Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 64 225 дървета
English

Програма: Всички

Район за планиране: Водено от общностите местно развитие (ВОМР)

Описание

Според характеристиките на населението на община Симитли по отношение на религиозната му принадлежност, най-многобройна е групата на източноправославните – над 95%, които определят принадлежността си към Българската православна църква във връзка с националната си идентичност и във връзка с тайнства и обреди. Поради тези причини община Симитли е известна като „малката Света гора под Пирина“, защото разполага с над 60 оброчища и православни, стари и новопостроени, храмове на територията си. Храмовете са в населените места, както и в близките им и по-далечни околности – по зелени поляни, под короните на вековни дървета, на мястото на стари оброчища и свети места, по хълмовете на Пирин, Рила, Малешевска и Влахина планина, спускащи се към долината на река Струма. Околностите на град Симитли са богати на църкви и манастири. Във всяко едно от селищата на общината има църква. Голяма част от тях са в добро материално-техническо състояние, но се нуждаят от обновяване и модернизиране, така че да привличат все повече миряни. 
Именно това е философията на настоящото проектно предложение – да се закупи електромеханично управление на камбани за нуждите на храм „РОЖДЕСТВО ПРЕСВЕТИЯ БОГОРОДИЦИ“ в гр. Симитли, община Симитли. Идеята е да се модернизира и да се ограничи зависимостта от човешкия фактор при възпроизвеждането на църковен звън. Нещо повече, църковните камбани освен за нуждите на църквата, често се използват и за известяване на хората за пожари, природни бедствия и други катаклизми. Наличието на електромеханично управление на камбани, ще даде възможност за известяване на хората, живеещи и в най-отдалечените части в строителните граници на населеното място. 
Предвиждаме проектното предложение да се осъществи в рамките на 5 календарни месеца.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Закупуване на електромеханично управление на камбани за нуждите на храм „РОЖДЕСТВО ПРЕСВЕТИЯ БОГОРОДИЦИ“: Основната цел на Дейност 1 е да се закупи електромеханично управление на камбани за нуждите на храм „РОЖДЕСТВО ПРЕСВЕТИЯ БОГОРОДИЦИ“ в гр. Симитли. Планираното управление на камбани ще представлява електромеханични устройства монтирани на камбани с електронно управление. Проектното предложение предвижда закрепване на специални стойки на електрически механизми (електромагнитни ударници) на камбаните и с помощта на окабеляване ще бъдат свързани с компютър. Посредством инсталираният и свързан с механизмите компютър, ще се управлява биенето на камбаните. Настройките на компютъра ще дават възможност за множество вариации на биене, като: биене на всеки час, автоматично биене на мелодии, които предварително са заложени в компютъра, като утринна, вечерна, празнична и други. Работата на компютъра и електромагнитните ударници ще се гарантира от подаване на електричество с нужната честота. За целта са предвидени монтиране на силово ел. табло и кабел за захранването им. Камбаната е съществен символ и необходима принадлежност на православния храм. Църковният звън се използва, за да свиква вярващите на богослужение, да изразява тържеството на Църквата и нейното богослужение, да възвестява на неприсъстващите в храма за времето на извършване на особено важни моменти от богослужението. Православният звън освен това богослужебно предназначение, се явява израз на радостта, скръбта и тържеството на народа, което поражда появата на различни видове камбанен звън. Често се използва и за известяване на хората за пожари, природни бедствия и други катаклизми. Ръчното биене на църковните камбани изисква ежедневен ангажимент на определен за целта човек. В повечето случаи възрастен и по-трудно подвижен. В малките населени места става все по-трудно да се намери такъв човек. 11 000.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.