпространени сред останалите учебни заведения в Чирпан и региона. 
В резултат от проектните дейности ще се опазят и развият местните традиции, свързани с празнуването на коледните празници и ще се съхрани местната идентичност и култура. От резултатите на проекта ще се възползват всички деца в детската градина (89 към момента) на възраст от 2,5 до 7 години, техните семейства и обществеността на град Чирпан.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Изработване и печат на брошура за български коледни обичаи: Традиционната култура на българския народ включва редица празници и обичаи, свързани както с календарната и семейната обредност, така и с трудовата му дейност. Коледа е един от празниците, в който са вплетени различни ритуали и обреди, наследени от езическата епоха. Първият Коледен обичай се прави на Игнажден, който се празнува на 20 декември. Според народните традиции, именно на този ден се отбелязва началото на Новата година. На много места Коледа се нарича и с други имена, които вече почти не се използват поради различни причини. Така например, Бъдни вечер – на 24 декември, се нарича още Малка Коледа или Бъдник. Празниците за раждането на Бог започват още тогава, като продължават три дни. Вторият ден е Голяма Коледа или Божич. Наименованието е запазено на някои места в страната и все още много от старите хора го наричат именно така. Традицията задължително включва и посещение на коледари, което се нарича Коледуване. Коледа е един несравним празник, изпълнен с много топлина, уют, любов и светлина. Богат е на символични действия, с цел здраве, щастие и благоденствие на семейството. Запазените традиции, свързани с честването на коледните празници, са елемент от нематериалното културно наследство на целия чирпански регион. Чрез финансирането на проектните дейности, тези традиции ще се превърнат в част от възпитанието на подрастващото поколение, ще бъдат съхранени и предавани на следващите поколения, с цел опазване на богатото нематериално културно наследство на страната ни. С цел да бъдат съхранени и предадени на бъдещите поколения характерните за Чирпански регион обичаи и традиции, свързани с честването на коледните празници, те ще бъдат описани в брошура, която ще се разпространява сред децата от детската градина, сред останалите учебни заведения в Чирпан и региона. В проекта е заложен тираж от 100 бр., но се предвижда за в бъдеще да бъдат отпечатани още бройки, при проявен интерес от страна и на други учебни институции и НПО. 493.44 0.00
Пресъздаване на коледни обичаи, характерни за Чирпански регион: Запазените традиции, свързани с честването на коледните празници, са елемент от нематериалното културно наследство на целия Чирпански регион. Чрез пресъздаването на коледните обичаи, тези традиции ще се превърнат в част възпитанието на подрастващото поколение, ще бъдат съхранени и предавани на следващите поколения, с цел опазване на богатото нематериално културно наследство на страната ни. За тяхното пресъздаване е необходимо закупуването на озвучително оборудване, което да се използва и за в бъдеще, за провеждането на различни мероприятия – концерти, пиеси, пресъздаване на народни обичаи, чествания, празници и др., организирани от ръководството и педагогическия персонална детската градина, с цел възпитаване на подрастващото поколение. Един от приоритетите в детската градина е запознаване и съхраняване на местния фолклор и културна идентичност. В детската градина ежемесечно се провеждат празненства, в които се показва нагледно чрез сценки и открити практики традициите и ритуалите, свързани с местния фолклор. Ежегодно децата участват в различни конкурси и фестивали, от които си тръгват със златни медали за певчески и танцови постижения. 5 370.97 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.