Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 782 дървета
English

Програма: Всички

Район за планиране: Водено от общностите местно развитие (ВОМР)

Описание

Детска градина „Здравец“ е учебно заведение, създадено през 1977 г. в гр. Чирпан, с предмет на дейност - обучение и отглеждане на деца от 2 до 7 годишна възраст. 
Целта на проекта е съхранение на местната идентичност и култура, чрез възстановяване, опазване и развитие на местното културно наследство и традиции, последством пресъздаване на пролетни празници и обичаи от децата в детската градина. Стремежът е подрастващото поколение да бъде въвлечено в дейности по опознаване на местните традиции и опазване на нематериално културно наследство на региона.
Основните дейности са: 
1.	Изработване и печат на брошура за български пролетни празници и обичаи 
2.	Пресъздаване на пролетни празници и обичаи - Лазаровден, Великден, Гергьовден
За целта ще се закупят:
1. Оборудване - Озвучителен пулт за управление – 1 бр., Озвучително тяло (тонколона) – 2 бр., Вокален безжичен микрофон – 2 бр., Стойки за микрофони – 2 бр., Стойки за тонколони – 2 бр., Аудио кабел – 1 бр., Кабел за озвучителни тела – 1 бр., Преносим компютър – 1 бр
2. Фолклорни носии, обувки и аксесоари (комплекти)–детски–за момичета–20 бр., детски–за момчета–20 бр., дамски–2 бр.
3. Градинско обзавеждане – изкуствена трева–100 м2, сгъваеми шатри–4 бр., метални пана–4 бр., сгъваем посетителски стол – 30 бр.
4. Изработване и печат на брошура – 100 бр.
В проектните дейности ще бъде включен възпитателския и помощен персонал на градината (23 човека), 139 деца и родителите им.
В двора на детската градина, с помощта на закупеното по проекта оборудване и обзавеждане, ще бъдат пресъздадени българските пролетни празници и обичаи свързани с Лазаровден, Великден и Гергьовден. 
В резултат от проектните дейности ще се опазят и развият местните традиции, свързани с празнуването на пролетните празници и ще се съхрани местната идентичност и култура.
От резултатите на проекта ще се възползват всички деца в детската градина (139 към момента) на възраст от 1,5 до 7 години, техните семейства и обществеността на град Чирпан.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Изработване и печат на брошура за български пролетни празници и обичаи: Традиционната култура на българския народ включва редица празници и обичаи, свързани както с календарната и семейната обредност, така и с трудовата му дейност. Едни от тях са Лазаровден, Великден и Гергьовден. Лазаровден или Лазарница е християнски празник, посветен на Възкресението на Лазара. Народното вярване утвърждава, че този ден се празнува в чест на нивите, пасбищата и гората. Същевременно с това се изпълнява народен обреден обичай – Лазаруване. Празникът се отбелязва в съботата на шестата седмица от Великия пост и осем дни преди Великден. Великден е денят, в който християните честват Възкресението на Сина Божи Иисус Христос. В християнската религия на Възкресение Христово се чества възкръсването на Исус Христос. То е на третия ден, след като Христос е разпънат на кръст и погребан. Великден е смятан за най-големия християнски празник, който отразява в най-пълен вид християнската догма, а именно – вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят. Гергьовден в България се нарича денят, в който се чества Свети Георги Победоносец на 6 май. Обявен е за официален празник в Република България, както и за Ден на храбростта и Българската армия. Денят се чества и като Празник на овчаря, който предвещава настъпващото лято и поставя началото на новата стопанска година, поради което на празника се спазват много традиции и обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето. С цел да бъдат съхранени и предадени на бъдещите поколения, характерните за Чирпански регион празници и обичаи, свързани с честването на тези пролетни празници, ще бъдат описани в брошура, която ще се разпространява сред децата от детската градина. В проекта е заложен тираж от 100 бр., но се предвижда за в бъдеще да бъдат отпечатани още бройки, при проявен интерес от страна и на други детски градини. 600.00 600.00
Пресъздаване на пролетни празници и обичаи - Лазаровден, Великден, Гергьовден - Закупуване на оборудване, обзавеждане и носии: Запазените традиции, свързани с честването на пролетните празници, са елемент от нематериалното културно наследство на целия Чирпански регион. Чрез пресъздаването на празниците Лазаровден, Великден и Гергьовден, тези традиции ще се превърнат в част възпитанието на подрастващото поколение, ще бъдат съхранени и предавани на следващите поколения, с цел опазване на богатото нематериално културно наследство на страната ни. За тяхното пресъздаване е необходимо закупуването на озвучително оборудване и градинско обзавеждане, което да се използва на открито, в двора на детската градина. това оборудване ще бъде ползвано и за в бъдеще, за провеждането на различни мероприятия – концерти, пиеси, пресъздаване на народни обичаи, чествания, празници и др., организирани от ръководството и педагогическия персонал на детската градина, с цел възпитаване на подрастващото поколение. Един от приоритетите в детската градина е запознаване и съхраняване на местния фолклор и културна идентичност. В детската градина ежемесечно се провеждат празненства, в които се показва нагледно чрез сценки и открити практики традициите и ритуалите, свързани с местния фолклор. Ежегодно децата участват във фолклорен танцов фестивал „Надиграване в Чирпан“, от който имат спечелени грамоти и награди. За развиване на тези дейности е необходимо закупуването на народни носии - комплекти - за 20 момичета и 20 момчета, както и комплекти за две преподавателки. Носиите ще се предават от големи на малки деца, което е елемент на приемственост, децата ще се възпитават в уважение към народното облекло, характерно за Тракия, и към българските традиции и обичаи. 19 392.00 19 392.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.