Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 152 дървета
English

Програма: Всички

Район за планиране: Бургас

Описание

ЗП Кънчо Желев Кънев (ЕИК 123567879, BG7903027525) развива своята дейност от 2002 г. като обработва над 4500 дка и отглежда пшеница, слънчоглед, царевица, нахут и лавандула. На площ от 83 дка, в землището на с. Държава, община Чирпан, е засадена лавадула, която се обработва почти изцяло ръчно. В помощ на много от операциите по отглеждането и прибирането на реколтата може да бъде един телескопичен товарач и прикачно ремарке. 
Целта на проекта е повишаване конкурентоспособността на ЗП Кънчо Желев Кънев чрез инвестиране в съвременна земеделска техника. 
Основната дейност по проекта е закупуване на земеделска техника (телескопичен товарач – 1 бр. и ремарке – 1 бр.), която да се използва при отглеждането на лавандула.
В резултат от реализацията на проекта, ЗП Кънчо Желев Кънев ще повиши обема на засадени площи с лавандула с още 17 дка, ще увеличи добива, ще намали времето за извършване на редица операции, ще намали себестойността на продукцията, ще повиши ефективността на производството на лавандула и ще повиши своята конкурентоспособност.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Закупуване на земеделска техника: По последни данни, в България лавандуловите полета са близо 200 000 декара, като по-голямата част от тях са в Добруджа. Чирпански регион е известен с производството на лавандулови насъждения и производството на висококачествено лавандулово масло. Над 12 000 дка са засадени с лавандула, като най-много има в с. Спасово. Основните дестилерии в региона са в селата Пъстрово и Зетьово. Потенциалът за развитие на това производство е голям поради следните причини: в България има добри традиции, има пазарно присъствие на световния пазар, клиентите познават високото качество на българското лавандулово масло и го търсят; добър имидж; добри климатични предпоставки и почвени условия; опитни технолози и агрономи; тенденция за развитие на пазарния сегмент на биологичното земеделие в световен мащаб; наличие на висококачествени и високопродуктивни сортове при правилно култивиране; високо ниво на механизация, независещо от ръчен труд и проблем с работната ръка, както е при розопроизводството; достатъчно преработвателни мощности с най-високо ниво на оборудване. ЗП Кънчо Кънев отглежда 83 дка лавандула, като тенденцията е през следващите години да увеличи засятите площи до 100 дка, а в бъдеще, при доказани високи добиви, тези площи могат да се увеличат неколкократно. Един от начините за повишаване на конкурентоспособността е намаляване себестойността на произвежданата продукция. Това стана чрез въвеждане на повече механизация в производството, чрез намаляване обема на външни услуги за ползване на машини под наем, чрез заменяне на ръчния труд и намаляване времето за извършване на редица операции, и т.н. В дейността на ЗП Кънчо Желев Кънев ще бъде въведено използването на телескопичен товарач и ремарке, с което значително ще се облекчи ръчния труд, ще се намали времето за извършване на редица земеделски операции, много по-лесно и бързо ще се прибира и транспортира реколтата, и съответно – по-бързо ще се реализира на пазара. Това, от своя страна, ще оказва влияние и върху качеството на лавандулата, която се предава, като ще се запазват максимално характеристиките на етеричните масла в нея. Готовата продукция ще се предава в розоварна, където от нея ще се произвежда розово масло. Всичко това ще доведе до повишаване конкурентоспособността на земеделския производител. За отглеждането на лавандулата ще бъде ангажиран тракториста на половин работен ден, както и самият земеделски стопанин. По проекта няма да бъдат назначавани нови лица на работа. 199 962.10 199 962.10

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.